Wszelka wiedza potrzebna!

Jeśli nie znalazłeś kategorii dla Twojego tematu pisz tu.
Autor tematu
Kin
Gdzie jest sprzęgło?
Gdzie jest sprzęgło?
Posty: 0
Rejestracja: czw, 13 paź 2011, 00:30
Styl jazdy: Motocross
Podziękował: 0
Podziękowania: 0
Status : Offline

Wszelka wiedza potrzebna!

Post autor: Kin » pt, 14 paź 2011, 20:10

Witam wszystkich :)
Zwracam sie tutaj do Was z nietypową propozycją. Piszę opowiadania, gdzie jeden z bohaterów właśnie zawodowo jeździ na motocrossie. Jestem osobą, która nie lubi opisywać pewnych rzeczy po łebkach, a zwłaszcza taką dziedzinę sportu :) Sama uważam, że ma on w sobie coś pociągającego i stąd moja potrzeba informacji na ten temat. Niestety nie znam angielskiego i po moich poszukiwaniach, znalazłam tylko jeden film z pl napisami Supercross.2005. Niestety ważnych dla mnie informacji było tam mało. Spróbowałam z The.Great.Outdoors i 199.Lives.The.Travis.Pastrana.Story, gdzie zapewne dowiedziałabym się tego co chce, ale niestety jak wspominałam nie znam angielskiego a napisów pl nie ma do nich. Dlatego zwracam się do Was i mam cichą nadzieje, że z chęcią mi pomożecie albo chociaż wskażecie drogę. Obszukałam cały net, wszelkie fora, przeczytałam parę wywiadów z mniej lub bardziej znanymi osobami ze świata motocrossu ale przyznam szczerze, że trochę się zagubiłam.
Co by mnie interesowało? Hmm wiem, że maszyna dla zawodnika musi odpowiadać jego wadze i wzrostu. Postać, którą pomalutku kreuje ma lat 28, wzrostu 180. Pogrzebałam i nie wiem czy trafiłam ale wypadło na MZ 660 Baghira ( w ogóle piękna maszyna ). Sama akcja dzieje się w Miami. Mężczyzna miał mieć wypadek w wieku 26 lat na torze i przez 2 lata dochodził do siebie. Niestety co mogłoby mu dolegać nie mogę stwierdzić a też nie chce od tak rzucać czegoś co okaże się istnym pośmiewiskiem. Wraca na tor. I tutaj pytanie jak wygląda tak jakby etap ..hmm przechodzenia z niższej pozycji (jakie zawody? juniorów?) do pozycji wyższych? Czy to co pokazuje film Supercross jest odzwierciedleniem takiej drogi? Iż można startować w barwach znanej grupy czy po prostu jeśli ma się kase lub szczęście występować prywatnie?
Kolejna informacja, która była by cenna to jaką dietę macie? Co taki zawodnik powinien jeść a czego nie? Czego unikać?
Następna ..ha ha tak to też mnie interesuje : jak zamujecie się swoją maszyną po treningu? Tak, mnie to ciekawi :) Co powinno zostać sprawdzone? Co często wymieniać itp? Oczywiście nie musicie całego poradnika mi pisać ale jakieś takie najważniejsze informacje.
I ostatnie pytanie (chyba) ale na którym najbardziej mi zależy bo odnosi się do Waszych przeżyć. Co czujecie będąc na motorze? Lubię opisywać przeżycia postaci ale trudno mi pisać o czymś czego sama nie przeżyłam. Czy za każdym razem (nawet na treningu) przeżywacie coś wzniosłego albo po prostu wypełnia was adrenalina? I jak się zachowuje motor? Po prostu jak reaguje na torze. W jakich momentach prowadzi sie go dobrze a w jakich nie?
Ah.. i ile trwa trening? 2 godziny? Czy po nim człowiek może iść np do pracy? I czy zawsze jest się lekko obitym? :)

To chyba na tyle :) Mam nadzieje, że nikt tego nie oleje, albo chociaż napisze parę zdań na ten temat. Książek jako takich nie znalazłam gdzie mogłabym dowiedzieć się od początku jak wygląda taka droga osoby ..np pd małego.

