tuning zawieszenia w domu ?

Pytania dotyczące serwisowania zawieszenia
Autor tematu
henio12323
Gdzie jest sprzęgło?
Gdzie jest sprzęgło?
Posty: 31
Rejestracja: wt, 19 maja 2009, 19:50
Motocykl: KTM EXC 525
Styl jazdy: Motocross
Podziękował: 0
Podziękowania: 0
Status : Offline

tuning zawieszenia w domu ?

Post autor: henio12323 » ndz, 16 gru 2012, 23:23

Śmigam na EXC 525 i średnio mieszczę się w SAGu ( z 5 kg mi brakuje do dolnej wartości ) przez co trudno jest mi ustawić zawieszenie, albo mam za twarde i gdy jadę po drobnych wybojach to łapy ostro dostają. albo zmiękczę, wtedy byle hopka i dobijam zawieszenie do końca. bawiłem się olejami, ale niewiele to dawało. wiem że wymiana sprężyn na dopasowane pod wage sporo by dały. ale też nie do końca pasuje mi sama praca zawieszenia. śmigam rożnie, czasem wręcz turystyczne enduro gdzie "gumowe" zawieszenie EXC sie super sprawdza, czasem i chyba coraz częściej śmigam po torze i potrzebował bym zawieszenia bardziej podchodzącego pod zawieszenie z SXa. wymyśliłem sobie żeby zawieszenie dać do firmy tuningowej na zestrojenie pod endurocross czyli cos pomiędzy enduro i crossem :P jako, że lubię sam podłubać, a jak to student i z kasą sie nie przelewa, kombinuje jak samemu dojść do poprawienia zawieszenia. w jaki sposób w ogóle firmy tuningują te zawieszenie ? bo domyślam się że nie chodzi tutaj o same sprężyny i zmianę oleju. pewnie bawią się settingiem, da się zrobić cos z tym samemu ? są jakieś nie wiem, wzory/tabele / części zamienne które można kupić ?
Ostatnio zmieniony pn, 17 gru 2012, 09:47 przez henio12323, łącznie zmieniany 1 raz.
EXC 525 ;D

sebek1516
Rekord toru!
Rekord toru!
Posty: 1914
Rejestracja: czw, 21 lut 2008, 16:14
Motocykl: gram w zielone
Styl jazdy: Motocross
Lokalizacja: Lublin
Podziękował: 0
Podziękowania: 0
Kontakt:
Status : Offline

Re: tuning zawieszenia w domu ?

Post autor: sebek1516 » ndz, 16 gru 2012, 23:35

Henio daj Pietrkowi On się zna :D

A co do nazwy endurocross nie wzięła się ona z powodu mieszania ustawień zawieszenia a złotego środka bez kasy nie znajdziesz. Settingu bez wiedzy a tym bardziej doświadczenia też nie ustawisz choćbyś miał szeregi tabel. Poza tym trzeba tez blaszki wymieniać na inne. Poluj na inne sprężyny a jakie to powie Ci Marek Antczak. Tylko czy warto? Może crosidło kup?
Części do Rm 125 2001 i pokrewnych do skrzyni- SPRZEDAM

Awatar użytkownika
Majster128
Mechanik motocyklowy
Mechanik motocyklowy
Posty: 3381
Rejestracja: ndz, 26 sie 2007, 10:33
Motocykl: CR 250
Styl jazdy: Motocross
Lokalizacja: Ladzin (Krosno)/Kraków
Podziękował: 0
Podziękowania: 10 razy
Kontakt:
Status : Offline

Re: tuning zawieszenia w domu ?

Post autor: Majster128 » ndz, 16 gru 2012, 23:37

Coś co jest do wszystkiego jest do niczego. Masz dobre enduro, które nie jest stworzone do jazdy po torze.
Chcesz coś kombinować z zawieszeniem? Wtedy nie będziesz miał już dobrego enduro, a na tor nadal nie będzie się nadawał.

Autor tematu
henio12323
Gdzie jest sprzęgło?
Gdzie jest sprzęgło?
Posty: 31
Rejestracja: wt, 19 maja 2009, 19:50
Motocykl: KTM EXC 525
Styl jazdy: Motocross
Podziękował: 0
Podziękowania: 0
Status : Offline

Re: tuning zawieszenia w domu ?

Post autor: henio12323 » pn, 17 gru 2012, 09:51

Wiadomo, że nie ustawię zawieszenia pod każdy teren. chciałbym je po prostu nieco przerobić na zawieszenie charakterystyką zblizoną do zawieszenia z SXa. ( SX i tak ma inny zawias bo ma zawieszenie dwukomorowe ) znam ludzi którzy latają nawet na zawodach MX na endurakach, mają własnie jedynie zawieszenie po tuningu i spokojnie dają sobie rade z crossówkami :) chodzi mi o konkrety co i jak wymienić, gdzie mozna kupić blaszki, czy moze wystarczy kilka wywalić/dołozyć ? nie chciałbym po prostu płacić komuś za coś, co pewnie mógłbym sam zrobić
EXC 525 ;D

sebek1516
Rekord toru!
Rekord toru!
Posty: 1914
Rejestracja: czw, 21 lut 2008, 16:14
Motocykl: gram w zielone
Styl jazdy: Motocross
Lokalizacja: Lublin
Podziękował: 0
Podziękowania: 0
Kontakt:
Status : Offline

Re: tuning zawieszenia w domu ?

