Full cross na tor / las / łąki | 6500 zł

Podaj nam kilka cennych informacji, a my polecimy Ci jaki motocykl będzie dla Ciebie najlepszy.
Awatar użytkownika
Autor tematu
Lits
Gdzie jest sprzęgło?
Gdzie jest sprzęgło?
Posty: 4
Rejestracja: pn, 5 sie 2019, 14:58
Styl jazdy: Motocross
Podziękował: 0
Podziękowania: 0
Status : Offline

Full cross na tor / las / łąki | 6500 zł

Post autor: Lits » pn, 5 sie 2019, 16:50

Cześć wszystkim, miło dołączyć do Waszego forum!

Mam 24 lata, 65 kg, 170 cm - więc pisząc full cross wiem, że poprzeskakuje trochę z nogi na nogę :lol:

Posiadam pewne doświadczenie - jeżdżę od 8 lat, mam prawo jazdy kat. A, jeździłem na motocyklach od 50cc do 700cc.
Ostatnie doświadczenia to BMW GS 650 F, które poza drogowymi wyprawami katowałem po lasach i bezdrożach - jednak nie jest łatwo bawić się w offroad 190kg maszyną, która bardziej odnajduje się na asfalcie.

Zaznaczę na starcie, że przeszukiwałem forum i nie znalazłem satysfakcjonującego tematu, który wyczerpałby moje pytania :)

Poszukuję full cross'a (nie enduro), okolice 6500zł o pojemności w okolicach 250cc, wolałbym 4T, ponieważ z różnych artykułów wiem, że rzadziej się je serwisuje ale dobre 2T równie chętnie przytulę. Zależy mi by miał "dość" mocy - 35KM i więcej. Nie jeździłem nigdy na full crossie dlatego potrzebuję Waszej rady.

O markach - Marzył mi się KTM ale za 6500 wiem, że to marzenie. O Yamaha (YZ) słyszałem dwie różne strony, jedni mówią, że są bardziej awaryjne ale podobno tańsze w utrzymaniu. O Hondach, że są bardzo wytrzymałe i można dostać tanio części. O Husqvarna odwrotnie - mało części i drogie. O Suzuki, że miło zaskakuje. Nie jestem jednak uprzedzony :)

Jeśli chodzi o naprawy to podstawy w mechanice mam - stąd chciałbym motocykl serwisować sam (mam również kogo poprosić o pomoc).

Motocykl będę męczyć na drogach polnych i podjazdach w lesie. W następnym sezonie chciałbym amatorsko wybrać się na pierwsze zawody - nie chcę konkurować, bardziej zawrzeć znajomości i pościgać się na torach :)

Pozdrawiam i zapraszam do dyskusji !

Awatar użytkownika
Martin KTM
Moderator
Moderator
Posty: 762
Rejestracja: wt, 25 lip 2006, 14:56
Motocykl: KTM XC 300 2016r.
Styl jazdy: Enduro
Lokalizacja: Wisła
Podziękował: 10 razy
Podziękowania: 4 razy
Kontakt:
Status : Offline

Re: Full cross na tor / las / łąki | 6500 zł

Post autor: Martin KTM » pn, 5 sie 2019, 20:30

Panie Kolego, powiem krótko:

Zacznijmy od nazewnictwa - nie ma czegoś takiego jak full cross. Mamy motocykle typu cross albo enduro. Nie jest to wielce istotne, ale warto to zapamiętać.

6500zł, to nie jest wysoki budżet jak na tego typu maszyny. W tych pieniądzach nie patrzyłbym na 4T, bo jest duże prawdopodobieństwo trafienia na trupa co wiąże się z wysokimi kosztami napraw.
Na Twoim miejscu szukałbym 125 2T. Marka nie ma znaczenia. Może być YZ, KX, CR, SX, RM. Liczy się stan techniczny i ew. rocznik.
W tej kategorii finansowej opowieści o tym, że Yamahy są trwalsze od czegoś tam, ale tańsze w eksploatacji, a Hondy i Kawasaki plują tęczą z wydechów włożyłbym między bajki.

