Naprawa amortyzatorów lub gabli oraz tuning. Pomogę

Pytania dotyczące serwisowania zawieszenia
Jefrey_
Amator leśnych szlaków
Amator leśnych szlaków
Posty: 357
Rejestracja: ndz, 12 lip 2009, 12:25
Motocykl: Cr250
Styl jazdy: Enduro
Lokalizacja: Ligota k. Bielska-Bialej
Podziękował: 1 raz
Podziękowania: 2 razy
Status : Offline

Re: Naprawa amortyzatorów lub gabli oraz tuning. Pomogę

Post autor: Jefrey_ » wt, 21 mar 2017, 13:24

https://youtu.be/s2kwV98lZ4Y tutaj masz fajny tutorial. Laga przez to wglebienie może się mocno pocic, nie mialem takiego duzego uszkodzenia nigdy, może ktoś inny się wypowie.
Serwis zawieszenia Bielsko-B. okolice

sylwu
Gdzie jest sprzęgło?
Gdzie jest sprzęgło?
Posty: 20
Rejestracja: pt, 16 maja 2014, 12:56
Motocykl: lc4 400 sc
Styl jazdy: Enduro
Podziękował: 0
Podziękowania: 0
Status : Offline

Re: Naprawa amortyzatorów lub gabli oraz tuning. Pomogę

Post autor: sylwu » wt, 21 mar 2017, 21:06

dzięki kolego za ten film, czegoś takiego szukałem. orientujesz sie może czy te moje zawieszenie było robione przez showa? może jest jakiś model tego? oleju lać jakąś określoną ilość czy poprostu tak jak gość na filmie na 12 cm od góry??

Jefrey_
Amator leśnych szlaków
Amator leśnych szlaków
Posty: 357
Rejestracja: ndz, 12 lip 2009, 12:25
Motocykl: Cr250
Styl jazdy: Enduro
Lokalizacja: Ligota k. Bielska-Bialej
Podziękował: 1 raz
Podziękowania: 2 razy
Status : Offline

Re: Naprawa amortyzatorów lub gabli oraz tuning. Pomogę

Post autor: Jefrey_ » wt, 21 mar 2017, 21:35

Niestety, nie mam pojęcia. Jest jednokomorowe, to można latwo wywnioskować:) poza tym nie jest z tego rocznika ponieważ do 99 nie bylo upsidedown... więc musisz poszukac. Ja w cr mialem mała naklejke na gornej ladze z logo kayaba.
Serwis zawieszenia Bielsko-B. okolice

sylwu
Gdzie jest sprzęgło?
Gdzie jest sprzęgło?
Posty: 20
Rejestracja: pt, 16 maja 2014, 12:56
Motocykl: lc4 400 sc
Styl jazdy: Enduro
Podziękował: 0
Podziękowania: 0
Status : Offline

Re: Naprawa amortyzatorów lub gabli oraz tuning. Pomogę

Post autor: sylwu » śr, 22 mar 2017, 00:14

ok. no niestety u mnie żadnych oznaczeń nie ma. a usd było już od rocznika 89. w latach 96-99 montowali te zwykłe.

Jefrey_
Amator leśnych szlaków
Amator leśnych szlaków
Posty: 357
Rejestracja: ndz, 12 lip 2009, 12:25
Motocykl: Cr250
Styl jazdy: Enduro
Lokalizacja: Ligota k. Bielska-Bialej
Podziękował: 1 raz
Podziękowania: 2 razy
Status : Offline

Re: Naprawa amortyzatorów lub gabli oraz tuning. Pomogę

Post autor: Jefrey_ » pt, 24 mar 2017, 10:40

https://naforum.zapodaj.net/d813734ee5e9.jpg.html

Witajcie! Wymieniam uszczelniacze i olej w lagach. Kayaba jednokomorowe kz3 z 95. Podczas czyszczenia dolnych zaworków znajdujacych się u podstawy lagi zauważyłem że w jednym z nich jest luz po środku na blaszkach, poruszają się góra, dół ok 1, 5mm w drugim zaworku jest na sztywno. Myślicie żeby spróbować dokrecic nakretke, zostawić, czy po prostu ten element jest zniszczony/ zuzyty?

