Yamaha YZF 450 dziwny dzwiek/bialy dym po świeżym remoncie

Pytaj o to jak dbać i serwisować swój motocykl!
Autor tematu
motocyklista966
Gdzie jest sprzęgło?
Gdzie jest sprzęgło?
Posty: 8
Rejestracja: śr, 10 lip 2019, 01:50
Motocykl: Yamaha YZF 450
Styl jazdy: Motocross
Lokalizacja: Mazowieckie
Podziękował: 0
Podziękowania: 0
Status : Offline

Yamaha YZF 450 dziwny dzwiek/bialy dym po świeżym remoncie

Post autor: motocyklista966 » śr, 10 lip 2019, 02:11

Witam
Niedawno kupiłem Yamahe yzf450 rok 2003-2005, 5 zaworow, 4 biegi.
Silnik byl okolo 25-30 moto godzin temu po generalnym remoncie.
Wymieniane bylo praktycznie wszystko na nowe: caly wal, cylinder(nicasil)-tlok(wossner), caly kosz sprzeglowy z wkladem, rozrząd ślizgi lancuszek, pompa oleju, wszystkie lozyska, uszczelniacze itp. Jedyna używana rzecz to byla glowica w bdb. stanie(zawory tytanowe).
Motocykl bralem od dobrego kolegi mam stare czesci itp. wiec remont na pewno byl.
Zaraz po kupnie Yamaha chodzila idealnie, miala tylko gaznik do ogarnięcia, bo nie trzymała wolnych bez ssania, ale nie bylo nic słychać oprócz soczystego dzwieku silnika, zgasilem silnik i do ostatniej chwili chodził idealnie.
Od razu piszę, ze przy każdym odpaleniu olej pokazywał sie na bagnecie oraz byl plyn chlodniczy.
Pewnego dnia chcialem zmienic olej oraz filtr w sprzecie i chcialem go odpalic i rozgrzać.
Motocykl zapalil przy próbie lekkiego kopniecia w celu ustawienia tloka do odpalenie i z wydechu wydobył się bialy dym.
Wcześniej, zeby zapalił trzeba bylo 2-3 mocne kopniecia, a tutaj odpalil od dotknięcia.
Silnik od razu zgasiłem.
Przy kolejnych kopnięciach kopniak odbijal i silnik potrafił strzelac w gaźnik.
Czego wczesniej nie bylo.
Po kilku kopnięciach silnik odpalil, ale trzymał strasznie niskie obroty gdzie wcześniej gasl, tak jak by sie zmienila kompletnie charakterystyka silnika.
Dodatkowo pojawil sie bardzo dziwny dzwiek w silniku ktorego na pewno wcześniej nie bylo silnik chodził przed tym incydentem idealnie nic nie bylo słychać.
Motocyklem wczesniej nie jezdzilem praktycznie tylko raz i to delikatnie, wiec ciezko mi ocenic czy jest jakis spadek mocy, ale wydaje sie, ze ma moc.
Kilka dni później odpalilem go na kilka sekund dymu jak by nie bylo, ale dźwięk został oraz te dziwne odpalanie przy nawet dotknięciu kopniaka.
Dodam, ze cieple ssanie moglo byc caly czas załączone(nie ma sprężyny w gaźniku i chodzi luzno) oraz jedynie z elementow zewnętrznych jedna rzecz ktora mogla wydawac jakis dzwiek to zabezpieczenie wlewu oleju które było luźne.
Tylko teraz boje sie odpalać silnika, aby nic nie pogorszyć.
Czytalem duzo o tym silniku no i jestem świadomy, ze jest to raczej poważna awaria lecz właśnie, gdy bym odpalil teraz bylbym pewny czy to nie glupi zbieg okoliczności czy powazna awaria.
Czy ktos mial coś podobnego?
Troche przeanalizowałem ten silnik i najbardziej mi pasuje jakies uszkodzenie/przestawienie rozrzadu/głowicy badz poluzowanie/ przestawienie zaplonu, ale tutaj nie wiem jak dokladnie wyglada zaplon i czy jest taka możliwość.
Czytalem również o blaszce tytanowej w gazniku ktora lubi wpaść oraz zebatkach walkow rozrządu ktore sa wciskane na gorącą i moga się przestawić wzgledem walka.
Moze ktos mial cos bardzo podobnego, bede wdzięczny za kazda wskazówkę.
Również szukam serwisowki/manuala głównie z momentem dokręcania śrub oraz luzów zaworowych itp. jezeli ktos ma bylbym bardzo wdzięczny za pomoc.
Najgorsze, że motocykl pochodził w moich rekach dosłownie 2minuty i taka awaria :/.
Za każdą pomoc z góry dziękuję!
Pozdrawiam
:arrow: :arrow: :arrow: :arrow: Maro

