Szum w silniku KX 250 2T 2004r

Pytaj o to jak dbać i serwisować swój motocykl!
Autor tematu
qbcki
Gdzie jest sprzęgło?
Gdzie jest sprzęgło?
Posty: 3
Rejestracja: śr, 13 sie 2008, 18:45
Motocykl: KX 250 2004r.
Styl jazdy: Motocross
Podziękował: 0
Podziękowania: 0
Kontakt:
Status : Offline

Szum w silniku KX 250 2T 2004r

Post autor: qbcki » pt, 15 sie 2008, 02:05

Witam.
Z góry przepraszam, ale mój post będzie troszkę przydługawy...ze względu na to, iż dokladne opisanie problemu bycmoze pomoze w zlokalizowaniu usterki...chciałem również zaznaczyc, iż przeczytalem wszystko co mozliwe na tym forum co mogloby mi pomóc i używałem "Szukajki"....
Problem to: Kawasaki KX 250 2t 2004r... mianowicie COŚ szumi w silniku...
od kilku delikatnych (bo od kiedy zaczęło szumiec staram sie go nie przegrzewac) jazd próbuje zlokalizowac usterkę.
Szum wydaje się byc łożyskiem, gdyż występuje przy mocno rozgrzanym silniku i przede wszystkim przy obciążeniu.
Mam kilka pytan, co do działania tego silnika, więc proszę o pomoc was (wydaje mi się "znawców tematu")
1. Kiedy jadę na obojętnie jakim biegu czy luzie na w miarę zimnym silniku (0-10 min jazdy - odkręcanie manety do połowy)
kompletnie nic sie nie dzieje, motor ladnie wchodzi na obroty itd...
2. W miarę jak silnik dostaje temperatury, cos zaczyna szumiec, ale tylko i wyłącznie kiedy odkrecam manete powyzej polowy gazu - czyli pod poważnym obciążeniem.
3. Kiedy jade na 3/4 gwizdka na obojetnie ktorym biegu i szumi, po sekundzie po spuszczeniu z gazu szum ustaje.
4. Kiedyś mocno przegrzałem motor na pustyni... co zaowocowało ostrym szumem, nawet na ZGASZONYM motorze, podczas pchania na LUZIE ! co mnie zadziwiło... bo byłem przekonany, że to łożysko na wale.
Wg. mojej, widocznie niezbyt dużej wiedzy na temat silników spalinowych, wydaje się, że jeśli wybiję na luz to powinno rozłączyc wał od koła tylnego i powinien on przestac się kręcic... tak? WIĘC SKĄD SZUM ? może kosz sprzęgłowy i to łożysko wałeczkowe?
Dzisiaj, całą jazdę poświęciłem na zlokalizowanie usterki i z tego co zauważyłem... Kiedy jadę na 5tym biegu okolo 100km/h na mocno rozgrzanym silniku... słychac mnie na drugim koncu swiata, za sprawą tego łozyska, które jest głośniejsze niz sam wydech..., postanawiam wyłączyc silnik co też robię... na sprzęgle zacisnietym... szum ustaje. (no to myślę WAŁ do kurr......!)
Ale mam jeszcze pytanie co do kosza sprzęgłowego... Czy podczas pchania motocykla na calkowitym luzie bez zacisnietego sprzegla kręci się tam jakiekolwiek łożysko, prócz małej zębatki?
i teraz pytanie nr 2... Czy w motocyklu crossowym takim jak moj, po wcisnięciu sprzęgła na zimnym, zgaszonym silniku np. na pierwszym biegu kolo powinno miec opór ? (u mnie stawia wyraźny) lecz jeśli stoję zapalonym motocyklem na pierwszym biegu z wcisnietym sprzeglem, to motocykl nie zgaśnie moze tylko delikatnie zejdzie z minimalnych obrotów, ale dalej równo pracuje...czyli ustawienie sprzęgła wygląda na dobre...
Teraz podsumuję...
obstawiam kosz sprzęgłowy i to wałeczkowe łożysko, lecz możliwe że to wał, lub łożyskowanie korbowodu, lecz jakoś odstrasza mnie to, że miesiąc temu kiedy pchałem zgaszonego na luzie to szumiało!... jeśli się jednak wyraźniej przysłuchac, odgłos dobiega ze skrzyni biegów i okolic sprzęgła...może to któreś łożyskowanie skrzyni ?
Będę bardzo wdzięczny za każdą pomoc.
P.S. Czy ktoś rozbierał kiedyś takie kawasaki i wie może, jakie dokladnie modele łożysk mamy tam na wale i na koszu... chciałbym kupic jakieś zamienniki - albo może chociaż ich średnice wew. i zew. ?
Z góry dziękuję za pomoc i pozdrawiam.
QB
Pasjonuje mnie zapach etylinki o poranku...

