Rozmiar tłoka - jak sprawdzić i dopasować właściwy wymiar?

Pytaj o to jak dbać i serwisować swój motocykl!
SpaliniarzMX
Gdzie jest sprzęgło?
Gdzie jest sprzęgło?
Posty: 22
Rejestracja: ndz, 15 mar 2009, 23:38
Styl jazdy: Motocross
Podziękował: 0
Podziękowania: 0
Status : Offline

Re: Rozmiar tłoka - jak sprawdzić i dopasować właściwy wymiar?

Post autor: SpaliniarzMX » ndz, 20 wrz 2009, 14:09

Wiecie może czy gdzieś w necie są podane dokładne wymiary tłoków vertexa ? albo dokładne specyfikacje silników YZ 125 tych starszych 86-88 , 89 , 90-93 , bo trafił mi się jakiś chyba przejsciowy silnik 89 rok , a wał i cylinder od 90-93 i teraz mam problem z dobraniem tłoka. Z katalogu Wossnera wywnioskowałem, że do 89 yz 125 miało pojemność 123cc , a 89-93 124cc , a różnice w tych silnikach to chyba własnie skok wału i wysokość tłoka. Czy ktoś ma jakieś informacje na ten temat albo styczność z yz 125 86-89 ?



SilverMX

Jeżeli taki luz masz na ostatniej dostępnej selekcji tłoka to oznacza że to najprawdopodobniej twój ostatni tłok na tym cylindrze :rolleyes: , musisz teraz pilnować godzin wyjeżdżonych i słuchać czy tłok nie zacznie klepać , a rozszeżalność cieplna działa w dwie strony czyli tłok i cylinder zmieniają swój wymiar a ten luz 0,06 on się nie zmienia oto się nie martw , a sprawdzałeś czy inne firmy nie mają większego tłoka ? bo zauwazyłem że wossner ma zawsze małe
edit
Jeżeli chodzi o ts 125 to ja bym się nie martwił , nie jest to full wyczyn i spokojnie można jeździć z takim luzem , dla pewnosci bym zmierzył ciśnienie po remoncie

Awatar użytkownika
SilverX
Mistrz prostej
Mistrz prostej
Posty: 73
Rejestracja: ndz, 9 wrz 2007, 14:34
Motocykl: Gas Gas EC 250
Styl jazdy: Enduro
Lokalizacja: Bydgoszcz
Podziękował: 0
Podziękowania: 0
Status : Offline

Re: Rozmiar tłoka - jak sprawdzić i dopasować właściwy wymiar?

Post autor: SilverX » pn, 21 wrz 2009, 07:09

Cały czas chodzi mi o suzuki ts 125r. W nim jest tuleja, tłok mam na 1 szlif i trochę się martwiłem o ten luz 0,07 mm ale jak może być to jest ok.
2t is be(a)st

SpaliniarzMX
Gdzie jest sprzęgło?
Gdzie jest sprzęgło?
Posty: 22
Rejestracja: ndz, 15 mar 2009, 23:38
Styl jazdy: Motocross
Podziękował: 0
Podziękowania: 0
Status : Offline

Re: Rozmiar tłoka - jak sprawdzić i dopasować właściwy wymiar?

Post autor: SpaliniarzMX » pn, 5 paź 2009, 14:46

W tłokach vertexa do 2t pierscień ma być skierowany "n" w dół czy w górę ? na karteczce niema nic o montażu :rolleyes:

amator
Mechanik motocyklowy
Mechanik motocyklowy
Posty: 1173
Rejestracja: śr, 11 kwie 2007, 19:00
Motocykl: YZF250, KXF250
Styl jazdy: Motocross
Lokalizacja: Warmińsko-mazurskie
Podziękował: 3 razy
Podziękowania: 3 razy
Status : Offline

Re: Rozmiar tłoka - jak sprawdzić i dopasować właściwy wymiar?

Post autor: amator » pn, 5 paź 2009, 22:32

SpaliniarzMX pisze:W tłokach vertexa do 2t pierscień ma być skierowany "n" w dół czy w górę ? na karteczce niema nic o montażu :rolleyes:
No widzisz a wszyscy piszą że vertex taki "och" i "ach" a nawet nie podaje instrukcji jak zakładac , ale przejdżmy do tematu: literką do góry

RafQ
Mistrz prostej
Mistrz prostej
Posty: 131
Rejestracja: pt, 17 lis 2006, 12:34
Motocykl: CRF250 '05
Styl jazdy: Motocross
Lokalizacja: Tarnów/Lubaszowa
Podziękował: 0
Podziękowania: 0
Kontakt:
Status : Offline

Re: Rozmiar tłoka - jak sprawdzić i dopasować właściwy wymiar?

