Czy używać sprzęgło do zmiany biegów?

Zadaj pytania i zobacz wskazówki dotyczące techniki jazdy. Porozmawiaj o szkole Marcina Wójcika.
Awatar użytkownika
piotrgurski
Moderator
Moderator
Posty: 770
Rejestracja: ndz, 23 gru 2007, 01:41
Motocykl: Husqa TE450 06/ FZ6S Fazer
Styl jazdy: Enduro
Lokalizacja: Bydgoszcz
Podziękował: 2 razy
Podziękowania: 3 razy
Kontakt:
Status : Offline

Re: suzuki rm 250 1996r dobry wybor?

Post autor: piotrgurski » sob, 2 sie 2008, 01:29

crossmaniak pisze: Pewnie, że można jeśli nie szkoda ci siana na sypniętą skrzynie :roll: :lol: Człowieku jeździsz profesjonalnie?? Ułamki sekundy chyba nie zaważą o twoim losie na żwirowni czy w lesie :lol: Ja jeżdze amatorsko i zdaje sobie sprawę, że tarcze dostają po dupie, ale jest to przecież podzespół, który zużywa się podczas eksploatacji. Ja wolę wydać na tarczki niż szukać trybu do skrzyni albo fachowca, który mi wytorzy tryba. A tak nawiasem to poczytajcie sobie do czego służy sprzęgło :wink:
Z całym szacunkiem crossmaniak ale to co piszesz to troche dla mnie śmieszne :D jaki zawodnik używa sprzęgła przy zmnianie biegów :) skrzynia w crossie jest niezsynchronizowana o zębach prostych dzięki czemu można właśnie przełaczać biegi bez sprzęgła wystarczy odpuścić gaz i przełączone bez zgrzytu lub innych problemów.
Ps: YZ, CR, RM, KX, SX to nie era WSK czy CZ żeby używać sprzęgła przy zmnianie biegu.
ADV/Adventure

crossmaniak
Amator leśnych szlaków
Amator leśnych szlaków
Posty: 330
Rejestracja: pt, 16 maja 2008, 16:20
Motocykl: 95' kx 125
Styl jazdy: Motocross
Lokalizacja: Barwice
Podziękował: 0
Podziękowania: 0
Kontakt:
Status : Offline

Re: suzuki rm 250 1996r dobry wybor?

Post autor: crossmaniak » sob, 2 sie 2008, 09:35

Właśnie mówie o tym, że żaden zawodnik sprzęgła nie używa dlatego, że on serwisem nie musi się interesować. A co do tej skrzyni niezsynchronizowanej to mnie zagiełeś trochę :wink: bo przyznam, że nie "otwierałem" jej jeszcze w moim sprzęcie. Stare crossówki też posiadają synchronizatory czy proste skrzynie?? No dobra niech będzie bez sprzęgła... Ja jednak pry nim zostanę. Co powiesz na to, że większość forumowiczów jeździ bez sprzęgła nieumiejętnie?? Zmieniając przełożenia na pełnym gazie, podczas gdy skrzynia ta wymaga odpuszczenia gazu i wyrównania momentu obrotowego...
pozdr

peny111
Gdzie jest sprzęgło?
Gdzie jest sprzęgło?
Posty: 30
Rejestracja: pt, 16 lut 2007, 14:40
Motocykl: SUZUKI RM 250
Styl jazdy: Motocross
Lokalizacja: WŁODAWA
Podziękował: 0
Podziękowania: 0
Kontakt:
Status : Offline

Re: suzuki rm 250 1996r dobry wybor?

Post autor: peny111 » sob, 2 sie 2008, 10:42

chłopaki spokojnie;) czyli reasumujac: przy wpelni odpuszczonym gazie<zamknieta na maxa przepustnica> mozna zmieniac biegi w RM'ce bez szkody dla skrzyni:) :D :)
RM 250 POWER;)))

crossmaniak
Amator leśnych szlaków
Amator leśnych szlaków
Posty: 330
Rejestracja: pt, 16 maja 2008, 16:20
Motocykl: 95' kx 125
Styl jazdy: Motocross
Lokalizacja: Barwice
Podziękował: 0
Podziękowania: 0
Kontakt:
Status : Offline

Re: Czy używać sprzęgło do zmiany biegów?

