Odpowietrzanie hamulca - jak to zrobić?

Pytania dotyczące układu hamulcowego w Twoim motocyklu
Rafał92
Mistrz prostej
Mistrz prostej
Posty: 87
Rejestracja: wt, 21 lip 2009, 00:27
Motocykl: Honda CR 125 2001
Styl jazdy: Motocross
Podziękował: 0
Podziękowania: 0
Status : Offline

Re: Odpowietrzanie hamulca - jak to zrobić?

Post autor: Rafał92 » śr, 3 mar 2010, 20:38

No właśnie teraz tak sobie pomyślałem, że tak zrobię... napełnię go od dołu... tylko muszę znaleźć lub kupić wężyk xD

No i dobra... znalazłem wężyk, wszystko założyłem, wszystko szczelne, zalałem od dołu, płyn wyszedł sobie górą, zakręciłem odpowietrznik, założyłem pokrywę... i NIC! klamka dochodzi do końca, odpowietrzałem z kilkanaście razy!! tłoczki ni drgną! ... już nie wiem co zrobić :(

WLD_Wlodi
Stewart? Zmienia mi opony!
Stewart? Zmienia mi opony!
Posty: 1040
Rejestracja: czw, 28 sie 2008, 19:48
Motocykl: Różnie to bywa.
Styl jazdy: Motocross
Podziękował: 0
Podziękowania: 0
Status : Offline

Re: Odpowietrzanie hamulca - jak to zrobić?

Post autor: WLD_Wlodi » śr, 3 mar 2010, 21:36

Rafał92 pisze:No właśnie teraz tak sobie pomyślałem, że tak zrobię... napełnię go od dołu... tylko muszę znaleźć lub kupić wężyk xD

No i dobra... znalazłem wężyk, wszystko założyłem, wszystko szczelne, zalałem od dołu, płyn wyszedł sobie górą, zakręciłem odpowietrznik, założyłem pokrywę... i NIC! klamka dochodzi do końca, odpowietrzałem z kilkanaście razy!! tłoczki ni drgną! ... już nie wiem co zrobić :(
Musisz wciskać hamulec z 5 razy, na dosłownie ułamek sekundy odkręcić odpowietrznik, potem znowu i po max 5 razach powinno być gut.

BartekJ
Amator leśnych szlaków
Amator leśnych szlaków
Posty: 337
Rejestracja: śr, 22 lut 2006, 22:55
Styl jazdy: Motocross
Lokalizacja: Gliwice
Podziękował: 0
Podziękowania: 0
Kontakt:
Status : Offline

Re: Odpowietrzanie hamulca - jak to zrobić?

Post autor: BartekJ » śr, 3 mar 2010, 21:39

Przepompuj paręnaście razy klamką, na wciśniętej klamce popuść śrubę mocującą przewód hamulcowy do pompy. Poleci płyn, ale pewnie i powietrze. I na nadal wciśniętej klamce ( żeby znowu nie zaciągnął powietrza) zakręć śrubę. I tak aż do momentu, gdy będzie leciał sam płyn.
Jak na górze będzie odpowietrzone, weź się wtedy za dół. Możliwe, że operację góra - dół, będzie trzeba przeprowadzić parę razy.
A w starym LC4 ( który był bardzo upierdliwy przy odpowietrzaniu) robiłem tak, że zdejmowałem zacisk hamulcowy z koła, między klocki hamulcowe wkładałem "coś" grubości tarczy, takie żeby nie pokaleczyło klocków i żeby nie wypluło mi klocków przy pompowaniu, i podnosiłem zacisk nieco powyżej pompy hamulcowej. Dużo łatwiej wychodziło powietrze z przewodów i zacisku.

Rafał92
Mistrz prostej
Mistrz prostej
Posty: 87
Rejestracja: wt, 21 lip 2009, 00:27
Motocykl: Honda CR 125 2001
Styl jazdy: Motocross
Podziękował: 0
Podziękowania: 0
Status : Offline

Re: Odpowietrzanie hamulca - jak to zrobić?

Post autor: Rafał92 » śr, 3 mar 2010, 21:49

dobra jutro jeszcze raz wszystko zrobię.... heh nie mogę się doczekać tego 'twardego hebla" :mrgreen:

sebek1516
Rekord toru!
Rekord toru!
Posty: 1914
Rejestracja: czw, 21 lut 2008, 16:14
Motocykl: gram w zielone
Styl jazdy: Motocross
Lokalizacja: Lublin
Podziękował: 0
Podziękowania: 0
Kontakt:
Status : Offline

Re: Odpowietrzanie hamulca - jak to zrobić?

