YZ426f - magneto plywa w oleju

Pytaj o to jak dbać i serwisować swój motocykl!
Autor tematu
soldi
Gdzie jest sprzęgło?
Gdzie jest sprzęgło?
Posty: 20
Rejestracja: śr, 4 cze 2008, 18:49
Motocykl: Yamaha YZ426F
Styl jazdy: Motocross
Podziękował: 0
Podziękowania: 0
Kontakt:
Status : Offline

YZ426f - magneto plywa w oleju

Post autor: soldi » ndz, 7 wrz 2008, 19:30

Wymieniałem sobie sprężyny od docisku sprzęgła. Motor położyłem na lewej stronie, żeby nie spuszczać oleju. Wyjąłem stare, zamówiłem nowe. Z racji że nie było dostępnych sprężyn od ręki, to przez 2 dni motor poleżał na boku (nie zauważyłem żadnych wycieków oleju). Później zakręciłem pokrywę sprzęgła i postawiłem go na stojaku. Jak doszły sprężyny, to z powrotem położyłem go na bok, odkręciłem pokrywę, założyłem sprężyny. W tym momencie zauważyłem małą plamkę oleju na ziemi. Po złożeniu silnika postawiłem maszynę do pionu i sprawdziłem stan oleju - sucho... bagnet nawet nie zamoczony. No to dolałem co miałem (ze 300ml) i nadal sucho. Pod motorem sucho - nie było opcji wycieku! Uszczelniacze pompy wody wymieniałem niedawno i nie ma opcji że poszło coś do chłodnicy - z resztą poziom płynu chłodzącego się zgadza. Odkręciłem tą plastikową zaślepkę od "pokręcania wałem" (ta po lewej stronie na pokrywie magneta) i olej wyciekł... Wg książki serwisowej tam nie powinno być oleju (a już na pewno nie tyle :/ ). Wylałem stamtąd blisko 1.5 litra! Czyli w zasadzie wszystko co powinno być w silniku :/

Jaką cholerą on tam się znalazł?? Co mogło puścić?

fgh98
Mistrz prostej
Mistrz prostej
Posty: 142
Rejestracja: pt, 25 sie 2006, 21:46
Motocykl: YZ450F
Styl jazdy: Motocross
Podziękował: 0
Podziękowania: 0
Status : Offline

Re: YZ426f - magneto plywa w oleju

Post autor: fgh98 » ndz, 7 wrz 2008, 23:46

Jak sie tam dostał to pojecia tez nie mam na opis.....

Ale z tego co wiem to do 426 oleju powinno wchodzic 1,2L a potem dolewasz na wymiar z bagnetu.
A co do sprawdzania oleju to moj mechanik zaleca mi sprawdzanie go po jezdzie jak motor postoi(w pionie ;) ok 2-5 min......

Fgh98

Autor tematu
soldi
Gdzie jest sprzęgło?
Gdzie jest sprzęgło?
Posty: 20
Rejestracja: śr, 4 cze 2008, 18:49
Motocykl: Yamaha YZ426F
Styl jazdy: Motocross
Podziękował: 0
Podziękowania: 0
Kontakt:
Status : Offline

Re: YZ426f - magneto plywa w oleju

Post autor: soldi » pn, 8 wrz 2008, 09:30

wchodzi 1.7 litra po wymianie z filtrem..

podejrzewam uszkodzony zimmering na wale - no bo skąd więcej...

zły sen lanserów
Gdzie jest sprzęgło?
Gdzie jest sprzęgło?
Posty: 1
Rejestracja: pt, 16 lis 2007, 13:03
Styl jazdy: Motocross
Podziękował: 0
Podziękowania: 0
Status : Offline

Re: YZ426f - magneto plywa w oleju

Post autor: zły sen lanserów » pn, 8 wrz 2008, 10:53

w YZ426F podobnie jak YZ250F i 450F skrzynia sprzegło zapłon i wał korbowy sa połączone kanałami i otworami wiec olej w magnecie to normalka przez otwór w pokrywie zapłonu wypłynie cały olej z silnika. magneto cały czas pracuje w oleju wiec wszystko jest ok! :D

