z czego i gdzie dorobić zawory wydechowe

Pytaj o to jak dbać i serwisować swój motocykl!
Awatar użytkownika
Majster128
Mechanik motocyklowy
Mechanik motocyklowy
Posty: 3381
Rejestracja: ndz, 26 sie 2007, 10:33
Motocykl: CR 250
Styl jazdy: Motocross
Lokalizacja: Ladzin (Krosno)/Kraków
Podziękował: 0
Podziękowania: 10 razy
Kontakt:
Status : Offline

Re: z czego i gdzie dorobić zawory wydechowe

Post autor: Majster128 » czw, 19 gru 2013, 23:59

Czy przejście freza przez przedmiot pod kątem ok 45 stopni, czy coś innego? Bo nie bardzo rozumiem o co wam chodzi.
Wykonanie tych zaworów jest proste jak budowa cepa na każdej radzieckiej tokarce i frezarce.
Po co komu cnc do produkcji jednostkowej?

Autor tematu
levis
Amator leśnych szlaków
Amator leśnych szlaków
Posty: 323
Rejestracja: pn, 1 kwie 2013, 22:41
Motocykl: 1990 Kx 125
Styl jazdy: Motocross
Podziękował: 0
Podziękowania: 0
Kontakt:
Status : Offline

Re: z czego i gdzie dorobić zawory wydechowe

Post autor: levis » pt, 20 gru 2013, 08:58

mi też wydaje się, że to nie może być jakoś super skomplikowane...

tak jak mówiłem wcześniej - zaprzyjaźniony tokarz przygotuje mi taki walec, w którym pozostanie do zrobienia tylko frez i wycięcie kanału wydechowego. Wg mnie to dla jakiegoś kumatego ślusarza/tokarza max 3 godziny roboty.

jasne, że chciałbym mieć projekcik pod CNC i wytrzaskać sobie 20 sztuk w cenie 2 :-) ale chyba w tym przypadku, to nie takie proste.

Swoją drogą dziwię się, że technologia poszła tak do przodu, a my ciągle jesteśmy "w tyle"

Spodzewałem się, że jak będzie się miało odwzorowany projekt 3d, to przy podaniu jednego czy dwóch wymiarów, są programy, które przekształcą taki projekt na język tokarki CNC.

Z tego co mówicie, dalej nie ma takiego czegoś, lub jest ale niedostępne jeszcze w Polsce.

Jako przykład można wziąc np jakieś tam amerykańskie chopery, które tworzą fanatycy. Tam tną kawałki aluminium i robią z nich felgi - to wszystko z projektu 3d.

major000
Amator leśnych szlaków
Amator leśnych szlaków
Posty: 304
Rejestracja: wt, 17 mar 2009, 19:39
Motocykl: HUSKY
Styl jazdy: Enduro
Podziękował: 0
Podziękowania: 0
Status : Offline

Re: z czego i gdzie dorobić zawory wydechowe

Post autor: major000 » pt, 20 gru 2013, 09:39

Ale wy jak dzieci...
Levis, ty widzę byś chciał zrobić tą część w 5min, na najnowszych maszynach i zapłacić za to 100zł...zapomnij.
Albo będą ci to rzeźbić na ręcznych albo starych 20 letnich cnc, i tu i tu czasowo zejdzie.
majster128 skoro mówisz że wykonanie tego jest banalnie proste to znaczy że nigdy na oczy nie widziałeś całego procesu, poza tym maszyna numeryczna zrobi szybciej i dokładniej dany element.

Autor tematu
levis
Amator leśnych szlaków
Amator leśnych szlaków
Posty: 323
Rejestracja: pn, 1 kwie 2013, 22:41
Motocykl: 1990 Kx 125
Styl jazdy: Motocross
Podziękował: 0
Podziękowania: 0
Kontakt:
Status : Offline

Re: z czego i gdzie dorobić zawory wydechowe

Post autor: levis » pt, 20 gru 2013, 09:59

no tak, ale wciąż nie odpowiedziałeś mi na moje pytanie.

Czy jest jakiś program np ze stajni studioworks, w którym narysuje się projekt i będzie można z nim pójść do firmy, która wrzuci ten projekt na CNC i z kawałka walca aluminium wyrzeźbi co trzeba ?

Awatar użytkownika
Majster128
Mechanik motocyklowy
Mechanik motocyklowy
Posty: 3381
Rejestracja: ndz, 26 sie 2007, 10:33
Motocykl: CR 250
Styl jazdy: Motocross
Lokalizacja: Ladzin (Krosno)/Kraków
Podziękował: 0
Podziękowania: 10 razy
Kontakt:
Status : Offline

Re: z czego i gdzie dorobić zawory wydechowe

Post autor: Majster128 » pt, 20 gru 2013, 10:08

Tak jak napisałem wyżej. Kto używa cnc do produkcji jednostkowej?
Znam dokładnie proces technologiczny od samego rysowania modelu po dobór narzędzi skrawających i obliczenie czasu pracy.
Nie ma co dyskutować. Nie wierzysz? Daj mi taki zawór, a zrobię Ci go w granicy 80-100 zł

major000
Amator leśnych szlaków
Amator leśnych szlaków
Posty: 304
Rejestracja: wt, 17 mar 2009, 19:39
Motocykl: HUSKY
Styl jazdy: Enduro
Podziękował: 0
Podziękowania: 0
Status : Offline

