Trial or Enduro ? Jak zacząć zabawę w enduro

Podaj nam kilka cennych informacji, a my polecimy Ci jaki motocykl będzie dla Ciebie najlepszy.
Autor tematu
KTMowyManiak
Gdzie jest sprzęgło?
Gdzie jest sprzęgło?
Posty: 27
Rejestracja: śr, 26 wrz 2012, 19:50
Styl jazdy: Motocross
Lokalizacja: Kraina
Podziękował: 0
Podziękowania: 0
Status : Offline

Trial or Enduro ? Jak zacząć zabawę w enduro

Post autor: KTMowyManiak » ndz, 2 lut 2014, 23:24

Witajcie ! To oczywista ponownie ja, kolejny temat :)
No więc jak napisałem w temacie jestem ciekaw Waszej opinii. Otóż od dawna znamy dyscyplinę Trial jedni mniej, drudzy więcej, ale każdy coś kuma bo wiele z tej dyscypliny wykorzystujemy w Enduro. Otóż ja mając 17 lat, nikłą zabawę w enduro - zielony, jak każdy marzyciel chciałbym jakieś zawody wygrać. Tutaj brzmi pytanie... Czy Trialowy motocykl się opłaca ? Czy opłaca kupować się taką zabawkę przed motocyklem enduro ? Wiadomo, mało kogo stać kupić, a co dopiero utrzymać 2 motocykle. Jak Waszym zdaniem to widzicie ? Lepiej kupować od razu motocykl ENDURO i bić, bić, bić technikę z innymi Enduro-maniakami, którzy już coś mniej więcej się znają czy kupić Trial'ówkę i na niej rozpocząć technikę ? Wiadomo. Mając tak jak ja 17 lat, to jestem już dość "stary", ponieważ zanim wytłukę trochę z trialówki (wiadomo w rok się dużo nie nauczymy, ale zawsze coś + zmiana moto co rok trochę by była niemożliwa), to przez ten czas już też bym trochę wytłukł z enduraka. Co Wy byście radzili młodemu gniewnemu ? Jaki waszym zdaniem byłby najlepszy motocykl na rozpoczęcie przygody ? Rady,porady - na pewno wielu osobą przyda się taki temat, ponieważ nawet w necie nic takiego nie znajdziemy (przynajmniej ja nie znalazłem).

Pozdrawiam i z góry dziękuję - jak zawsze.

GRUUBBYY
Amator leśnych szlaków
Amator leśnych szlaków
Posty: 289
Rejestracja: śr, 30 sie 2006, 18:07
Motocykl: KLX 450 R
Styl jazdy: Enduro
Lokalizacja: Świecie
Podziękował: 0
Podziękowania: 1 raz
Status : Offline

Re: Trial or Enduro ? Jak zacząć zabawę w enduro

Post autor: GRUUBBYY » pn, 3 lut 2014, 15:32

Trial to najwyższa półka umiejętności technicznych na motocyklu. Trzeba wielu lat aby coś się nauczyć. Są to motocykle mało wysilone które pozwalają wjechać praktycznie wszędzie ale... z małą mocą... Piszesz ze jesteś młody i gniewny, wydaje mi się nie będziesz miał takiej frajdy jak z mocniejszego enduro czy crossa. Trial wymaga czasu cierpliwości i dużo treningu. Jak naprawdę chcesz trenować technikę to OK ale trial nie da Ci takiej adrenalinki na prostych gdzie -jak wiadomo każdy początkujący jeździ ile fabryka z bananem na ustach.

Autor tematu
KTMowyManiak
Gdzie jest sprzęgło?
Gdzie jest sprzęgło?
Posty: 27
Rejestracja: śr, 26 wrz 2012, 19:50
Styl jazdy: Motocross
Lokalizacja: Kraina
Podziękował: 0
Podziękowania: 0
Status : Offline

Re: Trial or Enduro ? Jak zacząć zabawę w enduro

Post autor: KTMowyManiak » pn, 3 lut 2014, 17:44

GRUUBBYY pisze:Trial to najwyższa półka umiejętności technicznych na motocyklu. Trzeba wielu lat aby coś się nauczyć. Są to motocykle mało wysilone które pozwalają wjechać praktycznie wszędzie ale... z małą mocą... Piszesz ze jesteś młody i gniewny, wydaje mi się nie będziesz miał takiej frajdy jak z mocniejszego enduro czy crossa. Trial wymaga czasu cierpliwości i dużo treningu. Jak naprawdę chcesz trenować technikę to OK ale trial nie da Ci takiej adrenalinki na prostych gdzie -jak wiadomo każdy początkujący jeździ ile fabryka z bananem na ustach.
Tutaj zgodzę się z Tobą w 1000% ! Jako tako proste odcinki wiadomo fajne, ale też patrzę przez pryzmat $$. Taniej kupię w dalszym czasie używaną trialówkę niż enduraka... Szczerze mówiąc po dłuższym zastanowieniu i rozmowie z znajomym ENDURO,ENDURO i jeszcze raz ENDURO, a jak portfel dostał by dofinansowanie z UE (hehe), to można coś pomyśleć o trailu jako takiej podporze jazdy enduro. Temat myślę przyda się wielu użytkownikom czy przyszłym kupcom :)

