niepokojąca zębatka - Skrzynia RM 250

Pytaj o wszystko co zwiazane z napędem, łańcuchem, zębatkami
Autor tematu
Joker
Amator leśnych szlaków
Amator leśnych szlaków
Posty: 217
Rejestracja: pt, 24 paź 2008, 23:10
Motocykl: YZ250F 05r Husqa CR125 05r
Styl jazdy: Motocross
Lokalizacja: Pszczyna
Podziękował: 0
Podziękowania: 0
Kontakt:
Status : Offline

niepokojąca zębatka - Skrzynia RM 250

Post autor: Joker » pn, 29 mar 2010, 21:57

Witam. Przeprowadzam gruntowny remont w mojej RM, wszystkie łożyska, uszczelniacze Proxa, korba Proxa, łożyska wały Koyo itd, wszystko po to żeby w sezonie nie było niespodzianek.
Dzisiaj mierzyłem wodziki sa w normie, ale zaniepokoiły mnie dwie zębatki, a szczególnie jedna posiada wżery na zębach minimalne ale są wyczuwalne. I teraz mam pytanie jak bd zmianiał olej co 5 mth i użytkował motocykl w miare normalnie to czy nie bd zadnych niespodzianek ze strony skrzyni ??

jutro dodam zdjęcia

Pozdrawiam Joker
"kiedy siedzę na maszynie totalny czuje luz, włączam silnik daje kopa za mna tylko kurz..."

Emil.

Autor tematu
Joker
Amator leśnych szlaków
Amator leśnych szlaków
Posty: 217
Rejestracja: pt, 24 paź 2008, 23:10
Motocykl: YZ250F 05r Husqa CR125 05r
Styl jazdy: Motocross
Lokalizacja: Pszczyna
Podziękował: 0
Podziękowania: 0
Kontakt:
Status : Offline

Re: niepokojąca zębatka - Skrzynia RM 250

Post autor: Joker » wt, 30 mar 2010, 20:14

0
Ostatnio zmieniony pn, 10 maja 2010, 19:41 przez Joker, łącznie zmieniany 1 raz.
"kiedy siedzę na maszynie totalny czuje luz, włączam silnik daje kopa za mna tylko kurz..."

Emil.

andy2208
Amator leśnych szlaków
Amator leśnych szlaków
Posty: 386
Rejestracja: ndz, 28 cze 2009, 16:23
Motocykl: '05 YZ 250
Styl jazdy: Enduro
Lokalizacja: Zagwiździe
Podziękował: 0
Podziękowania: 0
Kontakt:
Status : Offline

Re: niepokojąca zębatka - Skrzynia RM 250

Post autor: andy2208 » wt, 30 mar 2010, 20:45

A może to tak było od nowości? Jakaś wada konstrukcyjna? Gdyby zębatki były odlewane, to mogłoby sie takie coś stać, ale one raczej są toczone i frezowane, prawda? Albo ktoś już włożył wcześniej jakieś tanie. odlewane zamienniki?

Autor tematu
Joker
Amator leśnych szlaków
Amator leśnych szlaków
Posty: 217
Rejestracja: pt, 24 paź 2008, 23:10
Motocykl: YZ250F 05r Husqa CR125 05r
Styl jazdy: Motocross
Lokalizacja: Pszczyna
Podziękował: 0
Podziękowania: 0
Kontakt:
Status : Offline

Re: niepokojąca zębatka - Skrzynia RM 250

Post autor: Joker » wt, 30 mar 2010, 21:21

wiesz co po stanie ogólnym i cześciach zastosowanych w silniku wątpie zeby ktos tam podróbke wkładał, kosz Talona, itd. Mnie sie wydaje ze po prostu zębatka sie zużyła, powłoka utwardzona sie wytarła i teraz dróga zębatka trze po miękkim materiale bo jak mi wiadomo to cała zębatka nie jest zrobona z mega twardego materiału. Motocykl kupiłem nawet im nie jeździłem tylko zaraz na stół i na cześci pierwsze, po spuszczeniu oleju i rozpołowieniu silnika była tak dość duża ilość opiłków, musiał ktoś nie wymieniać na czas oleju i poprostu tarcie pomiędzy kołami zębatymi zrobiło swoje
"kiedy siedzę na maszynie totalny czuje luz, włączam silnik daje kopa za mna tylko kurz..."

