Zawód: mechanik motocyklowy

Jeśli nie znalazłeś kategorii dla Twojego tematu pisz tu.
Autor tematu
Mateusz_MX
Stewart? Zmienia mi opony!
Stewart? Zmienia mi opony!
Posty: 1168
Rejestracja: sob, 17 maja 2008, 13:25
Motocykl: EXC 400 '12
Styl jazdy: Motocross
Lokalizacja: Olsztyn / Toronto
Podziękował: 0
Podziękowania: 1 raz
Kontakt:
Status : Offline

Zawód: mechanik motocyklowy

Post autor: Mateusz_MX » pn, 14 gru 2009, 18:28

Witajcie,

Wraz z miesiącem wrzesień w Zespole Szkół Samochodowych i Licealnych Nr 3 w Warszawie zaczęła funkcjonować klasa Zasadniczej Szkoły Zawodowej w zawodzie mechanik pojazdów samochodowych ze specjalizacją mechanik motocyklowy. Podaję linki do artykułów:

http://www.scigacz.pl/Zawod,mechanik,mo ... ,8724.html

http://moto.money.pl/wiadomosci/motocyk ... 34725.html

Prawdopodobnie większość z użytkowników o tym nie wiedziało. Założyłem ten temat w celach informacyjnych. Chciałbym również usłyszeć w nim opinie osób, które podjęły edukację w tym kierunku. Może są jakieś ciekawe podręczniki lub książki do nauczania. Proszę o wypowiedzi.

Pozdrawiam,
Mateusz_MX
"Jutro będę duży, dzisiaj jestem mały"

pytlar
Amator leśnych szlaków
Amator leśnych szlaków
Posty: 317
Rejestracja: śr, 29 sie 2007, 23:38
Motocykl: Motobi Wilga 65/50 ;)
Styl jazdy: Motocross
Lokalizacja: Prabuty
Podziękował: 0
Podziękowania: 0
Kontakt:
Status : Offline

Re: Zawód: mechanik motocyklowy

Post autor: pytlar » czw, 17 gru 2009, 10:04

czemu jak ja chodziłem do szkoły to nie było takich kierunków??!! :evil: tylko cholerne ogólniaki wszędzie :roll:
:)

Beny_MX
Gdzie jest sprzęgło?
Gdzie jest sprzęgło?
Posty: 1
Rejestracja: ndz, 6 gru 2009, 12:30
Motocykl: na razie brak
Styl jazdy: Motocross
Lokalizacja: Jastrzębie Zdrój
Podziękował: 0
Podziękowania: 0
Status : Offline

Re: Zawód: mechanik motocyklowy

Post autor: Beny_MX » czw, 17 gru 2009, 10:31

pytlar nie załamuj się, ja teraz chodzę do szkoły, to w mojej okolicy i tak nie ma takich szkół. :wink:

Awatar użytkownika
piotrgurski
Moderator
Moderator
Posty: 770
Rejestracja: ndz, 23 gru 2007, 01:41
Motocykl: Husqa TE450 06/ FZ6S Fazer
Styl jazdy: Enduro
Lokalizacja: Bydgoszcz
Podziękował: 2 razy
Podziękowania: 3 razy
Kontakt:
Status : Offline

Re: Zawód: mechanik motocyklowy

Post autor: piotrgurski » pt, 18 gru 2009, 02:55

Dajcie spokój z takim zawodem :lol: człowiek mający 14/15 lat chyba nie zdaje sobie do końca sprawy że ta cała historia z jego motocyklizmem to tak naprawdę przygoda zależna od dalszych losów oraz statusu majątkowego. Zakładając że nawet ktoś będzie mial taki zawód i co :?: co z tego :?: Ile jest ofert pracy typu: "Mechanika motocyklowego zatrudnię" bo ja jeszcze takiej nie widziałem. Ludzie to naprawdę jest ważna decyzja mająca wielkie znaczenie na dalsze życie, lepiej iść na kierunek techniczny i zrobić naprawdę wartościowe wykształcenie które w niczym nie przeszkadza by potem zostać szanowanym znanym w całym kraju mechanikiem motocykli takich czy innych. Żadna szkoła nikogo do niczego ani nie przymusi ani nie powstrzyma, jeżeli się kocha motory oraz ich naprawianie to obojetne czy będziesz cukiernikiem, księgowym czy referentem w urzędzie nikt nie zabroni ci ich naprawiać i uchodzić za szanowanego fachowca :!:
pzdr Fifi :wink:
ADV/Adventure

pytlar
Amator leśnych szlaków
Amator leśnych szlaków
Posty: 317
Rejestracja: śr, 29 sie 2007, 23:38
Motocykl: Motobi Wilga 65/50 ;)
Styl jazdy: Motocross
Lokalizacja: Prabuty
Podziękował: 0
Podziękowania: 0
Kontakt:
Status : Offline

