Paniczny strach przed zjazdami

Zadaj pytania i zobacz wskazówki dotyczące techniki jazdy. Porozmawiaj o szkole Marcina Wójcika.
Autor tematu
sh4dow123
Gdzie jest sprzęgło?
Gdzie jest sprzęgło?
Posty: 2
Rejestracja: sob, 3 paź 2015, 12:25
Styl jazdy: Motocross
Podziękował: 0
Podziękowania: 0
Status : Offline

Paniczny strach przed zjazdami

Post autor: sh4dow123 » sob, 3 paź 2015, 12:31

Cześć, piszę na forum bo jestem świeżakiem jeśli chodzi o cross'y ;)
Jestem posiadaczem Yamahy Yz 125 i Ktm'a sxf 250

Teraz napiszę o moim problemie a zarazem pytaniem. Mieszkam w podkarpaciu a na podkarpaciu same góry, pełno lasów to idealnie na moto :)
Z wyjazdami nie ma jakiś wielkich problemów cisnę równo tylko problem jest w zjazdach( dość stromych np. Wyciąg narciarski ) strasznie się boje, że przy hamowaniu zarzuci mi tyłem i wpadnę w poślizg i lecę na glebę a jak zjeźdzam np na dwójce bez hamowania to, że przód mi zniesie i gleba.
Może to dla was " profesjonalistów " może być smieszne ale taki mam problem? Może po prostu trzeba go przełamać? Dodam, że na tym wyciągu jest trawa ( mokra )

Awatar użytkownika
Majster128
Mechanik motocyklowy
Mechanik motocyklowy
Posty: 3381
Rejestracja: ndz, 26 sie 2007, 10:33
Motocykl: CR 250
Styl jazdy: Motocross
Lokalizacja: Ladzin (Krosno)/Kraków
Podziękował: 0
Podziękowania: 10 razy
Kontakt:
Status : Offline

Re: Paniczny strach przed zjazdami

Post autor: Majster128 » sob, 3 paź 2015, 13:00

Trenuj. Wyciąg narciarski to nie taka stroma górka. Zapraszam na Winną górę w Miejscu Piastowym.
Pomijając, że po wyciągu nie można jeździć. Wyjedź 20 m, zjedź. Wyjedź 30 m , zjedź itd.

Autor tematu
sh4dow123
Gdzie jest sprzęgło?
Gdzie jest sprzęgło?
Posty: 2
Rejestracja: sob, 3 paź 2015, 12:25
Styl jazdy: Motocross
Podziękował: 0
Podziękowania: 0
Status : Offline

Re: Paniczny strach przed zjazdami

Post autor: sh4dow123 » sob, 3 paź 2015, 14:38

Majster128 pisze:Trenuj. Wyciąg narciarski to nie taka stroma górka. Zapraszam na Winną górę w Miejscu Piastowym.
Pomijając, że po wyciągu nie można jeździć. Wyjedź 20 m, zjedź. Wyjedź 30 m , zjedź itd.
Może kojarzysz wyciąg " Gromadzyń " mam pełne prawo jeździć po nim bo jest mój :))
Tyle, że strasznie się boje zaraz wychodzę i zrobię tak jak mówisz ;)
Łatwo się wpaść w poślizg przy zjedzie dajmy przykład : zjedzam sobie z prędkościa + - 40km/h po wilgotnej trawie i jest delikatny zakręt w lewo duża szansa jest, że mnie sciągnie i polece? Co bym musiał zrobić zeby tak sie stało?

Awatar użytkownika
wicherek666
Mechanik hobbysta
Mechanik hobbysta
Posty: 617
Rejestracja: ndz, 21 wrz 2014, 18:07
Motocykl: CRF250R
Styl jazdy: Motocross
Lokalizacja: Wronki
Podziękował: 1 raz
Podziękowania: 1 raz
Status : Offline

Re: Paniczny strach przed zjazdami

Post autor: wicherek666 » sob, 3 paź 2015, 16:32

Tak jak @Majster napisał. Trenuj i to klucz do sukcesu. Co do stromych zjazdów, tu używaj z wyczuciem przedniego hamulca, tak aby nie zablokował przedniego koła. Ciężar przenieś jak najbardziej na tył motocykla, motocykl może być na biegu, wówczas opory regulujesz sprzęgłem. Jeśli użyjesz tylnego hamulca i złapiesz poślizg obróci Ci motocykl na zboczu, a jeśli będzie bardzo stromo wywrócisz się na bok i polecisz w dół. Jeśli dopiero zaczynasz spróbuj z niewielkich a zarazem stromych wzniesień, pomagając sobie nogami. Zanim ruszysz rzuć dokładnie okiem na teren, przeanalizuj jego architekturę i wybierz najbezpieczniejszą ścieżkę. Trenuj balans. Wielu tytułowanych mistrzów enduro twierdzi jednoznacznie że to klucz do sukcesu.