Post autor: RafQ » pn, 12 paź 2009, 22:15

Szukałem tematu,w którym mógłbym umieścić moje pytanie ale nie znalazłem.Napiszę więc w tym nie chcąc zaśmiecać forum nowym wątkiem :wink: .
Kupiłem właśnie CRF 250 w i po rozebraniu zaniepokoił mnie zabrudzony filtr powietrza.Zapewne mogło to wpłynąć niekorzystnie na ukad tłok-cylinder.Chciałbym sprawdzić czy muszę wymieniać tłok (zapewne przydałoby się) i ewentualnie cylinder.Czy mogę to zrobić nie rozbierając całości i nie mierząc średnic tych elementów?Myślałem np. o pomiarze ciśnienia w cylindrze ale nie wiem czy to bylaby dobra metoda.

Dodam że moto pali od strzała zarówno na zimnym jak i ciepłym silniku.Nic nie stuka i nie tłucze się.W najbliższych dniach sprawdze jak rozrząd,pomierze luzy itp.

Dodam że motorek nie zniszczony,dużo nowych elementów i pare tuningowych części.Nie ma się do czego przyczepić na pierwszy rzut oka.Martwi mnie jedynie ten troche zaniedbany filtr.

Będe wdzięczny za jakieś wskazówki w tej sprawie

Pozdr.
"Racing is life.Anything that happens before or after is just waiting." Steve McQueen

omen
Amator leśnych szlaków
Amator leśnych szlaków
Posty: 286
Rejestracja: pn, 28 lip 2008, 22:02
Motocykl: crf250
Styl jazdy: Motocross
Lokalizacja: gorskie okolice
Podziękował: 0
Podziękowania: 0
Status : Offline

Re: Rozmiar tłoka - jak sprawdzić i dopasować właściwy wymiar?

Post autor: omen » pn, 12 paź 2009, 22:19

RafQ pisze:Szukałem tematu,w którym mógłbym umieścić moje pytanie ale nie znalazłem.Napiszę więc w tym nie chcąc zaśmiecać forum nowym wątkiem :wink: .
Kupiłem właśnie CRF 250 w i po rozebraniu zaniepokoił mnie mocno zabrudzony filtr powietrza.Zapewne mogło to wpłynąć niekorzystnie na ukad tłok-cylinder.Chciałbym sprawdzić czy muszę wymieniać tłok (zapewne przydałoby się) i ewentualnie cylinder.Czy mogę to zrobić nie rozbierając całości i nie mierząc średnic tych elementów?Myślałem np. o pomiarze ciśnienia w cylindrze ale nie wiem czy to bylaby dobra metoda.

Dodam że moto pali od strzała zarówno na zimnym jak i ciepłym silniku.Nic nie stuka i nie tłucze się.W najbliższych dniach sprawdze jak rozrząd,pomierze luzy itp.

Dodam że motorek nie zniszczony,dużo nowych elementów i pare tuningowych części.Nie ma się do czego przyczepić na pierwszy rzut oka.Martwi mnie jedynie ten troche zaniedbany filtr.

Będe wdzięczny za jakieś wskazówki w tej sprawie

Pozdr.
daj fote rok itd ciekawy jestem bo sam mam crf i ma nowy tlok korbe i cylinder :mrgreen:

RafQ
Mistrz prostej
Mistrz prostej
Posty: 131
Rejestracja: pt, 17 lis 2006, 12:34
Motocykl: CRF250 '05
Styl jazdy: Motocross
Lokalizacja: Tarnów/Lubaszowa
Podziękował: 0
Podziękowania: 0
Kontakt:
Status : Offline

Re: Rozmiar tłoka - jak sprawdzić i dopasować właściwy wymiar?

