Dyskusja nt. wpływu przejazdów motocykli i ATV na "las".

Jeśli nie znalazłeś kategorii dla Twojego tematu pisz tu.
Awatar użytkownika
Autor tematu
Martin KTM
Moderator
Moderator
Posty: 762
Rejestracja: wt, 25 lip 2006, 14:56
Motocykl: KTM XC 300 2016r.
Styl jazdy: Enduro
Lokalizacja: Wisła
Podziękował: 10 razy
Podziękowania: 4 razy
Kontakt:
Status : Offline

Dyskusja nt. wpływu przejazdów motocykli i ATV na "las".

Post autor: Martin KTM » wt, 8 kwie 2014, 14:14

Prawie każdy z nas na własnej skórze lub z opowiadań zetknął się z problemem "szaleńców" rozjeżdżających lasy, straszących zwierzynę leśną itp. Co jakiś czas w mediach lokalnych wybucha afera opowiadająca o tym zjawisku, a ludzie sami z siebie lubią bardzo żywiołowo reagować, obrzucać się nawzajem błotem, a wszystkiemu towarzyszy solidna dawka emocji - a więc jak wiemy ciężko w takiej sytuacji wyciągnąć jakiekolwiek wnioski :wink: .

Postanowiłem na chłodno przyjrzeć się tematowi i zbadać faktyczny wpływ przejazdu tych maszyn na środowisko leśne.
I tutaj zwracam się do Was z prośbą - proszę o odnośniki do artykułów, które poruszają wyżej wymieniony temat. Artykuły potrzebuję do samego zasygnalizowania problemu. Oczywiście sam również prowadzę poszukiwania, ale może akurat kojarzycie jakieś opisane akcje w Waszych okolicach i dysponujecie materiałami na ten temat.


PS. Jeżeli ktoś z Was ma wyrobione zdanie w jaki sposób teoretycznie można pogodzić interes zarządców lasów, turystów i jeźdźców to proszę śmiało wpisywać w tym temacie.

Pozdrawiam :drinkers:

Jasimierz
Gdzie jest sprzęgło?
Gdzie jest sprzęgło?
Posty: 49
Rejestracja: pn, 19 paź 2009, 20:27
Motocykl: 250f
Styl jazdy: Motocross
Podziękował: 0
Podziękowania: 0
Status : Offline

Re: Artykuły o motocyklach i quadach rozjeżdżających lasy.

Post autor: Jasimierz » wt, 8 kwie 2014, 14:30


Awatar użytkownika
robsztix
Mechanik hobbysta
Mechanik hobbysta
Posty: 691
Rejestracja: śr, 9 lut 2011, 22:10
Motocykl: WR450F
Styl jazdy: Enduro
Lokalizacja: Szczecin
Podziękował: 0
Podziękowania: 0
Kontakt:
Status : Offline

Re: Artykuły o motocyklach i quadach rozjeżdżających lasy.

Post autor: robsztix » wt, 8 kwie 2014, 18:21

Mozna by to pogodzic wytyczajac w lasach specjalne trasy do endurzenia (idac sladem bardziej ucywilizowanych krajow), ale nasze wladze nie chca o tym slyszec. Gdyby takie trasy powstaly Ci co maja rozum, a jest ich wieksza czesc w spolecznosci naklonila by tych mniej rozumnych do korzystania z tych wlasnie tras, zamiast orania sciolki...

grayfox
Do odcięcia!
Do odcięcia!
Posty: 878
Rejestracja: pn, 9 cze 2008, 18:05
Motocykl: KXF 250 2006
Styl jazdy: Cross Country
Lokalizacja: Żywiec / Kraków
Podziękował: 0
Podziękowania: 0
Status : Offline

Re: Artykuły o motocyklach i quadach rozjeżdżających lasy.

Post autor: grayfox » wt, 8 kwie 2014, 18:50

Moim zdaniem nie ma szans ubrać tego w ograniczenia.

Mówienie, że większość jest normalna i by płaciła za utrzymanie szlaków i nie zbaczałaby z nich to moim zdaniem koncert życzeń i to bardzo pobożnych.
Osób które faktycznie chcą jakiś regulacji jest garstka. Cała reszta ma i będzie mieć w dupie za przeproszeniem czyjąś pracę i własność.

Awatar użytkownika
robsztix
Mechanik hobbysta
Mechanik hobbysta
Posty: 691
Rejestracja: śr, 9 lut 2011, 22:10
Motocykl: WR450F
Styl jazdy: Enduro
Lokalizacja: Szczecin
Podziękował: 0
Podziękowania: 0
Kontakt:
Status : Offline

Re: Artykuły o motocyklach i quadach rozjeżdżających lasy.

Post autor: robsztix » wt, 8 kwie 2014, 19:15

grayfox, mozliwe, ze masz racje, ale tym bardziej nic sie nie zmieni, dopoki ktos, kto jest u wladzy nie podejmie rozmowy na ten temat z gronem uzytkownikow quadow, crossow itd... A tak to my w oczach lesnikow bedziemy tylko moto..., a oni w naszych ekooszolomami...Podejrzewam, ze jednak wielu pasjonatow endurzenia wolaloby jezdzic bez obaw o konsekwencje, lub potracenia kogos w lesie...