Emil.

GRUUBBYY
Amator leśnych szlaków
Amator leśnych szlaków
Posty: 289
Rejestracja: śr, 30 sie 2006, 18:07
Motocykl: KLX 450 R
Styl jazdy: Enduro
Lokalizacja: Świecie
Podziękował: 0
Podziękowania: 1 raz
Status : Offline

Re: niepokojąca zębatka - Skrzynia RM 250

Post autor: GRUUBBYY » wt, 30 mar 2010, 21:56

Niestety nie da się przewidzieć czy skrzynia będzie bezawaryjnie pracować w ośmioletnim wyczynowym motorze.
Mi w mojej bylej RM 250 1998 popękały zęby na trybie mimo tego ze nie było na nim żadnych objawów zużycia (foto poniżej)
Pozostałe tryby miały bardzo podobne objawy zużycia jak u ciebie i bezawaryjnie od 4 lat pracują do dziś.
Na twoim miejscu składałbym i gema.

sebek1516
Rekord toru!
Rekord toru!
Posty: 1914
Rejestracja: czw, 21 lut 2008, 16:14
Motocykl: gram w zielone
Styl jazdy: Motocross
Lokalizacja: Lublin
Podziękował: 0
Podziękowania: 0
Kontakt:
Status : Offline

Re: niepokojąca zębatka - Skrzynia RM 250

Post autor: sebek1516 » wt, 30 mar 2010, 22:03

Moja podobnie wyglądała z tymi wżerami tyle że mi kawałek wodzika zablokował się między zębatkami i się silnik zatrzymał ;/
P.S. przy okazji pękły 2 zebatki :finga:
Części do Rm 125 2001 i pokrewnych do skrzyni- SPRZEDAM

Autor tematu
Joker
Amator leśnych szlaków
Amator leśnych szlaków
Posty: 217
Rejestracja: pt, 24 paź 2008, 23:10
Motocykl: YZ250F 05r Husqa CR125 05r
Styl jazdy: Motocross
Lokalizacja: Pszczyna
Podziękował: 0
Podziękowania: 0
Kontakt:
Status : Offline

Re: niepokojąca zębatka - Skrzynia RM 250

Post autor: Joker » wt, 30 mar 2010, 22:28

no dokładnie :) w wyczynach to tego nie dojdziesz, moze ona jeździć pare lat w moze nie pojeździć nawet sezonu, poprostu RM lubi robic takie niespodzinki ;p ja jak do piatku nie załatwie zebatki w lepszym stanie to zakładam ja spowrotem, silnik w razie uszkodzenia moge rozebrać bo to kwestia jednego dnia ale boje sie tylko co zostanie z tej skrzynie jak sie ta zembatka posypie. Gruby uszkodziło ci co wiecej czy tylko ta zebatke ? tez miałeś taki wrzery wyczuwalne palcem? , dodam ze ja to mam na większości zębów a na paru prawie wcale. To co zakładać i zbierać kase na nowe dwie zębatki ;p ? i być przygotowany na niespodzianki ;p
"kiedy siedzę na maszynie totalny czuje luz, włączam silnik daje kopa za mna tylko kurz..."

Emil.

GRUUBBYY
Amator leśnych szlaków
Amator leśnych szlaków
Posty: 289
Rejestracja: śr, 30 sie 2006, 18:07
Motocykl: KLX 450 R
Styl jazdy: Enduro
Lokalizacja: Świecie
Podziękował: 0
Podziękowania: 1 raz
Status : Offline

Re: niepokojąca zębatka - Skrzynia RM 250

Post autor: GRUUBBYY » wt, 30 mar 2010, 22:57

Ten tryb posypał mi się w powietrzu przy redukcji na niższy bieg. Posypał mi się tylko ten jeden tryb.Ale wymieniłem komplet (dwa tryby współpracujące) koszt wtedy za nówki niecałe 600 zł.
Ten uszkodzony tryb nie ma żadnych oznak zużycia. Nie ma żadnych wżerów.
Nie wiem jak jeździsz ale jak amatorsko to składaj i ogień.
Na eBayu można nieraz wyrwać cała skrzynie za male forsę i to ci proponuje.