Post autor: RafQ » pn, 12 paź 2009, 22:38

"Racing is life.Anything that happens before or after is just waiting." Steve McQueen

pit_1
Gdzie jest sprzęgło?
Gdzie jest sprzęgło?
Posty: 12
Rejestracja: ndz, 9 sie 2009, 18:08
Motocykl: ktm 450 sx '05
Styl jazdy: Motocross
Lokalizacja: wałcz
Podziękował: 0
Podziękowania: 0
Status : Offline

Re: Rozmiar tłoka - jak sprawdzić i dopasować właściwy wymiar?

Post autor: pit_1 » wt, 13 paź 2009, 07:09

i znów nowy temacik .... mam 450 sx... cylinder mam 95 czyli nominał tłok mam wsadzony 94,95 z wybitą poniżej 1 ... czyli mniemam ze selekcja pierwsza... lecz luz pomiedzy cylindrem a tłokiem napermo ma minimum 0,5 mm... tłok sie zjechał czy jak??
My szybko nie jeździmy ..... My nisko latamy

amator
Mechanik motocyklowy
Mechanik motocyklowy
Posty: 1173
Rejestracja: śr, 11 kwie 2007, 19:00
Motocykl: YZF250, KXF250
Styl jazdy: Motocross
Lokalizacja: Warmińsko-mazurskie
Podziękował: 3 razy
Podziękowania: 3 razy
Status : Offline

Re: Rozmiar tłoka - jak sprawdzić i dopasować właściwy wymiar?

Post autor: amator » wt, 13 paź 2009, 21:50

pit_1 pisze:i znów nowy temacik .... mam 450 sx... cylinder mam 95 czyli nominał tłok mam wsadzony 94,95 z wybitą poniżej 1 ... czyli mniemam ze selekcja pierwsza... lecz luz pomiedzy cylindrem a tłokiem napermo ma minimum 0,5 mm... tłok sie zjechał czy jak??
W ktm-ie nominalny wymiar to 94,94, jeslii masz taki jak podałes to juz pierwszy nadwymiar "B". zasadniczy luz sprawdzisz raczej przez włożenie samego pierścienia do cylindra i zabacz jaka szczelina jest na złączeniu pierścieni.

pit_1
Gdzie jest sprzęgło?
Gdzie jest sprzęgło?
Posty: 12
Rejestracja: ndz, 9 sie 2009, 18:08
Motocykl: ktm 450 sx '05
Styl jazdy: Motocross
Lokalizacja: wałcz
Podziękował: 0
Podziękowania: 0
Status : Offline

Re: Rozmiar tłoka - jak sprawdzić i dopasować właściwy wymiar?

Post autor: pit_1 » śr, 14 paź 2009, 14:41

a jaka będzie wtedy właściwa szczelina??
My szybko nie jeździmy ..... My nisko latamy

amator
Mechanik motocyklowy
Mechanik motocyklowy
Posty: 1173
Rejestracja: śr, 11 kwie 2007, 19:00
Motocykl: YZF250, KXF250
Styl jazdy: Motocross
Lokalizacja: Warmińsko-mazurskie
Podziękował: 3 razy
Podziękowania: 3 razy
Status : Offline

Re: Rozmiar tłoka - jak sprawdzić i dopasować właściwy wymiar?

Post autor: amator » czw, 15 paź 2009, 10:43

pit_1 pisze:a jaka będzie wtedy właściwa szczelina??
szczelina na pierścieniu w granicach 0,2-0,3mm

pit_1
Gdzie jest sprzęgło?
Gdzie jest sprzęgło?
Posty: 12
Rejestracja: ndz, 9 sie 2009, 18:08
Motocykl: ktm 450 sx '05
Styl jazdy: Motocross
Lokalizacja: wałcz
Podziękował: 0
Podziękowania: 0
Status : Offline

Re: Rozmiar tłoka - jak sprawdzić i dopasować właściwy wymiar?

Post autor: pit_1 » czw, 15 paź 2009, 19:26

uśredniony wymiar mojego cylindra wynosi jak już pisałem 95.00 .... +- 0,01 tłoki Wiseco podają że są na rozmiar otworu 95... ale przecież wszyscy mówią że Wiseco robi tylko..nominały.. więc jak to w końcu jest.. mogę wziąć taki tłok??
dodam że mam lekkie ryski wzdłużne (może dwie)musiało coś komuś tam wpaść bo i tłok jak i głowica są poobijane...ryski wyczuwalne opuszkiem palca ale paznokieć sie nie haczy
My szybko nie jeździmy ..... My nisko latamy

ODPOWIEDZ

Wróć do „Silnik”