Ustawienie zawieszenia w 125cm.

Podaj nam kilka cennych informacji, a my polecimy Ci jaki motocykl będzie dla Ciebie najlepszy.
Autor tematu
crouch196
Mistrz prostej
Mistrz prostej
Posty: 87
Rejestracja: sob, 27 mar 2010, 21:37
Motocykl: KTM EXC300
Styl jazdy: Enduro
Lokalizacja: Gdańsk
Podziękował: 0
Podziękowania: 0
Status : Offline

Ustawienie zawieszenia w 125cm.

Post autor: crouch196 » sob, 22 lut 2014, 11:07

Witam. Czy nie będzie problemu z ustawieniem zawieszenia pod kierującego ważącego 90kg i 196cm wzrostu w crossie 125cm (Ktm, Suzuki, Yamaha roczniki powyżej 2008r)?

Czepek
Do odcięcia!
Do odcięcia!
Posty: 926
Rejestracja: śr, 25 sie 2010, 15:17
Motocykl: YZ125 `08
Styl jazdy: Motocross
Lokalizacja: Sosnowiec
Podziękował: 0
Podziękowania: 0
Status : Offline

Re: Ustawienie zawieszenia w 125cm.

Post autor: Czepek » sob, 22 lut 2014, 11:42

Naprawa cross prostowanie wydechów 793 395 514

Awatar użytkownika
Majster128
Mechanik motocyklowy
Mechanik motocyklowy
Posty: 3381
Rejestracja: ndz, 26 sie 2007, 10:33
Motocykl: CR 250
Styl jazdy: Motocross
Lokalizacja: Ladzin (Krosno)/Kraków
Podziękował: 0
Podziękowania: 10 razy
Kontakt:
Status : Offline

Re: Ustawienie zawieszenia w 125cm.

Post autor: Majster128 » sob, 22 lut 2014, 12:12

Wszystko da się zrobić. Kwestia tylko ile możesz wydać na modyfikacje.

Autor tematu
crouch196
Mistrz prostej
Mistrz prostej
Posty: 87
Rejestracja: sob, 27 mar 2010, 21:37
Motocykl: KTM EXC300
Styl jazdy: Enduro
Lokalizacja: Gdańsk
Podziękował: 0
Podziękowania: 0
Status : Offline

Re: Ustawienie zawieszenia w 125cm.

Post autor: crouch196 » ndz, 23 lut 2014, 11:36

Majster128 pisze:Wszystko da się zrobić. Kwestia tylko ile możesz wydać na modyfikacje.

Czyli to jest aż taki koszt?

Autor tematu
crouch196
Mistrz prostej
Mistrz prostej
Posty: 87
Rejestracja: sob, 27 mar 2010, 21:37
Motocykl: KTM EXC300
Styl jazdy: Enduro
Lokalizacja: Gdańsk
Podziękował: 0
Podziękowania: 0
Status : Offline

Re: Ustawienie zawieszenia w 125cm.

Post autor: crouch196 » ndz, 23 lut 2014, 11:41



Fajnie jak by było coś po polsku...

Awatar użytkownika
marek antczak
Mechanik motocyklowy
Mechanik motocyklowy
Posty: 468
Rejestracja: ndz, 27 lut 2011, 22:19
Motocykl: rmz
Styl jazdy: Motocross
Lokalizacja: Niemcy Zülpich
Podziękował: 0
Podziękowania: 0
Status : Offline

Re: Ustawienie zawieszenia w 125cm.

Post autor: marek antczak » ndz, 23 lut 2014, 12:24

Samo ustawienie zawieszenia czyli odpowiednie ustawienie odbicia i twardości to żaden problem. Problem zaczyna się kiedy danym motocyklem zaczynasz trenować na torze Mx i zaczynasz tez co raz szybciej jeździć i co za tym idzie tez długości skoków sa coraz ambitniejsze . Twoje 90 kg jest trochę powyżej wagi przewidzianej przez producenta , wiec w miarę upływu czasu może okazać się ze samo ustawienie nie wystarcza i nieunikniona jest modyfikacja całego zawieszenia pod względem setingu jak i samych sprężyn. Istnieją tez półśrodki jak większa ilość oleju czy napinanie wstępne sprężyn ale nie zawsze spełnia to prawdziwe oczekiwania gdyż każda zmiana poziomu oleju w lagach czy napięcie sprężyn ma tez negatywny wpływ na jazdę.

