Ratujmy polskie lasy!

Jeśli nie znalazłeś kategorii dla Twojego tematu pisz tu.
Autor tematu
yz_125
Gdzie jest sprzęgło?
Gdzie jest sprzęgło?
Posty: 31
Rejestracja: pt, 2 lip 2010, 18:37
Styl jazdy: Motocross
Podziękował: 0
Podziękowania: 0
Status : Offline

Ratujmy polskie lasy!

Post autor: yz_125 » pn, 19 sty 2015, 20:45

Warszawa, ulica Wiejska, sala plenarna Sejmu RP. Głęboka noc z czwartku na piątek 18 grudnia 2014 r. Naród spokojnie śpi nie przeczuwając, że właśnie szykuje się największy zamach w dziejach III RP. W wielkiej tajemnicy, pod osłoną nocy, w trakcie przedświątecznego ferworu Sejm chce po cichu przegłosować zmianę w Konstytucji RP umożliwiającą sprzedaż polskich Lasów. To prawie trzydzieści procent terytorium Polski!

Na szczęście do zmian w konstytucji potrzebna jest większość ⅔ głosów posłów. Dzięki temu okryty tajemnicą plan nie powiódł się. Ale projekt nie przeszedł tylko pięcioma głosami! A było bardzo blisko. Aż za blisko.

Rządzący kombinują przy prywatyzacji Lasów już od 2008 roku. To już sześć lat. Ryzyko, że w końcu się im uda, jest bardzo duże. Przecież chodzi o ogromne pieniądze. Wielki skarb narodowy, unikat w całej Europie.

źródła:

http://ratujlasy.niepoprawni.pl/
http://wpolityce.pl/polityka/227212-juz ... ozydowskie


Sprawa jest świeża.

Co o tym myślicie ?

tobiasz86
Amator leśnych szlaków
Amator leśnych szlaków
Posty: 352
Rejestracja: ndz, 25 lip 2010, 10:20
Motocykl: crf250
Styl jazdy: Motocross
Lokalizacja: Rymanów
Podziękował: 0
Podziękowania: 0
Status : Offline

Re: Ratujmy polskie lasy!

Post autor: tobiasz86 » wt, 3 lut 2015, 18:48

Mnie osobiście, nie rusza kto z lasu pieniądze wyprowadza.
Lasy zostaną potraktowane jako ogromne źródło dochodów
One już sa tak traktowane ale tylko dla ściśle określonej grupy. Jak nazwa wskazuje "Lasy Państwowe" Twoje, Moje i innych czyli nasze, to ja się pytam gdzie są moje pieniądze za las.
Mieszkam prawie w Bieszczadach, pracuję w branży ściśle związanej z lasem i mogę zaobserwować co nieco.


"Nowelizacja ustawy o lasach nakłada na Lasy Państwowe obowiązek wpłaty do skarbu państwa 1,6 mld zł w ciągu dwóch lat. Wydaje się, że to dużo, ale Lasy to instytucja bardzo dochodowa. 1,6 mld zł to 30 proc. zysku tej instytucji z ostatnich 10 lat. Lasy Państwowe będą też płacić państwu 2 proc. od dochodów ze sprzedaży drewna. To ok. 100-130 mln zł rocznie."

i drugi cytat

"Zgodnie z nowelizacją ustawy pieniądze od Lasów Państwowych teoretycznie - bo nie jest to formalnie sprecyzowane - mają zostać przekazane na remonty i przebudowę dróg lokalnych, tzw. schetynówek. Przynajmniej pierwsze 1,6 mld zł. Nie wiadomo, na co zostaną przeznaczone wpłaty w kolejnych latach."

Nie zaobserwowałem w ostatnich kilku latach aby przebudowę dróg sponsorował ktoś inny jak UE + właściciel drogi (gmina,miasto...)
Powstają jednak drogi leśne utwardzone, asfaltowe, kasa na nie idzie ogromna. Infrastruktura leśna zmieniła się nie do poznania i co z tego jak nie wolno nikomu tam wjechać, jedynie odbiorcą drewna za zezwoleniem leśniczego.

ewela90
Gdzie jest sprzęgło?
Gdzie jest sprzęgło?
Posty: 3
Rejestracja: pn, 2 mar 2015, 17:05
Styl jazdy: Motocross
Podziękował: 0
Podziękowania: 0
Status : Offline

Re: Ratujmy polskie lasy!