Awatar użytkownika
Autor tematu
Lits
Gdzie jest sprzęgło?
Gdzie jest sprzęgło?
Posty: 4
Rejestracja: pn, 5 sie 2019, 14:58
Styl jazdy: Motocross
Podziękował: 0
Podziękowania: 0
Status : Offline

Re: Full cross na tor / las / łąki | 6500 zł

Post autor: Lits » wt, 6 sie 2019, 07:37

Cześć Martin,

Dzięki za odpowiedź, to już mamy początek!
Ciekawe jest własnie to, że w zwyczaju miałem pisać cross jednak przeglądając masę ofert bardzo często napotykam się na "Yamaha FULL CROSS", "FULL CROSS Suzuki". Nie jest to istotą tego tematu, dzięki za uwagę ;)

W tej kategorii finansowej opowieści o tym, że Yamahy są trwalsze od czegoś tam, ale tańsze w eksploatacji, a Hondy i Kawasaki plują tęczą z wydechów włożyłbym między bajki.

- Ciekawa uwaga, zapamiętam

Widzisz, 6500 to założenie z którego wyszedłem chcąc zacząć przygodę z motocrossem. Pomyślałem sobie, że jako nowicjusz, nie uniknę wielu banalnych wywrotek, upuszczeń motocykla przy podjazdach itd - stąd strach przed np. zainwestowaniem 10k+ i rozwaleniem motocykla po miesiącu jazdy.

Gdyby zwiększyć budżet o 2k do 8500, moglibyśmy więcej pospekulować? :)

Na czas tego jednego pytania pomińmy budżet - osobiście szukalibyście 125 2T czy 250 4T ?

Awatar użytkownika
KaLi
Mechanik hobbysta
Mechanik hobbysta
Posty: 455
Rejestracja: wt, 1 cze 2010, 19:09
Motocykl: sxf 250, TXT 300
Styl jazdy: Cross Country
Lokalizacja: Gielniów
Podziękował: 2 razy
Podziękowania: 6 razy
Status : Offline

Re: Full cross na tor / las / łąki | 6500 zł

Post autor: KaLi » wt, 6 sie 2019, 15:37

125 2t ale enduro by się lepiej zdało choć będzie ciężko w tej kasie. Napewno coś będziesz musiał dołożyć po kupnie. No i cały strój też policz więc pewnie 10 tys musisz szykować. Niestety ale taka prawda.
360

FB: PatRyk
IG: pkali360

Serwis Motocykli:
Zapraszam do polubienia mojego FanPage na FB:
MOTOFUN
796 280 122

Awatar użytkownika
Autor tematu
Lits
Gdzie jest sprzęgło?
Gdzie jest sprzęgło?
Posty: 4
Rejestracja: pn, 5 sie 2019, 14:58
Styl jazdy: Motocross
Podziękował: 0
Podziękowania: 0
Status : Offline

Re: Full cross na tor / las / łąki | 6500 zł

Post autor: Lits » wt, 6 sie 2019, 21:31

Cześć KaLi!

Strój już pozbierałem przez zimę, mam buty offroad, buzer, ochraniacze na kolana oraz łokcie, spodnie i koszulę i oczywiście kask, choć nie taki jak bym chciał ;) Jeżdżę w terenie, ale zbyt ciężkim BMW GS 650F, więc całą siłę zużywam na niepołożenie 190kg jednocylindrowca :lol:

Jak już ustaliliśmy chętnie dołożę by dostać lepszą maszynę, tylko ile, by nie szaleć też w drugą stronę? - po 2 sezonach gdy nauczę się czegoś więcej chętnie popatrzę na maszynki 2010r +. Ale do tego czasu chyba nie ma co przesadzać.