Autor tematu
crouch196
Mistrz prostej
Mistrz prostej
Posty: 87
Rejestracja: sob, 27 mar 2010, 21:37
Motocykl: KTM EXC300
Styl jazdy: Enduro
Lokalizacja: Gdańsk
Podziękował: 0
Podziękowania: 0
Status : Offline

Re: Ustawienie zawieszenia w 125cm.

Post autor: crouch196 » ndz, 23 lut 2014, 21:30

marek antczak pisze:Samo ustawienie zawieszenia czyli odpowiednie ustawienie odbicia i twardości to żaden problem. Problem zaczyna się kiedy danym motocyklem zaczynasz trenować na torze Mx i zaczynasz tez co raz szybciej jeździć i co za tym idzie tez długości skoków sa coraz ambitniejsze . Twoje 90 kg jest trochę powyżej wagi przewidzianej przez producenta , wiec w miarę upływu czasu może okazać się ze samo ustawienie nie wystarcza i nieunikniona jest modyfikacja całego zawieszenia pod względem setingu jak i samych sprężyn. Istnieją tez półśrodki jak większa ilość oleju czy napinanie wstępne sprężyn ale nie zawsze spełnia to prawdziwe oczekiwania gdyż każda zmiana poziomu oleju w lagach czy napięcie sprężyn ma tez negatywny wpływ na jazdę.
ę
No i właśnie oto chodzi, że ja będę użytkował motocykl tylko na torze i bardzo lubię skakać dlatego napisałem taki temat, bo wiem, że w 250cm to nie było problemu z ustawieniem zawieszenia pod moja wagę, ale jak już we wcześniejszych postach pisałem wykorzystywałem tylko jakieś 60-70% możliwości mocy i chciałbym bardziej ogarniać sprzęt, niestety widzę, że może być problem z ustawieniem zawieszenia w 125 i będę zmuszony kupić 250...Szkoda bo naprawdę chciałem nauczyć się jeździć...:(

Awatar użytkownika
Majster128
Mechanik motocyklowy
Mechanik motocyklowy
Posty: 3381
Rejestracja: ndz, 26 sie 2007, 10:33
Motocykl: CR 250
Styl jazdy: Motocross
Lokalizacja: Ladzin (Krosno)/Kraków
Podziękował: 0
Podziękowania: 10 razy
Kontakt:
Status : Offline

Re: Ustawienie zawieszenia w 125cm.

Post autor: Majster128 » ndz, 23 lut 2014, 22:19

crouch196 o czym Ty w ogóle mówisz? Czytaj ze zrozumieniem :!:
Każde zawieszenie da się przerobić pod rajdera. To nie jest podzespół, przez który trzeba zmieniać cały motocykl.

Autor tematu
crouch196
Mistrz prostej
Mistrz prostej
Posty: 87
Rejestracja: sob, 27 mar 2010, 21:37
Motocykl: KTM EXC300
Styl jazdy: Enduro
Lokalizacja: Gdańsk
Podziękował: 0
Podziękowania: 0
Status : Offline

Re: Ustawienie zawieszenia w 125cm.

Post autor: crouch196 » pn, 24 lut 2014, 14:55

Majster128 pisze:crouch196 o czym Ty w ogóle mówisz? Czytaj ze zrozumieniem :!:
Każde zawieszenie da się przerobić pod rajdera. To nie jest podzespół, przez który trzeba zmieniać cały motocykl.

Spokojnie czytam ze zrozumieniem, ale niektórzy tak to opisują jak by była to wymiana połowy motoru bo ten (125cm) jest przewidziany przez producenta na mniejszych i lżejszych rajderów...

Maciek611
Mistrz prostej
Mistrz prostej
Posty: 87
Rejestracja: ndz, 12 lut 2012, 14:12
Motocykl: Yamaha yz 125
Styl jazdy: Motocross
Podziękował: 0
Podziękowania: 0
Status : Offline

Re: Ustawienie zawieszenia w 125cm.