2T
Mistrz prostej
Mistrz prostej
Posty: 94
Rejestracja: wt, 6 lis 2007, 02:42
Styl jazdy: Motocross
Podziękował: 0
Podziękowania: 0
Status : Offline

Re: Szum w silniku KX 250 2T 2004r

Post autor: 2T » sob, 16 sie 2008, 19:48

:?: hm... naprawde task dużo napisałeś że ciężkozapamiętać co kiedy szumi
ale jeśli to miałoby być łożysko na wale to na stojącym motorze powinno szumieć i to dość głośno (prawie jak wycie) na dodatek zależnie od obrotow silnika.
pare rzeczy na luzie też się kręci a więc kosz sprzęgła , i wałek głowny skrzyni biegow pompa wody i to ustrojstwo od zawory wydechowego.
Odrzuciłbym raczej to że podczas pchanie też szumiało coś w skrzyni bo przy tej prędkośći to raczej jeśli nawet by to miałobyć łożysko to napewno byś nie słyszał (prędzej z koła zapiaszczone łożysko, klocki hamulcowe o tarcze)
co do oporu koła na luzie to normalne szczególnie na zimnym silniku może nawet ci ruszyć na sprzęgle ale to jest normalne w miare (trzeba stosować olej o niższej lepkości np. 10w30)
Ja bym postawił na łożyska wału (rozgrzej silnik i sprawdz na stojącym motorze) bo to one najczęściej tak mocno chałasują i to właśnie po rozgrzaniu bardziej. (może nawet ktoś dał łożyska bez odpowiedniego luzu (C3) lub też obraca się już na wale wewnętrzna bieżnia (czego nie życze)

mardek
Mistrz prostej
Mistrz prostej
Posty: 89
Rejestracja: sob, 10 maja 2008, 13:05
Motocykl: kx 250
Styl jazdy: Motocross
Lokalizacja: Kęty
Podziękował: 0
Podziękowania: 0
Kontakt:
Status : Offline

Re: Szum w silniku KX 250 2T 2004r

Post autor: mardek » sob, 16 sie 2008, 23:22

A gdy na luzie wciśniesz sprzęgło to dalej szumi ?

Autor tematu
qbcki
Gdzie jest sprzęgło?
Gdzie jest sprzęgło?
Posty: 3
Rejestracja: śr, 13 sie 2008, 18:45
Motocykl: KX 250 2004r.
Styl jazdy: Motocross
Podziękował: 0
Podziękowania: 0
Kontakt:
Status : Offline

Re: Szum w silniku KX 250 2T 2004r

Post autor: qbcki » sob, 16 sie 2008, 23:54

2T: bardzo dziękuję za rady i ogólnie za przeczytanie posta. Masz racje sprobuje go rozgrzac porządnie w jeździe a potem stane wbije luz i zrobie porządną przegazówkę... i powciskam sprzęgło... moze wezme stetoskop dla lepszego zlokalizowania szumu ?
mardek: Sprzęgło nie zmienia tonu dźwięku... przynajmniej kiedy jade... :/
Pasjonuje mnie zapach etylinki o poranku...

2T
Mistrz prostej
Mistrz prostej
Posty: 94
Rejestracja: wt, 6 lis 2007, 02:42
Styl jazdy: Motocross
Podziękował: 0
Podziękowania: 0
Status : Offline

Re: Szum w silniku KX 250 2T 2004r

Post autor: 2T » ndz, 17 sie 2008, 02:27

nie musisz az tak bardzo go przegazowywać :mrgreen: wystarczy powoli zwiększać mu obroty (tylko najpierw go rozgrzej wjezdzie troche)
to może też być od ustroistwa ktore otwiera zawor wydechowy :roll: choć wątpie
a olej w skrzyni biegów masz? :?:

Barti
Mistrz prostej
Mistrz prostej
Posty: 100
Rejestracja: czw, 30 sie 2007, 14:27
Styl jazdy: Motocross
Lokalizacja: Oborniki
Podziękował: 0
Podziękowania: 0
Status : Offline

Re: Szum w silniku KX 250 2T 2004r

Post autor: Barti » ndz, 17 sie 2008, 10:47

Witam. Ja mialem cos podobnego przy kawie kx 125 2004r. i u mnie akurat przez lozysko szumial. Kiedy wyminilismy juz bylo ok !
"Wykorzystaj szansę, którą dał Ci pech"

Autor tematu
qbcki
Gdzie jest sprzęgło?
Gdzie jest sprzęgło?
Posty: 3
Rejestracja: śr, 13 sie 2008, 18:45
Motocykl: KX 250 2004r.
Styl jazdy: Motocross
Podziękował: 0
Podziękowania: 0
Kontakt:
Status : Offline

Re: Szum w silniku KX 250 2T 2004r

Post autor: qbcki » ndz, 17 sie 2008, 15:07

Tak, oczywiście żadnego z płynów nie brakuje... jest FULL.
No obstawiam łożysko, bo szumi to głośniej niż silnik i wydech pro circuit'a ...
i tu prośba o podanie modelu, albo rozmiaru łożysk na wał do KXa 250 2004r. bo w fabryczne się bawił nie będę po kosmicznych cenach w oryginalnym opakowaniu...
Pasjonuje mnie zapach etylinki o poranku...

Barti
Mistrz prostej
Mistrz prostej
Posty: 100
Rejestracja: czw, 30 sie 2007, 14:27
Styl jazdy: Motocross
Lokalizacja: Oborniki
Podziękował: 0
Podziękowania: 0
Status : Offline

Re: Szum w silniku KX 250 2T 2004r

Post autor: Barti » pn, 18 sie 2008, 14:44

Najlepiej skocz do jakiegos mechanika motorow, tylko zajrzy do katalogu i wszystko bedzie jasne!:D
"Wykorzystaj szansę, którą dał Ci pech"

patryk72
Mistrz prostej
Mistrz prostej
Posty: 125
Rejestracja: czw, 12 lip 2007, 22:58
Styl jazdy: Motocross
Podziękował: 0
Podziękowania: 0
Status : Offline

Re: Szum w silniku KX 250 2T 2004r

Post autor: patryk72 » czw, 21 sie 2008, 10:24

Może Ci szumiał bo za dużo nad morzem latałeś :?:

ODPOWIEDZ

Wróć do „Silnik”