yamaha yz 125 skrzynia

Pytaj o to jak dbać i serwisować swój motocykl!
Autor tematu
piterek123456
Gdzie jest sprzęgło?
Gdzie jest sprzęgło?
Posty: 13
Rejestracja: śr, 29 lip 2015, 20:20
Styl jazdy: Motocross
Podziękował: 0
Podziękowania: 0
Status : Offline

yamaha yz 125 skrzynia

Post autor: piterek123456 » sob, 19 gru 2015, 18:45

Witam zwracam się do was z zapytaniem . Mam problem ze skrzynią biegów w yamaszce yz 125 z 2002r. Wygląda to tak że gdy wrzucę czwarty bieg (to z nim są problemy) silnik z dolnych obrotów cięgnie normalnie,ale gdy się już troszkę wkręci nagle jest takie uczucie jak bym miał wciśnięte sprzęgło i klamka od sprzęgła strasznie się wtedy napręża tak, że nie ma w ogóle luzu a normalnie jest. Gdy chwilkę przejadę na tym biegu i dodam energicznie gazu to, albo zapnie się 3 bieg albo 5. Rozebrałem sprzęgło pomierzyłem wszystko z serwisówką i wyszło że tarczki przekładki i sprężyny są do bani to zamówiłem nowe ebc I wymieniłem. Wszystko skręcone i dalej to samo na koszach nie było rowków od tarcz tylko kosz wewnętrzny wygląda jak by pękł i go ktoś pospawał potem i z tego strasznie walą opiłki amelinum wracając do sedna, nic się po wymianie nie zmieniło oprócz tego że moto jest żywsze i ma większą moc, więc moje pytanie czy ktoś może mniej więcej określić co to jest. Przeszedłem już kilka uszkodzeń skrzyni w sensie trybów i wtedy były straszne stuki i szarpanie, a teraz cisza, nic i te sprzęgło nie mam pojęcia czemu ta klamka się napręża. Dzięki z góry za odp.

Awatar użytkownika
seba8121
Uzależniony od adrenaliny
Uzależniony od adrenaliny
Posty: 603
Rejestracja: ndz, 20 lut 2011, 10:42
Motocykl: RMZ 250 10'
Styl jazdy: Cross Country
Lokalizacja: Częstochowa
Podziękował: 0
Podziękowania: 0
Status : Offline

Re: yamaha yz 125 skrzynia

Post autor: seba8121 » ndz, 20 gru 2015, 13:02

Możliwe, że winne mogę być już uszkodzone kły i przy większym obciążeniu biegi przeskakują.

Autor tematu
piterek123456
Gdzie jest sprzęgło?
Gdzie jest sprzęgło?
Posty: 13
Rejestracja: śr, 29 lip 2015, 20:20
Styl jazdy: Motocross
Podziękował: 0
Podziękowania: 0
Status : Offline

Re: yamaha yz 125 skrzynia

Post autor: piterek123456 » ndz, 20 gru 2015, 15:21

Uszkodzone czyli masz na myśli, że spiłowane zęby ?? Jeśli tak to sprawdzałem ceny poszczegulnych części skrzyni biegów i w naszym Polskim serwisie za 2 tryby (chodzi mi o tryby czwartego biegu) trzeba zapłacić około 800zł. Znalazłem też na chyba Amerykańskiej stronie partzilla i tam kosztuje to niecałe 100 dolarów co po przeliczeniu wychodzi około 400zł , tylko nie wiem czy wysyłka nie wyjdzie drogo . Kupywał ktoś już z was coś z Amerykańskiego rynku, jeśli tak to prosiłbym o wyjaśnienie mi jak to jest z tą wysyłką . A co do samej skrzyni to czy ona mogła zostać źle poskładana ?Poprzedni właściciel zapewniał mnie że wszystko robione u mechanika, ale wszędzie jest pełno czerwonego sylikonu ,a nie sądze żeby mechanik tak to zrobił. Myślę że po prostu sam robił jako taki remont i oszczędzał jak się da i na starych uszczelkach poskładał i z niewiedzy też mógł coś źle poskładać, o ile jest taka możliwość ??

Konrad96
Mistrz prostej
Mistrz prostej
Posty: 156
Rejestracja: pt, 27 gru 2013, 17:52
Styl jazdy: Motocross
Podziękował: 0
Podziękowania: 0
Status : Offline

Re: yamaha yz 125 skrzynia

Post autor: Konrad96 » ndz, 20 gru 2015, 15:46

Serwisówka w dłoń, silnik na stół i rozbieramy, patrzymy czy nic nie jest zużyte, kupujemy nowe uszczelki i składamy.
Zanim zaczniesz rozbierać to wywal cały silikon z garażu żeby nie kusił.

Autor tematu
piterek123456
Gdzie jest sprzęgło?
Gdzie jest sprzęgło?
Posty: 13
Rejestracja: śr, 29 lip 2015, 20:20
Styl jazdy: Motocross
Podziękował: 0
Podziękowania: 0
Status : Offline

Re: yamaha yz 125 skrzynia

Post autor: piterek123456 » ndz, 20 gru 2015, 16:34

Uszczelki już mam kupione atheny, serwisówka pobrana na laptopie . Rozebrać muszę i tak bo moto jest już do remontu. Chcę po prostu mniej więcej zobrazować sobie koszty. Bardo mnie ciekawi też kwestia ściągania części z usa ponieważ jest sporo taniej niż np. w polskim serwisie yamahy, tylko jeśli wysyłka ma się okazać droższa od części to dziękuje bardzo za taki interes :P

Awatar użytkownika
solaris
Admin
Admin
Posty: 1872
Rejestracja: pt, 5 cze 2009, 18:04
Motocykl: aktualnie brak
Styl jazdy: Enduro
Lokalizacja: B-nia
Podziękował: 2 razy
Podziękowania: 12 razy
Kontakt:
Status : Offline

Re: yamaha yz 125 skrzynia

Post autor: solaris » ndz, 20 gru 2015, 17:49

Konrad96 pisze:Serwisówka w dłoń, silnik na stół i rozbieramy, patrzymy czy nic nie jest zużyte, kupujemy nowe uszczelki i składamy.
Zanim zaczniesz rozbierać to wywal cały silikon z garażu żeby nie kusił.
np. w YZ F kartery (połówki) składa się na silkonie - nie ma nawet takiej w zestawie.

