KTM 250SXF 06 ciężko wchodzą biegi, trzask przy zmianie

Pytaj o to jak dbać i serwisować swój motocykl!
Autor tematu
Malec
Mistrz prostej
Mistrz prostej
Posty: 52
Rejestracja: czw, 11 paź 2007, 10:26
Motocykl: KTM SXF250 2016
Styl jazdy: Motocross
Lokalizacja: Częstochowa
Podziękował: 0
Podziękowania: 0
Kontakt:
Status : Offline

KTM 250SXF 06 ciężko wchodzą biegi, trzask przy zmianie

Post autor: Malec » śr, 28 sty 2009, 10:49

Mam poważny problem ze zmianą biegów w moim KTM 250 SXF 06.
Biegi wchodzą ciężko z wyraźnym, głośnym trzaskiem w momencie "wskakiwania" przełożenia. Nie ma różnicy czy wbijam w górę, czy redukuję w dół, efekt jest taki sam, na wszystkich biegach. Nie ma też znaczenia czy używam sprzęgła przy zmianie, czy nie, zawsze trzeba dość mocno nacisnąć dźwignię, żeby zmienić bieg. Przy czym prawie zawsze towarzyszy temu nieprzyjemny trzask.
Nie da się też wrzucić biegu jałowego, pomimo delikatnych lub bardziej radykalnych prób. Żeby "wrzucić luz" trzeba koniecznie zgasić moto.
Jeszcze niedawno te objawy były tylko przejściowe, tzn czasem było OK, biegi wchodziły gładko, bez trzasków i łatwo możnabyło "wrzucić luz" a tylko czasem się pieprzyło. Teraz cały czas jest tak samo chu...owo. :-(
Żeby na razie nie wyciągać i nie rozpoławiać silnika zrzuciłem tylko prawy dekiel kartera z pompą wody. Rozebrałem sprzęgło i odkręciłem kosz.
Z tej strony wszystko wygląda OK. Żadnych widocznych usterek, czy podejrzanych luzów. :? :shock:
Nie wiem co robić. Wydawało mi się że to będzie związane z samym mechanizmem zmiany biegów, ale tu wszystko wydaje się być w porządku.
Czy tylko mi się wydaje??? Coś przeoczyłem???

Może jest jakiś patent na tą usterkę, który oszczędzi mi rozbierania reszty silnika i grzebania głębiej???
Będę wdzięczny za każdą radę.

POMOŻECIE??? ;)

MX_Bartek
Uzależniony od adrenaliny
Uzależniony od adrenaliny
Posty: 518
Rejestracja: ndz, 26 sie 2007, 22:24
Motocykl: KTM 250 SXF '07
Styl jazdy: Motocross
Podziękował: 0
Podziękowania: 0
Status : Offline

Re: KTM 250SXF 06 ciężko wchodzą biegi, trzask przy zmianie

Post autor: MX_Bartek » śr, 28 sty 2009, 13:42

raczej trzeba dobrać się do trybów, bo to napewno coś z nimi
może głupie pytanie, ale czy miałeś dobry olej w skrzyni? znam właśnie taki przypadek, że gość jeździł bez oleju, bo gdzieś mu tam wyciekł i nie zobaczył i mówił, że były takie same objawy, najpierw nie dało się wrzucić luzu, potem jedynki i potem dopiero zajrzał

Autor tematu
Malec
Mistrz prostej
Mistrz prostej
Posty: 52
Rejestracja: czw, 11 paź 2007, 10:26
Motocykl: KTM SXF250 2016
Styl jazdy: Motocross
Lokalizacja: Częstochowa
Podziękował: 0
Podziękowania: 0
Kontakt:
Status : Offline

Re: KTM 250SXF 06 ciężko wchodzą biegi, trzask przy zmianie

Post autor: Malec » śr, 28 sty 2009, 13:53

MX_Bartek pisze: może głupie pytanie, ale czy miałeś dobry olej w skrzyni?
rzeczywiście głupie pytanie... ;)
olej zawsze najlepszy, poziom OK, nigdy nie ubywało.