Jednak od enduro wolałbym crossa, nie potrzebuję homologacji ani liczników. No chyba, że w moim zasięgu byłby KTM EXC (wiem, że nie jest :? ) wtedy enduro bym rozważył :D

Pozdrawiam

Awatar użytkownika
KaLi
Mechanik hobbysta
Mechanik hobbysta
Posty: 455
Rejestracja: wt, 1 cze 2010, 19:09
Motocykl: sxf 250, TXT 300
Styl jazdy: Cross Country
Lokalizacja: Gielniów
Podziękował: 2 razy
Podziękowania: 6 razy
Status : Offline

Re: Full cross na tor / las / łąki | 6500 zł

Post autor: KaLi » śr, 7 sie 2019, 22:43

Oczywiście, że się da jeździć crossem enduro ale np na długich prostych to meczarnia dla niego. Co do pytania ile dołożyć to niema reguły, szukałbym co w lepszym stanie. Przyklad: kolega kupił w poniedziałek excf 250 z 2017 roku, pojezdzil 30 min i tak coś zaczęło trzeszczyć w rozrządzie, że strach się bać. Jutro go rozbieram. Więc widzisz, że nawet jak dolozysz 10 tys do tego co masz może być różnie. Dla mnie 10 letni cross jest już stary, a pietnastoletnim maszyną dałbym żółte blachy. Czasem są tak zmęczone życiem, że masakra. Oczywiście trafia się i piękne sztuki. Na Twoim miejscu szukał bym 125 2t jak najmłodsze w jak najlepszym stanie. No chyba, że się zdecydujesz na coś pokroju drz 400 xr 400 itp.
360

FB: PatRyk
IG: pkali360

Serwis Motocykli:
Zapraszam do polubienia mojego FanPage na FB:
MOTOFUN
796 280 122

OgarNee
Mistrz prostej
Mistrz prostej
Posty: 83
Rejestracja: pn, 25 wrz 2017, 21:24
Motocykl: Honda CR 125
Styl jazdy: Motocross
Podziękował: 0
Podziękowania: 0
Status : Offline

Re: Full cross na tor / las / łąki | 6500 zł

Post autor: OgarNee » czw, 8 sie 2019, 17:21

Ja napisze coś od siebie, ja na twoim miejscu zrobił bym tak że określiłbym najpierw budżet z tym że z tego udarłbym z tysiaka na remont, dla takiej 125 to powinno wystarczyć i jeździć i szukać co jest w w stanie w miarę ok. Byle miało prostą i nieuszkodzoną ramę.
Co do 2t do lasu to jest trochę głupie rozwiązanie bo moto się męczy strasznie, sam mam cr125 i po przepałowaniu na rezo zaraz trzeba stawać bo się zagrzała ale też co jest fajnego w pałowaniu motoru po prostej? no chyba nic chyba że jakieś zrywy albo na koło ale mi to się zaraz znudziło.

Dla mnie ważnym kryterium jest wysokośc motocykla oraz możliwości w jego konfiguracji. Sam jestem ,,kurduplem" (173cm) i mam problem z dostawaniem do ziemi co w krytycznym momęcie kończy się glebą (często hondzinka mnie przygniata na podjazdach, ciężko utrzymać motocykl na palcach) Następny jaki sobie kupie musi być niski!

Co do serwisowania większość informacji znajdziesz w necie a jak rozumiesz angielski to rozbierzesz motocykl do ostatniej śrubki i go złożysz bo serwisówki sa ogólnie dostępne.

Jak słyszę gadanie gości ze hondy sa takie a yamahy sa takie to już rozmówce traktuje trochę niepoważnie bo to są bajki.

Awatar użytkownika
Autor tematu
Lits
Gdzie jest sprzęgło?
Gdzie jest sprzęgło?
Posty: 4
Rejestracja: pn, 5 sie 2019, 14:58
Styl jazdy: Motocross
Podziękował: 0
Podziękowania: 0
Status : Offline

Re: Full cross na tor / las / łąki | 6500 zł

Post autor: Lits » pt, 9 sie 2019, 12:03

Dzięki KaLi i OgarNee!

Macie obaj rację i w tym kierunku pójdę - sieci są już zapuszczone - dam znać jak przygarnę to stado koni :)

ODPOWIEDZ

Wróć do „Wybór motocykla”