Yamaha YZ 250F - olej a remont silnika????

Pytaj o to jak dbać i serwisować swój motocykl!
Autor tematu
podlin
Gdzie jest sprzęgło?
Gdzie jest sprzęgło?
Posty: 12
Rejestracja: pn, 9 mar 2009, 17:40
Motocykl: KX250F
Styl jazdy: Motocross
Podziękował: 0
Podziękowania: 0
Status : Offline

Yamaha YZ 250F - olej a remont silnika????

Post autor: podlin » wt, 17 mar 2009, 14:39

witam!!!!
Sprowadziłem właśnie yamahę yz250f ,problem jest tego typu że zaraz po przywiezieniu wymieniłem olej (nie wiedziałem kiedy poprzedni właściciel to zrobił i na czym jeździł) na castrol gps 10w40-tak pisało w serwisówce i według tego sprzedano mi w sklepie olej. Na oleju zrobiłem kolo 1 mh i podjąłem decyzje po namowie kolegów o dużym przeglądzie, w warsztacie okazało się ze trzeba wymienić tłok i łańcuch rozrządu. Czytając na tym forum opinie ludzi, którzy maja rzeczywiste pojecie o tym co robią, proszę o radę. Czy mogę teraz nalać pełnego syntetyka 10w50 tak jak radzicie i jeżeli tak czy motorex będzie dobrym wyborem???
DZIĘKUJĘ I POZDRAWIAM!!!!

Vini21
Mistrz prostej
Mistrz prostej
Posty: 125
Rejestracja: czw, 3 sty 2008, 15:28
Styl jazdy: Motocross
Podziękował: 0
Podziękowania: 0
Kontakt:
Status : Offline

Re: Yamaha YZ 250F - olej a remont silnika????

Post autor: Vini21 » wt, 17 mar 2009, 17:45

Możesz zmienić :D Ale czy opłaca się kupować 1l oleju za 60 zł?Wg mnie jeżeli nie jesteś zawodowcem to kupuj coś z tańszego chyba że stać Cie co 8MH wydawać tyle kasy na sam olej :)

bartek
Gdzie jest sprzęgło?
Gdzie jest sprzęgło?
Posty: 6
Rejestracja: pt, 13 lut 2009, 22:49
Styl jazdy: Motocross
Podziękował: 0
Podziękowania: 0
Status : Offline

Re: Yamaha YZ 250F - olej a remont silnika????

Post autor: bartek » śr, 18 mar 2009, 09:43

Mojim zdaniem nie powinno sie zmieniać na wszszy olej bo wpełni syntetyczy ma włściwości czyszczące i jesli motor jezdził dłułgo na 10w40 to moze sie zdarzyć ze olrj syntetyczny wypłuka ci z kanałów olejowych wszystkie syfy jak pujdą ci na panewki to zatrzesz motor wieć lepiej zostawić jaki był to nic nie szkodzi . Oczywiscie so breparaty do czyszczenia silników i wtedy mozna zmienic olej na wyszszy ale niewiem czy warto sie w to bawić .

Autor tematu
podlin
Gdzie jest sprzęgło?
Gdzie jest sprzęgło?
Posty: 12
Rejestracja: pn, 9 mar 2009, 17:40
Motocykl: KX250F
Styl jazdy: Motocross
Podziękował: 0
Podziękowania: 0
Status : Offline

Re: Yamaha YZ 250F - olej a remont silnika????

Post autor: podlin » śr, 18 mar 2009, 17:54

widzę że nie ma jednoznacznej odpowiedzi :(

SUCHY95
Mistrz prostej
Mistrz prostej
Posty: 140
Rejestracja: wt, 5 lut 2008, 21:29
Motocykl: SXF250, SX125,
Styl jazdy: Motocross
Podziękował: 0
Podziękowania: 0
Status : Offline

Re: Yamaha YZ 250F - olej a remont silnika????

