yz 80 brak biegu-jaka przyczyna?

Pytaj o to jak dbać i serwisować swój motocykl!
Autor tematu
kwasny
Mistrz prostej
Mistrz prostej
Posty: 55
Rejestracja: czw, 22 maja 2008, 14:50
Motocykl: yzf 250
Styl jazdy: Motocross
Podziękował: 0
Podziękowania: 0
Status : Offline

yz 80 brak biegu-jaka przyczyna?

Post autor: kwasny » czw, 24 gru 2009, 16:15

Witam!
Ostatnio rozpołowiłem silnik w mojej yz z zamiarem zrobienia porządku z biegami,ponieważ były z nimi problemy a mianowicie na 4-tym biegu nie dało się jechać ,ponieważ był tylko zgrzyt ,a na 6-tym dało się jechać ale co chwila przerywło ,więc w sumie jeżdzić z tym sie nie dało.Teraz wzięłem się wreszcie za to i skrzynie mam już na stole,ale problem w tym,że w skrzyni wszystko wygląda dobrze tzn. trzyby nie zużyte(początkowo podejrzewałem właśnie tryby) wodziki też dobre (przynajmniej tak wyglądają),więc nie mam za bardzo pomysłu jaka może być przyczyna tej usterki.Aha i podejrzewam(nie wiem czy słusznie)pęknięte łoże łożyska w skrzyni( nie pytajcie mnie bo nie wiem co tam sie stało :shock: tak już kupiłem :axe: )

tutaj jescze zdjęcie skrzyni :


Jak sądzicie czy to może być wina tego pęknięcia ?
inne biegi działają bez problemu ale akurat 4 i 6 mają najcieńsze zębatki, więc może dlatego one tylko przeskakują (o ile się nie myle)
Mam do kupienia kartery w dosyć dobrej cenie ,ale chciałbym mieć pewnośc,że to akurat wina tego pęknięcia.

dziudzier
Gdzie jest sprzęgło?
Gdzie jest sprzęgło?
Posty: 21
Rejestracja: ndz, 4 paź 2009, 23:53
Styl jazdy: Motocross
Podziękował: 0
Podziękowania: 0
Status : Offline

Re: yz 80 brak biegu-jaka przyczyna?

Post autor: dziudzier » czw, 24 gru 2009, 16:36

Zęby sa OK ale co z klami, sprawdz czy krawedzie nie sa sciete lub zaokroglone bo jesli tak to biegi beda wyskakiwac
sprawdz czy masz proste wodziki

amator
Mechanik motocyklowy
Mechanik motocyklowy
Posty: 1173
Rejestracja: śr, 11 kwie 2007, 19:00
Motocykl: YZF250, KXF250
Styl jazdy: Motocross
Lokalizacja: Warmińsko-mazurskie
Podziękował: 3 razy
Podziękowania: 3 razy
Status : Offline

Re: yz 80 brak biegu-jaka przyczyna?

Post autor: amator » czw, 24 gru 2009, 16:40

to pęknięcie karteru może ale nie musi mieć wpływu. Ja myśle ze w tym miejscu był taki nadlew żeby łożysko nie wpadało dalej do srodka i z jakiegoś powodu ten nadlew wyłamał sie przez co wałek osadzony w tym łozysku nie ma oparcia tylko przesuwa sie góra dół lub prawo lewo.Prawdopodobnie poprzednik na siłe skręcal kartery nie pokręcając kołami skrzyni przy tym . trzeba naspawać i obtoczyć otwór łożyska .

Autor tematu
kwasny
Mistrz prostej
Mistrz prostej
Posty: 55
Rejestracja: czw, 22 maja 2008, 14:50
Motocykl: yzf 250
Styl jazdy: Motocross
Podziękował: 0
Podziękowania: 0
Status : Offline

Re: yz 80 brak biegu-jaka przyczyna?

Post autor: kwasny » czw, 24 gru 2009, 17:10


^^^^^^^^^^^^^^^^^^^
tak to wygląda jak jest sprawne
--------------------------------------------------------------------------------

amator
Mechanik motocyklowy
Mechanik motocyklowy
Posty: 1173
Rejestracja: śr, 11 kwie 2007, 19:00
Motocykl: YZF250, KXF250
Styl jazdy: Motocross
Lokalizacja: Warmińsko-mazurskie
Podziękował: 3 razy
Podziękowania: 3 razy
Status : Offline

Re: yz 80 brak biegu-jaka przyczyna?

