Czy używać sprzęgło do zmiany biegów?

Zadaj pytania i zobacz wskazówki dotyczące techniki jazdy. Porozmawiaj o szkole Marcina Wójcika.
Damianmx
Mistrz prostej
Mistrz prostej
Posty: 76
Rejestracja: wt, 24 kwie 2007, 12:59
Motocykl: CRF 250 '07
Styl jazdy: Motocross
Podziękował: 0
Podziękowania: 0
Status : Offline

Post autor: Damianmx » ndz, 29 kwie 2007, 17:34

no wiec tak odniedawna jestem posiadaczem huski wr 125 i juz zglupialem czy uzywac sprzegla czy nie, jak smigam po trasie to raczej uzywam go rzadko ale odpuszczam gaz i w tym momencie zmianiam bieg po czym maneta w dol( lepiej wbic bieg odpuszczajac gaz czy na otwartej manecie?), a jak smigam po lesie to raczej uzuwam go

i jeszcze mam pytanko odnosnie tego oleju, mowicie ze lepiej kupic orlenowski i zmieniac czesciej?

sory za lajcikowskie pytanko ale wczesniej mailem doczynienia tylko z mz-etka i kmx-em 8)

Isbi
Do odcięcia!
Do odcięcia!
Posty: 968
Rejestracja: czw, 24 lis 2005, 12:59
Styl jazdy: Motocross
Lokalizacja: Myslenice
Podziękował: 0
Podziękowania: 0
Kontakt:
Status : Offline

Post autor: Isbi » ndz, 29 kwie 2007, 20:13

hmmmmm mi sie wydaje ze nie da sie zmienic biegu jak masz manetae na maxa otwarta :roll: nigdy nie probowalem bo automatycznie spuszczam gaz :lol:
LiFe FoR RiDe
Bike: WSK Wyczynowy sprzet kaskaderski, 450ccm, 50 osiolkow i wogule ogien z żupy

Kafka
Amator leśnych szlaków
Amator leśnych szlaków
Posty: 218
Rejestracja: śr, 19 paź 2005, 21:24
Styl jazdy: Motocross
Podziękował: 0
Podziękowania: 0
Status : Offline

Post autor: Kafka » ndz, 29 kwie 2007, 21:23

Ja ostatnio leciałem na torze i bez ujęcia gazu zapinałem biegi. Można tak robić ale napewno na zdrowie to nie wychodzi. Chociaż biegi wchodziły jak masełko, gładko, płynnie i bez szarpania i kwiczenia.

kotmx
Do odcięcia!
Do odcięcia!
Posty: 800
Rejestracja: sob, 11 mar 2006, 10:50
Styl jazdy: Motocross
Lokalizacja: Wójtowo / Lidzbark Warm.
Podziękował: 0
Podziękowania: 0
Kontakt:
Status : Offline

Post autor: kotmx » ndz, 29 kwie 2007, 21:37

Ja zmieniam bez ujęcia, na prostej z odrobiną sprzęgła takie coś wychodzi niiiiiiiiii niiiiiiiiii niiiiiiiiiiiii niiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiniiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiii :lol:
jest:
XR 200 R 83r
DT 80 93r supermoto --> no co? :D
cipkowóz (różowy komar :D)

fzr600 stunt

było:
YZ 426 01r--> porażka

kx 125 03r :)

sopelnysa
Amator leśnych szlaków
Amator leśnych szlaków
Posty: 258
Rejestracja: śr, 22 lut 2006, 10:02
Motocykl: zielona kawa :))
Styl jazdy: Motocross
Lokalizacja: Nysa
Podziękował: 0
Podziękowania: 0
Kontakt:
Status : Offline

Post autor: sopelnysa » pn, 30 kwie 2007, 10:06

ja raczej staram sie uzywac sprzegla, lecz gdy jestem na torze to prubuje o nim zapomniec, ale tak przy lajtowej jedzie to zawsze poligon-enduro to wtedy cwicze lewa dlon :D. Sprzegla uzywam takze przy wyjsciu z zakretow, wtedy nim strzelam.

Fajka
VIP
VIP
Posty: 259
Rejestracja: ndz, 1 kwie 2007, 14:11
Motocykl: HUSQVARNA TE 250 '08
Styl jazdy: Motocross
Lokalizacja: Suchorze / Koszalin
Podziękował: 0
Podziękowania: 0
Kontakt:
Status : Offline

Post autor: Fajka » pn, 30 kwie 2007, 18:46

czy można używać takiej alternatywy, że przy zmianie biegów wykorzystujemy sprzegło tylko w 30% tzn. kiedy chcemy zmienić bieg to wciskamy manetkę sprzęgła nie do końca lecz okolo 2cm jednym palcem ?? sprzęgło zostało użyte ale nie w 100%

To.mek
VIP
VIP
Posty: 1067
Rejestracja: pt, 4 lis 2005, 22:56
Motocykl: RM 125 K8, WR 450 K7
Styl jazdy: Motocross
Lokalizacja: Myszków-okolice Częstochowy
Podziękował: 0
Podziękowania: 0
Kontakt:
Status : Offline

Post autor: To.mek » pn, 30 kwie 2007, 21:27

Oczywiście że można tak robić, to najwygodniejsze rozwiązanie. Skrzynia mało co wtedy dotaje, jak nie wogóle. Ja sam tak zwykle robię (lub wogóle nie używam sprzęgła).

