Jazda na tylnym kole - wheelie

Zadaj pytania i zobacz wskazówki dotyczące techniki jazdy. Porozmawiaj o szkole Marcina Wójcika.
lukass4
Gdzie jest sprzęgło?
Gdzie jest sprzęgło?
Posty: 40
Rejestracja: śr, 24 cze 2009, 22:59
Motocykl: Yamaha WR 426
Styl jazdy: Motocross
Podziękował: 0
Podziękowania: 0
Status : Offline

Re: Jazda na tylnym kole - wheelie

Post autor: lukass4 » pt, 24 lip 2009, 21:21

Widzę że sie zrobił troche temat dla Zaawansowanych, A ja Mam Takie pytamnie początkującego : Z jakiego biegu najlepiej próbowac na początek ??? Ja narazie próbuje z 1 bo najłatwiej podniesc tylko gorzej utrzymac bo lekki ruch nanetką i juz prawie plecy ... cs mi to słabo narazie idzie ...;/ (mam wr 426)

WLD_Wlodi
Stewart? Zmienia mi opony!
Stewart? Zmienia mi opony!
Posty: 1040
Rejestracja: czw, 28 sie 2008, 19:48
Motocykl: Różnie to bywa.
Styl jazdy: Motocross
Podziękował: 0
Podziękowania: 0
Status : Offline

Re: Jazda na tylnym kole - wheelie

Post autor: WLD_Wlodi » pt, 24 lip 2009, 21:53

GacekSM771 pisze:WLD_Wlodi po pierwsze to nie jest żaden pion tylko zwyczajna szybka guma... Po drugie to żeby powiedzieć że strzela się piony to trzeba nauczyć sie jeździc na gumie z hamulcem....

Tu zapodaje gume w moim wynonaniu na DT. http://www.youtube.com/watch?v=oQHTqwWLX1g
Może źle to ująłem. Nie chodziło mi o kąt 90stopni :)

Wiem że to jest poprostu zwyczajna szybka guma i za trudne to to nie jest. :wink:

GacekSM771
Gdzie jest sprzęgło?
Gdzie jest sprzęgło?
Posty: 10
Rejestracja: ndz, 1 lut 2009, 22:36
Styl jazdy: Motocross
Podziękował: 0
Podziękowania: 0
Status : Offline

Re: Jazda na tylnym kole - wheelie

Post autor: GacekSM771 » sob, 25 lip 2009, 18:23

lukass4 wydaje mi się że łatwiej by Ci bylo uczyć się z drugiego biegu, ponieważ na jedynce motor jest bardzo agresywny i na początku ciężko Ci bedzie utrzymać go na rownej wysokości. A pozatym na 2 nie bedziesz miał aż tak dużej predkości żeby zrobić sobie krzywdę. Bo wiadomo że im wyzszy bieg to motor bedzie łagodniejszy i łatwiej bedzie go utrzymać ale za to błąd bedzie bardziej kosztowny. I przedewszystkim ucz się od początku używania hamulca bo bardzo często potrafi uratować tyłek.

piterq1991
Amator leśnych szlaków
Amator leśnych szlaków
Posty: 258
Rejestracja: czw, 27 wrz 2007, 21:44
Motocykl: Yamaha YZ 250F
Styl jazdy: Motocross
Lokalizacja: Końskie
Podziękował: 0
Podziękowania: 0
Status : Offline

Re: Jazda na tylnym kole - wheelie

Post autor: piterq1991 » śr, 29 lip 2009, 15:34

Trochę ćwiczyłem jazdę na kole i wychodzi mi już całkiem całkiem, Ponad 1km przejechałem. Startuje z 2 i operuje gazem, jeśli bieg mi się kończy zapinam następny i znów operowanie gazem. Utrzymuje go w niewiele mniejszym kącie jak 90st. Na 4T jest to bardzo łatwa sprawa. Natomiast mam wielki problem z używaniem hamulca, za nic mi to nie wychodzi i już raz z dosyć dużej prędkości poszedłem na plecy. Ma ktoś jakąś radę co do tego hantla?
KAWASAKI KDX 125 > KTM EXC 125 SIX DAYS Edition > YAMAHA YZ250F

http://bikepics.com/members/piterq1991/

metalbeast
Amator leśnych szlaków
Amator leśnych szlaków
Posty: 267
Rejestracja: ndz, 8 lut 2009, 00:07
Motocykl: Kawsaki KX 125
Styl jazdy: Motocross
Lokalizacja: Głogów
Podziękował: 0
Podziękowania: 0
Status : Offline