Post autor: amator » czw, 24 gru 2009, 20:14

To właśnie jest ten nadlew który miałem na mysli .

Autor tematu
kwasny
Mistrz prostej
Mistrz prostej
Posty: 55
Rejestracja: czw, 22 maja 2008, 14:50
Motocykl: yzf 250
Styl jazdy: Motocross
Podziękował: 0
Podziękowania: 0
Status : Offline

Re: yz 80 brak biegu-jaka przyczyna?

Post autor: kwasny » pt, 25 gru 2009, 11:46

dziudzier przyglądałem się dokładnie ,ale zawioze tą skrzynie do mechanika i on oceni czy jest ok, chociaż porównywałem z sprawną skrzynią i wygląda tak samo ,ale niestety tylko zdjęcie mam tej sprawnej więc ,może czegoś nie widać, aha no i sprawdze te wodziki.
Ale przyglądałem się jescze drugiemu karterowi gdzie wchodzi druga końcówka tego wałka(tego gdzie pęknięte jest łoże łożyska) i widać ,że tam się obcierał ten wałek.Więc pomyślałem ,że to może być wina tego latającego wałka inne biegi są ok ,ale to może dlatego,że akurat 4 i 6 bieg mają zdecydowanie najcieńszą zębatke to może dlatego tylko z nimi jest problem ,jak myślicie jest to prawdopodobne czy to tylko teorie z kosmosu? :rolleyes:

ecik
VIP
VIP
Posty: 1001
Rejestracja: wt, 24 sty 2006, 10:28
Styl jazdy: Motocross
Podziękował: 0
Podziękowania: 0
Status : Offline

Re: yz 80 brak biegu-jaka przyczyna?

Post autor: ecik » pt, 25 gru 2009, 14:06

Wiesz jak sprawdzić skrzynię w ogóle?? Popatrz na synchronizatory w trybach bo one się wyrabiają. Kły nigdy nie lecą jak się zębatka zużywa tylko właśnie synchronizatory - czyli łapki takie (w kształcie coś ala takich prostokącików) na trybach które mają zadanie zazębiać się z innym trybem. One są zawsze ostre a gdy się zużywają to się zaokrąglają co może skutkować, że bieg nie wchodzi, wyskakuje lub po prostu jakoś dziwnie szarpie na biegu.

Zawsze jak bieg leci np. w twoim przypadku 6-sty to jest takie wrażenie jak by łańcuch przeskakiwał, tak szarpie. W tym wypadku trzeba wymienić tryb od 6-stki i tryb z nim współpracujący.

Autor tematu
kwasny
Mistrz prostej
Mistrz prostej
Posty: 55
Rejestracja: czw, 22 maja 2008, 14:50
Motocykl: yzf 250
Styl jazdy: Motocross
Podziękował: 0
Podziękowania: 0
Status : Offline

Re: yz 80 brak biegu-jaka przyczyna?

Post autor: kwasny » pt, 25 gru 2009, 14:40




hmmmm Ecik no faktycznie są troche zaokrąglone te zęby ,ale jak uważasz to wystarczająco ,żeby na 4-tym biegu dało odpalić się moto prawie jak na luzie tylko słychać jak coś przeskakuje :ANAL:
W sumie niedługo podjade do jakiegoś mechanika i zobaczymy co on powie ,ale chyba niestety to jednak będą te tryby :rolleyes:

Big
Amator leśnych szlaków
Amator leśnych szlaków
Posty: 362
Rejestracja: pn, 16 kwie 2007, 12:19
Styl jazdy: Motocross
Lokalizacja: w lesie
Podziękował: 0
Podziękowania: 0
Kontakt:
Status : Offline

Re: yz 80 brak biegu-jaka przyczyna?

Post autor: Big » pt, 25 gru 2009, 15:40

ecik pisze:Wiesz jak sprawdzić skrzynię w ogóle?? Popatrz na synchronizatory w trybach bo one się wyrabiają. Kły nigdy nie lecą jak się zębatka zużywa tylko właśnie synchronizatory - czyli łapki takie (w kształcie coś ala takich prostokącików) na trybach które mają zadanie zazębiać się z innym trybem. One są zawsze ostre a gdy się zużywają to się zaokrąglają co może skutkować, że bieg nie wchodzi, wyskakuje lub po prostu jakoś dziwnie szarpie na biegu.

