Hamulec przedni lekki opór na kole

Pytania dotyczące układu hamulcowego w Twoim motocyklu
Awatar użytkownika
Autor tematu
Spidi460
Gdzie jest sprzęgło?
Gdzie jest sprzęgło?
Posty: 17
Rejestracja: śr, 24 wrz 2014, 18:47
Motocykl: Husaberg 570
Styl jazdy: Enduro
Lokalizacja: PPL
Podziękował: 0
Podziękowania: 0
Status : Offline

Hamulec przedni lekki opór na kole

Post autor: Spidi460 » pn, 7 gru 2015, 18:20

Witam, dziś przy wymianie płynu hamulcowego zauważyłem, lekki opór przy kręceniu przednim kołem. Więc rozkręciłem zacisk przesmarowałem trzpienie i prowadnice czy jak to się tam nazywa. Wszystko skręciłem, wstawiłem moto na podnośnik zakręciłem kołem, wdusiłem hamulec puściłem znów zakręciłem i ten sam opór pozostał. Złapałem za zacisk i lekko siłą go przesunąłem zakręciłem kołem i kręciło się bez oporu. Dodam że jakieś 500km temu wymieniłem klocki hamulcowe, ale nie sprawdzałem czy koło kręci się bez oporów. Mam się tym przejmować ? czy to normalne? a może kwestia dotarcia się klocków ? moto to xr 400r na tylnym kole też jest lekki opór ale mniejszy.

Awatar użytkownika
Majster128
Mechanik motocyklowy
Mechanik motocyklowy
Posty: 3381
Rejestracja: ndz, 26 sie 2007, 10:33
Motocykl: CR 250
Styl jazdy: Motocross
Lokalizacja: Ladzin (Krosno)/Kraków
Podziękował: 0
Podziękowania: 10 razy
Kontakt:
Status : Offline

Re: Hamulec przedni lekki opór na kole

Post autor: Majster128 » pn, 7 gru 2015, 18:42

Uszczelniacze na tłoczkach mogą być uszkodzone i utrudniają cofnięcie tłoczka po zwolnieniu dźwigni.

Awatar użytkownika
Autor tematu
Spidi460
Gdzie jest sprzęgło?
Gdzie jest sprzęgło?
Posty: 17
Rejestracja: śr, 24 wrz 2014, 18:47
Motocykl: Husaberg 570
Styl jazdy: Enduro
Lokalizacja: PPL
Podziękował: 0
Podziękowania: 0
Status : Offline

Re: Hamulec przedni lekki opór na kole

Post autor: Spidi460 » pn, 7 gru 2015, 21:14

Gdzie można kupić takie uszczelniacze ?

Awatar użytkownika
P.S.
Amator leśnych szlaków
Amator leśnych szlaków
Posty: 230
Rejestracja: pn, 4 kwie 2011, 20:36
Styl jazdy: Enduro
Podziękował: 0
Podziękowania: 0
Status : Offline

Re: Hamulec przedni lekki opór na kole

Post autor: P.S. » pn, 7 gru 2015, 21:55

Spidi460 pisze:Witam, dziś przy wymianie płynu hamulcowego zauważyłem, lekki opór przy kręceniu przednim kołem. Więc rozkręciłem zacisk przesmarowałem trzpienie i prowadnice czy jak to się tam nazywa. Wszystko skręciłem, wstawiłem moto na podnośnik zakręciłem kołem, wdusiłem hamulec puściłem znów zakręciłem i ten sam opór pozostał. Złapałem za zacisk i lekko siłą go przesunąłem zakręciłem kołem i kręciło się bez oporu. Dodam że jakieś 500km temu wymieniłem klocki hamulcowe, ale nie sprawdzałem czy koło kręci się bez oporów. Mam się tym przejmować ? czy to normalne? a może kwestia dotarcia się klocków ? moto to xr 400r na tylnym kole też jest lekki opór ale mniejszy.

Moim zdaniem coś spaprałeś :wink: odpowietrzył bym skutecznie układ w pierwszej kolejności .Druga sprawa to na czym śmigałeś poprzednio i co zalałeś tym razem płyny mogą być tolerancyjne wobec siebie ale uszczelniacze już niekoniecznie .Na marginesie tematu po co kręcisz kołem podczas wymiany płynu ?