Rozwiazanie: znawca tematu rozebral i ponownie złożył. Powod; nakretka się popuscila trochę, więc powstal luz. Sam nie chciałem tego ruszac, bo jeszcze bym zmniejszyl przeplyw oleju albo cos :)(nie wiem co bylo w srodku) poza tym nakretka jest nabita i na kleju. Teraz jest ok.
Serwis zawieszenia Bielsko-B. okolice

sylwu
Gdzie jest sprzęgło?
Gdzie jest sprzęgło?
Posty: 20
Rejestracja: pt, 16 maja 2014, 12:56
Motocykl: lc4 400 sc
Styl jazdy: Enduro
Podziękował: 0
Podziękowania: 0
Status : Offline

Re: Naprawa amortyzatorów lub gabli oraz tuning. Pomogę

Post autor: sylwu » pn, 27 mar 2017, 22:30

witam ponownie. mam problem, pownieważ robiłem wg filmu powyżej i niestety nie potrafię wyciągnąć sprężyny. u mnie jest chyba jakoś inaczej.
zamieszczam foto.


nie da się u mnie zsunąć sprężyny w dół, ponieważ zwęża się ona ku górze i przy próbie zsunięcia poprostu zatrzymuje się na tym czymś w środku (tłumik?). ma ktoś pomysł jak ją ściagnąć?

Awatar użytkownika
pawian1992
Mistrz prostej
Mistrz prostej
Posty: 74
Rejestracja: sob, 14 maja 2011, 19:52
Motocykl: YZ 125 2012
Styl jazdy: Enduro
Lokalizacja: Kielce
Podziękował: 0
Podziękowania: 0
Status : Offline

Re: Naprawa amortyzatorów lub gabli oraz tuning. Pomogę

Post autor: pawian1992 » wt, 28 mar 2017, 17:58

Masz tam pod korkiem , gdzie się zwęża sprężyna nacięcie na klucz płaski . Wsadzasz go między zwoje sprężyny a górny korek odkręcasz i wyjmiesz sprężynę górą .

sylwu
Gdzie jest sprzęgło?
Gdzie jest sprzęgło?
Posty: 20
Rejestracja: pt, 16 maja 2014, 12:56
Motocykl: lc4 400 sc
Styl jazdy: Enduro
Podziękował: 0
Podziękowania: 0
Status : Offline

Re: Naprawa amortyzatorów lub gabli oraz tuning. Pomogę

Post autor: sylwu » śr, 17 maja 2017, 19:04

witam ponownie, pisze w temacie po raz kolejny, bo niestety rozciekł mi sie tylny amor. wiem ze tyl to wyzsza szkola jazdy jesli chodzi o serwis, z porownaniem do przodu. czy jest mozliwosc wykonac taki serwis samemu? wymiana uszczelniaczy, oleju? trzeba miec jakies specjalne narzedzia? czy bedzie problem z uszczelniaczami do rm250 93? jaki olej sie leje? pompuje sie go azotem?

Jefrey_
Amator leśnych szlaków
Amator leśnych szlaków
Posty: 357
Rejestracja: ndz, 12 lip 2009, 12:25
Motocykl: Cr250
Styl jazdy: Enduro
Lokalizacja: Ligota k. Bielska-Bialej
Podziękował: 1 raz
Podziękowania: 2 razy
Status : Offline

Re: Naprawa amortyzatorów lub gabli oraz tuning. Pomogę

Post autor: Jefrey_ » wt, 12 wrz 2017, 12:43

Witam po raz kolejny! Powodem mojego problemu jest dobór uszczelniacza do amortyzatora do hondy cr 250 1995, amortyzator showa. Chciałem zrobić sobie serwis ale problem mam w doborze uszczelniacza. W katalogu All Ballsa on nie widnieje
( https://www.allballsracing.com/media/pr ... echart.pdf ), nie wiem czy jest inny amortyzator czy też wsadzony był inny uszczelniacz. Załączam fotki oraz wymiary, średnica sztycy to 14mm.
Może ktoś ze znających temat może wie gdzie dostane sam uszczelniacz olejowy (dwu częsciowy) 14x26x5?Każda pomoc mile widziana.