Autor tematu
piterek123456
Gdzie jest sprzęgło?
Gdzie jest sprzęgło?
Posty: 13
Rejestracja: śr, 29 lip 2015, 20:20
Styl jazdy: Motocross
Podziękował: 0
Podziękowania: 0
Status : Offline

Re: yamaha yz 125 skrzynia

Post autor: piterek123456 » ndz, 20 gru 2015, 18:33

U mnie jest sylikon pod cylindrem, pod pokrywami i na łączeniu gaźnika z króćcem, a nie powinno go tam być. Dobra ale co z tymi zakupami za granicą orientuje się ktoś ?? :P

Awatar użytkownika
seba8121
Uzależniony od adrenaliny
Uzależniony od adrenaliny
Posty: 603
Rejestracja: ndz, 20 lut 2011, 10:42
Motocykl: RMZ 250 10'
Styl jazdy: Cross Country
Lokalizacja: Częstochowa
Podziękował: 0
Podziękowania: 0
Status : Offline

Re: yamaha yz 125 skrzynia

Post autor: seba8121 » ndz, 20 gru 2015, 18:45

W twojej yz też raczej nie ma uszczelki między połówki tylko oryginalnie jest składana na silikonie. Nie chodzi o zęby trybów. Miałem na myśli te 3 kły ze zdjęcia, na nie zwróć uwagę przy rozbieraniu. Możliwe, że są na tyle zaokrąglone, że nie może się to zazębić i bieg wypada.


Awatar użytkownika
P.S.
Amator leśnych szlaków
Amator leśnych szlaków
Posty: 230
Rejestracja: pn, 4 kwie 2011, 20:36
Styl jazdy: Enduro
Podziękował: 0
Podziękowania: 0
Status : Offline

Re: yamaha yz 125 skrzynia

Post autor: P.S. » pn, 21 gru 2015, 01:37

Skrzynka to wyższy poziom jazdy na ile miałem do czynienia z tego typu przypadłościami , jakby podstawa defektu leży z reguły gdzieś głębiej :roll: niż można by się spodziewać .Efekt końcowy w postaci zużycia wyklepane sprzegiełka ,wytarte wodziki to jakby kwintesencja takiego stanu - ostateczny efekt..
Generalnie aby przypadłość nie wracała należy się zagłębić delikatnie głębiej w temat .Luzy pasowania trybów na walkach w dużej mierze stan łożyskowania samych walków atakującego zdawczego odgrywa kluczową role na zywotnosć takiej naprawy .
Chcesz oszacować koszty niestety musisz rozebrać i poprawnie zweryfikować nie mam pojęcia czy standardowa serwisów ka wystarczy ci aby się z tym uporać :roll:

carloss
Gdzie jest sprzęgło?
Gdzie jest sprzęgło?
Posty: 44
Rejestracja: śr, 13 sie 2014, 12:21
Styl jazdy: Motocross
Podziękował: 0
Podziękowania: 0
Status : Offline

Re: yamaha yz 125 skrzynia

Post autor: carloss » pn, 21 gru 2015, 05:56

[quote="seba8121"]W twojej yz też raczej nie ma uszczelki między połówki tylko oryginalnie jest składana na silikonie.


YZ, to dwusuw, a tam wymagana jest uszczelka między połówkami.
W YZF jak solaris pisze

Awatar użytkownika
seba8121
Uzależniony od adrenaliny
Uzależniony od adrenaliny
Posty: 603
Rejestracja: ndz, 20 lut 2011, 10:42
Motocykl: RMZ 250 10'
Styl jazdy: Cross Country
Lokalizacja: Częstochowa
Podziękował: 0
Podziękowania: 0
Status : Offline

Re: yamaha yz 125 skrzynia

Post autor: seba8121 » pn, 21 gru 2015, 10:20

Nie napisałem, że nie ma jej na pewno, ponieważ nie jestem pewny jak w tym roczniku. Aczkolwiek jeździłem kilka lat na yz 125 i za kżdym razem gdy odbierałem komplet uszczelek nigdy jej tam nie było. Za pierwszym razem, myślałem, że zestaw nie kompletny i sam dorobiłem z materiału. Aczkolwiek później dowiedziałem się przez serwis, że ona po prostu nie występuje.

Awatar użytkownika
Majster128
Mechanik motocyklowy
Mechanik motocyklowy
Posty: 3381
Rejestracja: ndz, 26 sie 2007, 10:33
Motocykl: CR 250
Styl jazdy: Motocross
Lokalizacja: Ladzin (Krosno)/Kraków
Podziękował: 0
Podziękowania: 10 razy
Kontakt:
Status : Offline

Re: yamaha yz 125 skrzynia

Post autor: Majster128 » pn, 21 gru 2015, 10:45

carloss pisze: YZ, to dwusuw, a tam wymagana jest uszczelka między połówkami.
W tym modelu takowa uszczelka nie występuje.

ODPOWIEDZ

Wróć do „Silnik”