Awatar użytkownika
Majster128
Mechanik motocyklowy
Mechanik motocyklowy
Posty: 3381
Rejestracja: ndz, 26 sie 2007, 10:33
Motocykl: CR 250
Styl jazdy: Motocross
Lokalizacja: Ladzin (Krosno)/Kraków
Podziękował: 0
Podziękowania: 10 razy
Kontakt:
Status : Offline

Re: Artykuły o motocyklach i quadach rozjeżdżających lasy.

Post autor: Majster128 » wt, 8 kwie 2014, 19:45

Przedstawiciele mojej gminy kiedyś podjęli ten temat i zaprosili na spotkanie offroadowców.
Spotkanie miało być z burmistrzem, a ogłoszenie było podane w lokalnej gazecie.
Na spotkanie dotarło ok 20 offroadowców. Gmina oczywiście się nie przygotowała i był tylko zastępca burmistrza.
Poleciał założenie stowarzyszenia, aby było z kim rozmawiać jako z osobą prawną.
Obiecywał ok 3 ha nieużytku gdzieś na skraju, aby wybudować sobie tam tor.
Po założeniu stowarzyszenia musieliśmy się przykleić do innej gminy, która nam odpłatnie wydzierżawiła teren na tor, bo rodzima gmina już nie chciała o nas słyszeć, a o terenie na tor możemy zapomnieć.
Tak się mniej więcej przedstawia rozmowa z władzami.

major000
Amator leśnych szlaków
Amator leśnych szlaków
Posty: 304
Rejestracja: wt, 17 mar 2009, 19:39
Motocykl: HUSKY
Styl jazdy: Enduro
Podziękował: 0
Podziękowania: 0
Status : Offline

Re: Artykuły o motocyklach i quadach rozjeżdżających lasy.

Post autor: major000 » wt, 8 kwie 2014, 20:17

Na moich terenach również podejmowano próby legalizacji offroad-u, niestety jak wszędzie z marnym skutkiem. Władza zasłania się ustawą i bzdurnymi argumentami co do szkodliwości motocykla w lesie. Jak słyszę że bezpowrotnie niszczymy podłożę leśne lub biedna sarenka może dostać zawału od dźwięku motocykla to parskam śmiechem. Pomijam już fakt totalnego braku wiedzy urzędników na temat offroad-u, motocykli terenowych itd. Do tego wszystkiego dochodzi "polski obraz motocyklisty", w którym jesteśmy postrzegani jako alkoholicy i bandyci nie szanujący niczyjej własności. Dodać jeszcze trzeba jakże polską cechę czyli zawiść. Póki mentalnie Polacy nie dojrzeją to można zapomnieć o legalnych szlakach.
A sprawa jest banalnie prosta do rozwiązania. Wystarczy wprowadzić opłaty za wjazd do lasu, wykluczając parki, rezerwaty itd. Każdemu kontrolowanemu który nie ma biletu lub wjechał do parku dowalić mandat nie 500zł a 5000zł. Lasy zadowolone bo mają dodatkowe pieniądze, nie muszą nas ganiać, my zadowoleni bo w spokoju ducha latamy.
Na dzień dzisiejszy niestety wolą kupować quady, motocykle i organizować łapanki gdzie koszt jednej takiej akcji to ok 15tys zł, dodać należy że w skali roku złapią może 5 motocykli( 5x 500zł...)

ghollum
Mechanik motocyklowy
Mechanik motocyklowy
Posty: 466
Rejestracja: pt, 5 cze 2009, 11:12
Motocykl: 293 cm3 w 2T
Styl jazdy: Enduro
Lokalizacja: Izery
Podziękował: 0
Podziękowania: 0
Status : Offline

Re: Artykuły o motocyklach i quadach rozjeżdżających lasy.

Post autor: ghollum » śr, 9 kwie 2014, 12:13

Tu http://www.jelonka.com/news,single,init,article,42242 macie art. o akcji w mojej okloicy. Akcja trwała cały wekend częściowo też w piątek, koszt pewnie większy niż to o czym pisał Major, skutek? Jeden delikwent z Wrocławia który zapłacił 500pln mandatu za wiazd do lasu, na dodatek sam się zatrzymał bo był przekonany że jest na drodze publicznej, tymczasem art. napisany w takim tonie jakby udało się zlikwidować całą mafię sycylijską. I tak właśnie wygląda podejście do problemu w naszy pięknym kraju, motocyklista to diabeł wcielony i samo zło, dla wielu samo pokazywanie motocykla to satanizm, każda próba dogadania się sprowadza się do "nie bo nie". Podobnie jak Major ja także uważam że problem da się ucywilizować poprzez wprowadzenie opłat za korzystanie z lasów, sam dał bym sporo za możliwośc bezstresowego korzystania z lasów. Oczywiście z wyłączeniem wszeklich parków czy rezerwatów, w mojej okolicy większość lasów to lasy gospodarcze w których szkody czynione podczas zrywki (hałas, dewastacja ściólki itp.) są nieporównanie większe niż to co robią motocykle choćby przez 10lat, i w niczym nie przeszkadza panom z piłami to że to obszar natura2000 "siedliskowy" :evil: . Oczywiście my też mamy sporo "za uszami" choćby jazda crossówkami po lesie coś co mnie doprowadza do szału, to dlatego międzyinnymi twierdzę że do lasu TYLKO!! endurak, koniecznie z dobrym tłumikiem. Ważnie jest także uświadamianie młodych gniewnych i stawianie ich "do pionu" bo jeden debil może narobić więcej smrodu niż cała reszta trzymająca się zasad (choćby nieforlamnych).