Post autor: SUCHY95 » śr, 18 mar 2009, 22:10

kolego lej castrola,10w40,10w50,gwarantuje tobie ze nic sie nie stanie,wszystkie opowiesci ze nie lej syntetyka bo cos ci rozpusci,lub nie lej polowki bo za gesty i zatrzesz to jeden wielki kit i mit,rozbieram duzo silnikow po roznych olejach i powiem ci tylko jedno ,jezeli olej jest wymieniany na czas to czy on bedzie pelen czy pol czy mineral to silniczek bedzie czysciutki,a jezeli ktos olewa terminy w sposob razacy to w srodku brakuje tylko gornika z kilofem :twisted: ,testowalem na swoich sprzetach rozne oleje i rozne kombinacje i nawet po pol syntetyku nalalem pelen to i tak nic sie nie dzialo,nic nie plukal,nic nie lecialo :mrgreen: po prostu nic sie nie dzialo!!!!takze wybor nalezy do ciebie i jezeli po 10mth wymieniasz oliwe to zastanow sie na jaka ciebie stac,ja proponuje pelen synt i bedzie napewno ok :D

Dabrowski
Gdzie jest sprzęgło?
Gdzie jest sprzęgło?
Posty: 31
Rejestracja: czw, 25 paź 2007, 20:14
Motocykl: YZF 250 #226
Styl jazdy: Motocross
Lokalizacja: Warszawa/Bielsk Podlaski
Podziękował: 0
Podziękowania: 0
Status : Offline

Re: Yamaha YZ 250F - olej a remont silnika????

Post autor: Dabrowski » czw, 19 mar 2009, 10:00

- olej 10W40
- np. Castrol, Yamalube, BelRay, Shell, Motul, Motorex lub inny dobry producent
- zmiana co 5-10 mh
- zmiana filtra oleju co drugą zmianę oleju

i wszystko gra!

pozdr

spaluch21
Gdzie jest sprzęgło?
Gdzie jest sprzęgło?
Posty: 33
Rejestracja: wt, 10 lip 2007, 22:39
Motocykl: CRF450 2008
Styl jazdy: Motocross
Lokalizacja: okolice Poznania
Podziękował: 0
Podziękowania: 0
Kontakt:
Status : Offline

Re: Yamaha YZ 250F - olej a remont silnika????

Post autor: spaluch21 » sob, 21 mar 2009, 19:31

Dlaczego wy chcecie poprawiac fabryke? Jezli inzynierowie którzy konstruowali silnik zalecaja 10w-40, to trzymaj sie tego. Jak chcesz lac syntetyka to lej ale sa 2 warunki! Sczelny silnik -->(tzn.panewki, tłok) i czysty silnik! Jesli te warunki beda spełnione to możesz lac syntetyka w innym razie tylko zaszkodzisz silnikowi! Ale szczerze odradzam!!!

crossmann1986
Mistrz prostej
Mistrz prostej
Posty: 50
Rejestracja: pt, 26 gru 2008, 15:08
Styl jazdy: Motocross
Podziękował: 0
Podziękowania: 0
Status : Offline

Re: Yamaha YZ 250F - olej a remont silnika????

Post autor: crossmann1986 » śr, 25 mar 2009, 22:35

SUCHY95
Oczywiście nie mam wątpliwości co do Twoich doświadczeń z olejami. Jednak podzielę się moimi.
1. Producent zaleca pół syntetyk. Tam nie siedzi jakiś inżynierek i nie wymyśla co do czego. Są badania, testy doświadczenia etc. Każą lać pół syntetyk więc lejmy :) Ktoś nad tym myślał po to, aby kto inny miał lżej.
2. Miałem syntetyk... i przybywało go. Pierścienie nie trzymały jak trzeba i paliwo szło do oleju. Przybywało tyle, że po godzinie jazdy nawet 100ml. Wymieniłem na półsyntetyk ( syntetyk zalał poprzedni właściciel ) i na bagnecie mam tyle ile fabryka każe.
Nadgorliwość jest gorsza od faszyzmu. Lejąc lepszy olej nie koniecznie możesz pomóc silnikowi. Nawet zaszkodzić. Chyba każdy wie co się dzieje gdy szorstka benzyna jest w oleju w większych ilościach.

SUCHY95
Mistrz prostej
Mistrz prostej
Posty: 140
Rejestracja: wt, 5 lut 2008, 21:29
Motocykl: SXF250, SX125,
Styl jazdy: Motocross
Podziękował: 0
Podziękowania: 0
Status : Offline

Re: Yamaha YZ 250F - olej a remont silnika????