Z góry dziękuje tym którzy z chęcią podzielą się ze mną swoimi wrażeniami i doświadczeniami :) Dla osoby, która nie siedzi w tym jak Wy na pewno będzie to ciekawa rzecz :)

pozdrawiam!

tobiasz86
Amator leśnych szlaków
Amator leśnych szlaków
Posty: 352
Rejestracja: ndz, 25 lip 2010, 10:20
Motocykl: crf250
Styl jazdy: Motocross
Lokalizacja: Rymanów
Podziękował: 0
Podziękowania: 0
Status : Offline

Re: Wszelka wiedza potrzebna!

Post autor: tobiasz86 » ndz, 16 paź 2011, 08:17

co mi się rzuciło... możesz rozjaśnić po jakim torze jeździ twój bohater? bo chyba nie jest to żaden motocrossowy, chyba że Baghirą dojeżdźa tylko do toru.
Tutaj masz zarys kariery jak to wygląda z naszego pkt. widzenia, w usa podejrzewam będzie podobnie, tylko międzynarodowych licencji pewnie nie potrzeba. Zwróć tylko uwagę bo na pewno będzie inne nazewnictwo poszczególnych etapów. viewtopic.php?f=7&t=23045
O zajęciu się motorem przed i po zawodach jest sporo informacji na forum, poszukaj.

sebek1516
Rekord toru!
Rekord toru!
Posty: 1914
Rejestracja: czw, 21 lut 2008, 16:14
Motocykl: gram w zielone
Styl jazdy: Motocross
Lokalizacja: Lublin
Podziękował: 0
Podziękowania: 0
Kontakt:
Status : Offline

Re: Wszelka wiedza potrzebna!

Post autor: sebek1516 » ndz, 16 paź 2011, 12:43

Wybrałaś złyyyy pomysł ;/
Jeśli chcesz pisać z sensem o zawodniku mx to nie wystarczą Ci odpowiedzi na te pytania, musiała byś się bardziej "wkręcić". Pierwsze pytanie gdzie dzieje się akcja?
Chociaż jest ktoś na forum kto mógł by być przykładem ;)
viewtopic.php?f=14&t=1740

Gdzieś czytałem że człowiek który pisał książkę wojenną spędził wcześniej rok w armii... Ciebie czeka to samo.
Angielski ułatwił by Ci pisanie ;p
Filmy pełnometrażowe: transworld motocross: XIX oraz WHY?
Polskie: MX chaos, MX chaos 2 i 3, motocyklowe piekło ale to stare produkcje.


Edit:
A no widzę już że Miami... Do filmów zawsze można ściągnąć napisy.
Części do Rm 125 2001 i pokrewnych do skrzyni- SPRZEDAM

Autor tematu
Kin
Gdzie jest sprzęgło?
Gdzie jest sprzęgło?
Posty: 0
Rejestracja: czw, 13 paź 2011, 00:30
Styl jazdy: Motocross
Podziękował: 0
Podziękowania: 0
Status : Offline

Re: Wszelka wiedza potrzebna!

Post autor: Kin » ndz, 16 paź 2011, 13:18

tobiasz86 pisze:co mi się rzuciło... możesz rozjaśnić po jakim torze jeździ twój bohater? bo chyba nie jest to żaden motocrossowy, chyba że Baghirą dojeżdźa tylko do toru.
Tutaj masz zarys kariery jak to wygląda z naszego pkt. widzenia, w usa podejrzewam będzie podobnie, tylko międzynarodowych licencji pewnie nie potrzeba. Zwróć tylko uwagę bo na pewno będzie inne nazewnictwo poszczególnych etapów. viewtopic.php?f=7&t=23045
O zajęciu się motorem przed i po zawodach jest sporo informacji na forum, poszukaj.
Dzięki za odezw :)
No tak w kwestii typu toru nie pomyślałam. Na trafiłam jedynie na taki ogólny opis i mówił o pagórkach itp ukształtowaniu. Taki obraz torów jest także w filmach, które oglądałam. Oczywiście plus takie na wolnej przestrzeni. Akcja dzieje się w Miami a z tego co mi udało się znaleźć, to jest jakiś park gdzie znajduje się tor dla motocrossowców. Jednak czy jest on profesjonalny czy taki..hmm dla amatorów nie wiem. Niestety bez angielskiego (ech) trudno nawet mi się zorientować jak ogólnie ten sport jest rozwinięty w Miami.
I dzięki za info, na pewno pogrzebie jeszcze po innych wątkach na forum :)
sebek1516 pisze:Wybrałaś złyyyy pomysł ;/
Jeśli chcesz pisać z sensem o zawodniku mx to nie wystarczą Ci odpowiedzi na te pytania, musiała byś się bardziej "wkręcić". Pierwsze pytanie gdzie dzieje się akcja?
Chociaż jest ktoś na forum kto mógł by być przykładem ;)
viewtopic.php?f=14&t=1740