Awatar użytkownika
Przym
Amator leśnych szlaków
Amator leśnych szlaków
Posty: 211
Rejestracja: pt, 10 lip 2015, 19:22
Motocykl: EXC 300
Styl jazdy: Enduro
Lokalizacja: Garwolin (Mazowieckie)
Podziękował: 0
Podziękowania: 0
Kontakt:
Status : Offline

Re: Hamulec przedni lekki opór na kole

Post autor: Przym » pn, 7 gru 2015, 22:17

Odkręć pokrywę gdzie płyn nalewasz i wciśnij lekko klocki razem z tłoczkiem żeby trochę luzu zrobić między klockami a tarczą. Zakręcasz pokrywkę z powrotem i sprawdzasz, jak wraz za mały luz to spróbuj jeszcze raz, jak za duży się zrobi to pompujesz aż hamulec będzie jak żyleta :)

Awatar użytkownika
Autor tematu
Spidi460
Gdzie jest sprzęgło?
Gdzie jest sprzęgło?
Posty: 17
Rejestracja: śr, 24 wrz 2014, 18:47
Motocykl: Husaberg 570
Styl jazdy: Enduro
Lokalizacja: PPL
Podziękował: 0
Podziękowania: 0
Status : Offline

Re: Hamulec przedni lekki opór na kole

Post autor: Spidi460 » wt, 8 gru 2015, 10:09

P.S. pisze:
Spidi460 pisze:Witam, dziś przy wymianie płynu hamulcowego zauważyłem, lekki opór przy kręceniu przednim kołem. Więc rozkręciłem zacisk przesmarowałem trzpienie i prowadnice czy jak to się tam nazywa. Wszystko skręciłem, wstawiłem moto na podnośnik zakręciłem kołem, wdusiłem hamulec puściłem znów zakręciłem i ten sam opór pozostał. Złapałem za zacisk i lekko siłą go przesunąłem zakręciłem kołem i kręciło się bez oporu. Dodam że jakieś 500km temu wymieniłem klocki hamulcowe, ale nie sprawdzałem czy koło kręci się bez oporów. Mam się tym przejmować ? czy to normalne? a może kwestia dotarcia się klocków ? moto to xr 400r na tylnym kole też jest lekki opór ale mniejszy.

Moim zdaniem coś spaprałeś :wink: odpowietrzył bym skutecznie układ w pierwszej kolejności .Druga sprawa to na czym śmigałeś poprzednio i co zalałeś tym razem płyny mogą być tolerancyjne wobec siebie ale uszczelniacze już niekoniecznie .Na marginesie tematu po co kręcisz kołem podczas wymiany płynu ?


Kołem zakręciłem tak po prostu by sprawdzić czy są jakieś opory toczenia.

Awatar użytkownika
Autor tematu
Spidi460
Gdzie jest sprzęgło?
Gdzie jest sprzęgło?
Posty: 17
Rejestracja: śr, 24 wrz 2014, 18:47
Motocykl: Husaberg 570
Styl jazdy: Enduro
Lokalizacja: PPL
Podziękował: 0
Podziękowania: 0
Status : Offline

Re: Hamulec przedni lekki opór na kole

Post autor: Spidi460 » wt, 8 gru 2015, 20:09

Przym pisze:Odkręć pokrywę gdzie płyn nalewasz i wciśnij lekko klocki razem z tłoczkiem żeby trochę luzu zrobić między klockami a tarczą. Zakręcasz pokrywkę z powrotem i sprawdzasz, jak wraz za mały luz to spróbuj jeszcze raz, jak za duży się zrobi to pompujesz aż hamulec będzie jak żyleta :)
Zrobiłem jak napisałeś. Ale jest tak samo jak było. Tłoczki widać jak odbijają... Wie ktoś gdzie można kupić te uszczelki tłoczków bo bym je profilaktycznie wymienił :)

Awatar użytkownika
Majster128
Mechanik motocyklowy
Mechanik motocyklowy
Posty: 3381
Rejestracja: ndz, 26 sie 2007, 10:33
Motocykl: CR 250
Styl jazdy: Motocross
Lokalizacja: Ladzin (Krosno)/Kraków
Podziękował: 0
Podziękowania: 10 razy
Kontakt:
Status : Offline

Re: Hamulec przedni lekki opór na kole

Post autor: Majster128 » wt, 8 gru 2015, 20:17

Sprawdź również czy masz prostą tarczę.

Awatar użytkownika
Autor tematu
Spidi460
Gdzie jest sprzęgło?
Gdzie jest sprzęgło?
Posty: 17
Rejestracja: śr, 24 wrz 2014, 18:47
Motocykl: Husaberg 570
Styl jazdy: Enduro
Lokalizacja: PPL
Podziękował: 0
Podziękowania: 0
Status : Offline

Re: Hamulec przedni lekki opór na kole

Post autor: Spidi460 » wt, 8 gru 2015, 20:24

Majster128 pisze:Sprawdź również czy masz prostą tarczę.
Obie są proste :wink: Może to kwestia dotarcia klocków lub ułożenia się ich ? Ten opór nie jest jakiś mocny po prostu zakręcę kołem i nie kręci się tak długo jak z rozwartymi klockami.

ODPOWIEDZ

Wróć do „Układ hamulcowy”