Post autor: sebek1516 » pn, 17 gru 2012, 17:34

Nie zrobisz tego sam. Daj sobie spokój.
Blaszki:
http://shop.technical-touch.com:8080/default.aspx
Dało CI to coś? Nic... ;)
Sam możesz wsadzić nowe sprezyny, zalać nowy olej.
Części do Rm 125 2001 i pokrewnych do skrzyni- SPRZEDAM

Awatar użytkownika
marek antczak
Mechanik motocyklowy
Mechanik motocyklowy
Posty: 468
Rejestracja: ndz, 27 lut 2011, 22:19
Motocykl: rmz
Styl jazdy: Motocross
Lokalizacja: Niemcy Zülpich
Podziękował: 0
Podziękowania: 0
Status : Offline

Re: tuning zawieszenia w domu ?

Post autor: marek antczak » pn, 17 gru 2012, 22:03

Ja pwiem cos od siebie a znam sie na rzeczy. Koszt modyfikacji zawieszenia czyli dopasowanie go do rodzaju sportu , wagi i pereferencj kierowcy wygladaja nastepijaco; sprezyny kompklet to wydatek jakiis 900 pln http://allegro.pl/listing.php/search?st ... rezyny+ktm ( moze ktos potrafi taniej kupic ale czesto idzie za tym jakosc . Nastepnie do standardowego tuningu oraz przeprowadzanego zarazem serwisu zawieszenia trzeba doliczyc uszczelniacze 50-200 pln ( w zaleznosci od producenta i jakosci ) do tego trzeba doliczac okolo 1,5 litra oleju ( przod 1,2 l i tyl okolo 350 ml) to dodatkowy koszt okolo 100 pln i wiecej np oleje KYB sa drogie ale i wysokkiej jakosci. Modyfikacja zawieszenia polega na zmianie setingu blaszek znajdujacych sie na zaworach olejowych ktore odpowiedzialne sa za szybkosc i ilosc przeplywanego oleju i taka jedna blaszka kosztuje okolo 4-8 pln za sztuke i tu trzeba liczac ile tych blaszek sie zmieni ( zalorzy) wtedy moze wyjsc nawet koszt 150 pln . Do calosci uslugi trzeba oczywiscie doliczyc koszt wykonanej uslugi i wykonanych czynnosci np polerowanie, mycie zawieszenia, rozkladanie -skladanieb, do tego trzeba miec narzedzia niekiedy dedykowanie tylko do jednego rodzaju zawieszen oraz odpowiednio wyposarzony warsztat np tokarka butla z azotem ,nabijak do amortyzatorow PDS itp. Ktos kto potrafi liczac moze zobaczac ile kosztuje sam material a ile kosztuje wykonanie uslugi i ile moze zaoszczedzic tylko tu powstaje pytanie , a jak zrobic tak aby dzalalo , ile trzeba i gdzie co trzeba zmienic? Odp Tego nigdzie nie znajdziesz , dlatego to tez kosztuje :D Pozdrawiam wszystkich milosnikow sportu oraz domowych tunerow.
Ps. przepraszam za byki :(

Autor tematu
henio12323
Gdzie jest sprzęgło?
Gdzie jest sprzęgło?
Posty: 31
Rejestracja: wt, 19 maja 2009, 19:50
Motocykl: KTM EXC 525
Styl jazdy: Motocross
Podziękował: 0
Podziękowania: 0
Status : Offline

Re: tuning zawieszenia w domu ?

Post autor: henio12323 » pn, 17 gru 2012, 22:49

No i o taką odpowiedź mi chodziło, mam dostęp do sprzętu, praktycznie cały fabryczny KTMa zestaw kluczy, urządzeń, ściągaczy i co tam WP wymyśliło. azot olej wszystko mam ;D jedynie kwestia tego właśnie co i jak dobrać, skoro nie ma tabel ani żadnych rozpisek, i jest to "tajemnica" firmy no to trudno odpuszczę sobie, kiedyś widziałem tabelkę z jakimiś parametrami właśnie do mojego zawieszenia, jak dana zmiana wpłynie na pracę itp z konkretami odnośnie rożnych sprężyn itp. Ciężko mi znaleźć. Trudno, albo się samemu zimowymi wieczorami pobawię, albo odpuszczę ;D
EXC 525 ;D

Awatar użytkownika
marek antczak
Mechanik motocyklowy
Mechanik motocyklowy
Posty: 468
Rejestracja: ndz, 27 lut 2011, 22:19
Motocykl: rmz
Styl jazdy: Motocross
Lokalizacja: Niemcy Zülpich
Podziękował: 0
Podziękowania: 0
Status : Offline

Re: tuning zawieszenia w domu ?

