YZ 250 -problem ze sprzęgłem i kopką

Pytaj o to jak dbać i serwisować swój motocykl!
Awatar użytkownika
Autor tematu
mosori
Gdzie jest sprzęgło?
Gdzie jest sprzęgło?
Posty: 34
Rejestracja: śr, 28 paź 2009, 19:08
Motocykl: YZF 250
Styl jazdy: Enduro
Lokalizacja: małopolska
Podziękował: 0
Podziękowania: 0
Status : Offline

YZ 250 -problem ze sprzęgłem i kopką

Post autor: mosori » ndz, 13 cze 2010, 11:42

Witam,
Posiadam następujący problem, w sobote na krótkiej przejażdżce zauważyłem, że z moto jest coś nie tak (nie wiedziałem co ale czułem, że coś jest nie tak jak wcześniej). Po postawieniu motoru na podnośnik okazało się, że gdy wrzucę bieg (np. jedynkę) i wcisnę sprzęgło koło zaczyna się kręcić. Gdy motor jest na luzie, widać delikatny ruch koła, ale nieporównywalnie mniejszy nić wtedy gdy jest na biegu. Na początku podregulowałem linkę (przy klamce) i troszkę pomogło - teraz można przytrzymać koło stopą a wczesniej (przed dociągnięciem linki) nie było to możliwe. Niemniej jednak za wiele to nie pomogło, a ja nie wiem co dalej bo w mechanice to raczej zielony jestem :/
W najbliższych dniach ściągnę pokrywę i zobacze co tam jest. Z tego co czytałem to do wymiany mogą być tarcze sprzęgła (?) i czy coś jeszcze ?

Drugi problem to kopka, która się zacina w ten sposób, że czasami trzeba się pogimnastykować żeby ją "otworzyć" a poza tym ma troszkę luzu (w sensie sama kopka) i trochę brzęczy podaczas jazdy. Co trzeba zrobić żeby to zniwelować? Czy muszę wymieniać cały mechanizm kopki?

Jeśli ma to jakiekolwiek znaczenie to rocznik - 2001
Pozdrawiam i licze na Waszą pomoc :)

BsK
Mistrz prostej
Mistrz prostej
Posty: 77
Rejestracja: ndz, 15 lis 2009, 21:16
Motocykl: KX250F
Styl jazdy: Motocross
Lokalizacja: sb
Podziękował: 0
Podziękowania: 0
Status : Offline

Re: YZ 250 -problem ze sprzęgłem i kopką

Post autor: BsK » ndz, 13 cze 2010, 14:00

Ściągnij pokrywę boczną od sprzęgła i zobacz w jakim stanie jest zewnętrzny kosz sprzęgłowy( mam na myśli rowki) oraz tarcze sprzęgłowe. Najlepiej będzie jak podeślesz zdjęcia kosza.

andy2208
Amator leśnych szlaków
Amator leśnych szlaków
Posty: 386
Rejestracja: ndz, 28 cze 2009, 16:23
Motocykl: '05 YZ 250
Styl jazdy: Enduro
Lokalizacja: Zagwiździe
Podziękował: 0
Podziękowania: 0
Kontakt:
Status : Offline

Re: YZ 250 -problem ze sprzęgłem i kopką

Post autor: andy2208 » ndz, 13 cze 2010, 14:04

To, że koło się kręci na odpalonym silniku, na luzie, na podnośniku to normalka. Na biegu po wysprzęgleniu, też się może trochę kręcić, ale po dociśnięciu nogą albo do podłoża powinno się zatrzymać. Zależnie od tego jak masz naciągniętą linkę sprzęgła albo zużyte tarcze /kosz będzie się to koło kreciło szybciej lub wolniej. Grunt to żeby po wrzuceniu biegu na kołach nie ciągnęło sprzęgło.
Jeśli chodzi Ci o to, że ciężko jest kopkę rozłożyć do kopania, to może tylko kwestia przesmarowania miejs ruchomych w kopce. Luz może być na tej kulce co jest w kopce dociskanej sprężynką. Może wystarczyło by rozciągnąc trochę sprężynkę...