Gdzieś czytałem że człowiek który pisał książkę wojenną spędził wcześniej rok w armii... Ciebie czeka to samo.
Angielski ułatwił by Ci pisanie ;p
Filmy pełnometrażowe: transworld motocross: XIX oraz WHY?
Polskie: MX chaos, MX chaos 2 i 3, motocyklowe piekło ale to stare produkcje.


Edit:
A no widzę już że Miami... Do filmów zawsze można ściągnąć napisy.
Ha ha Sebek w sumie mam gdzieś tam z tyłu głowy plan aby znaleźć czas i pieniądze aby spróbować nauczyć się jeździć na takim motocrossie :) W końcu zawsze to ciekawe przeżycie :)
Czyli mam rozumieć, że hmm... etapy nauki, wchodzenia na wyższy poziom w Polsce, jest dość podobny do tego w Ameryce? :) I system startowania z pozycji prywatnego zawodnika a tego z grupy także? ( z logicznego punktu widzenia raczej tak xD ).

Wymienione przez Ciebie filmy mają polskie napisy? Sprawdzę :)
Dzięki za informacje i wskazówki :)

Kajec
VIP
VIP
Posty: 1085
Rejestracja: ndz, 30 kwie 2006, 09:47
Motocykl: SXF 350
Styl jazdy: Motocross
Lokalizacja: Stockholm[X]/Zielona Góra[]
Podziękował: 0
Podziękowania: 0
Kontakt:
Status : Offline

Re: Wszelka wiedza potrzebna!

Post autor: Kajec » wt, 18 paź 2011, 17:02

Filmy wymienione przez kolegę to produkcje polskie, więc nie ma problemu :)
Myślę, że najlepszym sposobem na odpowiedni klimat w Twojej pracy będzie wybranie się na zawody motocrossowe, spojrzenie na to z bliska... Może trochę od zaplecza :?:
Skąd jesteś to pewnie będziemy w stanie dobrze doradzić :)

sebek1516
Rekord toru!
Rekord toru!
Posty: 1914
Rejestracja: czw, 21 lut 2008, 16:14
Motocykl: gram w zielone
Styl jazdy: Motocross
Lokalizacja: Lublin
Podziękował: 0
Podziękowania: 0
Kontakt:
Status : Offline

Re: Wszelka wiedza potrzebna!

Post autor: sebek1516 » wt, 18 paź 2011, 18:58

Czyli mam rozumieć, że hmm... etapy nauki, wchodzenia na wyższy poziom w Polsce, jest dość podobny do tego w Ameryce? I system startowania z pozycji prywatnego zawodnika a tego z grupy także? ( z logicznego punktu widzenia raczej tak xD ).
Z własnego doświadczenia to powiem że w Polsce trenuje się dzięki znajomym a kogo stać na trenera i prywatne treningi to trenuje tym sposobem ;p
Z logicznego punktu widzenia poziom życia w stanach i w Polsce troszkę się różni nie? Jest wielka przepaść między poziomem tego sportu u nas i tam za wielką wodą ;)
Jeśli można wiedzieć to ile masz lat? Bo nie wiem czy podejść do tego...
Części do Rm 125 2001 i pokrewnych do skrzyni- SPRZEDAM

Autor tematu
Kin
Gdzie jest sprzęgło?
Gdzie jest sprzęgło?
Posty: 0
Rejestracja: czw, 13 paź 2011, 00:30
Styl jazdy: Motocross
Podziękował: 0
Podziękowania: 0
Status : Offline

Re: Wszelka wiedza potrzebna!

