Wpływ MOTOCROSS`u na organizm człowieka?

Zadaj pytania i zobacz wskazówki dotyczące techniki jazdy. Porozmawiaj o szkole Marcina Wójcika.
Autor tematu
mały
VIP
VIP
Posty: 757
Rejestracja: sob, 21 sty 2006, 13:42
Motocykl: Yamaha YZ250F '18
Styl jazdy: Motocross
Lokalizacja: Bielsko-Biała
Podziękował: 0
Podziękowania: 0
Status : Offline

Wpływ MOTOCROSS`u na organizm człowieka?

Post autor: mały » pn, 15 maja 2006, 18:18

Pomijając wszelkiego rodzaju kontuzje, wydawać by się mogło, że motocross wpływa bardzo dobrze na ciało człowieka. Rozwija wiele partii mięśni, pozwala utrzymać kondycję, uzdatnia zmysły równowagi, itp. A jak sie ma sprawa ze stawami? Przecież podczas jazdy panują ogromne przeciążenia dla stawów! Ja mam właśnie taki problem, mianowicie kiedy byłem mały miałem ASO (albo ISO, coś takiego w każdym razie) 450 gdzie standardem jest bodajże około 100. To jest poziom paciorkowców w organizmie. Oczywiście nachapałem się tyle tego badziewia poprzez przeoczenie lekarzy :? . Skutkami tego było znaczne osłabienie stawów. Po długiej jeździe, nie tyle mięśnie odmawiają posłuszeństwa co właśnie stawy.
Co robić aby to w pewien sposób załagodzić? Jakie macie zdanie na ten temat?

`Sensei
Gdzie jest sprzęgło?
Gdzie jest sprzęgło?
Posty: 10
Rejestracja: pt, 14 kwie 2006, 09:27
Styl jazdy: Motocross
Lokalizacja: Myszków
Podziękował: 0
Podziękowania: 0
Kontakt:
Status : Offline

Post autor: `Sensei » pn, 15 maja 2006, 19:36

moim zdaniem poczytac troche lekturki na ten temat i brac witaminki i mineralki oraz takie specjalne odzywki na regeneracje stawow tak jak przy kulturystyce... przynajmniej tak mi sie wydaje...

Kłepsik MX
Amator leśnych szlaków
Amator leśnych szlaków
Posty: 219
Rejestracja: sob, 16 lip 2005, 20:19
Styl jazdy: Motocross
Lokalizacja: Sochaczew
Podziękował: 0
Podziękowania: 0
Kontakt:
Status : Offline

Post autor: Kłepsik MX » śr, 17 maja 2006, 20:13

Niestety ale to nie jest takie zdrowe jak sie wydaje... wiem bo znak kilku zawodnikow jak wymiatali w dawnych latach i teraz mają problemy zdrowotne... nawet zawodnicy obecni czołowi w polsce juz sie skarzą na ruznego typu bóle... pozatym ja sam mam juz kręgosłup rozwalony... :(

kotmx
Do odcięcia!
Do odcięcia!
Posty: 800
Rejestracja: sob, 11 mar 2006, 10:50
Styl jazdy: Motocross
Lokalizacja: Wójtowo / Lidzbark Warm.
Podziękował: 0
Podziękowania: 0
Kontakt:
Status : Offline

Post autor: kotmx » śr, 17 maja 2006, 22:00

mnie boli czesc ledzwiowa :( musze zaczac cwiczyc (sklony, bieganie itp.) ale na przyszlosc przynajmniej nie bede mial problemu z ta czescia kregoslupa.... mam nadzieje :)
jest:
XR 200 R 83r
DT 80 93r supermoto --> no co? :D
cipkowóz (różowy komar :D)

fzr600 stunt

było:
YZ 426 01r--> porażka

kx 125 03r :)

zielorz
VIP
VIP
Posty: 892
Rejestracja: czw, 3 mar 2005, 20:28
Motocykl: GSXR 750 K0
Styl jazdy: Motocross
Lokalizacja: RASZKÓW
Podziękował: 0
Podziękowania: 0
Kontakt:
Status : Offline

Post autor: zielorz » śr, 17 maja 2006, 22:09

mnie po jedzie boli dolna czesc plecow, kolana czasem glowa. Na drugi dzien bo konkretnym (dlugim) treningu ciezko mi sie ruszac ;), ale to malo wazne narazie liczy sie zabawa podczas jazdy, co bedzie potem zobaczymy, moze sztuczny kregoslup czy cos innego ; )

Pozdro

zibicross
Amator leśnych szlaków
Amator leśnych szlaków
Posty: 227
Rejestracja: wt, 7 lut 2006, 13:47
Styl jazdy: Motocross
Lokalizacja: Bulowice
Podziękował: 0
Podziękowania: 0
Kontakt:
Status : Offline

Post autor: zibicross » czw, 18 maja 2006, 10:00

nie ma rzeczy które mają same plusy!!wiadomo motocross moze i jest dobry bo mocno wyrabia kodycje!ale mają też duży minus bo stawy,kręgosłup,ścięgna po pewnym czasie wysiadają....:( jedynym sposobem jest tak jak już mówiono dobra dieta,witaminki,odżywki, zawsze dobra rozgrzewka przed treningiem/zawodami to zawsze w jakimś stopniu spowolni wysiadanie stawów itd....
MoTocroSS ruleZzZ...............:)

e-mail: zibiktm@o2.pl
gg: 8402699

damek0007
Gdzie jest sprzęgło?
Gdzie jest sprzęgło?
Posty: 30
Rejestracja: pt, 26 maja 2006, 18:55
Styl jazdy: Motocross
Lokalizacja: Lubomino
Podziękował: 0
Podziękowania: 0
Kontakt:
Status : Offline