Post autor: marek antczak » pn, 17 gru 2012, 23:01

Wszyscy oficjalni dilerzy Ktm maja dostep do danych technicznych motocykli a tam znajduja sie tez setingi zawieszen i dane techniczne tj. ilosc oleju ,cisnienie i wszystko co znajduje sie w amortyzatorze,np twardosc sprezyny . Patrzac na to i porownujac rozne roczniki oraz pojemnosci motocykli mozna dojsc swoimi silami do pewnych wnioskow a wnioski te mozna zkonsultowac np jakis dobry kolega z forum 8)

wavan
Gdzie jest sprzęgło?
Gdzie jest sprzęgło?
Posty: 19
Rejestracja: czw, 3 maja 2012, 10:43
Styl jazdy: Motocross
Podziękował: 0
Podziękowania: 0
Status : Offline

Re: tuning zawieszenia w domu ?

Post autor: wavan » czw, 27 gru 2012, 12:45

Marku mam pytanie - sa jakies wzory itp na sprawdzenie jaka sprezyna jest pod jaka wage? Husqvarna TE310 2012r. na jaka wage ma fabryczne ustawienia ? czy jest sens cos grzebac przy nowym fabrycznym zawieszniu (kierowca 80kg) ?

Bostorn
Mistrz prostej
Mistrz prostej
Posty: 118
Rejestracja: czw, 26 mar 2009, 22:34
Motocykl: exc 450 / CRX Del Sol
Styl jazdy: Motocross
Lokalizacja: Henrykowo/Białystok/Lublin
Podziękował: 0
Podziękowania: 0
Kontakt:
Status : Offline

Re: tuning zawieszenia w domu ?

Post autor: Bostorn » sob, 5 sty 2013, 19:50

Witam

Super kolega z forum świetnie radzi i dopowiada :D i chwała mu za to, i wielkie dzięki

a teraz do kolegi powyżej, również zastanawiam się nad ciekawym "tjuningiem zawiasu" miałem w planie calutki komplecik ohlinsa przód i tył do mojej cr 125, ale nie wypaliło, znowu mam możliwosc zamontowania w niej , co prawda pochodzącej od crfy spręzyny również ohlinsa z serii TTX która ma następujący nacisk 46N/mm , zauważyłem że jest 2ga identyczna sprężyna ale o nacisku 56N/mm i sprzedający opisał że jest pod 95kg, ja natomiast ważę ok 75-80kg, świąteczne jedzenie się jeszcze trawi, dlatego taki przedział

Czy te 46N będzie idealne pod moją wagę?

i 2 pytanie, co sądzisz o sprężynie na tył firmy K-tech

z biegiem czasu możliwe ze swoj tylni amor reanimuję, dam nowe uszczelniacze, olej, azot, ale na chwile obecną to troszkę droga zabawa, a sprężyna jak by nie pasowała zawsze można sprzedac. Czy sama sprężyna, dobre zgranie jej z amorkiem może ździałac cuda? :D

pozdro
Polerowanie Alu,serwis motocykli, części,ubrania i akcesoria na zamówienie
No Risk, No Fun :D

Awatar użytkownika
marek antczak
Mechanik motocyklowy
Mechanik motocyklowy
Posty: 468
Rejestracja: ndz, 27 lut 2011, 22:19
Motocykl: rmz
Styl jazdy: Motocross
Lokalizacja: Niemcy Zülpich
Podziękował: 0
Podziękowania: 0
Status : Offline

Re: tuning zawieszenia w domu ?

Post autor: marek antczak » sob, 5 sty 2013, 20:13

46 (na tylni amor) może być za miękka sprężyną choć jest to możliwe ze może pasować (original46)wszystko zależny jakim szybkim kierowca jesteś? Sprężyny K-tech sa dobrej jakości.

Bostorn
Mistrz prostej
Mistrz prostej
Posty: 118
Rejestracja: czw, 26 mar 2009, 22:34
Motocykl: exc 450 / CRX Del Sol
Styl jazdy: Motocross
Lokalizacja: Henrykowo/Białystok/Lublin
Podziękował: 0
Podziękowania: 0
Kontakt:
Status : Offline

Re: tuning zawieszenia w domu ?

Post autor: Bostorn » sob, 5 sty 2013, 23:46

czy szybkim? trudno określic, tą 3 momentami mocniej wykrece az 4 będzie trzeba wbic, zależy od toru i kondycji

czy taka zamiana sprezyny oemowskiej na ohlinsa takowego ma sens?
jedna zolta i 2ga zolta, jedna jak mowisz ma 46N i 2 ma tyle samo

jaka miedzy nimi jest roznica?
Polerowanie Alu,serwis motocykli, części,ubrania i akcesoria na zamówienie
No Risk, No Fun :D

ODPOWIEDZ

Wróć do „Zawieszenie”