Poziom oleju w KTM EXC

Pytaj o to jak dbać i serwisować swój motocykl!
Autor tematu
Endriu11634451
Gdzie jest sprzęgło?
Gdzie jest sprzęgło?
Posty: 18
Rejestracja: śr, 13 sty 2010, 11:55
Motocykl: CR125>EXC 250 2T>EXC 520
Styl jazdy: Motocross
Lokalizacja: Dobiegniew
Podziękował: 0
Podziękowania: 0
Status : Offline

Poziom oleju w KTM EXC

Post autor: Endriu11634451 » sob, 25 lut 2012, 22:00

Witam.
Motocykl to KTM EXC 520 2002r. Mam pytanie odnośnie poziomu oleju "w oczku". Na wstępie od razu mówię że jeżeli coś nie tak napisałem to mnie poprawcie bo już się w tym gubię...
Więc tak: z tego co mi wiadomo w exc jest półsucha miska olejowa, na forum wyczytałem że poziom oleju na zimnym silniku powinien być na 1/3 okienka, a sprawdzając na rozgrzanym silniku poziom oleju powinien się podnieść do powiedzmy 2/3 lub zapełnić okienko, ale... podobno wlewając ilość podaną w serwisówce (załóżmy te 1,25l) nigdy nie uzyskamy takich odczytów z racji że po wymianie filtrów (tych dwóch dużych u góry) i czyszczeniu filterków tych u dołu silnika i pod zębatką gdy nalejemy powiedzmy 1,25l to po pierwszym odpaleniu olej rozejdzie się po kanałach, filtry wchłoną też swoją część więc nawet te 200ml nam "znika" i po kolejnym sprawdzeniu musimy dolać powiedzmy te 200ml aby poziom w oczku był odpowiedni.

To teraz pytanie:
Na zimnym silniku poziom wynosi 1/3 oczka, po rozgrzaniu motocykla poziom wskazuje 2/3 lub pełne oczko (wraz ze stopniem nagrzania poziom wzrasta do pewnego momentu), a po zgaszeniu rozgrzanego motocykla (po zgaszeniu!) poziom oleju w oczku zmniejsza się znowu do poprzedniego poziomu czyli te 1/3 oczka.

W takim razie może mi ktoś wytłumaczyć co się dzieje z olejem PO ZGASZENIU ROZGRZANEGO SILNIKA? Bo w tym momencie silnik już nie pracuje, czyli pompy oleju nie tłoczą to jak jest możliwe aby poziom w okienku się zmniejszał do pewnego stopnia wraz ze stygnięciem silnika?
Bym był wdzięczny jak by mi ktoś to łatwo wytłumaczył. I czy takie zachowania są normalne w tych silnikach?
Dodam jeszcze że motocykl nie bierze oleju, nie kopci, odmą nie wywala, nie ma wycieków na zewnątrz czyli takie coś raczej eliminuję.

*W załączniku obrazek przedstawiający obie komory wraz z kanałami i obiema pompami olejowymi.*

pozdrawiam :wink:
Załączniki
obieg oleju KTM EXC.jpg
obieg oleju KTM EXC.jpg (162.18 KiB) Przejrzano 4490 razy
obieg oleju KTM EXC.jpg
obieg oleju KTM EXC.jpg (162.18 KiB) Przejrzano 4490 razy

ghollum
Mechanik motocyklowy
Mechanik motocyklowy
Posty: 466
Rejestracja: pt, 5 cze 2009, 11:12
Motocykl: 293 cm3 w 2T
Styl jazdy: Enduro
Lokalizacja: Izery
Podziękował: 0
Podziękowania: 0
Status : Offline

Re: Poziom oleju w KTM EXC

Post autor: ghollum » ndz, 26 lut 2012, 09:54

Wystarczy trochę pomyśleć i sprawa staje się prosta, po pierwsze przepompowywany olej jest spieniony i to zwiększa jego objętość, po drugie rozszerzalność cieplna płynów.

ODPOWIEDZ

Wróć do „Silnik”