Post autor: ewela90 » pn, 2 mar 2015, 23:29

A czy ktoś mi może przybliżyć jak aktualnie wygląda temat? Czy coś zostało uchwalone?

mala.gwiazdka
Gdzie jest sprzęgło?
Gdzie jest sprzęgło?
Posty: 2
Rejestracja: czw, 12 mar 2015, 18:03
Styl jazdy: Motocross
Podziękował: 0
Podziękowania: 0
Status : Offline

Re: Ratujmy polskie lasy!

Post autor: mala.gwiazdka » czw, 12 mar 2015, 18:09

Lasy to płuca ziemi. Tak jak człowiek nie może bez nich funkcjonować, tak i naturalny porządek zostanie zaburzony. Wątpię żeby markety mogły nam je zastąpić... A tych w prawie każdym mieście coraz więcej. Walczmy więc o nasze drzewa.

Awatar użytkownika
andrzej555
Do odcięcia!
Do odcięcia!
Posty: 824
Rejestracja: ndz, 25 gru 2011, 18:30
Motocykl: soon 250 4t
Styl jazdy: Enduro
Lokalizacja: WRA
Podziękował: 0
Podziękowania: 0
Status : Offline

Re: Ratujmy polskie lasy!

Post autor: andrzej555 » pt, 13 mar 2015, 20:07

Kup kilka hektarów ziemi ,nasadż lasu,akurat las rośnie na najgorszej klasie ziemi i po problemie,jak urośnie pamiętaj o pilnowaniu żeby go ktoś nie wyciął.A i pamiętaj jak ci sie znudzi odrolnienie twojego lasu kosztuje 700000zł za hektar.
Ech,a byłem kiedyś generałem
4t is best/4t ist besser

marekmarko
Gdzie jest sprzęgło?
Gdzie jest sprzęgło?
Posty: 3
Rejestracja: pn, 16 mar 2015, 14:43
Styl jazdy: Trial
Podziękował: 0
Podziękowania: 0
Status : Offline

Re: Ratujmy polskie lasy!

Post autor: marekmarko » pn, 16 mar 2015, 14:50

Może nie będzie jednak aż tak źle. W końcu ogólnie pojęte leśnictwo jest na stałe wpisane w historię polski. No i przecież nie każdy las nadaje się pod wycinkę. wręcz przeciwnie, wycinane drzewa muszą być wysokiej jakości.

Awatar użytkownika
andrzej555
Do odcięcia!
Do odcięcia!
Posty: 824
Rejestracja: ndz, 25 gru 2011, 18:30
Motocykl: soon 250 4t
Styl jazdy: Enduro
Lokalizacja: WRA
Podziękował: 0
Podziękowania: 0
Status : Offline

Re: Ratujmy polskie lasy!

Post autor: andrzej555 » pn, 16 mar 2015, 17:40

Każdy las idzie pod wycinke,krzywe na opał proste na przeróbke,żeby coś zrobić trzeba by było Majdanu i to chyba tyle w temacie.Ewentualnie można wziąć kij i próbować Wisłe zawrócić :D
Ech,a byłem kiedyś generałem
4t is best/4t ist besser

goobydoobie
Gdzie jest sprzęgło?
Gdzie jest sprzęgło?
Posty: 12
Rejestracja: pn, 20 kwie 2015, 14:05
Styl jazdy: Motocross
Podziękował: 0
Podziękowania: 0
Status : Offline

Re: Ratujmy polskie lasy!

Post autor: goobydoobie » czw, 23 kwie 2015, 15:10

Dobra ciąć można byle tylko sadzić co najmniej drugie tyle w odpowiednim czasie zeby zachowac zdrowy naturalny porządek.
Tuning i Serwis zawieszenia motocykli Motocross i Enduro
Andrzej Szukiel
Szukiel Racing Suspension
http://www.szukiel.eu

Ariel
Mistrz prostej
Mistrz prostej
Posty: 56
Rejestracja: wt, 31 sty 2012, 22:55
Styl jazdy: Motocross
Podziękował: 0
Podziękowania: 0
Status : Offline

Re: Ratujmy polskie lasy!