GRUUBBYY
Amator leśnych szlaków
Amator leśnych szlaków
Posty: 289
Rejestracja: śr, 30 sie 2006, 18:07
Motocykl: KLX 450 R
Styl jazdy: Enduro
Lokalizacja: Świecie
Podziękował: 0
Podziękowania: 1 raz
Status : Offline

Re: Artykuły o motocyklach i quadach rozjeżdżających lasy.

Post autor: GRUUBBYY » śr, 9 kwie 2014, 15:44

Nie tylko artykuły ale i jest stronka:
http://www.stopquadom.pl/
Po wielu kłótniach powstała nawet strona :
http://www.legalnyoffroad.pl/
Ale nie działa.
Z perspektywy czasu - w tym kraju nic sie nie zmieni - nie powstana szlaki offroadowe z inicjatywy Panstwa , nie bedzie dotacji na straz leśną. Dlaczego - bo z tego nie ma kokosów i tyle.

Rams
Uzależniony od adrenaliny
Uzależniony od adrenaliny
Posty: 524
Rejestracja: pn, 6 lis 2006, 22:30
Motocykl: mechaniczna pomarancza
Styl jazdy: Enduro
Lokalizacja: Sta
Podziękował: 0
Podziękowania: 0
Status : Offline

Re: Artykuły o motocyklach i quadach rozjeżdżających lasy.

Post autor: Rams » śr, 9 kwie 2014, 19:09

Zapraszam do mnie na południe Polski, jazda bez żadnej spiny, ludzie miło witają offrodowców, jak jest organizowana jakaś łapanka to już dwa tygodnie wcześniej wiadomo gdzie i kiedy będą łapać no i terenu sporo.

Awatar użytkownika
Autor tematu
Martin KTM
Moderator
Moderator
Posty: 762
Rejestracja: wt, 25 lip 2006, 14:56
Motocykl: KTM XC 300 2016r.
Styl jazdy: Enduro
Lokalizacja: Wisła
Podziękował: 10 razy
Podziękowania: 4 razy
Kontakt:
Status : Offline

Re: Artykuły o motocyklach i quadach rozjeżdżających lasy.

Post autor: Martin KTM » pt, 15 maja 2015, 22:55

Dzięki za bardzo cenne wiadomości.
Sezon rozpoczęty i podejrzewam, że już może zaczynać robić się głośno w lokalnych mediach.
Jeżeli natknęliście się na świeże (lub starsze) artykuły na powyższy temat, to bardzo proszę o wklejanie linków do tego tematu.

Badania na ten temat już rozpocząłem, ale bardzo interesuje mnie Wasze zdanie na temat wpływu przejazdu crossów, enduro i ATV na środowisko leśne.
Wszystkie opinie bardzo mile widziane.
Mam nadzieję, że to pozwoli mi jeszcze szerzej spojrzeć na temat.

Zapraszam do aktywnego udziału w tym wątku! :drinkers:

VVito
Mistrz prostej
Mistrz prostej
Posty: 52
Rejestracja: śr, 16 lis 2011, 12:38
Motocykl: KTM XC-F 250
Styl jazdy: Motocross
Podziękował: 0
Podziękowania: 0
Status : Offline

Post autor: VVito » sob, 16 maja 2015, 18:02

http://wiadomosci.onet.pl/slask/dzienni ... adow/g7b1j
Myślę, że to jest kwestia czasu aż jazda po lasach się skończy. Tak na prawdę to nikt jeszcze na poważnie nie zabrał się za nas, a wykurzenie offroadu z terenów leśnych, nie jest trudne.
Trzeba pamiętać, że jeśli sprawa złapanego delikwenta trafi do sądu, kara może wynosić nawet kilka tysięcy zł.
W ostatnich latach modne jest spędzanie wolnego czasu na łonie natury, przez co w lesie zaczyna robić się ciasno. Przybywa zarówno spacerowiczów jak i motocyklistów i ATV.
Jeszcze kilka lat temu jeździłem w obojętny dla mnie dzień tygodnia, dzisiaj już nawet nie myślę o jeździe w niedziele, po prostu w lesie jest za dużo ludzi.
Dla mnie jazda po lesie jest totalnym chilloutem, i jeśli będę musiał uciekać przed policją, strażą, leśnikami to pewnie do końca zrezygnuje z jazdy po lasach bo to nie o to chodzi.
Nie po to jadę pojeździć po lesie żeby się z kimś szarpać, myślę że nie tylko ja mam takie podejście do tematu.

ODPOWIEDZ

Wróć do „Na kazdy temat”