magi
Amator leśnych szlaków
Amator leśnych szlaków
Posty: 307
Rejestracja: sob, 7 mar 2009, 22:16
Motocykl: Sx 125 2008
Styl jazdy: Motocross
Podziękował: 0
Podziękowania: 0
Status : Offline

Re: Trial or Enduro ? Jak zacząć zabawę w enduro

Post autor: magi » pn, 3 lut 2014, 19:37

Trial to podstawa,Więkoszość zawodników czołowych zaczynała od Triala(chociażby Taddy).Na zadnym motocyklu nie nauczysz sie tego co na trialu.Szukałem triala dla siebie po 4 sezonach ajzdy motocross oraz upalania motocykla po lasach itp.Starrtowałem w zawodach (puchar 6 torow puchar 4 torów,puchar świetokrzyski)i dopiero po zakupie triala przekonałem sie,że nie umiem jezdzić.Kilka treningów na trialu(trenowanie jazdy na kole,skrecenie kiery na maxa i robienie kółek,stójka itp)i juz widze efekty.Duzo pewniej czuje sie na crossie,nauczyłem sie go lepiej kontorlowac.Rozmawiając na MŚ w Łodzi z ludzmi,którzy przyczynili sie do rozwoju trialu akzdy z nich powiedzial ze 3 miesiace jazdy trailem jest jak rok jazdy enduro i zgadzam sie w 1000%.Wystarczy kilka palet,kamieni,opon i jest super zabawa na 8m2.Co zrobisz enduro czy crossem na 8m2??NIC.Chcesz latac jak wszyscy kup enduro i wsciekaj sie po prostych lesnych drogach,chcesz umiec wiecej kup triala.W motocyklu trialowym wymiany sa o wiele rzadziej nic w enduro czy crossie np tłok wytrzyma 3 a nawet 4 razy tyle,Naped w crossowce jest do wyrzucenia a taki sam w trialu jeszcze polata sezon czy 2.Z pojemnosci 300cm3 masz okolo 18-20kucy a w crossowce ze 125 okolo 40kucy.Polataj sezon trialem przesiadz sie na crossowke czy enduro zobaczysz jak wtedy chlopaka bedzie glupio.

Autor tematu
KTMowyManiak
Gdzie jest sprzęgło?
Gdzie jest sprzęgło?
Posty: 27
Rejestracja: śr, 26 wrz 2012, 19:50
Styl jazdy: Motocross
Lokalizacja: Kraina
Podziękował: 0
Podziękowania: 0
Status : Offline

Re: Trial or Enduro ? Jak zacząć zabawę w enduro

Post autor: KTMowyManiak » pn, 3 lut 2014, 20:15

magi pisze:Trial to podstawa,Więkoszość zawodników czołowych zaczynała od Triala(chociażby Taddy).Na zadnym motocyklu nie nauczysz sie tego co na trialu.Szukałem triala dla siebie po 4 sezonach ajzdy motocross oraz upalania motocykla po lasach itp.Starrtowałem w zawodach (puchar 6 torow puchar 4 torów,puchar świetokrzyski)i dopiero po zakupie triala przekonałem sie,że nie umiem jezdzić.Kilka treningów na trialu(trenowanie jazdy na kole,skrecenie kiery na maxa i robienie kółek,stójka itp)i juz widze efekty.Duzo pewniej czuje sie na crossie,nauczyłem sie go lepiej kontorlowac.Rozmawiając na MŚ w Łodzi z ludzmi,którzy przyczynili sie do rozwoju trialu akzdy z nich powiedzial ze 3 miesiace jazdy trailem jest jak rok jazdy enduro i zgadzam sie w 1000%.Wystarczy kilka palet,kamieni,opon i jest super zabawa na 8m2.Co zrobisz enduro czy crossem na 8m2??NIC.Chcesz latac jak wszyscy kup enduro i wsciekaj sie po prostych lesnych drogach,chcesz umiec wiecej kup triala.W motocyklu trialowym wymiany sa o wiele rzadziej nic w enduro czy crossie np tłok wytrzyma 3 a nawet 4 razy tyle,Naped w crossowce jest do wyrzucenia a taki sam w trialu jeszcze polata sezon czy 2.Z pojemnosci 300cm3 masz okolo 18-20kucy a w crossowce ze 125 okolo 40kucy.Polataj sezon trialem przesiadz sie na crossowke czy enduro zobaczysz jak wtedy chlopaka bedzie glupio.