Post autor: crossmaniak » sob, 2 sie 2008, 11:31

Każdy powie ci co innego. Jednak jeśli przeczytasz zasady działania tej skrzyni to zaleca się właśnie czynność wyrównania momentu obrotowego między przłożeniami. Tak nawiasem to dowiesz się, że skrzynie nie zsynchronizowane montowane są głównie w ciężarówkach :mrgreen:

2T
Mistrz prostej
Mistrz prostej
Posty: 94
Rejestracja: wt, 6 lis 2007, 02:42
Styl jazdy: Motocross
Podziękował: 0
Podziękowania: 0
Status : Offline

Re: Czy używać sprzęgło do zmiany biegów?

Post autor: 2T » sob, 2 sie 2008, 12:45

prawie zawsze zmieniałem biegi bez sprzęgła i na dwa kx, trzy yz, jedną rm i dwie cr tylko w jednej cr posypała sie skrzynia i to az dwa razy zresztą, Jak się pózniej dowiedziałem miały wadę fabryczną i nie była to jedyna skrzynia CRki w której połamały sie tryby. Reszta motorków nie miała żadnych problemów ze skrzyniami ponieważ ogólnie są tak zbudowane że można zmieniać biegi bez sprzęgła. Dodam tylko że biegi zmieniam nie odpuszczając gazu. A sprzęgła najczęściej używam do strzelania(mam nadzieje że wiadomo o co chodzi) dlatego też rozwaliłem kilka koszy sprzęgłowych. Natomiast mój znajomy o wiele lepszy raiders odemnie zmienia biegi w górę ze sprzęgłem (czasem tylko mówi że bez) natomiast w dól redukuje najczęściej bez sprzęgła.
Ja dodam tylko jeszcze że poza ta felerną CRką nie miałem nigdy problemow żeby bieg nie chciał wejsć czy np. że wyskakiwałby ,a olejow używałem najtańszych polskich tylko że często je zmieniałem.
Myslę że decyzja o użyciu sprzęgła przy zmianie biegow należy do każdego z was indywidualnie ,napewno używanie sprzęgła nie zaszkodzi skrzyni biegow i strata czasu na okrążeniu będzie w setnych sekundy.

motochłopiec
Do odcięcia!
Do odcięcia!
Posty: 973
Rejestracja: ndz, 2 lip 2006, 23:50
Motocykl: crossowy
Styl jazdy: Motocross
Lokalizacja: Ni stąd ni z owąd
Podziękował: 0
Podziękowania: 0
Kontakt:
Status : Offline

Re: Czy używać sprzęgło do zmiany biegów?

Post autor: motochłopiec » ndz, 3 sie 2008, 13:06

ja tam zmieniam bez sprzegla i nigdy nic nawet nie chrobocze 8)

Mariusz2108
Gdzie jest sprzęgło?
Gdzie jest sprzęgło?
Posty: 27
Rejestracja: ndz, 3 sie 2008, 08:36
Motocykl: yz 250 06'
Styl jazdy: Motocross
Lokalizacja: Białka Tatrzańska
Podziękował: 0
Podziękowania: 0
Status : Offline

Re: Czy używać sprzęgło do zmiany biegów?

Post autor: Mariusz2108 » ndz, 3 sie 2008, 22:30

witam!

czy w enduro wr250f (2008r) trzeba wciskać sprzęgło czy nie?

crossmaniak
Amator leśnych szlaków
Amator leśnych szlaków
Posty: 330
Rejestracja: pt, 16 maja 2008, 16:20
Motocykl: 95' kx 125
Styl jazdy: Motocross
Lokalizacja: Barwice
Podziękował: 0
Podziękowania: 0
Kontakt:
Status : Offline

Re: Czy używać sprzęgło do zmiany biegów?