Zawsze jak bieg leci np. w twoim przypadku 6-sty to jest takie wrażenie jak by łańcuch przeskakiwał, tak szarpie. W tym wypadku trzeba wymienić tryb od 6-stki i tryb z nim współpracujący.
Troszke cie poprawie Ecik.
W skrzyniach moto sa jedynie kły / otwory pod kły ( skrzynia niesynchronizowana)
Żadnych synchronizatorów. Synchronizatory to "cierno/kłowe wyrównywacze prędkości obrotowych trybów danego biegu "w skrzyni.

Big
Amator leśnych szlaków
Amator leśnych szlaków
Posty: 362
Rejestracja: pn, 16 kwie 2007, 12:19
Styl jazdy: Motocross
Lokalizacja: w lesie
Podziękował: 0
Podziękowania: 0
Kontakt:
Status : Offline

Re: yz 80 brak biegu-jaka przyczyna?

Post autor: Big » pt, 25 gru 2009, 15:51

kwasny pisze:


hmmmm Ecik no faktycznie są troche zaokrąglone te zęby ,ale jak uważasz to wystarczająco ,żeby na 4-tym biegu dało odpalić się moto prawie jak na luzie tylko słychać jak coś przeskakuje :ANAL:
W sumie niedługo podjade do jakiegoś mechanika i zobaczymy co on powie ,ale chyba niestety to jednak będą te tryby :rolleyes:
Tak może byc , bo cały wałek sie odsuwał. I to dzieki tej wadzie poszły kły. Bo raczej nie na odrót.
Pewnie przy okazji , wodziki dostały troche po dupie?

Te zestawy kół ( otwór-kieł) raczej do wymiany. Bo przy takim dużym zuzyciu ( zaokrągleniunie ) nie da rady tego podszlifować.
To minimum zeby było sprawne.
Chyba że gdzieś wyczarujesz druga sprawna skrzynię ..?

ecik
VIP
VIP
Posty: 1001
Rejestracja: wt, 24 sty 2006, 10:28
Styl jazdy: Motocross
Podziękował: 0
Podziękowania: 0
Status : Offline

Re: yz 80 brak biegu-jaka przyczyna?

Post autor: ecik » pt, 25 gru 2009, 21:52

Dzięki Big za poprawienie :).
Chodziło mi o te właśnie kieł / otwór ale nie wiedziałem jak to dokładnie nazwać.

amator
Mechanik motocyklowy
Mechanik motocyklowy
Posty: 1173
Rejestracja: śr, 11 kwie 2007, 19:00
Motocykl: YZF250, KXF250
Styl jazdy: Motocross
Lokalizacja: Warmińsko-mazurskie
Podziękował: 3 razy
Podziękowania: 3 razy
Status : Offline

Re: yz 80 brak biegu-jaka przyczyna?

Post autor: amator » pt, 25 gru 2009, 22:53

kwasny pisze:


hmmmm Ecik no faktycznie są troche zaokrąglone te zęby ,ale jak uważasz to wystarczająco ,żeby na 4-tym biegu dało odpalić się moto prawie jak na luzie tylko słychać jak coś przeskakuje :ANAL:
W sumie niedługo podjade do jakiegoś mechanika i zobaczymy co on powie ,ale chyba niestety to jednak będą te tryby :rolleyes:
Zaokrąglone kły to jedna sprawa ale koła zawsze pracują parami i gniazda, w które wchodzą te kły też maja na pewno zaokrąglona krawędź (zrób zdjęcia) a tak nie może być i bieg będzie wyskakiwał . ale powtórzę jeszcze raz: jeśli na wałku wybieraka nastawiasz 4 bieg to przesuwasz wodzikiem koło-przesuwkę do zazębienia z elementem stałym wałka (tryb stały wałka-zdjęcie) to przez chwile pracuje normalnie ale przez to że łożysko nie ma podparcia przesuwa się cały wałek w stronę wyłamania w karterze . pracujące koła rozpychają się i kły wysuwają się z gniazd stąd to zaokrąglenia . pospawaj karter , wymień komplet kół i będziesz miał problem z głowy. :axe:

ODPOWIEDZ

Wróć do „Silnik”