YZ450F 2012. Jak prawidłowo sprawdzić poziom oleju. Oraz lekkie kopcenie.

Pytaj o to jak dbać i serwisować swój motocykl!
Autor tematu
kielonDXB
Gdzie jest sprzęgło?
Gdzie jest sprzęgło?
Posty: 2
Rejestracja: śr, 7 lis 2018, 18:56
Styl jazdy: Motocross
Podziękował: 0
Podziękowania: 0
Status : Offline

YZ450F 2012. Jak prawidłowo sprawdzić poziom oleju. Oraz lekkie kopcenie.

Post autor: kielonDXB » śr, 7 lis 2018, 19:19

Czołem panowie, mam do was pytanie, otóż posiadam yamahe yz450f z 2012r. Mam ostatnio wrażenie, że bierze olej więc wymienilem olej żeby to sprawdzić, i tu jest zagwostka, w tej oto yamaszce "okienko" oleju jest nad korbowodem, z tego co czytałem na zagranicznych forach, posiadam tak zwany " dry sump system ". Problem mam taki, za cholere nie wiem jak mam sprawdzać poziom tego cholernego oleju. W instrukcjach czytałem, że po spuszczeniu starego i wlaniu nowego oleju w okienku powinienem widziec 1/2 (oczywiscie po pracy silnika 1-2 minuty i nastepnie odczekania ok 5min). I teraz, spuscilem stary, wlalem nowy, odpalilem moto na minutkie dwie, zgasilem, odczekalem 5 minut, sprawdzilem stan oleju, okej, 1/2 byla w oknie. Pojechałem w teren na ok 30-60 min. Po powrocie sprawdziłem stan raz jeszcze, i już zadnego oleju w okienku nie widzialem. Zauwazylem że przy dodawaniu gazu puszcza czarny dym aczkolwiek nie kopci jak stary passat tylko przy ostrym odkrecaniu manetki da sie zauywazyc czarny dym.
I teraz pytanie, czy po prostu motocykl mi ten olej zjadł? Czy w tym modelu działa to trochę inaczej a mianowicie, po 1 wymianie oleju to okienko działa jak rezerwuar i tą 1/2 okienka widać tylko po pierwszej wymianie (oczywiscie po rozgrzaniu silnika sprawdzane) i pozniej to gdzies sie rozchodzi po skrzyni i juz tego oleju tam po postoju nie zobacze?
Dodam też że silnik jest po totalnym rebuildzie łącznie z wymiana cylindra.

Strasznie mnie to meczy bo nie wiem teraz jak mam sprawdzic czy zjada mi olej.
Gdyby okienko było na dole skrzyni w okolicach drążka zmiany biegów to jeszcze jako tako miałbym jak to sprawdzić, ale że to jest nad korbowodem to nie wiem co mam o tym myśleć.

Z góry dziękuje za pomoc panowie.

Awatar użytkownika
kris514
Mechanik motocyklowy
Mechanik motocyklowy
Posty: 2270
Rejestracja: ndz, 31 paź 2010, 11:10
Motocykl: KTM sx 150 2009
Styl jazdy: Enduro
Podziękował: 5 razy
Podziękowania: 11 razy
Kontakt:
Status : Offline

Re: YZ450F 2012. Jak prawidłowo sprawdzić poziom oleju. Oraz lekkie kopcenie.

Post autor: kris514 » śr, 7 lis 2018, 22:06

Sprawdź w takich samych warunkach jak po wymianie oleju, ma być ta 1/2 okienka.
PandaMoto serwis motocyklowy
www.pandamoto.pl

Autor tematu
kielonDXB
Gdzie jest sprzęgło?
Gdzie jest sprzęgło?
Posty: 2
Rejestracja: śr, 7 lis 2018, 18:56
Styl jazdy: Motocross
Podziękował: 0
Podziękowania: 0
Status : Offline

Re: YZ450F 2012. Jak prawidłowo sprawdzić poziom oleju. Oraz lekkie kopcenie.

Post autor: kielonDXB » czw, 8 lis 2018, 07:42

Na 100%? Bo zastanawia mnie fakt z jakiej okazji mialbym widziec tam olej w tym okienku przy zgaszonym silniku po odczekaniu ok 5 minut, skoro to okienko jest moze lekko powyzej walu, a przeciez olej scieka. Chyba ze o to wlasnie chodzi w tym "dry sump system", ze ten olej zatrzymuje sie w okolicy tego okienka, ma ktos jakas zagraniczna strone dobrze to opisujaca, jakies zdjecie, cokolwiek?

Awatar użytkownika
kris514
Mechanik motocyklowy
Mechanik motocyklowy
Posty: 2270
Rejestracja: ndz, 31 paź 2010, 11:10
Motocykl: KTM sx 150 2009
Styl jazdy: Enduro
Podziękował: 5 razy
Podziękowania: 11 razy
Kontakt:
Status : Offline

Re: YZ450F 2012. Jak prawidłowo sprawdzić poziom oleju. Oraz lekkie kopcenie.

Post autor: kris514 » czw, 8 lis 2018, 08:43

Dry sump pomp to sucha miska olejowa. Podczas pracy olej jest tloczony przez pompę olejową (przecież dobrze wiesz że olej masz w silniku, zbiorniku i w ramie) masz serwisowke do tego motocykla? Jeśli nie to w dziale FAQ możesz ją pobrac.
PandaMoto serwis motocyklowy
www.pandamoto.pl

ODPOWIEDZ

Wróć do „Silnik”