Autor tematu
soldi
Gdzie jest sprzęgło?
Gdzie jest sprzęgło?
Posty: 20
Rejestracja: śr, 4 cze 2008, 18:49
Motocykl: Yamaha YZ426F
Styl jazdy: Motocross
Podziękował: 0
Podziękowania: 0
Kontakt:
Status : Offline

Re: YZ426f - magneto plywa w oleju

Post autor: soldi » pn, 8 wrz 2008, 12:30

mhm... zdziwiło mnie tylko, że w instrukcji obsługi nie ma wzmianki na temat spuszczania oleju podczas zdejmowania pokrywy magneta.. no i to że w silniku było pusto i jak postawiłem motor do pionu, to się nie przelało z powrotem :/

kamyl88
Mistrz prostej
Mistrz prostej
Posty: 81
Rejestracja: pt, 18 lip 2008, 11:34
Motocykl: TS 80, RM 125, XTZ 660
Styl jazdy: Motocross
Podziękował: 0
Podziękowania: 0
Status : Offline

Re: YZ426f - magneto plywa w oleju

Post autor: kamyl88 » pn, 8 wrz 2008, 13:30

taa magneto pływa w oleju ty chyba chory jestes znawco:finga: :finga: tam ma byc suchutko

ecik
VIP
VIP
Posty: 1001
Rejestracja: wt, 24 sty 2006, 10:28
Styl jazdy: Motocross
Podziękował: 0
Podziękowania: 0
Status : Offline

Re: YZ426f - magneto plywa w oleju

Post autor: ecik » pn, 8 wrz 2008, 13:55

soldi a wiesz jak się sprawdza olej w takim motorku? Trzeba go odpalić i musi się rozgrzać i wtedy dopiero patrzysz jaki jest stan oleju przez bagnet. W innym przypadku gdy jest nieodpalony to będzie ci zawsze zero pokazywał.

Pozdro

Autor tematu
soldi
Gdzie jest sprzęgło?
Gdzie jest sprzęgło?
Posty: 20
Rejestracja: śr, 4 cze 2008, 18:49
Motocykl: Yamaha YZ426F
Styl jazdy: Motocross
Podziękował: 0
Podziękowania: 0
Kontakt:
Status : Offline

Re: YZ426f - magneto plywa w oleju

Post autor: soldi » pn, 8 wrz 2008, 20:11

ecik pisze:soldi a wiesz jak się sprawdza olej w takim motorku? Trzeba go odpalić i musi się rozgrzać i wtedy dopiero patrzysz jaki jest stan oleju przez bagnet. W innym przypadku gdy jest nieodpalony to będzie ci zawsze zero pokazywał.

Pozdro

no ok, od kiedy mam krosówke to się masy rzeczy uczę na nowo ;) ale powiedz mi co się stanie, jak odpalę motor, rozgrzeje go i się okaże że nie ma oleju :P może już być za późno na dolewkę :P

więc ma być ten olej w komorze magneta czy nie bo teraz to już zgłupiałem...

kamyl88
Mistrz prostej
Mistrz prostej
Posty: 81
Rejestracja: pt, 18 lip 2008, 11:34
Motocykl: TS 80, RM 125, XTZ 660
Styl jazdy: Motocross
Podziękował: 0
Podziękowania: 0
Status : Offline

Re: YZ426f - magneto plywa w oleju

Post autor: kamyl88 » pn, 8 wrz 2008, 21:09

nie ma tam byc zadnego oleju jak sobie to wyobrazasz ze te cewki ktore wytwazaja prad sa zamaczane w oleju? przeciez by zwarcie robilo jakby to wszystko bylo zanuzone po uszy POWTARZAM JESZCZE RAZ NIE MA BYC TAM ZADNEGO OLEJU nie wprowadzaj kolegi w blad

gajowy
Do odcięcia!
Do odcięcia!
Posty: 719
Rejestracja: ndz, 1 sty 2006, 10:11
Styl jazdy: Motocross
Lokalizacja: Gdańsk
Podziękował: 0
Podziękowania: 0
Status : Offline