Post autor: Ariel » ndz, 4 paź 2015, 12:31

Zobaczymy, co w temacie będzie po wyborach.

Awatar użytkownika
wicherek666
Mechanik hobbysta
Mechanik hobbysta
Posty: 617
Rejestracja: ndz, 21 wrz 2014, 18:07
Motocykl: CRF250R
Styl jazdy: Motocross
Lokalizacja: Wronki
Podziękował: 1 raz
Podziękowania: 1 raz
Status : Offline

Re: Ratujmy polskie lasy!

Post autor: wicherek666 » ndz, 4 paź 2015, 18:40

Wczoraj akurat miałem okazję rozmawiać z pewnym leśnikiem. Jasno stwierdził że prywatyzacja Lasów Państwowych to tylko kwestia czasu. Problem stanowi w głównej mierze fakt, że prywatny inwestor zakupi obszar leśny wyłącznie aby z tytułu własności czerpać korzyści. Większość z nich nie będzie się interesować przyszłością lasu, koniecznością potrzeby sadzenia w miejsce ściętych drzew, nowych. Dziać się tak będzie ponieważ z perspektywy czasu jest to inwestycja długoterminowa, bo przecież drzewo potrzebuje kilkudziesięciu lat aby stało się surowcem wartościowym.

Awatar użytkownika
Martin KTM
Moderator
Moderator
Posty: 762
Rejestracja: wt, 25 lip 2006, 14:56
Motocykl: KTM XC 300 2016r.
Styl jazdy: Enduro
Lokalizacja: Wisła
Podziękował: 10 razy
Podziękowania: 4 razy
Kontakt:
Status : Offline

Re: Ratujmy polskie lasy!

Post autor: Martin KTM » pn, 5 paź 2015, 00:55

wicherek666 pisze:Wczoraj akurat miałem okazję rozmawiać z pewnym leśnikiem. Jasno stwierdził że prywatyzacja Lasów Państwowych to tylko kwestia czasu. Problem stanowi w głównej mierze fakt, że prywatny inwestor zakupi obszar leśny wyłącznie aby z tytułu własności czerpać korzyści. Większość z nich nie będzie się interesować przyszłością lasu, koniecznością potrzeby sadzenia w miejsce ściętych drzew, nowych. Dziać się tak będzie ponieważ z perspektywy czasu jest to inwestycja długoterminowa, bo przecież drzewo potrzebuje kilkudziesięciu lat aby stało się surowcem wartościowym.
Moim zdaniem lasy NIE MOGĄ zostać sprywatyzowane. Tak jak napisałeś, prywatny inwestor zakupi las w celu sprzedaży drewna. Wyobraźcie sobie teraz łyse góry, bez drzew porastających stoki. Jak bardzo zostaną zakłócone warunki zlewni po przeprowadzeniu rabunkowej gospodarki? Ogromne połacie śniegu na wiosnę będą topniały wraz z wzrostem temperatury - "Powódź tysiąclecia" z 1997r., będzie występowała co roku. Pomijając już zakłócenie mikroklimatu, degradację stoków, spływ powierzchniowy, zniszczenie ekosystemu, zakłócenie warunków wodnych, osuwanie się gleby, oszpecenie krajobrazu, zniszczenie domu dla sarenek, jeżyków, wiewiórek, dzików, misiów itd.
Las nie jest wyłącznie źródłem surowca drzewnego. Pełni multum innych funkcji. Funkcje te mogą zostać zachowane wyłącznie wtedy, gdy cały obszar leśny pozostanie pod władzą jednego zarządcy. Jeżeli w jakimś obszarze wystąpi klęska żywiołowa i finanse lecą na łeb na szyje, to fundusz leśny ratuje taki obszar. Lasy nie są zagrożone, jeżeli funkcjonują jako jeden organizm.
Mógłbym ciągnąć moją myśl jeszcze długo, ale to nie o to chodzi. Lasy muszą pozostać własnością Skarbu Państwa.

ODPOWIEDZ

Wróć do „Na kazdy temat”