A co sądzisz o rowerze trialowym ? W sumie jest to samo, tylko napęd nożny. Ceny wtedy spadają ogromnie i można mieć ROWER trialowy oraz motocykl ENDURO i ćwiczyć w sumie to samo co na trialówce z silnikiem. Wielu mi mówiło, że po jedzie na trialu i jeździe 2 letniej jak wsiądę na jakieś enduro, to wielu ludziom pokażę więcej. Same "operowanie" gazem ćwiczymy na trialówce. Ale jak to wygląda z rowerem, hm, hm... :)

magi
Amator leśnych szlaków
Amator leśnych szlaków
Posty: 307
Rejestracja: sob, 7 mar 2009, 22:16
Motocykl: Sx 125 2008
Styl jazdy: Motocross
Podziękował: 0
Podziękowania: 0
Status : Offline

Re: Trial or Enduro ? Jak zacząć zabawę w enduro

Post autor: magi » pn, 3 lut 2014, 20:30

Rower trialowy jest to całkiem co innego.Nawet nie mysl o półsrodkach,polecam triala z własnego doświadczenia,naperwno bedziesz zadowolony i w ciagu roku treningow na trialu zrobisz postepu jak bys enduro latal 3 lata

Autor tematu
KTMowyManiak
Gdzie jest sprzęgło?
Gdzie jest sprzęgło?
Posty: 27
Rejestracja: śr, 26 wrz 2012, 19:50
Styl jazdy: Motocross
Lokalizacja: Kraina
Podziękował: 0
Podziękowania: 0
Status : Offline

Re: Trial or Enduro ? Jak zacząć zabawę w enduro

Post autor: KTMowyManiak » pn, 3 lut 2014, 21:17

magi pisze:Rower trialowy jest to całkiem co innego.Nawet nie mysl o półsrodkach,polecam triala z własnego doświadczenia,naperwno bedziesz zadowolony i w ciagu roku treningow na trialu zrobisz postepu jak bys enduro latal 3 lata
Szczerze powiem. Słyszałem to już raz od gościa co latał enduro i kupił trial GAS"a 280 txt. Po 3 miesiącach całkiem inaczej jeździ - lepiej. Dokładnie mówił, to samo co Ty. Ja jeżdżąc rok na trialu i przesiadłbym się na enduro mógłbym nie jednemu pokazać... Przykładem jest Graham jarvis, który praktycznie na jednym kole w miejscu staje - MAGIA ! http://www.youtube.com/watch?v=dcxkR5y68d4

MINUTA : 2:07

:rolleyes:


A powiedz mi ile mają koni 2 suwowe triale (pytam z ciekawości) ? Oglądałem na allegro 290 z gas"a, to pisze 28 koni. Gdybym kupił triala, to tylko 2 t i 250 280 290 300, w 125 bym się nie bawił.

sebek1516
Rekord toru!
Rekord toru!
Posty: 1914
Rejestracja: czw, 21 lut 2008, 16:14
Motocykl: gram w zielone
Styl jazdy: Motocross
Lokalizacja: Lublin
Podziękował: 0
Podziękowania: 0
Kontakt:
Status : Offline

Re: Trial or Enduro ? Jak zacząć zabawę w enduro

Post autor: sebek1516 » pn, 3 lut 2014, 21:32

A chłopaki w stuncie to co? Jeszcze takimi krowami. Jak chcesz to na wszystkim technike złapiesz. Trial jest mniejszy, lżejszy a używańca dorwiesz już za 5-7k.
Części do Rm 125 2001 i pokrewnych do skrzyni- SPRZEDAM

Autor tematu
KTMowyManiak
Gdzie jest sprzęgło?
Gdzie jest sprzęgło?
Posty: 27
Rejestracja: śr, 26 wrz 2012, 19:50
Styl jazdy: Motocross
Lokalizacja: Kraina
Podziękował: 0
Podziękowania: 0
Status : Offline

Re: Trial or Enduro ? Jak zacząć zabawę w enduro

Post autor: KTMowyManiak » pn, 3 lut 2014, 21:39

sebek1516 pisze:A chłopaki w stuncie to co? Jeszcze takimi krowami. Jak chcesz to na wszystkim technike złapiesz. Trial jest mniejszy, lżejszy a używańca dorwiesz już za 5-7k.

