yz450f 07 ustawinie tloka w TDC

Pytaj o to jak dbać i serwisować swój motocykl!
Autor tematu
v44p
Gdzie jest sprzęgło?
Gdzie jest sprzęgło?
Posty: 40
Rejestracja: ndz, 20 kwie 2008, 11:16
Motocykl: yz450f 2k7
Styl jazdy: Motocross
Lokalizacja: Skawina k/Krakowa
Podziękował: 0
Podziękowania: 0
Kontakt:
Status : Offline

yz450f 07 ustawinie tloka w TDC

Post autor: v44p » pn, 12 sty 2009, 19:17

witam,

ostatnio robiłem luzy zaworowe w swoim motorku. Podczas ustawiania tłoka w najwyższym położeniu (Top Dead Centre) zgodnie z manual'em zauważyłem, iż oznaczenia pkt położenia TDC na rotorze są 3 pionowe kreski (w manual'u o tym nie wspomnieli).
http://img397.imageshack.us/img397/6339/motogg0.jpg

Zrobiłem luzy i poskładałem all do kupy, jednak silnik chodzi trochę inaczej, tzn. ciężko szlo go odpalić na zimno(możliwe, że dawno nie był palony) i strzelał z wydechu przy odpalaniu. I tu moje pytanie: do której z tych kresek (oznaczeń) ustawiacie rozrząd? bo ja ostawiłem do ostatniej kreski, czyli trzeciej?


z góry dzięki za odpowiedzi

Ryjek
Mistrz prostej
Mistrz prostej
Posty: 66
Rejestracja: pt, 5 paź 2007, 19:32
Motocykl: kilka
Styl jazdy: Motocross
Lokalizacja: Sanok/ Lublin
Podziękował: 0
Podziękowania: 0
Kontakt:
Status : Offline

Re: yz450f 07 ustawinie tloka w TDC

Post autor: Ryjek » pn, 12 sty 2009, 20:51

U mnie w manualu też są inne oznaczenia niż w rzeczywistości ale nie było trzech kresek, tak jak u ciebie. Możesz ewentualnie wsadzić śrubokręt do otworu na świece i ustawiać TDC. Zobacz przy której z kresek śrubokręt będzie najwyżej i przy niej ustawiaj rozrząd. :wink:

gadzina
Mistrz prostej
Mistrz prostej
Posty: 85
Rejestracja: sob, 10 sty 2009, 17:49
Motocykl: Crf 450'08
Styl jazdy: Motocross
Lokalizacja: Wrocław
Podziękował: 0
Podziękowania: 0
Status : Offline

Re: yz450f 07 ustawinie tloka w TDC

Post autor: gadzina » pn, 12 sty 2009, 21:10

Ja też używam śrubokręta , myślę że to najprostrzy sposób , tylko ostrożnie operuj kopajką i śrubokrętem żeby nie uszkodzić gwintu w głowicy

pawlo
Mistrz prostej
Mistrz prostej
Posty: 144
Rejestracja: śr, 21 maja 2008, 12:12
Motocykl: GAS GAS TxT 280 pro
Styl jazdy: Motocross
Lokalizacja: ok Żywca
Podziękował: 0
Podziękowania: 0
Kontakt:
Status : Offline

Re: yz450f 07 ustawinie tloka w TDC

Post autor: pawlo » pn, 12 sty 2009, 21:20

na youtubie jest filmik jak gosciu z serwisu ustawia TDC tylko ze w quadzie yfz 450 ale to to samo
People coming, people going, people born to die, Don't ask me, because I don't know why

woytas
Mistrz prostej
Mistrz prostej
Posty: 182
Rejestracja: śr, 12 gru 2007, 19:55
Motocykl: Yamaha YZ250F
Styl jazdy: Motocross
Lokalizacja: Góra Kalwaria
Podziękował: 0
Podziękowania: 0
Kontakt:
Status : Offline

