Montaż wałków rozrządu - ustawienie rozrządu

ODPOWIEDZ
Autor tematu
Fajka
VIP
VIP
Posty: 259
Rejestracja: ndz, 1 kwie 2007, 14:11
Motocykl: HUSQVARNA TE 250 '08
Styl jazdy: Motocross
Lokalizacja: Suchorze / Koszalin
Podziękował: 0
Podziękowania: 0
Kontakt:
Status : Offline

Montaż wałków rozrządu - ustawienie rozrządu

Post autor: Fajka » sob, 7 lis 2009, 21:41

Postanowiłem napisać ten temat korzystając z własnego doświadczenia oraz info zawartego na innym forum. Jeżeli coś jest nie zrozumiałe to proszę odezwać sie na moje GG 8809197 lub napisać co należy poprawić. Poprawne ustawienie wałków rozrządu decyduje o pracy silnika oraz nie spowoduje powstania poważnej usterki.
Pozdrawiam
FAJKA

 ! solaris
Zdjecia z serwisu Photobucket nie sa udostepniane na inne strony ;/

Tutaj sa zdjecia z tego watku:
http://s176.photobucket.com/user/dfecke ... =3&page=19
http://s176.photobucket.com/user/dfecke ... =3&page=20

1. Tłok należy ustawić w GMP (górne miejsce położenia) . Na zdjęciu został uzyty imbus włożony przez otwór w który standardowo wkręca się świece. Na koło zębate nakładamy łańcuszek rozrządu w taki sposób aby 2 wybite punkty na zespolonym z nim drugim kołem zębatym (współpracującym z wałkami rozrządu) znalazły się na jednej linii z rowkiem wyciętym w głowicy. Aby mieć w 100% pewność, że nasza praca została wykonana poprawnie należy zamontować napinacz ŁR i wykonać jeden lub więcej ruchów tłoka. Jeżeli tłok ustawi się w GMP, a wybite kropki będą na lini z rowkiem wtedy wszystko jest dobrze.




2.Możemy na krótko nacisnąć Kickstarter aby tłok lekko się przesunał. Po wykonaniu tej czynności na kole zębatym odsłoni się 1 wybita kropka. Wcześniej nie była widoczna ponieważ była zasłonięta przez głowicę.




3. Bierzemy wałek rozrządu i odnajdujemy na kole zębatym 1 wybitą kropkę.



Następnie wałek rozrządu zakładamy w taki sposób aby 2 kropki na kole zębatym od ŁR były w jednej linii z 1 kropką na WR. Przekręcamy pomału koło zębate od ŁR dzięki czemu WR wpasowuje się na swoje miejsce.










4. Przykrecamy zabezpieczenia na WR.




5. Ostrożnie kilka razy używamy kickstartera aby sprawdzić czy wszystko jest zrobione jak należy.


6. Zamontowanie drugiego WR jest w identyczny sposób jak pierwszego. Należy znaleźć drugi wybity pojedyńczy punkt na kole zębatym od ŁR i dopasować do niego punkt z WR.


7. Powtarzamy czynności z pktu 3









Zakładamy zabezpieczenia na drugi WR.




8. Ostrożnie kilka razy używamy kickstartera aby sprawdzić czy wszystko jest zrobione jak należy.


9. Kiedy wszystkie znaki pokrywaja sie we właściwy sposób należy odkręcić zabezpieczenia WR i zamontować na swoje miejsce tzw. oil pipe (fajka, rurka olejowa) i następnie dokręcić zabezpieczenia kluczem dynamometrycznym.




10. Po wykonaniu wszystkich wyżej opisanych czynnościach rozrząd w naszej Husce jest poprawnie ustawiony.

Awatar użytkownika
KaLi
Mechanik hobbysta
Mechanik hobbysta
Posty: 455
Rejestracja: wt, 1 cze 2010, 19:09
Motocykl: sxf 250, TXT 300
Styl jazdy: Cross Country
Lokalizacja: Gielniów
Podziękował: 2 razy
Podziękowania: 6 razy
Status : Offline

Re: Montaż wałków rozrządu - ustawienie rozrządu

Post autor: KaLi » śr, 6 cze 2018, 21:10

"Następnie wałek rozrządu zakładamy w taki sposób aby 2 kropki na kole zębatym od ŁR były w jednej linii z 1 kropką na WR. Przekręcamy pomału koło zębate od ŁR dzięki czemu WR wpasowuje się na swoje miejsce."

Czy w tym punkcie niema błędu? Dwie kropki na kole zębatym łańcuszka rozrządu są do ustawienia tloka w GMP, a z lewej i prawej ma po jednej do ustawienia dwóch pojedynczych kropek z dwoma pojedynczymi na wałkach rozrządu. Zdaje mi się, że poprostu zamiast 2 powinno być 1 i tyle. Zdjęcia są ok tylko opis zły. Chyba, że ja źle to rozumie, lub to tylko pomyłka i warto to zmienić żeby potem ktoś co będzie składał wedle tego wiedział o co chodzi.
360

FB: PatRyk
IG: pkali360

Serwis Motocykli:
Zapraszam do polubienia mojego FanPage na FB:
MOTOFUN
796 280 122

OgarNee
Mistrz prostej
Mistrz prostej
Posty: 83
Rejestracja: pn, 25 wrz 2017, 21:24
Motocykl: Honda CR 125
Styl jazdy: Motocross
Podziękował: 0
Podziękowania: 0
Status : Offline

Re: Montaż wałków rozrządu - ustawienie rozrządu

Post autor: OgarNee » czw, 7 cze 2018, 15:12

I o takie forum nic nie robiłem ;). Dziekuję za poświęcony czas włożony do stworzenia tego tematu!

Awatar użytkownika
KaLi
Mechanik hobbysta
Mechanik hobbysta
Posty: 455
Rejestracja: wt, 1 cze 2010, 19:09
Motocykl: sxf 250, TXT 300
Styl jazdy: Cross Country
Lokalizacja: Gielniów
Podziękował: 2 razy
Podziękowania: 6 razy
Status : Offline

Re: Montaż wałków rozrządu - ustawienie rozrządu

Post autor: KaLi » czw, 7 cze 2018, 19:29

Nie rozumiem ?
360

FB: PatRyk
IG: pkali360

Serwis Motocykli:
Zapraszam do polubienia mojego FanPage na FB:
MOTOFUN
796 280 122

OgarNee
Mistrz prostej
Mistrz prostej
Posty: 83
Rejestracja: pn, 25 wrz 2017, 21:24
Motocykl: Honda CR 125
Styl jazdy: Motocross
Podziękował: 0
Podziękowania: 0
Status : Offline

Re: Montaż wałków rozrządu - ustawienie rozrządu

Post autor: OgarNee » czw, 7 cze 2018, 20:30

Nie spojrzałem na date a wcześniej tego nie widziałem i myślałem że jest to świeży artykuł, sory za zamieszanie.

ODPOWIEDZ

Wróć do „Husqvarna”