https://naforum.zapodaj.net/991b58567c8b.jpg.html

https://naforum.zapodaj.net/9d1c43193f27.jpg.html

https://naforum.zapodaj.net/d798b3a65b4e.jpg.html

https://naforum.zapodaj.net/d798b3a65b4e.jpg.html
Serwis zawieszenia Bielsko-B. okolice

Awatar użytkownika
solaris
Admin
Admin
Posty: 1872
Rejestracja: pt, 5 cze 2009, 18:04
Motocykl: aktualnie brak
Styl jazdy: Enduro
Lokalizacja: B-nia
Podziękował: 2 razy
Podziękowania: 12 razy
Kontakt:
Status : Offline

Re: Naprawa amortyzatorów lub gabli oraz tuning. Pomogę

Post autor: solaris » wt, 12 wrz 2017, 21:27

Myślę, że kolega @amator ogarnie temat.

bakubrody
Gdzie jest sprzęgło?
Gdzie jest sprzęgło?
Posty: 7
Rejestracja: sob, 16 sie 2014, 15:34
Styl jazdy: Motocross
Podziękował: 0
Podziękowania: 0
Status : Offline

Re: Naprawa amortyzatorów lub gabli oraz tuning. Pomogę

Post autor: bakubrody » ndz, 24 wrz 2017, 11:27

Dobry, kupiłem tanio rm 250 z 2006 do remontu, zawieszenie było w złym stanie więc postanowiłem zrobić wymianę na takie z rmz250 -08(moto na części) który miał zawieszenie po tuningu przystosowane do "enduro", dużo jeżdżę po lesie więc coś takiego bardziej mi pasowało.
Wszystko fajnie pracowało ale wraz z przednimi lagami musiałem też zamienić koło które było dość zmaltretowane i słąbsze w porównaniu z kołem oryginalnym więc postanowiłem spróbować przełożyć sprężyny i tłumiki między nimi, oddałem do kumpla u którego kupiłem zawias z rmz, okazało się że się nie da zamienić a co gorsza przód jak wrócił był twardy jak do motocrossu. Kumpel chyba coś pomieszał przy składaniu i teraz jest pytanie co, wymiana oleju na 2.5 "pomogła" różnica między przodem i tyłem już nie jest taka duża, dodam że lubię się bawić ustawieniami i zawsze sobie tak ustawie żeby w danych warunkach się przyjemnie jeździło(tor piach, tor twardy czy las). RMZ została sprzedana w całości więc sobie nie poprzekładam części żeby zobaczyć co jest nie tak. W tym momencie przód ma kompresje wykręconą na prawie na maxa a tył wolną kompresje gdzieś w połowie a szybką na soft, przód jest zalany minimalną ilością oleju i "zatrzymuje" się około centymetra od końca, teraz zawieszenie zachowuje się w miarę dobrze, miękko i równo pracuje.
Nie wiem czy sprężyny są za twarde, czy tylko coś jest "nieodpowiednio" poskładane, kumpel amatorsko się bawi więc błędy się zdążają ;D.
O i jak wyjmę przednie sprężyny czy znajdę na nich jakiś opis co do ich twardości żeby porównać z tyłem, tył powinien być opisany.

TomKr
Gdzie jest sprzęgło?
Gdzie jest sprzęgło?
Posty: 7
Rejestracja: pn, 8 maja 2017, 17:17
Styl jazdy: Enduro
Podziękował: 0
Podziękowania: 0
Status : Offline

Re: Naprawa amortyzatorów lub gabli oraz tuning. Pomogę

Post autor: TomKr » czw, 5 kwie 2018, 21:58

Witam, zamierzam oosbiście zrobić pierwszy raz w życiu serwis zawieszenia przedniego, uzbroiłem się w narzędzia tylko mała zagłostka się pojawiła. Zalać 5W jak zaleca producent czy może spróbować 7,5W. Jaka będzie różnica w pracy zawieszenia?
Zawieszenie WP 4CS
Moja waga na sucho 80kg

ODPOWIEDZ

Wróć do „Zawieszenie”