Awatar użytkownika
Majster128
Mechanik motocyklowy
Mechanik motocyklowy
Posty: 3381
Rejestracja: ndz, 26 sie 2007, 10:33
Motocykl: CR 250
Styl jazdy: Motocross
Lokalizacja: Ladzin (Krosno)/Kraków
Podziękował: 0
Podziękowania: 10 razy
Kontakt:
Status : Offline

Re: Paniczny strach przed zjazdami

Post autor: Majster128 » sob, 3 paź 2015, 18:52

Ooo nie spodziewałem się :)
Małymi kroczkami.
Nie ma się co dziwić, że na mokrej trawie nie ma przyczepności.
Parę gleb trzeba też zaliczyć, żeby się nauczyć :)

Awatar użytkownika
Przym
Amator leśnych szlaków
Amator leśnych szlaków
Posty: 211
Rejestracja: pt, 10 lip 2015, 19:22
Motocykl: EXC 300
Styl jazdy: Enduro
Lokalizacja: Garwolin (Mazowieckie)
Podziękował: 0
Podziękowania: 0
Kontakt:
Status : Offline

Re: Paniczny strach przed zjazdami

Post autor: Przym » sob, 3 paź 2015, 19:12

Na zjazdach lepiej lekko przednim hamulcem trochę spowalniać niż zjeżdżać na zablokowanym tylnym kole. W ogóle tylnego hamulca się za dużo nie używa.

Awatar użytkownika
robsztix
Mechanik hobbysta
Mechanik hobbysta
Posty: 691
Rejestracja: śr, 9 lut 2011, 22:10
Motocykl: WR450F
Styl jazdy: Enduro
Lokalizacja: Szczecin
Podziękował: 0
Podziękowania: 0
Kontakt:
Status : Offline

Re: Paniczny strach przed zjazdami

Post autor: robsztix » ndz, 4 paź 2015, 13:46

Tylnego hamulca też używaj, jeżeli koło Ci się zblokuje i tył zacznie uciekać to go popuść i tak aż do dołu, przedni z wyczuciem cały czas na granicy uślizgu koła, trzeba to po prostu wyczuć. Znam takie zjazdy, gdzie właściwie używając obu hamulców i tak nabiera się prędkości, bo jest tak stromo i u dołu można mieć coś koło 60km/k ciągle hamując :finga:

Awatar użytkownika
P.S.
Amator leśnych szlaków
Amator leśnych szlaków
Posty: 230
Rejestracja: pn, 4 kwie 2011, 20:36
Styl jazdy: Enduro
Podziękował: 0
Podziękowania: 0
Status : Offline

Re: Paniczny strach przed zjazdami

Post autor: P.S. » wt, 6 paź 2015, 01:36

Moim zdaniem paniczny strach należy przerobić na opanowany co nie oznacza ze nalezy go wyeliminować - ten strach w moim odczuciu to zdrowy symptom .Czasami odkręcenie gazu i zmiana toru jazdy będzie skuteczniejsza niż paniczny odruch nakazujący zatrzymanie kończący się zablokowaniem koła i ew glebą i tu mało ważne jak to robisz bo zachowanie zależy od sytuacji .
Generalnie np niekontrolowany uślizg przedniego koła na zjeździe - to masakra :x do chwili kiedy nie opanujesz triku ze np dynamiczne przyspieszenie i zmiana zaplanowanego toru jazdy może cie wyciągnąć z opresji pewnej gleby .
Najskuteczniejszą nauką w moim odczuciu będzie jazda z kimś wprawionym - poszukaj w swojej okolicy kogoś kto śmiga ostro po górach , na porządnym poziomie jakieś Regimenty ,King of Hill ,, samemu ciężko jest przełamywać własne bariery .
Też mam cykora jak się zapędzę i wjadę gdzieś gdzie nie powinienem wjeżdżać a powrót w dól miedzy drzewami przerasta moje możliwości :cry:.

Awatar użytkownika
TymbaRRk
Mistrz prostej
Mistrz prostej
Posty: 52
Rejestracja: pn, 6 lip 2015, 19:22
Motocykl: KTM LC4 600
Styl jazdy: Enduro
Lokalizacja: Lubelskie [LKS]
Podziękował: 0
Podziękowania: 0
Status : Offline

Re: Paniczny strach przed zjazdami

Post autor: TymbaRRk » sob, 31 paź 2015, 23:35

Każdy ma jakiś lęk. Ja np. boje się przy dużej prędkości zjeżdżać na drogę piaszczystą ale ostatnio jak zacząłem "trenować" jeżdżąc po piaskowniach czuję się pewniej. Najlepiej trenować jak najwięcej metr po metrze i zjazdy będziesz pokonywał z palcem w.. wydechu ;)

Awatar użytkownika
KaLi
Mechanik hobbysta
Mechanik hobbysta
Posty: 455
Rejestracja: wt, 1 cze 2010, 19:09
Motocykl: sxf 250, TXT 300
Styl jazdy: Cross Country
Lokalizacja: Gielniów
Podziękował: 2 razy
Podziękowania: 6 razy
Status : Offline

Re: Paniczny strach przed zjazdami

Post autor: KaLi » wt, 3 lis 2015, 20:32

Trenuj a ujrzysz progres w oka mgnieniu :D a tak serio to jak już trochę opanujesz zjazdy to nie tylko będziesz hamował ale na niektórych nawet dodasz gazu :)
360

FB: PatRyk
IG: pkali360

Serwis Motocykli:
Zapraszam do polubienia mojego FanPage na FB:
MOTOFUN
796 280 122

ODPOWIEDZ

Wróć do „Technika Jazdy/ Szkoła”