Awatar użytkownika
solaris
Admin
Admin
Posty: 1872
Rejestracja: pt, 5 cze 2009, 18:04
Motocykl: aktualnie brak
Styl jazdy: Enduro
Lokalizacja: B-nia
Podziękował: 2 razy
Podziękowania: 12 razy
Kontakt:
Status : Offline

Re: Yamaha YZF 450 dziwny dzwiek/bialy dym po świeżym remoncie

Post autor: solaris » śr, 10 lip 2019, 17:52

Cześć
Zacznijmy od tego - zrób zdjęcie wałków rozrządu. Zdejm pokrywe zaworów i zrób zdjecie od strony łańcuszka rozrządu.
Zdjecie zrob takie jak tutaj (w tym temacie) http://forum.motox.com.pl/viewtopic.php?t=30464

- wykręć świecę
- ustaw go w GMP według wskazania 'przez okienko' i zweryfikuj przez miejsce na świecę, że rzeczywiście jest to GMP.
- odkręć/poluźnij napinacz
- wałki muszą być tak ustawione by kropki/znaki na kołach zębatych wałków rozrządu były w linii z powierzchnią głowicy, czyli poziomo

Autor tematu
motocyklista966
Gdzie jest sprzęgło?
Gdzie jest sprzęgło?
Posty: 8
Rejestracja: śr, 10 lip 2019, 01:50
Motocykl: Yamaha YZF 450
Styl jazdy: Motocross
Lokalizacja: Mazowieckie
Podziękował: 0
Podziękowania: 0
Status : Offline

Re: Yamaha YZF 450 dziwny dzwiek/bialy dym po świeżym remoncie

Post autor: motocyklista966 » śr, 10 lip 2019, 20:19

Witam
Jako, że nie mam aktualnie praktycznie żadnych narzędzi (pożyczone i nie oddane) nie mam za bardzo możliwości rozbierać silnika. I jest to mój pierwszy cztero pak wcześniej robiłem dwu takty wiec zdecydowałem sie oddac motocykl w weekend do znajomego mechanika który robi od kilku lat 4T głównie drogowe.
Niestety dokladnie takiego silnika nigdy nie robił, tylko silniki od SM i od ścigaczy.
Osoba ktora wczesniej skladala ten silnik sklada wlasnie silniki wyczynowe do crossow, niestety mam do niej kawal drogi i nie wiem jakiego remontu bedzie wymagał silnik, a moj budzet jest niski wiec zostaje mi oddać do znajomego na sprawdzenie.
Potrzebuje jak najwiecej wskazówek żeby przekazać mechanikowi na co zwracać uwage przy tych objawach oraz na co zwracać szczegolna uwagę przy rozbieraniu silnika itp.
Bardzo przydala by mi sie tez jakas tabelka z sila dokręcenia śrub oraz jak dokladnie sprawdzić rozrzad.
W najbliższym czasie wyśle fotki jak to wygląda po rozebraniu pokrywy zaworów jak tylko mechanik sie wezmie za to ewentualnie jak uda mi sie odzyskać podstawowe narzędzia.
Pozdrawiam
:arrow: :arrow: :arrow: :arrow: Maro

Awatar użytkownika
solaris
Admin
Admin
Posty: 1872
Rejestracja: pt, 5 cze 2009, 18:04
Motocykl: aktualnie brak
Styl jazdy: Enduro
Lokalizacja: B-nia
Podziękował: 2 razy
Podziękowania: 12 razy
Kontakt:
Status : Offline

Re: Yamaha YZF 450 dziwny dzwiek/bialy dym po świeżym remoncie

Post autor: solaris » śr, 10 lip 2019, 21:32

Pierwsze co to pobierz serwisowke http://forum.motox.com.pl/viewtopic.php?f=63&t=38523 wybierz sobie swoja tutaj masz wszelkie niezbędne informacje na temat swojego motocykla

Generalnie to dymienie to moze byc uszkodzony jakis simering, mozwe glowica. Jest opcja ze nic tam nie bylo robione albo zle zrobione badz ktos pozbyl sie trupa. Zostaje wyjac silnik na stol i skontrolowac wszystko po kolei.