Post autor: Maciek611 » pn, 24 lut 2014, 15:25

Pan marek troche przejaskrawil temat..
Z Twoicj wypowiedzi wnioskuje, se dopiero zaczasz kezdzic, wiec spokojnie seryjny zawias wystarczy. Mam znajmego wazacego ~100kg i juz dobrze jezdzacego ktory jest doskonalym przykladem, ze czasem poprostu trzeba troche popracowac nad zawieszeniem i obejdzie sie bez tuningu. A z czasem jak juz ogarniesz sete, wrocisz sobie na ćwiare 8)

Awatar użytkownika
marek antczak
Mechanik motocyklowy
Mechanik motocyklowy
Posty: 468
Rejestracja: ndz, 27 lut 2011, 22:19
Motocykl: rmz
Styl jazdy: Motocross
Lokalizacja: Niemcy Zülpich
Podziękował: 0
Podziękowania: 0
Status : Offline

Re: Ustawienie zawieszenia w 125cm.

Post autor: marek antczak » pn, 24 lut 2014, 16:43

Nie uważam abym przejaskrawił temat to tylko kwestia zrozumienia . Ale uważam z całym przekonaniem ze kolega o wadze 100 kg jeździ motocyklem 125 ale nie na torze mx może coś na wzór enduro . przy zachowaniu wszelkich tolerancji ustawienia zawieszenia jak napięcie sprężyny nie jest możliwe aby znajdował sie opad wraz z kierowca w przewidzianej normie . Po za tym ustawienie śrub twardości w pozycji max niesie za sobą niebezpieczeństwo uszkodzenia blaszek setingiu. Jesli chodzi o kolegę który ma w planie zakup 125 aby nauczy sie jeździć jak sam to określił , napisałem ze na początku mu to może wystarczyć i myślałem tu jeśli jego umiejętności nie sa za bardzo zaawansowane. Czasami jest tak iz trzeba posiadać odpowiednie doświadczenie aby moc poprawnie doradzać .
Dla tych którzy mi nie wieża tu sa obliczenia jakie przewiduje firma Race-tech dla motocykla YZ 125 / 2009
Dal przedniego zawieszenia na 90 kg kierowcy
Modifiers:
Motocross
Skill Level: Dirt Intermediate/B Clas

FRONT FORK SPRINGS
Recommended Fork Spring Rate: 0.453 kg/mm (use closest available)

Stock Fork Spring Rate: 0.42 kg/mm(stock)

Dla tylnego amortyzatora
Motocross

REAR SHOCK SPRINGS
Recommended Shock Spring Rate: 5.299 kg/mm (use closest available)

Stock Shock Spring Rate: 4.7 kg/mm (stock)

Podobne wyliczenia podawane sa do innych marek motocykli o pojemności 125 powyżej 2008 roku.
Co jest tez ważne ja nie wykluczam aby kolega z waga 90 kg wykluczał zakup motocykla o pojemności 125 tylko dlatego ze ma 190 cm i mieści sie w normalnej wadze dla swego wzrostu. Nie należny sobie tu niczego dopowiadać ani dopisywać , pisze tak bo mam na tym polu doświadczenie mimo ze kilku uważa inaczej. Pozdrawiam


Autor tematu
crouch196
Mistrz prostej
Mistrz prostej
Posty: 87
Rejestracja: sob, 27 mar 2010, 21:37
Motocykl: KTM EXC300
Styl jazdy: Enduro
Lokalizacja: Gdańsk
Podziękował: 0
Podziękowania: 0
Status : Offline

Re: Ustawienie zawieszenia w 125cm.

Post autor: crouch196 » pn, 24 lut 2014, 18:40

Dziękuje szanownemu koledze za opisanie wszystkiego tak jasno i czytelnie. Bardzo mi to pomogło. Jeździłem wcześniej na Rm250 przez dwa sezony i nie uważam, że nie mam żadnego doświadczenia jak napisał jeden z przedmówców. Kwestia tylko dotyczy tego, że chcę dobrze nauczyć się ogarniać sprzęt, a niestety ćwiartka na torze (jeździć będę tylko na torze Mx) jest bardzo wymagająca. Miałem wątpliwości i pytania tylko co do tego zawieszenia czy dam radę ustawić w 125 pod moje gabaryty. Teraz dzięki p. Markowi wiem, że da radę taki setup wykonać i kupię 125cm (Ktm, Yamaha), albo KTMa 150Sx.
Pozdrawiam. Temat uznaję za omówiony i zamknięty:)

ODPOWIEDZ

Wróć do „Wybór motocykla”