Re: z czego i gdzie dorobić zawory wydechowe

Post autor: major000 » pt, 20 gru 2013, 10:37

Oczywiście że są takie programy. Są to kombajny w których robisz projekt, następnie zadajesz mu tzw. ścieżki, punkty bazowe, narzędzia itd. i konwertujesz do formatu który będzie odczytany przez program danej maszyny cnc. Jeśli osoba wykonująca ci rysunek nigdy nie pracowała na maszynie to poza samym projektem nic nie zrobi bo po prostu nie będzie wiedziała jak.
majster128, na przykład ja mam na warsztacie cnc do produkcji jednostkowej i jesteśmy z niej bardzo zadowoleni. Skoro jesteś w stanie zrobić taki element za 100zł to sugeruję zacząć produkcję taśmową, serio mówię.

Kre_K
Uzależniony od adrenaliny
Uzależniony od adrenaliny
Posty: 455
Rejestracja: sob, 12 wrz 2009, 13:36
Motocykl: cyryfy
Styl jazdy: Motocross
Podziękował: 0
Podziękowania: 0
Status : Offline

Re: z czego i gdzie dorobić zawory wydechowe

Post autor: Kre_K » pt, 20 gru 2013, 13:53

idz tak jak majster mowi,nie ma co tu filozofofowac
---------------------------

tomasz12
Mechanik motocyklowy
Mechanik motocyklowy
Posty: 770
Rejestracja: pn, 12 gru 2011, 21:19
Styl jazdy: Motocross
Lokalizacja: Katowice
Podziękował: 0
Podziękowania: 0
Status : Offline

Re: z czego i gdzie dorobić zawory wydechowe

Post autor: tomasz12 » pt, 20 gru 2013, 16:04

Robi się nerwowo, nie miałem tego elementu w ręce, jak już wspominałem, nie wiem jak dokładnie wykonany jest ten rowek (kanał wydechowy).
Można to oczywiści obrabiać na manualnych maszynach, ale zrobienie zębatki wydłuży się w czasie kilkukrotnie. Toczyć można to zwykłej tokarce, rowek jeśli jest prosty też nie stanowi problemu, nie potrzeba do tego nawet rysunku, wystarczy korzystać ze wzoru, (problem w znalezieniu kąta). Trudności pojawiają się podczas zaprojektowania koła zębatego, trzeba by wstępnie wykonać próbę może kilka. Domyślam się, iż moduł zęba jest nie standardowy, więc trzeba zrobić odpowiednie narzędzie.
Ja opisuję proces wykonania identycznego elementu, nie podobnego, tylko takiego samego jak oryginał. W innym przypadku można spróbować nawet wypiłować całość pilnikiem, nie wykluczone że będzie działać. Trudno jest mi ocenić jaka dokładność jest wymagana.
Do wygenerowania programu na maszynę CnC potrzebny jest rysunek 3d, bryła. Nic więcej, programów do wygenerowania kodu na obrabiarkę jest sporo, lepsze i nieco słabsze. Nie da się wygenerowanego w domu kodu dostarczyć na maszynę i puścić obróbkę. obrabiarka konwencjonalna tylko trochę ustępuję maszynie numerycznej.

konon312
Gdzie jest sprzęgło?
Gdzie jest sprzęgło?
Posty: 32
Rejestracja: ndz, 19 gru 2010, 15:43
Motocykl: YZ 125
Styl jazdy: Motocross
Podziękował: 0
Podziękowania: 0
Status : Offline

Re: z czego i gdzie dorobić zawory wydechowe

Post autor: konon312 » pn, 23 gru 2013, 16:11

Korzystając z tematu, chciałbym zapytać czy byłoby możliwe tak jakby zmniejszenie zaworów w YZ 125. Motor mam z 2003roku i kupiłem cylinder z 1999, a tam zawory są mniejsze i co chyba najważniejsze mają inną podkładkę. Ja mam takie zawory( zdjęcie podglądowe) http://i.ebayimg.com/00/s/MzUwWDUwMA==/ ... 8800005007

a tutaj jakie potrzebuje http://www.generationmx.com/v/vspfiles/ ... linder.jpg

Myślę, że samo zmniejszenie zaworów to nie powinien być problem, ale bardziej się martwie o tą podkładke u mnie jest okrągła a ma być taki motylek jakby, czy to się będzie dało jakoś sfrezować czy może ten bolec który służy do otwierania i zamykania zaworów da się wybić i dorobić osobno te podkladki?
I jeszcze jedno pytanie, czy będzie jakaś większa, odczuwalna różnica w pracy silnika? Bo po coś ktoś te zawory zwiększyl chyba.

ODPOWIEDZ

Wróć do „Silnik”