Nie wiem ale mechanik który nie robi krosówek to nie zwiastuje nic dobrego ;-) Ale powodzenia

Autor tematu
motocyklista966
Gdzie jest sprzęgło?
Gdzie jest sprzęgło?
Posty: 8
Rejestracja: śr, 10 lip 2019, 01:50
Motocykl: Yamaha YZF 450
Styl jazdy: Motocross
Lokalizacja: Mazowieckie
Podziękował: 0
Podziękowania: 0
Status : Offline

Re: Yamaha YZF 450 dziwny dzwiek/bialy dym po świeżym remoncie

Post autor: motocyklista966 » śr, 10 lip 2019, 22:24

Remont byl na pewno robiony. Kupowalem od dobrego znajomego i wiedzialem o tym sprzęcie i remoncie duzo duzo wcześniej, a kupno go bylo na spontanie i kolega nie za bardzo chcial go się pozbywać, ale zlapalem zajawkę na taki sprzęcik i kupiłem.
Mam wszystkie stare części, paragony i namiary na mechanika który robił silnik.
Dzieki wielkie za pomoc liczę sie z Tym ze moze byc duzy koszt remontu na ktory nie jestem przygotowany i pewnie motocykl pójdzie na odstawkę na kilka lat, albo na sprzedaż jako uszkodzony :/.
Liczylem, ze polatam chociaz kilka miesięcy na tym sprzęcie, ale nie kilka minut.
Właśnie w okolicy nie mam nikogo kto robi typowo takie sprzęty, a głównie chodzi mi o zweryfikowane co poszło, ewentualnie na skladanie dam do kogos kto sie dobrze zna.
Przed tym incydentem silniczek chodzil idealnie i zrobiło to się nagle podczas odpalania wiec ogromny pech.
Gdyby to sie stalo podczas jazd próbnych to bym go nie wziął, no ale teraz juz nic nie poradzę.
Jak bede mial fotki jak wyglada po pokrywą dam znać.
W zaplon warto zaglądać czy tam cos sie nie poluzowało, czy raczej to nie ma nic wspólnego?
:arrow: :arrow: :arrow: :arrow: Maro

Autor tematu
motocyklista966
Gdzie jest sprzęgło?
Gdzie jest sprzęgło?
Posty: 8
Rejestracja: śr, 10 lip 2019, 01:50
Motocykl: Yamaha YZF 450
Styl jazdy: Motocross
Lokalizacja: Mazowieckie
Podziękował: 0
Podziękowania: 0
Status : Offline

Re: Yamaha YZF 450 dziwny dzwiek/bialy dym po świeżym remoncie

Post autor: motocyklista966 » czw, 8 sie 2019, 14:03

Witam
Troche się zeszlo, bo nie miałem czasu, ale oddalem znajomemu mechanikowi Yamahe na diagnozę.
Rozrzad ok. wszystko na znakach, walki wporzadku nic sie nie przesunęło dałem drugie walki ktore byly ok. na porównanie
Swieca czarna.
Diagnoza pekl pierścień, slabsze sprezanie bialy dym.
Nie rozbieral mi glowicy, bo na ewentualną naprawę bede dawal gdzie indziej, ale juz mniej wiecej wiem co jest.
Zdarzyło wam sie kiedyś po 25mth w Wossnerze pęknięcie któregoś pierścienia?
:arrow: :arrow: :arrow: :arrow: Maro

Autor tematu
motocyklista966
Gdzie jest sprzęgło?
Gdzie jest sprzęgło?
Posty: 8
Rejestracja: śr, 10 lip 2019, 01:50
Motocykl: Yamaha YZF 450
Styl jazdy: Motocross
Lokalizacja: Mazowieckie
Podziękował: 0
Podziękowania: 0
Status : Offline

Re: Yamaha YZF 450 dziwny dzwiek/bialy dym po świeżym remoncie

Post autor: motocyklista966 » pt, 10 sty 2020, 20:13

Dla ciekawych silnik rozebrany wszystko w porządku z cylindrem i tłokiem. Glowica sprawdzona w serwisie(zrobiony mały remont) kanały wodne są szczelne. Powodem usterki prawdopodobnie była uszczelka pod głowica.
:arrow: :arrow: :arrow: :arrow: Maro

ODPOWIEDZ

Wróć do „Silnik”