Ryjek
Mistrz prostej
Mistrz prostej
Posty: 66
Rejestracja: pt, 5 paź 2007, 19:32
Motocykl: kilka
Styl jazdy: Motocross
Lokalizacja: Sanok/ Lublin
Podziękował: 0
Podziękowania: 0
Kontakt:
Status : Offline

Re: KTM 250SXF 06 ciężko wchodzą biegi, trzask przy zmianie

Post autor: Ryjek » śr, 28 sty 2009, 13:57

Regulowałeś wcześniej sprzęgło, może delikatnie ciągnęło? Jeżeli tak to masz podobne objawy jak przy zużyciu kosza sprzęgłowego. Ale skoro mówisz że sprzęgło sprawdziłeś hm... patrzyłeś dokładnie czy ząbki na koszu sprzęgłowym mają równe krawędzie? Bo skoro z koszem sprzęgłowym jest wszystko ok. to pozostaje cie tylko dogrzebać się do wnętrza.

Yamaciek
Mistrz prostej
Mistrz prostej
Posty: 125
Rejestracja: pt, 17 mar 2006, 16:38
Motocykl: Łajzi 450F
Styl jazdy: Motocross
Lokalizacja: Białystok
Podziękował: 0
Podziękowania: 0
Status : Offline

Re: KTM 250SXF 06 ciężko wchodzą biegi, trzask przy zmianie

Post autor: Yamaciek » śr, 28 sty 2009, 22:54

Objawy zdecydowanie wskazują na problem ze sprzęgłem. Zużyty kosz, krzywe tarcze, nierówne sprężyny, zły olej, niecałkowite wysprzęglanie (układ pompa-siłownik) to możliwe logiczne przyczyny oraz inne nieprzewidywalne ograniczone wyobraźnią "naprawiaczy". Może jest coś co Twoim zdaniem jest OK a takim nie jest?

Autor tematu
Malec
Mistrz prostej
Mistrz prostej
Posty: 52
Rejestracja: czw, 11 paź 2007, 10:26
Motocykl: KTM SXF250 2016
Styl jazdy: Motocross
Lokalizacja: Częstochowa
Podziękował: 0
Podziękowania: 0
Kontakt:
Status : Offline

Re: KTM 250SXF 06 ciężko wchodzą biegi, trzask przy zmianie

Post autor: Malec » czw, 29 sty 2009, 12:18

Yamaciek pisze:Objawy zdecydowanie wskazują na problem ze sprzęgłem. Zużyty kosz, krzywe tarcze, nierówne sprężyny, zły olej, niecałkowite wysprzęglanie (układ pompa-siłownik) to możliwe logiczne przyczyny oraz inne nieprzewidywalne ograniczone wyobraźnią "naprawiaczy". Może jest coś co Twoim zdaniem jest OK a takim nie jest?
Faktycznie kosz jest delikatnie zużyty, zresztą od razu ostrożnie wyrównałem wyżłobienia. Tarcze igła. Co do "naprawiaczy", kilku z nich robiło oględziny i poza sugestią żeby lekko wygładzić ścianki kosza, żaden nie dopatrzył się nieprawidłowości.
Czy wyżłobienia w koszu głębokie na ok 0.1-0.15 mm miałyby aż taki wpływ na płynną pracę przekładni, nawet przy zmianie biegów bez sprzęgła?
BTW dzięki za opinie

szczuku
VIP
VIP
Posty: 261
Rejestracja: czw, 12 kwie 2007, 23:27
Styl jazdy: Motocross
Lokalizacja: Bydgoszcz
Podziękował: 0
Podziękowania: 0
Kontakt:
Status : Offline

Re: KTM 250SXF 06 ciężko wchodzą biegi, trzask przy zmianie

Post autor: szczuku » wt, 3 lut 2009, 21:35

Wyzlobienia w koszu sprzeglowym nie wplywaja na prace skrzyni biegow, jedynie jak masz juz je dosc duze to sprzeglo moze ciagnac. Ogolnie mogles zostawic - nie pilowac kosza, teraz zrobil sie wiekszy luz pomiedzy listkiem kosza a wyzlobieniem tarczy i tylko szybciej bedzie sie kosz zuzywal az bedzie trzeba kupic nowy.

ODPOWIEDZ

Wróć do „Silnik”