Pierwszy cross co wybrać ? pytania

Podaj nam kilka cennych informacji, a my polecimy Ci jaki motocykl będzie dla Ciebie najlepszy.
Autor tematu
Maniek101
Gdzie jest sprzęgło?
Gdzie jest sprzęgło?
Posty: 39
Rejestracja: ndz, 27 maja 2012, 19:23
Styl jazdy: Motocross
Podziękował: 0
Podziękowania: 0
Status : Offline

Pierwszy cross co wybrać ? pytania

Post autor: Maniek101 » pn, 28 maja 2012, 17:01

Witam :D
Mam 20 lat 180cm wzrostu i 85kg wagi, z motorami jakimi miałem do czynienia to dawno temu skuter, później jeździłem dość długo na dt 50 i jeżdżę też czasem na brata grizzly 700. chciałbym kupić sobie motor crosowy, jako że moje doświadczenie w tej dziedzinie jest zerowe mam parę czasem może i śmiesznych pytań ale do rzeczy: ;)
Motoru używał bym głównie rekreacyjnie, głównie las, łąki jakieś potoki itp. na torze nie będzie on jeździł pewnie nigdy z racji tego że i nie ma koło mnie żadnego, jak i nie zamierzał bym jeździć po torach :)
1. Zastanawiam się nad Yamahą yz 125 2t lub Hondą cr 125 ( najbardziej popularne, ale mile widziane inne propozycje) i tutaj pytanie czy taki motor będzie dla mnie odpowiedni ? czy może szukać 250 2t ( dodam że intersują mnie głównie 2t ze względu na ich specyficzny głos no i z tego co widzę są tańsze) Mój budżet to max 6500zł
2. ile takie coś pali, i przy mojej głównie weekendowej jeździe ile razy trzeba by coś wymieniać tłok, napęd, oleje itp
3. widzę że są różne moto do kupna, są i po regeneracji nicasilu i zatulejowane, ma to jakiś wpływ czy nie ma znaczenia który się kupi ?
4. z tego co widzę po zdjęciach to niema ani stacyjki ani nic :), więc jak się to pali podchodzi się kopa i chodzi :P?
5. czy 2 suwy mają dozownik oleju czy trzeba samemu robić mieszankę, jak tak to standardowo 100ml na 5 L ?
6. podczas zakupu na co głównie trzeba zwrócić uwagę ? co poruszać pomacać poszarpać :) ?
to by narazie było na tyle,
Pozdrawiam :)

tobiasz86
Amator leśnych szlaków
Amator leśnych szlaków
Posty: 352
Rejestracja: ndz, 25 lip 2010, 10:20
Motocykl: crf250
Styl jazdy: Motocross
Lokalizacja: Rymanów
Podziękował: 0
Podziękowania: 0
Status : Offline

Re: Pierwszy cross co wybrać ? pytania

Post autor: tobiasz86 » wt, 29 maja 2012, 07:49

ad.1 Fajne motorki, ale ty szukasz enduro, nie crosa. Szukaj KTM exc albo Husqvarna wr- 125 będzie dość na początek
ad.2 Nie miałem 2T, to się nie wypowiem
ad.3 Tylko nikasil, tuleja nie sprawdza się za dobrze
ad.4 Tak, kranik ewentualnie ssanie i kop, w enduro powinna już być przynajmniej prowizoryczna stacyjka
ad.5 Zazwyczaj trzeba robić mieszankę,
ad.6 Poszukaj, jest na forum obszerny post na ten temat

Marcel111
Amator leśnych szlaków
Amator leśnych szlaków
Posty: 229
Rejestracja: czw, 24 lis 2011, 14:16
Motocykl: lc4 620 i yz125
Styl jazdy: Motocross
Lokalizacja: Szczecin
Podziękował: 0
Podziękowania: 0
Status : Offline

Re: Pierwszy cross co wybrać ? pytania

Post autor: Marcel111 » wt, 29 maja 2012, 09:39

1. Zastanawiam się nad Yamahą yz 125 2t lub Hondą cr 125 ( najbardziej popularne, ale mile widziane inne propozycje) i tutaj pytanie czy taki motor będzie dla mnie odpowiedni ? czy może szukać 250 2t ( dodam że intersują mnie głównie 2t ze względu na ich specyficzny głos no i z tego co widzę są tańsze) Mój budżet to max 6500zł
2. ile takie coś pali, i przy mojej głównie weekendowej jeździe ile razy trzeba by coś wymieniać tłok, napęd, oleje itp

zależy ile chcesz jeździć, w jeździe po polach i lasach kilometry lecą, ostatnio pojechałem na poligon do znajomych to w 3 dni poszło 300km i 10 mth. sama benzyna przy spalaniu 4t to 120zł (spalanie 7l) a jazda 2t to ponad 200zl ( spalanie ponad 10l + litro oleju ), wymiana tłoka nawet licząc co 60mth (w setce teoretycznie co 30 ale w enduro pociagnie wiecej) to jak widzisz kilka takich wyjazdów i remont. Co drugi remont tłoka wymiana korby.