Post autor: Kin » wt, 18 paź 2011, 20:57

sebek1516 pisze: Z własnego doświadczenia to powiem że w Polsce trenuje się dzięki znajomym a kogo stać na trenera i prywatne treningi to trenuje tym sposobem ;p
Z logicznego punktu widzenia poziom życia w stanach i w Polsce troszkę się różni nie? Jest wielka przepaść między poziomem tego sportu u nas i tam za wielką wodą ;)
Jeśli można wiedzieć to ile masz lat? Bo nie wiem czy podejść do tego...
Ah racja, w sumie można było się domyśleć. Chce po prostu wiedzieć jakie klasy są zawodników w Ameryce. Jak się nazywają abym mogła przynajmniej zarysować karierę, drogę przebytą przez bohatera tuż przed wypadkiem/kontuzją. Chociaż nie muszę pisać ze szczegółami. Ale sama wiedza dla mnie jako autorki była by rzeczą przydatną.
A jak zdradzę Ci swój wiek to coś to zmieni? I młoda osoba może być dojrzała umysłowo jak dorosły i oczywiście na odwrót :) Chętnie dowiem się wszystkiego, bo taką mam naturę, chociaż to co pisze robię dla siebie a nie do publikacji. Lubię mieć wiedzę o tym o czym piszę :) Znaczy nie wiem co dokładnie chciałeś powiedzieć a raczej nie dokończyłeś ;) Mam 23 :)

Kajec pisze:Filmy wymienione przez kolegę to produkcje polskie, więc nie ma problemu :)
Myślę, że najlepszym sposobem na odpowiedni klimat w Twojej pracy będzie wybranie się na zawody motocrossowe, spojrzenie na to z bliska... Może trochę od zaplecza :?:
Skąd jesteś to pewnie będziemy w stanie dobrze doradzić :)
Z Warszawy :)

Kajec
VIP
VIP
Posty: 1085
Rejestracja: ndz, 30 kwie 2006, 09:47
Motocykl: SXF 350
Styl jazdy: Motocross
Lokalizacja: Stockholm[X]/Zielona Góra[]
Podziękował: 0
Podziękowania: 0
Kontakt:
Status : Offline

Re: Wszelka wiedza potrzebna!

Post autor: Kajec » czw, 20 paź 2011, 18:32

W tej chwili z tego co wiem to w okolicach wawy nic sie nie dzieje ale 10 Grudnia są mistrzostwa świata w Endurocrossie w Atlas Arenie w Łodzi. Tadeusz Błażusiak jest utytułowanym zawodnikiem w tej dziedzinie. Poczytaj o nim i wybierz się na imprezę ;) Co do filmów to jeśli na necie ich nie znajdziesz to daj cynk na PW, a jak będę w PL niedługo to Ci podeśle płytki bo mam w domu.

sebek1516
Rekord toru!
Rekord toru!
Posty: 1914
Rejestracja: czw, 21 lut 2008, 16:14
Motocykl: gram w zielone
Styl jazdy: Motocross
Lokalizacja: Lublin
Podziękował: 0
Podziękowania: 0
Kontakt:
Status : Offline

Re: Wszelka wiedza potrzebna!

Post autor: sebek1516 » czw, 20 paź 2011, 19:13

Kajec dał Ciekawą opcje ;) Ale jeśli chodzi o zaglądanie od kuchni to lepiej gdy wpadniesz na mistrzostwa Polski, Puchar PZM, lub zawody okręgowe bo one mają swój klimat ;) Możesz się poszwędać w parku maszyn do woli ;)
W Warszawie jest gdzieś tor jakiś, prawda? Zajrzyj do działu tory...
Jeszcze jedna okręgówka będzie u nas na Lubelszczyźnie i chyba coś robią jeszcze w okolicach Olsztyna ale nie jestem pewien. Poza tym jakieś Country Cross albo Enduro się trafi.
Niestety to już końcówka sezonu ;p

Eureka!
http://mototv.org/

Przypomniało mi się właśnie ;p
Wiele relacji z zawodów a są też starsze materiały które cos opowiadają o motocrossie ;p
Możesz poszukać tego konta na youtube ;)
Części do Rm 125 2001 i pokrewnych do skrzyni- SPRZEDAM

robert 280866
Gdzie jest sprzęgło?
Gdzie jest sprzęgło?
Posty: 22
Rejestracja: wt, 6 sty 2009, 18:08
Motocykl: YZ 250 F
Styl jazdy: Motocross
Lokalizacja: truskaw
Podziękował: 0
Podziękowania: 0
Status : Offline

Re: Wszelka wiedza potrzebna!