Re: Jazda na tylnym kole - wheelie

Post autor: metalbeast » śr, 29 lip 2009, 18:47

ja uważam, że to przyjdzie samo. Na początku nie potrafiłem podnieść koła przed dołkami, teraz już więcej się rozkręcam i przeważnie nie ma z tym problemu, tak samo ze stawianiem na koło pewnie jest. Jak już czujemy się na siłach to można próbować, ale nie ma co szarpać się ponad swoje możliwości.
Zrozumienie tego co mówi do nas sprzet troche zajmuje a to wymaga praktyki a nie siedzenia na forum.
Nie mam za wiele czasu na jazde, a do tego długie przerwy :( ale puki jest radocha z jazdy trzeba się rozwijać, byle nie probować ponad swoje siły, bo każdy ma swoje tempo rozwoju i jeden opanuje to w miesiac a inny w rok, wiec nie ma sie co śmiać czy gadać ze dla gościa rok czasu to jakos za długo.
Proponuje umieszczac tu cenne wskazówki i to wystarczy.
BANDIT

Bober
Mistrz prostej
Mistrz prostej
Posty: 59
Rejestracja: sob, 14 lut 2009, 23:02
Motocykl: Cr 250
Styl jazdy: Motocross
Podziękował: 0
Podziękowania: 0
Status : Offline

Re: Jazda na tylnym kole - wheelie

Post autor: Bober » sob, 22 sie 2009, 23:01

Ja mam rade na hantla 8) Jedz jedynką postaw na kolo i wciśnij hamulec. Poćwicz z 15 min pożniej przejedz 20 metrów i znów hamulec. Ćwicz caly czas az Ci to wejdzie w nawyk. Potem jak bedziesz jechal to specjalnie przeciagnij moto tak jak bys mial poleciec na plecy i hebel. Tak poćwiczysz i bedziesz umiał :D Wiem po sobie. Teraz tylko zostało nauczyć sie precyzyjnie operowac hebelkiem. Bo jak nacisne hamulec to mi moto opada na dwa koła. Ale myśle ze to kwestia wyczucia :wink:

Gany
Mistrz prostej
Mistrz prostej
Posty: 194
Rejestracja: czw, 2 paź 2008, 17:58
Motocykl: Zx6r
Styl jazdy: Motocross
Podziękował: 0
Podziękowania: 0
Kontakt:
Status : Offline

Re: Jazda na tylnym kole - wheelie

Post autor: Gany » śr, 26 sie 2009, 22:10

Bober pisze:Ja mam rade na hantla 8) Jedz jedynką postaw na kolo i wciśnij hamulec. Poćwicz z 15 min pożniej przejedz 20 metrów i znów hamulec. Ćwicz caly czas az Ci to wejdzie w nawyk. Potem jak bedziesz jechal to specjalnie przeciagnij moto tak jak bys mial poleciec na plecy i hebel. Tak poćwiczysz i bedziesz umiał :D Wiem po sobie. Teraz tylko zostało nauczyć sie precyzyjnie operowac hebelkiem. Bo jak nacisne hamulec to mi moto opada na dwa koła. Ale myśle ze to kwestia wyczucia :wink:
POMYSŁOWE !!
Import motocykli z Danii ! Pewne motocykle z pewną historią na zamówienie ! Duzo czesci zamiennych oraz gratisy.Tel 0048 514 245 135 www.moto-cross.eu < szukasz motocykla ? wypełnij formularz-sprowadzimy go dla Ciebie ! bez zaliczek, bez wpłat !

leszeczek79
Gdzie jest sprzęgło?
Gdzie jest sprzęgło?
Posty: 4
Rejestracja: ndz, 10 maja 2009, 22:10
Styl jazdy: Motocross
Podziękował: 0
Podziękowania: 0
Status : Offline

Re: Jazda na tylnym kole - wheelie

Post autor: leszeczek79 » pn, 31 sie 2009, 22:01

Panowie jest sprawa, jezdze od niedawna , ktm 4T, guma idzie coraz lepiej tylko jest jeden problem. Staram sie nauczyc jechac na 2 jak najdłużej, juz ok 200-300m(nie zmieniając biegu) ale za kazdym razem jak opadam mam wrazenie jakby przednie koło sie blokowało! Ziom który jedzie z tyłu mówi że az dymek idzie spod koła. Gdzieś czytałem, że gośc wyłożył sie zdrowo i pogniótł od takiego opadania. mozna tego uniknąć, czy to normalne?