Jeśli będziesz latał raz w tygodniu po kilkanaście kilometrów robiąć np cięzkie podjazdy zamiast tłuc kilometry bierz 2t, taniej kupisz, taniej zrobisz jeśli będzie mina. Jesli jednak chcesz jeździć więcej szukaj 4t w tym budżecie dla początkującego to dr350 może jakaś drz400 bez papierów albo xr 400.




3. widzę że są różne moto do kupna, są i po regeneracji nicasilu i zatulejowane, ma to jakiś wpływ czy nie ma znaczenia który się kupi ?

unikać tulei, w 2t szczególnie setkach niby to jeździ ale nie jest polecane, bo moto na tym już nigdy nie będzie tak ejchał jak na nikasilu, w 4t typu dr czy xr400 dopuszczalne, ale już w wyczynowych exc 4t tuleja potrafi osiadać.

4. z tego co widzę po zdjęciach to niema ani stacyjki ani nic :), więc jak się to pali podchodzi się kopa i chodzi :P?

niestety crossy tak mają, enduro maja już stacyjki

5. czy 2 suwy mają dozownik oleju czy trzeba samemu robić mieszankę, jak tak to standardowo 100ml na 5 L ?

w seriowsówce exc jest chyba 1-50 czy do 60 nawet, ale prawdopodobnie ze wzgledu na normy spalin, wiele osób leje 1-40 a nawet 1-30 jak dają czadu, tyle ze wtedy kopci

6. podczas zakupu na co głównie trzeba zwrócić uwagę ? co poruszać pomacać poszarpać :)

weź kogoś kto się zna, poza silnikiem ( choć obencość tulei czy nikasilu bez otwierania nie stwierdzisz) gdzie sprawdzasz reakcję na gaz, odpalanie, odgłosy, wygląd śrub, pracę kosza sprzęgłowego, wycieki, warto sprawdzić zawieszenie ( przód czy ciekną i czy proste) tył czy ma luzy, główke ramy, czy rama prosta, luzy w kołach, szprychy, manetki i linki, hamulce, tarcze opony, napęd, wszystko ma znaczenie i wszystko sporo kosztuje podczas wymiany.
"Marz tak jakbyś miał żyć wiecznie, żyj tak jakbyś miał umrzeć jutro"
James Dean

EXC 125 -> XR650R -> EXC 520 --> lc4 620 i yz125

Awatar użytkownika
andrzej555
Do odcięcia!
Do odcięcia!
Posty: 824
Rejestracja: ndz, 25 gru 2011, 18:30
Motocykl: soon 250 4t
Styl jazdy: Enduro
Lokalizacja: WRA
Podziękował: 0
Podziękowania: 0
Status : Offline

Re: Pierwszy cross co wybrać ? pytania

Post autor: andrzej555 » wt, 29 maja 2012, 11:42

kolego jak kupisz to sie pochwal i napisz jakie odczucia z jazdy,a z motorem jak z autem szukaj w miare dobrym stanie,powodzenia i obyś pół Polski nie zjeżdził
Ech,a byłem kiedyś generałem
4t is best/4t ist besser

Autor tematu
Maniek101
Gdzie jest sprzęgło?
Gdzie jest sprzęgło?
Posty: 39
Rejestracja: ndz, 27 maja 2012, 19:23
Styl jazdy: Motocross
Podziękował: 0
Podziękowania: 0
Status : Offline

Re: Pierwszy cross co wybrać ? pytania

Post autor: Maniek101 » wt, 29 maja 2012, 15:48

To radzicie żebym szukał jakiegoś enduro 4t ? typu dr czy drz itp ? do mojego użytku będzie lepsze niż te typowe motocrosy 2t?

Awatar użytkownika
andrzej555
Do odcięcia!
Do odcięcia!
Posty: 824
Rejestracja: ndz, 25 gru 2011, 18:30
Motocykl: soon 250 4t
Styl jazdy: Enduro
Lokalizacja: WRA
Podziękował: 0
Podziękowania: 0
Status : Offline

Re: Pierwszy cross co wybrać ? pytania

Post autor: andrzej555 » wt, 29 maja 2012, 22:20

do jazdy po lesie enduro jest lepsze ,mniej pali,ale do wyczynowej jazdy po lesie dr sie nie bardzo nadaje ,to ciężki motor.Na początek lub do parkotania jak najbardziej
Ech,a byłem kiedyś generałem
4t is best/4t ist besser

Autor tematu
Maniek101
Gdzie jest sprzęgło?
Gdzie jest sprzęgło?
Posty: 39
Rejestracja: ndz, 27 maja 2012, 19:23
Styl jazdy: Motocross
Podziękował: 0
Podziękowania: 0
Status : Offline

Re: Pierwszy cross co wybrać ? pytania

Post autor: Maniek101 » śr, 30 maja 2012, 16:23

w takim razie będę przeglądał wszystkie oferty, i jak sie trafi to kupię enduro, a jak sie trafi crosik 2t to też wezmę :) dzięki za wszystkie odpowiedzi :)

ODPOWIEDZ

Wróć do „Wybór motocykla”