Re: yz450f 07 ustawinie tloka w TDC

Post autor: woytas » pn, 12 sty 2009, 21:34

zapodasz link do tego filmiku??
MX Góra Kalwaria/zapraszamy

Ryjek
Mistrz prostej
Mistrz prostej
Posty: 66
Rejestracja: pt, 5 paź 2007, 19:32
Motocykl: kilka
Styl jazdy: Motocross
Lokalizacja: Sanok/ Lublin
Podziękował: 0
Podziękowania: 0
Kontakt:
Status : Offline

Re: yz450f 07 ustawinie tloka w TDC

Post autor: Ryjek » pn, 12 sty 2009, 22:02

Ustawianie TDC to bardzo prosta sprawa. Z lewej strony masz dwa akcesy umieszczone jeden pod drugim. Patrz na link manuala umieszczony powyżej. Ten akces umieszczony powyżej daje ci sposobność dotarcia do znaków na magneci do których to właśnie ustawiasz TDC. Dolny większy umożliwia dojście do czpienia wału korbowego, w celu kręcenia wałem i tym samym ustawienia tłoka w odpowiedniej pozycji. Tak więc bierzesz do ręki klucz nasadowy (17 w yamahach), a następnie kręcisz nim w LEWĄ :!: stronę przeciwnie do wskazówek zegara, patrząc aż pojawi się znak na magnecie. Znak ten powinien się pokrywać ze znakiem umieszczonym na deklu tuż przy tym akcesie (patrz manual) masz wtedy TDC. Jeżeli chcesz sprawdzić luzy zaworowe to wiadomo tłok powinien być w TDC a do tego czubki krzywek wałków korbowych powinny być umieszczone do zewnątrz. Jeżeli nie są to przekręcasz wał o 360 stopni. Jeżeli masz problemy z rozpoznaniem znaków na magnecie to wkładasz śrubokręt do otworu lub coś innego w miarę długiego i ustawiasz aby to było w jak najwyższym punkcie, procedura jest taka sama jak powyżej. I wtedy możesz sprawdzać luzy. Powodzenia :wink: :wink:

pawlo
Mistrz prostej
Mistrz prostej
Posty: 144
Rejestracja: śr, 21 maja 2008, 12:12
Motocykl: GAS GAS TxT 280 pro
Styl jazdy: Motocross
Lokalizacja: ok Żywca
Podziękował: 0
Podziękowania: 0
Kontakt:
Status : Offline

Re: yz450f 07 ustawinie tloka w TDC

Post autor: pawlo » pn, 12 sty 2009, 22:03

to bylo cos podobnego tylko szlo z 10 min http://tiny.pl/vxsjogladalem to miesiac temu i nie moge tego znalezc teraz :(
People coming, people going, people born to die, Don't ask me, because I don't know why

zielorz
VIP
VIP
Posty: 892
Rejestracja: czw, 3 mar 2005, 20:28
Motocykl: GSXR 750 K0
Styl jazdy: Motocross
Lokalizacja: RASZKÓW
Podziękował: 0
Podziękowania: 0
Kontakt:
Status : Offline

Re: yz450f 07 ustawinie tloka w TDC

Post autor: zielorz » pn, 12 sty 2009, 22:17

Ale nie ustawiaj TDC przez starter bo zajmie ci to duuużo czasu i jeszcze coś popsujesz jak przeskoczy suw. Odkręć te dwa plastikowe korki z pokrywy magneta, klucz tam jest chyba 14 nasadowy i do dzieła, masz wszystko pod pełną kontrolą i dokładność ;)

Pozdrawiam

Autor tematu
v44p
Gdzie jest sprzęgło?
Gdzie jest sprzęgło?
Posty: 40
Rejestracja: ndz, 20 kwie 2008, 11:16
Motocykl: yz450f 2k7
Styl jazdy: Motocross
Lokalizacja: Skawina k/Krakowa
Podziękował: 0
Podziękowania: 0
Kontakt:
Status : Offline

Re: yz450f 07 ustawinie tloka w TDC

Post autor: v44p » wt, 13 sty 2009, 09:16

ryjek: wiem jak ustawic TDC, nie wiem dlaczego mam tam 3 oznaczenia (3 pionowe kreski w odstepach z 5mm) i teraz chcialem sie dowiedziec czy u innych tez tak jest.