Post autor: sebek1516 » czw, 4 mar 2010, 00:45

czyszczenie zacisku czyli tłoczków i całego systemu wystarczy raz w sezonie zrobić?
Części do Rm 125 2001 i pokrewnych do skrzyni- SPRZEDAM

Rafał92
Mistrz prostej
Mistrz prostej
Posty: 87
Rejestracja: wt, 21 lip 2009, 00:27
Motocykl: Honda CR 125 2001
Styl jazdy: Motocross
Podziękował: 0
Podziękowania: 0
Status : Offline

Re: Odpowietrzanie hamulca - jak to zrobić?

Post autor: Rafał92 » czw, 4 mar 2010, 19:16

4 godziny roboty .. i nic .. chociaż nie... hamulec pracuje, ale jest ciągle gąbczasty... odpowietrzałem kilkaset razy... na różne sposoby... :evil: w zbiorniczku ciągle pojawiają się pęcherze powietrza przy pompowaniu... to możliwe żeby coś było nie tak z tym mechanizmem przy klamce? to, że nie mogę odpowietrzyć?


jutro zacznę od nowa... wyjmę przewód, ściągnę zacisk i pompę... wszystko skręcę ... pompę dam w imadło a zacisk ustawie z 1m niżej z całym rozciągniętym przewodem. i napełnię to od dołu... mając nadzieję że po tym wszystko będzie dobrze ;]

Awatar użytkownika
solaris
Admin
Admin
Posty: 1872
Rejestracja: pt, 5 cze 2009, 18:04
Motocykl: aktualnie brak
Styl jazdy: Enduro
Lokalizacja: B-nia
Podziękował: 2 razy
Podziękowania: 12 razy
Kontakt:
Status : Offline

Re: Odpowietrzanie hamulca - jak to zrobić?

Post autor: solaris » pn, 8 mar 2010, 17:56

Miałem ten sam problem co ty. Dokładnie tak jak to opisywałeś - setki razy mogłem pompować i nic. Napiszę Ci jak to zrobić:

1) Odkręć zbiorniczek
2) Wyssaj strzykawką płyn ze zbiorniczka i go wylej
3) weź dużą strzykawę taką z 50ml załóż do niej wężyk taki z 5cm
4) wsadź wężyk do zacisku na dole do odpowietrznika (wcześniej go lekko odkręć)
5) wciskaj płyn hamulcowy, nie żałuj go
6) jak będzie wypływać, że zbiornika u góry to wybieraj go drugą strzyawką
7) staraj się tak przepompować ze 100ml płynu a nawet więcej
8) gdy uda Ci się już przepompować odpowietrzasz normalnie czyli wciskasz kilka razy hamulec,
trzymasz go, odkręcasz odpowietrznik - zakręcasz odpowietrznik, gwarantuje Ci, że po tej metodzie
wystarczy trzy razy machnąć hamulcem i będzie odpowietrzony (jeśli strzykawą nie wpuściłeś powietrza)

Testowane na zaciskach Nissin

piterq1991
Amator leśnych szlaków
Amator leśnych szlaków
Posty: 258
Rejestracja: czw, 27 wrz 2007, 21:44
Motocykl: Yamaha YZ 250F
Styl jazdy: Motocross
Lokalizacja: Końskie
Podziękował: 0
Podziękowania: 0
Status : Offline

Re: Odpowietrzanie hamulca - jak to zrobić?

Post autor: piterq1991 » ndz, 21 mar 2010, 15:47

Witam!