Post autor: robert 280866 » czw, 20 paź 2011, 20:04

Witam. Pod bokiem Masz klub TNT motocross w Łomiankach podjedź w niedzielę około południa na tor klubowy to będziesz mogła porozmawiać z zawodnikami i postaramy pomóc.
Gdzie to jest to zobacz na stronie klubowej TNT- motocross.pl

Autor tematu
Kin
Gdzie jest sprzęgło?
Gdzie jest sprzęgło?
Posty: 0
Rejestracja: czw, 13 paź 2011, 00:30
Styl jazdy: Motocross
Podziękował: 0
Podziękowania: 0
Status : Offline

Re: Wszelka wiedza potrzebna!

Post autor: Kin » wt, 25 paź 2011, 17:23

Kajec pisze:W tej chwili z tego co wiem to w okolicach wawy nic sie nie dzieje ale 10 Grudnia są mistrzostwa świata w Endurocrossie w Atlas Arenie w Łodzi. Tadeusz Błażusiak jest utytułowanym zawodnikiem w tej dziedzinie. Poczytaj o nim i wybierz się na imprezę ;) Co do filmów to jeśli na necie ich nie znajdziesz to daj cynk na PW, a jak będę w PL niedługo to Ci podeśle płytki bo mam w domu.
Oh .. z chęcią się wybiorę do Łodzi 10 grudnia :) dzięki za informacje :)
sebek1516 pisze:Kajec dał Ciekawą opcje ;) Ale jeśli chodzi o zaglądanie od kuchni to lepiej gdy wpadniesz na mistrzostwa Polski, Puchar PZM, lub zawody okręgowe bo one mają swój klimat ;) Możesz się poszwędać w parku maszyn do woli ;)
W Warszawie jest gdzieś tor jakiś, prawda? Zajrzyj do działu tory...
Jeszcze jedna okręgówka będzie u nas na Lubelszczyźnie i chyba coś robią jeszcze w okolicach Olsztyna ale nie jestem pewien. Poza tym jakieś Country Cross albo Enduro się trafi.
Niestety to już końcówka sezonu ;p

Eureka!
http://mototv.org/

Przypomniało mi się właśnie ;p
Wiele relacji z zawodów a są też starsze materiały które cos opowiadają o motocrossie ;p
Możesz poszukać tego konta na youtube ;)
Chyba muszę sobie spisać co jest i gdzie :) Dzięki też za link :) Z chęcią tam pooglądam :)
robert 280866 pisze:Witam. Pod bokiem Masz klub TNT motocross w Łomiankach podjedź w niedzielę około południa na tor klubowy to będziesz mogła porozmawiać z zawodnikami i postaramy pomóc.
Gdzie to jest to zobacz na stronie klubowej TNT- motocross.pl
Oh to chyba już po ? A w sumie byłam tam więc dojazd znam.
dzieki :)

Mateusz_MX
Stewart? Zmienia mi opony!
Stewart? Zmienia mi opony!
Posty: 1168
Rejestracja: sob, 17 maja 2008, 13:25
Motocykl: EXC 400 '12
Styl jazdy: Motocross
Lokalizacja: Olsztyn / Toronto
Podziękował: 0
Podziękowania: 1 raz
Kontakt:
Status : Offline

Re: Wszelka wiedza potrzebna!

Post autor: Mateusz_MX » śr, 26 paź 2011, 10:42

Proponuję obejrzenie filmu z jazdy motocyklem, gdzie szoferem jest profesjonalista, a ujęcie przypomina to z widoku oczu zawodnika. Oczywiście nie odczujesz tego samego, co w przypadku jazdy motocyklem, ale zawsze jeden krok do przodu. Przykład:

http://www.youtube.com/watch?v=wzm-2RB7Ym8

http://www.youtube.com/watch?v=YJubeQoXxwg

Proponuję również nawiązać kontakt ze znanym, polskim zawodnikiem. Chociażby wirtualny. Poza tym popieram wypowiedzi kolegów powyżej. Zagłębienie się w tematyce MX, odwiedzenie zawodów oraz bywanie na treningach. W PL to raczkuje, ale napisanie takiej historii nie jest niemożliwe. Nie ma co ukrywać, że Motocross to pasmo wyrzeczeń, ogromny stres, ból i nakłady finansowe. Pozdrawiam
"Jutro będę duży, dzisiaj jestem mały"

ODPOWIEDZ

Wróć do „Na kazdy temat”