Re: Zawód: mechanik motocyklowy

Post autor: pytlar » pt, 18 gru 2009, 07:27

no tu sie z tobą fifi nie zgodze... nawet u mnie w okolicy widać, że poprostu brakuje dobrego mechanika motocyklowego. A w każdym większym mieście zapewne jest jakiś serwis motocyklowy, który też chętnie zatrudni mechanika, który widział troche nowinek technicznych, ma jakieś obejście z nowszymi maszynami i siedział te kilka lat i uczył sie mechaniki, obsługi wszelkich narzędzi warsztatowych, jakieś podstawy materiałoznawstwa, a nie koniowała, który jedynie działa młotkiem i przecinakiem i wszystko robi na podstawie swoich doświadczeń motocyklowych z przede 15 lat... ty sobie serwisujesz motory, ja sobie robie i napewno znaczna część osób z forum sama sobie robi motory, ale niestety jest pełno osób które umieją jedynie wlać paliwo i odkręcić manete...
:)

Autor tematu
Mateusz_MX
Stewart? Zmienia mi opony!
Stewart? Zmienia mi opony!
Posty: 1168
Rejestracja: sob, 17 maja 2008, 13:25
Motocykl: EXC 400 '12
Styl jazdy: Motocross
Lokalizacja: Olsztyn / Toronto
Podziękował: 0
Podziękowania: 1 raz
Kontakt:
Status : Offline

Re: Zawód: mechanik motocyklowy

Post autor: Mateusz_MX » pt, 18 gru 2009, 15:07

fifi pisze:Dajcie spokój z takim zawodem :lol: człowiek mający 14/15 lat chyba nie zdaje sobie do końca sprawy że ta cała historia z jego motocyklizmem to tak naprawdę przygoda zależna od dalszych losów oraz statusu majątkowego. Zakładając że nawet ktoś będzie mial taki zawód i co :?: co z tego :?: Ile jest ofert pracy typu: "Mechanika motocyklowego zatrudnię" bo ja jeszcze takiej nie widziałem. Ludzie to naprawdę jest ważna decyzja mająca wielkie znaczenie na dalsze życie, lepiej iść na kierunek techniczny i zrobić naprawdę wartościowe wykształcenie które w niczym nie przeszkadza by potem zostać szanowanym znanym w całym kraju mechanikiem motocykli takich czy innych. Żadna szkoła nikogo do niczego ani nie przymusi ani nie powstrzyma, jeżeli się kocha motory oraz ich naprawianie to obojetne czy będziesz cukiernikiem, księgowym czy referentem w urzędzie nikt nie zabroni ci ich naprawiać i uchodzić za szanowanego fachowca :!:
pzdr Fifi :wink:
Nie ma takich szkół, to i nie jest poszukiwany taki fachowiec po ukończeniu nauki. Takiej szkoły nie wybiera się z przymusu, ani nikt nie zmusi kogoś do uczenia się w niej. Tak już niestety jest w Polsce, że cukiernik naprawia samochody, a prawnik struga w drewnie. Może czas najwyższy coś zmieniać, a nie tylko krytykować?! Niestety kolejny temat na tym forum zostaje źle odebrany, a odpowiedzi są nie na temat. Nie warto poruszać tutaj kolejnych, nowych zagadnień. Pozdrawiam :?
"Jutro będę duży, dzisiaj jestem mały"

BartekJ
Amator leśnych szlaków
Amator leśnych szlaków
Posty: 337
Rejestracja: śr, 22 lut 2006, 22:55
Styl jazdy: Motocross
Lokalizacja: Gliwice
Podziękował: 0
Podziękowania: 0
Kontakt:
Status : Offline

Re: Zawód: mechanik motocyklowy

Post autor: BartekJ » sob, 19 gru 2009, 23:08

Zacznę od tyłu...Książek PO POLSKU wielu nie znajdziesz jeśli chodzi o mechanikę motocyklową. Z w miarę współczesnych jest książka wydana przez Tomasza Sałka zdaje się, nie pamiętam tytułu.
Reszta dotyczy motocykli z lat 60-70 i to w głównej mierze dotyczy dwusuwów. Co nie oznacza, ze zawarta w nich wiedza jest niepoprawna. Warto ją poznać.
Potężna skarbnica to internet. Ale też trzeba nieco wiedzieć, żeby odsiać spam domniemanologów i wymyślaczy.
Głównym źródłem wiedzy jest tak naprawdę praktyka. Co przyjdzie z czytania, jeśli nie wiesz, jak wygląda mechanizm, w którym miejscu się zużywa mocniej i kiedy tak naprawdę jest zniszczony , gdzie są typowe uszkodzenia ( np. wszystkie Virago z permanentnie wysiadającym sprzęgłem rozrusznika).
Stworzenie tej klasy nie wpłynie znacząco na poziom wiedzy mechaników motocyklowych. Do nauczania trzeba jeszcze kadry i konkretnych, namacalnych przykładów. A szkoły zazwyczaj uczą na sprzęcie przestarzałym. Tak jak w samochodówkach uczono na maluchu i wartburgu.
Tak więc, jeśli ktoś chce dłubać zawodowo w jednośladach to nie pozostaje nic innego jak uczyć się od praktyków i na własnym sprzęcie. Do nauki sprzętu klienta nie polecam, bo może boleć, także finansowo.
Chyba każdy mechanior przechodził drogę od naprawiacza własnego sprzętu, potem kumpli, a w końcu praca w warsztacie u kogoś, czasem u siebie, jak się uda. Tak to już jest i szkoła z podstawami teoretycznymi nie zawadzi, ale mistrza z Ciebie nie uczyni.

Pozdrawiam :)

ODPOWIEDZ

Wróć do „Na kazdy temat”