kruszon
Uzależniony od adrenaliny
Uzależniony od adrenaliny
Posty: 586
Rejestracja: ndz, 3 gru 2006, 18:35
Motocykl: EXC-R 530
Styl jazdy: Motocross
Lokalizacja: Wrocław!
Podziękował: 0
Podziękowania: 0
Kontakt:
Status : Offline

Re: Jazda na tylnym kole - wheelie

Post autor: kruszon » pn, 31 sie 2009, 23:46

leszeczek79 pisze:Panowie jest sprawa, jezdze od niedawna , ktm 4T, guma idzie coraz lepiej tylko jest jeden problem. Staram sie nauczyc jechac na 2 jak najdłużej, juz ok 200-300m(nie zmieniając biegu) ale za kazdym razem jak opadam mam wrazenie jakby przednie koło sie blokowało! Ziom który jedzie z tyłu mówi że az dymek idzie spod koła. Gdzieś czytałem, że gośc wyłożył sie zdrowo i pogniótł od takiego opadania. mozna tego uniknąć, czy to normalne?
Koło po dłuższym czasie w powietrzu pozostaje w bezruchu, do czasu zetknięcia się z asfaltem. Wtedy powstaje wysoka temperatura, która powoduje "przypalenie" opon :)

A i żeby nie było;

<<WROCŁAWSKI KLUB MOTOCROSSOWY>> DOŁĄCZ DO NAS!
www.motocross.wroclaw.pl
https://www.facebook.com/motocross.wroclaw

metalbeast
Amator leśnych szlaków
Amator leśnych szlaków
Posty: 267
Rejestracja: ndz, 8 lut 2009, 00:07
Motocykl: Kawsaki KX 125
Styl jazdy: Motocross
Lokalizacja: Głogów
Podziękował: 0
Podziękowania: 0
Status : Offline

Re: Jazda na tylnym kole - wheelie

Post autor: metalbeast » wt, 22 wrz 2009, 22:10

generalnie to co opisuje kolega bober jest chyba najlepszą metodą nauki jazdy na kole. Na zjazdówce tak samo się uczyłem gumowania, są dwa rodzaje whelly i manual. Whelly na siedząco z pedałowaniem, menual na stojąco bez pedałowania (z gorki) i własnie dzięki hamulcowi można poprawnie wykonać whelly ciągle na tym samym biegu i z tą samą predkością... nawet z zakrętami.
Tyle ze ja jakoś nie mogę się przestawić na to by moment lotu na plecy kontrować hamulcem w nodze :( ciągle łapie za prawą klamkę (w rowerze to był tylny). Sama technika jest banalna i problemu z wyczuciem momentu gdzie nie przeważa ani w tył ani w przód nie mam. Tyle że na moto nie doszedłem do niego ani razu - odruchowo zamykam gaz.
BANDIT

Bober
Mistrz prostej
Mistrz prostej
Posty: 59
Rejestracja: sob, 14 lut 2009, 23:02
Motocykl: Cr 250
Styl jazdy: Motocross
Podziękował: 0
Podziękowania: 0
Status : Offline

Re: Jazda na tylnym kole - wheelie

Post autor: Bober » czw, 24 wrz 2009, 21:07

Przecież nie musisz od razu pionem gumować :wink: Na razie podnoś tyle ile możesz i się ucz naciskać hamulec. Jak ogarniesz hamulec to musisz pokonać strach i przekręcić do końca manete i w hebel :twisted:
Ja na początku miałem tak samo :) Jak trochę za bardzo do tyłu leciałem to odruchowo naciskałem sprzęgło, przedni hamulec, a po jakimś czasie tylni :roll:

Matti#454
Gdzie jest sprzęgło?
Gdzie jest sprzęgło?
Posty: 28
Rejestracja: wt, 2 lut 2010, 15:09
Motocykl: Honda Crf 150f
Styl jazdy: Motocross
Lokalizacja: Małopolska
Podziękował: 0
Podziękowania: 0
Status : Offline

Re: Jazda na tylnym kole - wheelie

Post autor: Matti#454 » czw, 11 lut 2010, 18:18

Siemka!!
Sorry za odświeżanie tematu ale nie chcę robić nowego
Więc tak na sezon 2010 mam zamiar nauczyć się whellie ale nie wiem od czego zacząć
napiszcie mi co i jak czy strzelać ze sprzęgła czy co robić za wszystkie rady dziękuje

Pozdrawiam
Matti#454
Chinol 125 ------> Honda Crf 150f

ODPOWIEDZ

Wróć do „Technika Jazdy/ Szkoła”