Post autor: damek0007 » wt, 20 cze 2006, 22:32

mnie jak bardzo czesto też bolą plecy a dokładniej ich gurna częsc, coś koło łopatek:D:D ale podczas jazdy tego nie czuje....a potem hehe masakra.
KTM LC4 620SC 1996rok
Yamaha DT125 R 2000r.
WSK 125 :lol:

Motocross_Świebodzin
Mistrz prostej
Mistrz prostej
Posty: 127
Rejestracja: czw, 1 wrz 2005, 22:12
Motocykl: Yz250f
Styl jazdy: Motocross
Lokalizacja: Lubuskie
Podziękował: 0
Podziękowania: 0
Kontakt:
Status : Offline

Post autor: Motocross_Świebodzin » wt, 20 cze 2006, 23:55

mnie bolą plecy w dolnej częsci dokładniej kręgosłóp ale bardziej przy jeździe enduro niz motocross
Yamaha Yz250f 06 - Zajebista Furaa:)
Yamaha Yz 125 99 - Remonty i remonty

kotmx
Do odcięcia!
Do odcięcia!
Posty: 800
Rejestracja: sob, 11 mar 2006, 10:50
Styl jazdy: Motocross
Lokalizacja: Wójtowo / Lidzbark Warm.
Podziękował: 0
Podziękowania: 0
Kontakt:
Status : Offline

Post autor: kotmx » śr, 21 cze 2006, 08:24

zakładaj pas nerkowy , ćwicz skłony itp. ponieważ możesz mieć problemy z kręgosłupem na przyszłość :wink:
jest:
XR 200 R 83r
DT 80 93r supermoto --> no co? :D
cipkowóz (różowy komar :D)

fzr600 stunt

było:
YZ 426 01r--> porażka

kx 125 03r :)

Hanson
Gdzie jest sprzęgło?
Gdzie jest sprzęgło?
Posty: 27
Rejestracja: śr, 9 lis 2005, 23:17
Motocykl: WR400F
Styl jazdy: Motocross
Lokalizacja: Wawa
Podziękował: 0
Podziękowania: 0
Status : Offline

Post autor: Hanson » ndz, 20 sie 2006, 22:51

jak wsiadam na motor i jade na tor albo w las to zapominam o wszelkich stresach,troskach i problemach...liczy sie tylko nawinieta manetka i zeby trafic w droge... ;) a reszte mam w dupie...motocross to dla mnie idealny sposób na odstresowanie.Nie startuje w zawodach,traktuje jazde jako rozrywke...Jazda pozytywnie wplywa tez na kondycje,wiec nie dostaje zadyszki na schodach... ;)

A ze mozna sobie zepsuc zdrowko...to juz inna sprawa!!Skrecone kolano to jest pamiatka na cale zycie..tak samo urazy kregoslupa.Ale co tam,kazdy kto wsiada na motorek powinien sobie z tego zdawac sprawe,ale nie myslec o tym jak jedzie...

Heiduk
Amator leśnych szlaków
Amator leśnych szlaków
Posty: 235
Rejestracja: wt, 27 cze 2006, 21:52
Styl jazdy: Motocross
Lokalizacja: no właśnie skąd???
Podziękował: 0
Podziękowania: 0
Status : Offline

Post autor: Heiduk » śr, 1 lis 2006, 19:59

Chopy, powiedzcie mi, czy adrenalina dobrze wpływa czy nie??
Husqvarna wr125 01
Husqvarna wr250 01

MXrool
Rekord toru!
Rekord toru!
Posty: 1609
Rejestracja: wt, 19 lip 2005, 12:56
Styl jazdy: Motocross
Lokalizacja: LDZrox, City of Pubs | 666is coming
Podziękował: 0
Podziękowania: 0
Kontakt:
Status : Offline

Post autor: MXrool » śr, 1 lis 2006, 20:17

Działanie adrenaliny polega na bezpośrednim pobudzeniu zarówno receptorów α-, jak i β-adrenergicznych, przez co wykazuje działanie sympatykomimetyczne. Wyraźny wpływ na receptory α widoczny jest wobec naczyń krwionośnych, ponieważ w wyniku ich skurczu następuje wzrost ciśnienia tętniczego. Adrenalina przyspiesza czynność serca jednocześnie zwiększając jego pojemność minutową, w nieznaczny sposób wpływając na rozszerzenie naczyń wieńcowych; rozszerza też źrenicę i oskrzela ułatwiając i przyśpieszając oddychanie. Ponadto hamuje perystaltykę jelit, wydzielanie soków trawiennych i śliny oraz obniża napięcie mięśni gładkich. Adrenalina jako hormon działa antagonistycznie w stosunku do insuliny - przyspiesza glikogenolizę, zwiększając stężenie glukozy w krwi. Wyrzut adrenaliny do krwi jest jednym z mechanizmów uruchamianych przy hipoglikemii. Zwiększa ciśnienie rozkurczowe w aorcie oraz zwiększa przepływ mózgowy i wieńcowy. Poprawia przewodnictwo i automatykę w układzie bodźcowo-przewodzącym. Zwiększa amplitudę migotania komór, przez co wspomaga defibrylację. Dawkowanie przy NZK 1 mg co 3-5 minut. Nie stosuje się już dużych dawek, bo po przywróceniu akcji serca powoduje tachykardię i zwiększone zużycie tlenu przez serce. Rozszerza źrenice, co nie pozwala na ocenę ośrodkowego układu nerwowego.
DOLCE & GABBANA VIP ELITE#60

ODPOWIEDZ

Wróć do „Technika Jazdy/ Szkoła”