Post autor: SUCHY95 » czw, 26 mar 2009, 23:09

witam, producent zaleca 10w40,co wcale nie oznacza ,ze jest to pol syntetyk,co powiecie na to:yamalube fs 4 10w40 i yamalube s4 10w40 :D , moze ktos wie jakie to oleje? polsyntetyk czy pelen?to taka zagadka dla wtajemniczonych :lol:,dodam ze obydwa te oleje sa zalecane do yz250f, a dla mniej wtajemniczonych, ale oczytanych proponuje owners servive manual yz250fx np z roku 2008 dzial 2-2,jest tu wszystko ladnie opisane odnosnie oliwy i mysle ze rozmywajace wszystkie watpliwosci,przeciez ktos madry nad tym siedzial, zebysmy mieli latwiej:lol: pzdr

zielorz
VIP
VIP
Posty: 892
Rejestracja: czw, 3 mar 2005, 20:28
Motocykl: GSXR 750 K0
Styl jazdy: Motocross
Lokalizacja: RASZKÓW
Podziękował: 0
Podziękowania: 0
Kontakt:
Status : Offline

Re: Yamaha YZ 250F - olej a remont silnika????

Post autor: zielorz » pt, 27 mar 2009, 08:50

Te sygnowane przez Yamahe to sobie może odpuść ;) Są drogie i nic specjalnego w nich nie ma. To czy mamy stosować 10W40 czy np. 20W50 jest napisane w książce i zależne od temperatury, w której używamy motocykla. Na nasz klimat najpopularniejszy jest olej 10W40. Wieczorem przyniosę książkę to napiszę jakie oleje na jakie temperatury.

Pozdrawiam

Autor tematu
podlin
Gdzie jest sprzęgło?
Gdzie jest sprzęgło?
Posty: 12
Rejestracja: pn, 9 mar 2009, 17:40
Motocykl: KX250F
Styl jazdy: Motocross
Podziękował: 0
Podziękowania: 0
Status : Offline

Re: Yamaha YZ 250F - olej a remont silnika????

Post autor: podlin » pt, 27 mar 2009, 20:06

Koledzy,czytając to wszytstko nie można sie jednoznacznie zdecydować.Tu czytam co innego-polecacie 10w40 a w postach o olejach polecacie tylko 10w50.Wrócę jednak do mojego pytania-ja nie wiem na czym jeżdzil poprzedni właściciel,na jakiej klasie olejowej.Ja po kupnie motoru wymieniłem na 10 w40 i wyjeżdzilem nja nim może pół baku i następnie zrobiłem remont,tak jak opisałem wyżej.Mechanik ,który robił mi remont powiedział ze mam lać co chce byle na czas.

motabe
Mistrz prostej
Mistrz prostej
Posty: 51
Rejestracja: czw, 28 lut 2008, 23:11
Motocykl: YZ 250f
Styl jazdy: Motocross
Lokalizacja: Pałuki
Podziękował: 0
Podziękowania: 0
Kontakt:
Status : Offline

Re: Yamaha YZ 250F - olej a remont silnika????

Post autor: motabe » pn, 30 mar 2009, 00:02

A tak na marginesie to ze w autach 10w40 to jest syntetyk to nie musi oznaczać ze w moto takie parametry to nie bedzie full. np 10w50 full syntetyk to jest olej który mozesz zmieszać z 10w40 też syntetykiem (np castrol gps 10/40 i castrol power 1 10/50 [ktos kto to odradza jest niedoinformowany]) i nic sie nie stanie jedynie przy 40stopniach celciusza nie bedzie już miał właściwości. Większość olejów do moto ma pierwszą liczbe 10 bo w takich temperaturach sie lata na moto wiadomo ze przy -40 nikt nie lata. Dlaczego syntetyczny olej? Dlatego ze:

"Odznaczają się mniejszymi zmianami lepkości przy zmianach temperatury, niższą lotnością w wysokich temperaturach i wyższą stabilnością chemiczną, a także łatwiej niż mineralne ulegają biodegradacji. Oznacza to, że można je stosować w szerszym zakresie temperatur pracy silnika i zużywają się wolniej niż oleje mineralne."

Gdyby np miało byc dla moto 5w50 to taki olej byłby o wiele drozszy

Jeżeli teraz zalejesz 10w40 a następny raz 10w50 to jest nie istotne ale wiadomo ze latem lepiej w50.

To ze jednemu cos stuka po zalaniu syntetykiem to nie musi być spowodowane tym ze olej jest np.rzadszy jest to zalerzne od dodatków jakie dany olej posiada np. wlewając jeden olej moze byc słychać inną prace silnika a lejąc inny o takich samych parametrach silnik moze pracować poprawnie, spowodowane jest to dodatkamni do oleju. Jedne płuczą silnik inne chłodzą itp

"jak chodziło na 10w40 nie lej 10w50 bo ci wypłuka silnik z syfu" tylko ze moze ten 10w był na lepszych komponentach i miał lepsze dodatki i full moze nie mieć co tam płukać

ODPOWIEDZ

Wróć do „Silnik”