Post autor: crossmaniak » ndz, 3 sie 2008, 23:03

Ja bym używał ze względu, że w enduro (w znaczeniu jazda) jest ono bardziej potrzebne niż w mx (w enduro-wiadomo podjazdy, przeprawy przez rzeki itp.), ale większość powie, że z techniczego punktu widzenia nie ma takiej potrzeby :roll:. Zresztą moto wyczynowe, i zmiany biegów bez sprzęgła nie zrobią na nim wrażenia. Wszystko zależy od ciebie :wink:

luuk
Mistrz prostej
Mistrz prostej
Posty: 68
Rejestracja: wt, 23 sty 2007, 11:23
Motocykl: sx 125 '04
Styl jazdy: Motocross
Lokalizacja: podlaskie
Podziękował: 0
Podziękowania: 0
Kontakt:
Status : Offline

Re: Czy używać sprzęgło do zmiany biegów?

Post autor: luuk » ndz, 10 sie 2008, 12:34

Sprzęgła w jeździe raczej nie powinno sie używać. Wiele osób jeżdżących motocyklami szosowymi nie dotyka wcale sprzęgła. Przy odpowiednich umiejętnościach dla skrzyni nie ma różnicy czy jeździsz ze sprzęgłem czy bez. Wystarczy odpowiednio operować gazem, aby prędkość obrotowa zębatek w skrzyni była taka sama, czyli jak wbijamy bieg do góry to lekko odpuszczamy gaz, a jak redukujemy to dodajemy gazu. Jeśli robimy to prawidłowo to nie powinno słychać żadnych nieprzyjemnych dźwięków, ani szarpnięć przy zmianie biegów.

crossmaniak
Amator leśnych szlaków
Amator leśnych szlaków
Posty: 330
Rejestracja: pt, 16 maja 2008, 16:20
Motocykl: 95' kx 125
Styl jazdy: Motocross
Lokalizacja: Barwice
Podziękował: 0
Podziękowania: 0
Kontakt:
Status : Offline

Re: Czy używać sprzęgło do zmiany biegów?

Post autor: crossmaniak » ndz, 10 sie 2008, 13:19

Większość motocykli szosowych szczególnie sportowych (sport, supersport) ma tak zestrojoną przekładnię, że zmiane biegu można dokonać bez wysprzęglenia jak pisał luuk. W nowoczesnych stosują także sprzęgło antyhoppingowe, chociaż w wersjach cywilnych go nie chyba nie ma. No i właśnie ważną rzeczą jest umiejętna zmiana biegów. Też już wcześniej pisałem o czynności wyrównywania prędkości obrotowych... Ja tam jak narazie boję się zaryzykować i używam sprzegła :wink: oczywiscie jest to decyzja indywidualna.

TravisPastrana199
Gdzie jest sprzęgło?
Gdzie jest sprzęgło?
Posty: 13
Rejestracja: czw, 28 sie 2008, 09:46
Styl jazdy: Motocross
Podziękował: 0
Podziękowania: 0
Status : Offline

Re: Czy używać sprzęgło do zmiany biegów?

Post autor: TravisPastrana199 » śr, 3 wrz 2008, 13:04

lepiej dać to sprzęgło co mi szkodzi

szczuku
VIP
VIP
Posty: 261
Rejestracja: czw, 12 kwie 2007, 23:27
Styl jazdy: Motocross
Lokalizacja: Bydgoszcz
Podziękował: 0
Podziękowania: 0
Kontakt:
Status : Offline

Re: Czy używać sprzęgło do zmiany biegów?

Post autor: szczuku » czw, 2 paź 2008, 00:01

Jezdzilem ostatnio WRą 250F wlasnie i na pelnym gazie bez sprzegla malo plynnie wchodzily biegi, więc trzeba używać sprzęgłą. Ogólnie jeżdze KX'em i nie odejmuje nic gazu jak zmieniam biegi i nie uzywam sprzegla nawet do redukcji.

Zablokowany

Wróć do „Technika Jazdy/ Szkoła”