Awatar użytkownika
Autor tematu
mosori
Gdzie jest sprzęgło?
Gdzie jest sprzęgło?
Posty: 34
Rejestracja: śr, 28 paź 2009, 19:08
Motocykl: YZF 250
Styl jazdy: Enduro
Lokalizacja: małopolska
Podziękował: 0
Podziękowania: 0
Status : Offline

Re: YZ 250 -problem ze sprzęgłem i kopką

Post autor: mosori » ndz, 13 cze 2010, 20:09

No właśnie z kołem było tak, że na początku (przed podciągnięciem linki), gdy siedząc na moto wbiłem jedynkę i trzymałem sprzęgło motor normalnie jechał...Teraz jak sie go dociąży to stoi w miejscu. Jutro się postaram to rozkręcić i wrzucę fotki.

Awatar użytkownika
Autor tematu
mosori
Gdzie jest sprzęgło?
Gdzie jest sprzęgło?
Posty: 34
Rejestracja: śr, 28 paź 2009, 19:08
Motocykl: YZF 250
Styl jazdy: Enduro
Lokalizacja: małopolska
Podziękował: 0
Podziękowania: 0
Status : Offline

Re: YZ 250 -problem ze sprzęgłem i kopką

Post autor: mosori » pn, 14 cze 2010, 19:53

Witam ponownie,
Dzisiaj ściągnąłem pokrywę i zrobiłem zdjęcia tego co tam jest, jednak nie rozkręcałem wszystkiego (tarcz nie wyciągałem) bo nie wiedziałem czy to konieczne...Nie wiem o jakie zdjęcia chodzi dokładnie więc wrzucam te, które zrobiłem:











Jeśli możecie to powiedzicie na co zwrócić uwagę przy odkręcaniu tego kosza i wyciąganiu tarcz, oraz gdzie mają być te rowki, które mam sfotografować.

Awatar użytkownika
renner250
Uzależniony od adrenaliny
Uzależniony od adrenaliny
Posty: 406
Rejestracja: pt, 20 lut 2009, 17:43
Motocykl: niebieski 125
Styl jazdy: Motocross
Lokalizacja: > okolice Kielc <
Podziękował: 0
Podziękowania: 0
Status : Offline

Re: YZ 250 -problem ze sprzęgłem i kopką

Post autor: renner250 » wt, 15 cze 2010, 14:45

co do tego sprzegal to jak dla mnie zbyt chaotycznie to opisane... jak chcesz sprawdzic sprzeglo to bierz serwisowke mikrometr suwmiarke rozbierz sprzeglo pomierz sprawdz czy tarcze proste i przy okazji czy nie ma zebow na koszu... Co do kopki to wedlug mnie ona jest po prsotu zuzyta i sktad ten luz... chlopaki opisywali cos ze to mozna rozebrac zalozyc wiekszego oringa i da rade jeszcze polatac na takim kopniaku ale nie pamietam jak to dokladnie sie robi...
I think I can fly! MX it's my life <3

Awatar użytkownika
Autor tematu
mosori
Gdzie jest sprzęgło?
Gdzie jest sprzęgło?
Posty: 34
Rejestracja: śr, 28 paź 2009, 19:08
Motocykl: YZF 250
Styl jazdy: Enduro
Lokalizacja: małopolska
Podziękował: 0
Podziękowania: 0
Status : Offline

Re: YZ 250 -problem ze sprzęgłem i kopką

Post autor: mosori » wt, 15 cze 2010, 20:05

Dzisiaj wyciągnąłem i pomierzyłem tarcze, przekładki oraz sprężyny - wszystko w normie. Niestety nie udało mi się wyciągnąć kosza, bo nie miałem odpowiedniego klucza, ale bez tego widać, że nie jest on w najlepszym stanie. Oprócz rowków, widać również dość mocne rysy na tej blaszce, która znajduje się za tarczami oraz rysy wewnątrz tej pokrywki, w którą wkręca się śruby od sprężyn (mam nadzieje, że wiecie o co mi chodzi, a jeśli nie to i tak jest wszystko na zdjęciach). Jakby było mało tego, po wyciągnięciu tego wałeczka okazało się, że jest na nim sporo całkiem dużych opiłków i odłamków. Nie wiecie skąd mogły się tam wziąźć ?
Oto fotki:


PS: Nie mam jeszcze w pełni aktywnego konta, więc moje posty pojawiają się z opóźnieniem. Liczę na Waszą cierpliwość i dzięki za pomoc

ODPOWIEDZ

Wróć do „Silnik”