macios6
Gdzie jest sprzęgło?
Gdzie jest sprzęgło?
Posty: 21
Rejestracja: śr, 11 kwie 2007, 21:15
Styl jazdy: Motocross
Lokalizacja: Leszczyny
Podziękował: 0
Podziękowania: 0
Kontakt:
Status : Offline

Post autor: macios6 » czw, 3 maja 2007, 15:25

Ja osobiście nieużywam sprzęgła...Bo za dużo czasu by mi to zajmowało podczas wyścigu.Ewentualnie używam sprzęgła w miejscach piaszczystych gdzie dużo zmienia się biegów.
Oczywiscie warunkiem nieuzywania sprzęgła na terenach twardych(gdzie mało zmienia się biegów) ,jest to iż gdy chcemy wrzucić bieg bez sprzęgła niemozemy miec motocyla na gazie tzn puszczamy manetke wrzucamy bieg i na maxa manetka i jazda :o
-=-Www.ForGSM.Info-=- Zajrzyj wszystko za FREE na twoją komórkę!

GAWRON
Mistrz prostej
Mistrz prostej
Posty: 56
Rejestracja: śr, 7 mar 2007, 08:13
Motocykl: KTM 250 EXC - 05r
Styl jazdy: Motocross
Lokalizacja: Krakow
Podziękował: 0
Podziękowania: 0
Kontakt:
Status : Offline

Post autor: GAWRON » pt, 4 maja 2007, 11:07

Kaze w MTX napewno musisz uzywac sprzegła :) miałem MTX z resztą moj ojciec cały czas na nim jezdzi i tam jak sie nei wcisnie sprzegła to jest głosny i nieprzyjemny stuk.
Nie wiem ilu z was miało skrzynie crossówki rozebraną na stole i widziało na czym to polega :)
Generalnie zęby z jednej strony są oryginalnie troszeczke "przyokrąglone" a z drugiej strony do "kanta" i to powoduje ze przy zmianie biegu na wyzszy tryby sie wślizgują w siebie. Natomiast to nie działa w przeciwną strone.. Nie powinno sie redukować biegu bez chociaz musinięcia sprzegła. w górę biegi mozna zmieniać bez sprzegła ale po odpuszczeniu gazu.

Ale wiadomo ze jak sie jedzie "na żywioł" to nie ma co sobie głowy sprzegłem zawracać :)
Ja jednak redukując w moim sx 250 sprzegła uzywam. A no i ważna sprawa ze to dotyczy tylko wyczynowych motocykli.
Co do oleju to za gęsty olej to bardzo zły pomysł :) poprostu sprzegło zacznie ślizgać. To samo dotyczy tanich oleji orlen itp. one dobrze sprzegła nie trzymają.

FUNCKY
Gdzie jest sprzęgło?
Gdzie jest sprzęgło?
Posty: 41
Rejestracja: sob, 3 mar 2007, 13:35
Motocykl: Yamaha yz250f
Styl jazdy: Motocross
Podziękował: 0
Podziękowania: 0
Status : Offline

Post autor: FUNCKY » pn, 7 maja 2007, 21:53

JA MAM 2 TECHNIKI .JEZELI JEST CIEZKO NP.POD GORE I PIACH TO UZYWAM SPRZEGLA TYLKO W PRZYPADKU GDY NIE UJMUJE GAZU.JEZELI JEST LZEJ TO LEKKO MANETKA NA DOL I WBIJAM BIEG.JEZDZE TAK JUZ DLUZSZY CZAS I NIC SIE NIE DZIEJE

Wyłącz CapsLocka please. Gajowy.

Kaze
Stewart? Zmienia mi opony!
Stewart? Zmienia mi opony!
Posty: 1437
Rejestracja: sob, 1 paź 2005, 12:47
Motocykl: może kiedyś
Styl jazdy: Motocross
Lokalizacja: "Miasto złą sławą owiane..."
Podziękował: 0
Podziękowania: 0
Status : Offline

Post autor: Kaze » pn, 7 maja 2007, 22:46

Zdażyło mi sie pare razy wbijać biegi w góre i w dół bez użycia sprzęgła i bez najmniejszego ujęcia gazu i biegi wchodziły jak w masełko. Przyszedł czas remontu i okazało sie że tryby i tarcze sprzęgłowe są nienaruszone. Jest jakieś tam ryzyko podczas zmiany biegów na pełnym gazie i bez sprzęgła dlatego staram sie odejmować gaz i wtedy zmieniam bieg na wyższy/niższy. Nigdy na torze nie używam sprzęgła (pomijając start), bo jest to dla mnie bezsensu - stać, machać gałką biegów, dusić sprzęgło, odejmować gaz. Za dużo niepotrzebnych kombinacji.
but only the devil responded cause god wasn't there...

Dea7th
Gdzie jest sprzęgło?
Gdzie jest sprzęgło?
Posty: 47
Rejestracja: pn, 19 lut 2007, 23:21
Styl jazdy: Motocross
Lokalizacja: Świdnica
Podziękował: 0
Podziękowania: 0
Kontakt:
Status : Offline

Post autor: Dea7th » pn, 7 maja 2007, 23:35

Ja sprzęgła używam przy redukcji na niszy bieg na wyższy już nie, a tak to przy starcie i hamowaniu no i w zakrętach xdd
Yamaha YZF 250 08r.

Zablokowany

Wróć do „Technika Jazdy/ Szkoła”