Pewnie ! Na wszystkim się da, lecz jazda trialem to ułatwia i daje szybszy efekt - ja to wiem. Tylko wiadomo wybór między Enduro - Trial jest ciężki. Bo zmieniać motocykl co roku, to na prawdę nie jest łatwo :)

magi
Amator leśnych szlaków
Amator leśnych szlaków
Posty: 307
Rejestracja: sob, 7 mar 2009, 22:16
Motocykl: Sx 125 2008
Styl jazdy: Motocross
Podziękował: 0
Podziękowania: 0
Status : Offline

Re: Trial or Enduro ? Jak zacząć zabawę w enduro

Post autor: magi » pn, 3 lut 2014, 21:59

Zobaczysz ze kupiusz triala i nie bedziesz chcial go zmienic za rok.Pojechalem kupowac swojego,odpalilem go zaczolem ejchac i pomyslalem co to za "byle co"czego ja sie tym naucze,a po pierwszej jezdzie nie chcialem zejsc z niego,rewelka jednym slowem i powiem ze godzina treningu trailem jest o wiele bardziej meczaca niz upalanie enduro po lesie.Ja powaznie zaczynam myslec o trialu w 4t,jesli chodzi o Ciebie jesli chcesz latac trialem z enduro po lesie to kup cos poejmnosci 250,270 290 bo bez problemu bedziesz mogl z upalac motocykl z kolegami i gdzie oni nie wyjada tym tam wbijesz na tylnym kole.Jesli chcesz uczyc sie stojki,\techniki itp itd na podworku wystarczy 125.Ja latam na 270 pierwsze 3 biegi sa do skakania pozostale 3(w sumie mam 6 beigow)do latania.
Moja 270 ma okolo 20kucy.Trialem bez problemu mozesz latac z kolegami enduro po lesie.

sebek1516
Rekord toru!
Rekord toru!
Posty: 1914
Rejestracja: czw, 21 lut 2008, 16:14
Motocykl: gram w zielone
Styl jazdy: Motocross
Lokalizacja: Lublin
Podziękował: 0
Podziękowania: 0
Kontakt:
Status : Offline

Re: Trial or Enduro ? Jak zacząć zabawę w enduro

Post autor: sebek1516 » pn, 3 lut 2014, 22:13

Magi fajne że się odezwałeś! Ale jak z eksploatacją? Wiem że można latać na technikę gdzie więcej pyrkasz na placu 5x5 albo endurko. Powiedz z własnego doświadczenia jak to jest z silnikiem? Odnoszę wrażenie, że to sprzęty długowieczne?
Części do Rm 125 2001 i pokrewnych do skrzyni- SPRZEDAM

magi
Amator leśnych szlaków
Amator leśnych szlaków
Posty: 307
Rejestracja: sob, 7 mar 2009, 22:16
Motocykl: Sx 125 2008
Styl jazdy: Motocross
Podziękował: 0
Podziękowania: 0
Status : Offline

Re: Trial or Enduro ? Jak zacząć zabawę w enduro

Post autor: magi » pn, 3 lut 2014, 22:35

Wszystko zalezy teraz mamy zime upalam go na kilku metrach.(latam po desce,robie kółka jak najszybciej majac skrecona kiere an maxa,robie stojke,i co mi tylko na mysl przyjdzie),czasem pojade w las upatrze sobie jais glas badz pochylne drzewo i staram sie cos tam wykombinowac.Jesli chodzi i eksploatacje to czesci zuzywaja sie kilka razy wolniej niz w crossowce czy enduro.Wiadomo ze jesli ktos kupi triala 125 i bedzie latal nim za enduro 80km/h to szybko go wymeczy ale pojemnosc powyzje 250m w 2t jest najlepszym wyborem dla amotora i wyjadaczy,do enduro i pracy nad technika.Motocykla wazy okolo 65-70kg,ma okolo 20koni wiec naprawde utrzymanie takeigo motocykla jest sporo tansze niz crosowki(mialem kilkanascie crossowek 2t i 4t)i wiem jakie sa koszta.Jesli chodzi o ceny i dostepnsoc czesci do trialowek powzyjez 2000r wszytsko bez problemu dostaniemy klocki,elementy zawieszenia,ukald napedowy itp itd dostaniemy poprzez ogolne sklepy motocyklowe,jesli chodzi o tloki,korby sa dostepne w bardziej wyspecjalizowanych skelpach(jak cos mam namiary)cena tloka do 270 jest prkatycznie identyczna jak do crossowki 250 ksozt okolo 500zl z tym ze nie sa to tloki wossner itp tylko oryginalne,fabryczne np do BETA tloki marki BETA.Tlok w trailowce wytrzymuje 3 razy dluzje niz w crossowce,jak i kazda inna czesc.Te motocykle wogole nie sa wyzylowane.Uczymy sie jezdzic technika a nie moca.Widzielismy na MŚ W Łodzi co gość robil na starym motocyklu wsk,przejechal praktycznie cały tor motocyklem ktory ma 10koni(technika trialowa)jestem pewien ze wiekszosc z nas majacy motocykl ktory ma 100kucy nie przejechala by polowy tego co typ tą wsk.

ODPOWIEDZ

Wróć do „Wybór motocykla”