Bo teraz nie wiem czy przestawiac na srodkowa kreske czy zostawic na tej trzeciej?
Moze sproboje z tym srubokretem jak radzicie w miejsce swiecy

ogolnie to luzy juz zrobilem jakis miesiac temu: na Intake musialem zwiekszyc szczeline o .05mm i na jednym Exhaust rowniez zwiekszyc o .05mm

w post'cie chodzilo mi generalnie o to zeby ktos sie wypowiedzial co ma oznaczenia tak jak ja ( mam jak na tym filmiku powyzej), bo mam dylemat czy przestawiac na inna kreske rozrzad czy zostawic jak jest...

z gory dzieki za odpowiedzi wszystkim!!
pozdr

Ryjek
Mistrz prostej
Mistrz prostej
Posty: 66
Rejestracja: pt, 5 paź 2007, 19:32
Motocykl: kilka
Styl jazdy: Motocross
Lokalizacja: Sanok/ Lublin
Podziękował: 0
Podziękowania: 0
Kontakt:
Status : Offline

Re: yz450f 07 ustawinie tloka w TDC

Post autor: Ryjek » wt, 13 sty 2009, 12:08

A więc jak masz tłok w TDC i krzywki rozstawione do zewnątrz to znaki umieszczone na zębatkach od wałków rozrządu powinny być ustawione:
- na ssącym jeden z nich powinien znajdować się na równi z krawędziom głowicy, drugi powinien być na górze praktycznie prostopadle do krawędzi głowicy
-na wydechowym znak powinien być umieszczony prostopadle do krawędzi głowicy
Od tych znaków na górze odliczasz 15 oczek łańcuszka rozrządu zaczynając i kończąc na ogniwie umieszczonym przy znaku ale od zewnątrz. Tak to powinno być mniej więcej.

By ryjeksnk
Sory za słabą jakość rysunku :D
Pozdro Ryjek

Autor tematu
v44p
Gdzie jest sprzęgło?
Gdzie jest sprzęgło?
Posty: 40
Rejestracja: ndz, 20 kwie 2008, 11:16
Motocykl: yz450f 2k7
Styl jazdy: Motocross
Lokalizacja: Skawina k/Krakowa
Podziękował: 0
Podziękowania: 0
Kontakt:
Status : Offline

Re: yz450f 07 ustawinie tloka w TDC

Post autor: v44p » wt, 13 sty 2009, 15:10

hehe ryjek ja to wiem i to juz dawno zrobilem :D
mi chodzi o oznacznia nie na walkach tylko na rotorze. wyzej masz wrzucone z manuala ta czesc o ktora mi chodzi.
pawlo wrzucil tam filmik to jak zobaczysz to mam tak samo koles tam mowi 3 znaki pkt TDC i nie wiem czy teraz przestawiac na pierwszy czy drugi bo ustwilem u siebie na ten trzeci i nie wiem czy tak moze byc.

ale dzieki ze zainteresowanie! ,)

gadzina
Mistrz prostej
Mistrz prostej
Posty: 85
Rejestracja: sob, 10 sty 2009, 17:49
Motocykl: Crf 450'08
Styl jazdy: Motocross
Lokalizacja: Wrocław
Podziękował: 0
Podziękowania: 0
Status : Offline

Re: yz450f 07 ustawinie tloka w TDC

Post autor: gadzina » wt, 13 sty 2009, 17:26

Jeżeli są trzy kreski to któraś z nich powinna mieć oznaczenie TOP , nie wiem natomiast czy jest tak w tym konkretnym silniku ponieważ nie rozbierałem tego silnika. Zawsze się spotykałem z tym oznaczeniem w innych jednostkach napędowych.Jeżeli będzie takie oznaczenie to jest to górny martwy punkt i tak ma byc ustawiony rozrząd. Daj znać czy mam racje bo sam jestem ciekaw.A jak nie to spróbuj z tym śrubokrętem. Powodzenia.

ODPOWIEDZ

Wróć do „Silnik”