Autor tematu
Joker
Amator leśnych szlaków
Amator leśnych szlaków
Posty: 217
Rejestracja: pt, 24 paź 2008, 23:10
Motocykl: YZ250F 05r Husqa CR125 05r
Styl jazdy: Motocross
Lokalizacja: Pszczyna
Podziękował: 0
Podziękowania: 0
Kontakt:
Status : Offline

Re: niepokojąca zębatka - Skrzynia RM 250

Post autor: Joker » śr, 31 mar 2010, 11:58

oo chyba tak zrobie, złoże i bd pomykał, a jak sie sypnie to z USA sciągne skrzynie i gitara.
A powiedzcie mi jeszcze jedna malutka rzecz, na jakim biegu ona jest naj wiecej obciążona ?.
"kiedy siedzę na maszynie totalny czuje luz, włączam silnik daje kopa za mna tylko kurz..."

Emil.

amator
Mechanik motocyklowy
Mechanik motocyklowy
Posty: 1173
Rejestracja: śr, 11 kwie 2007, 19:00
Motocykl: YZF250, KXF250
Styl jazdy: Motocross
Lokalizacja: Warmińsko-mazurskie
Podziękował: 3 razy
Podziękowania: 3 razy
Status : Offline

Re: niepokojąca zębatka - Skrzynia RM 250

Post autor: amator » śr, 31 mar 2010, 22:25

Joker pisze:oo chyba tak zrobie, złoże i bd pomykał, a jak sie sypnie to z USA sciągne skrzynie i gitara.
A powiedzcie mi jeszcze jedna malutka rzecz, na jakim biegu ona jest naj wiecej obciążona ?.
Te slady zużycia na kołach zębatych w motocyklu z takim przebiegiem to normalna rzecz. tak jak sam wyczaiłeś , ktos "często" wymieniał olej i takie są tego skutki. Skrzynia najbardziej jest obciązona na 3 biegu bo na nim jeździsz najwięcej/najczęsciej.
o ile to pierwsze zuzycie ma mniejszy wpływ na jazdę to radzę jeszcze sprawdzić kły i wpusty w kołach na poszczególnych biegach a szczególnie 2 i współpracujące oraz 3 i współpracujące. Jeśli kanty kłów i wpustów są zaokrąglone to taką skrzynią długo nie pocieszysz się . Pozdrawiam amator =;

WLD_Wlodi
Stewart? Zmienia mi opony!
Stewart? Zmienia mi opony!
Posty: 1040
Rejestracja: czw, 28 sie 2008, 19:48
Motocykl: Różnie to bywa.
Styl jazdy: Motocross
Podziękował: 0
Podziękowania: 0
Status : Offline

Re: niepokojąca zębatka - Skrzynia RM 250

Post autor: WLD_Wlodi » śr, 31 mar 2010, 22:50

Joker pisze:oo chyba tak zrobie, złoże i bd pomykał, a jak sie sypnie to z USA sciągne skrzynie i gitara.
A powiedzcie mi jeszcze jedna malutka rzecz, na jakim biegu ona jest naj wiecej obciążona ?.
Uwierz mi że na rynku wtórnym skrzynie do RMek są mega drogie w porównaniu do np YZ czy CR. Już lepiej cały dół silnika kupić, czasami nawet wychodzi taniej :wink:

ja23
Amator leśnych szlaków
Amator leśnych szlaków
Posty: 204
Rejestracja: ndz, 4 paź 2009, 14:20
Motocykl: Honda XR 600
Styl jazdy: Enduro
Lokalizacja: 3-miasto
Podziękował: 0
Podziękowania: 0
Status : Offline

Re: niepokojąca zębatka - Skrzynia RM 250

Post autor: ja23 » śr, 31 mar 2010, 23:27

witam mi mechanik zrobił regeneracje skrzyni 1 i 3 biegu i skasował mnie 600zł, podobno w rm-ach własnie często sypią się skrzynie.Jestem ciekaw dlaczemu????? :lol:

ODPOWIEDZ

Wróć do „Napęd”