Mam taki problem, że po zimie straciłem hamulec tylny. Myślałem, że może się zapowietrzył wiec opróżniłem płyn stary i nalałem nowego dokładnie taką metodą jak wyżej opisana. Lecz niestety nic się nie zmieniło. Wcale nie działa. Przy pompowaniu w ogóle nie twardnieje. Nie daje wcale ciśnienia. Rozebrałem Pompkę, przeczyściłem wszytko(oringi całe) lecz i tak to nic nie dało. Można pompować i pompować, ale to nic nie daje. Myślę, żeby kupić zestaw naprawczy do pompki, że to jego wina. Tylko dlaczego tak nagle znikł hamulec skoro wcześniej działał bez zarzutu..?
KAWASAKI KDX 125 > KTM EXC 125 SIX DAYS Edition > YAMAHA YZ250F

http://bikepics.com/members/piterq1991/

piterq1991
Amator leśnych szlaków
Amator leśnych szlaków
Posty: 258
Rejestracja: czw, 27 wrz 2007, 21:44
Motocykl: Yamaha YZ 250F
Styl jazdy: Motocross
Lokalizacja: Końskie
Podziękował: 0
Podziękowania: 0
Status : Offline

Re: Odpowietrzanie hamulca - jak to zrobić?

Post autor: piterq1991 » czw, 25 mar 2010, 23:01

No i koledzy przyszedł mi zestaw naprawczy pompy hamulca. Wymieniony tloczek i gumki, a jak nie działał tak nie działa. Ma ktoś jakieś pomysły?
KAWASAKI KDX 125 > KTM EXC 125 SIX DAYS Edition > YAMAHA YZ250F

http://bikepics.com/members/piterq1991/

WLD_Wlodi
Stewart? Zmienia mi opony!
Stewart? Zmienia mi opony!
Posty: 1040
Rejestracja: czw, 28 sie 2008, 19:48
Motocykl: Różnie to bywa.
Styl jazdy: Motocross
Podziękował: 0
Podziękowania: 0
Status : Offline

Re: Odpowietrzanie hamulca - jak to zrobić?

Post autor: WLD_Wlodi » pt, 26 mar 2010, 14:32

piterq1991 pisze:No i koledzy przyszedł mi zestaw naprawczy pompy hamulca. Wymieniony tloczek i gumki, a jak nie działał tak nie działa. Ma ktoś jakieś pomysły?
Ja miałem podobnie, a na początku wymieniłem przewód, następnie zestaw naprawczy pompy, następnie tłoczek + uszczelniacze i dopiero wtedy zaczął działać :wink:
Może źle odpowietrzasz?

piterq1991
Amator leśnych szlaków
Amator leśnych szlaków
Posty: 258
Rejestracja: czw, 27 wrz 2007, 21:44
Motocykl: Yamaha YZ 250F
Styl jazdy: Motocross
Lokalizacja: Końskie
Podziękował: 0
Podziękowania: 0
Status : Offline

Re: Odpowietrzanie hamulca - jak to zrobić?

Post autor: piterq1991 » pt, 26 mar 2010, 23:44

Znalazł się problem. A mianowicie w pompce było powietrze. Pomogło odpowietrzanie, ale na przewodzie przy samej pompce!
KAWASAKI KDX 125 > KTM EXC 125 SIX DAYS Edition > YAMAHA YZ250F

http://bikepics.com/members/piterq1991/

Rafał92
Mistrz prostej
Mistrz prostej
Posty: 87
Rejestracja: wt, 21 lip 2009, 00:27
Motocykl: Honda CR 125 2001
Styl jazdy: Motocross
Podziękował: 0
Podziękowania: 0
Status : Offline

Re: Odpowietrzanie hamulca - jak to zrobić?

Post autor: Rafał92 » pn, 29 mar 2010, 16:45

Po montażu przewodu w stalowym oplocie różnica w hamowaniu jest :) Klamka jest twardsza i można lepiej wyczuć siłę dozowania. Ale i tak żeby zablokować koło podczas jazdy muszę klamkę do połowy wcisnąć... myślałem, że zakres pracy będzie mniejszy...
Takie pytanie... mam tylko 1.5mm tarczy hamulcowej i z 2.5mm klocków hamulcowych... czas na wymianę. A możecie powiedzieć czy po wymianie będzie różnica?
Zamierzam kupić klocki EBC MX-S185 za 130zł i tarczę zwykłą także EBC po 250zł, wszystko zalać płynem Bel-Ray.
Powiedzcie jeszcze czy płyn hamulcowy może mieć wpływ na jakość hamulca :D bo obecnie mam zalany jakimś DOT4 za 10zł pół litra xD być może od tego płynu mam dość spory zakres pracy klamki. Nie piszcie tylko, że hamulec zapowietrzony :D Układ jest całkowicie odpowietrzony i nie możliwością jest żeby było tam powietrze xD

ODPOWIEDZ

Wróć do „Układ hamulcowy”