Re: YZ426f - magneto plywa w oleju

Post autor: gajowy » pn, 8 wrz 2008, 21:47

nie ma tam byc zadnego oleju jak sobie to wyobrazasz ze te cewki ktore wytwazaja prad sa zamaczane w oleju? przeciez by zwarcie robilo jakby to wszystko bylo zanuzone po uszy POWTARZAM JESZCZE RAZ NIE MA BYC TAM ZADNEGO OLEJU nie wprowadzaj kolegi w blad
Tam jest olej. Zadnego zwarcia nie ma, wiekszosć motocykli 4T japońskich ma alternator maczany w oleju. Zresztą były tu juz kiedyś podobny temat. Z tego co pamiętam to w silniku tej yamahy tam ma byc olej. A wylał się dlatego że na dluższym postoju po prostu cały splynał z ramy do silnika. Przecież jak jest procedura sprawdzanai poziomu oleju, to jest podane że silnik musi kilka chwil popracowac zeby pompa przepusciła olej do ramy i aby caly uklad się napełnil-wtedy możesz mierzyc poziom oleju. Na dłuższym postoju caly olej spływa w dół, czyli do silnika.
Dodam więcej-jak zalejesz iskrownik wodą (pod warunkiem ze iskrownik z zapłonu bzstykowego) to nadal będzie wytwarzany prąd.
Dowod-w pracującym silniku KTM LC4 po wodowaniu spuszczalem wodę z iskrownika, silnik pracował bez żadnyuch przerw mimo ze jednocześnie z iskrownika wylewał się strumień wody:)
Prąd jest wytwarzany przez wirujące pole magnetyczne w przewodzie (cewce) i nie przeszkadza w tym ani woda ani olej. Dokładnie na tej samej zasadzie co elektryczne pompy paliwa w zbiornikach aut-nie są hermetyzowane, benzyna/olej napędowy przepływa przez uzwojenia i wirnik się kreci wesoło w tej cieczy. I w niczym to nie przeszkadza...
Pzdr.
Husqvarna CR 250 82`, Husqvarna SM 450R 08`, Beta Zero 125 91`.

plazgut
Uzależniony od adrenaliny
Uzależniony od adrenaliny
Posty: 454
Rejestracja: ndz, 9 wrz 2007, 00:33
Motocykl: CRF250R '06
Styl jazdy: Enduro
Lokalizacja: Sulechów
Podziękował: 0
Podziękowania: 0
Status : Offline

Re: YZ426f - magneto plywa w oleju

Post autor: plazgut » pn, 8 wrz 2008, 23:26

No nie do końca gajowy masz rację. Bo wnikając w szczegóły to zmiana ośrodka z powietrza na olej ma wpływ. Zachowanie się pola magnetycznego zmienimy, gdy zmieniony zostanie ośrodek, w którym rozchodzi się to pole, a to dlatego, że wszystko ma swoją przenikalnośc megnetyczną/dielektryczną. Ale faktem jest jednak, że ma to nikły wpływ na prace silnika ;)
Obecnie: CRF250R '06, BMW K100RS, K-750
Było: Komarek :), Honda MTX 80, CR125 '97, YZ250F '03, CX500, Maico 250

Autor tematu
soldi
Gdzie jest sprzęgło?
Gdzie jest sprzęgło?
Posty: 20
Rejestracja: śr, 4 cze 2008, 18:49
Motocykl: Yamaha YZ426F
Styl jazdy: Motocross
Podziękował: 0
Podziękowania: 0
Kontakt:
Status : Offline

Re: YZ426f - magneto plywa w oleju

Post autor: soldi » wt, 9 wrz 2008, 02:41

dzięki panowie - mój błąd z tym sprawdzaniem, że nie doczytałem sobie ;) taki nawyk z szosowych motocykli - najpierw sprawdź olej, a później ruszaj ;) w takim razie idę zatopić cewki w oleju i wesoło śmigać :D

pozdro!

ODPOWIEDZ

Wróć do „Silnik”