Ocena stanu łancuch

Pytaj o to jak dbać i serwisować swój motocykl!
Autor tematu
pawelgl
Amator leśnych szlaków
Amator leśnych szlaków
Posty: 212
Rejestracja: ndz, 25 sie 2013, 10:31
Motocykl: Była Crf 250 2008
Styl jazdy: Enduro
Lokalizacja: Radom / okolice
Podziękował: 0
Podziękowania: 4 razy
Kontakt:
Status : Offline

Ocena stanu łancuch

Post autor: pawelgl » śr, 23 paź 2013, 18:32

Witam. Od niedawna posiadam full'a i niewiem co wymienić co nie. Pytanie dotyczy jak ocenić stan łańcucha bo tylna zębatka jest już do wymiany (zęby poprzeciągane) i chciał bym wymienić narazię tylną zębatkę. tak wiem powinno się komplet ale z braków funduszy to chyba będzie nie możliwe jak narazie. Proszę o pomoc

vonarczi
Mistrz prostej
Mistrz prostej
Posty: 123
Rejestracja: pt, 24 maja 2013, 17:57
Motocykl: CRF 250 - 08r
Styl jazdy: Enduro
Podziękował: 0
Podziękowania: 0
Status : Offline

Re: Ocena stanu łancuch

Post autor: vonarczi » śr, 23 paź 2013, 18:35

Ma się za bardzo nie wyginać na boki i nie odchodzić od tylnej zębatki, gdy ciągniesz go do tyłu.
Kupisz zębatki, założysz stary łańcuch i za parę mth zacznie zjadać Ci nowe części... pomyśl czy warto.

major000
Amator leśnych szlaków
Amator leśnych szlaków
Posty: 304
Rejestracja: wt, 17 mar 2009, 19:39
Motocykl: HUSKY
Styl jazdy: Enduro
Podziękował: 0
Podziękowania: 0
Status : Offline

Re: Ocena stanu łancuch

Post autor: major000 » śr, 23 paź 2013, 19:44

Jeśli zamontujesz nową zębatkę do starego łańcucha to dużo szybciej polecą na niej zęby. Napęd wymienia się kompletny łącznie ze ślizgami, prowadnicami itd.
Łańcuch ocenia się po stanie płytek, tulejek, sworzni oraz w jakim procencie jest rozciągnięty. Zrób zdjęcie łańcucha(z bliska) to ocenimy z grubsza.

Sherman
Gdzie jest sprzęgło?
Gdzie jest sprzęgło?
Posty: 20
Rejestracja: wt, 29 paź 2013, 08:32
Motocykl: Kawa KX250F/Husky TC250
Styl jazdy: Motocross
Lokalizacja: Warszawa/Zalesie Górne
Podziękował: 0
Podziękowania: 0
Kontakt:
Status : Offline

Re: Ocena stanu łancuch

Post autor: Sherman » pt, 1 lis 2013, 18:27

Dorzucę 3 grosze do tematu - ogólnie niby panuje przekonanie, że powinno się wymieniać cały zestaw (czyli obydwie zębatki + łańcuch), ale wielokrotnie sprawdzaliśmy podczas eksploatacji sportowej, że to nie ma większego znaczenia i jeżeli ma się dobre zębatki, to można je bezkarnie wymieniać bez potrzeby wymiany łańcucha. Sam wiele razy zmieniałem zębatki w zależności od charakterystyki toru i nie wpłynęło to na żywotność łańcucha i zębatek. Moje doświadczenie dotyczy co prawda moturów szosowych, ale domyślam się, że te maszyny dostają podobne "baty" podczas śmigania po torze, co motocykle cross/enduro. Szczególnie, że przy obecnych cenach i dostępności zębatek ich wymiana nie powinna zrujnować budżetu ;)

Najbardziej destrukcyjny dla łańcucha jest nieodpowiedni luz - jeżeli jest zbyt mały, to napęd dostaje "strzała" przy każdej kompresji i rozprężeniu zawiasu :?

filakoss
Gdzie jest sprzęgło?
Gdzie jest sprzęgło?
Posty: 13
Rejestracja: czw, 10 paź 2013, 20:59
Motocykl: yz400f
Styl jazdy: Motocross
Podziękował: 0
Podziękowania: 0
Status : Offline

Re: Ocena stanu łancuch

Post autor: filakoss » sob, 2 lis 2013, 06:48

Zgadzam sie z Sherman. Poco wymieniac caly komplet jak lancuch jest jeszcze malo zurzyty. Ja mialem taka sytuacje ze jak kupilem moto od goscia on mowil ze jezdzil 2 lata na tym komplecie(pewnie nie jeździł dużo), a w gratisie dal mi 2 zebatki tyl i przod. tamte zebatki poszly mi po 15mth, lancuch byl nadal jak nowy. Zmienilem tylko zebatki i zrobilem na nich 60mth i tylnia jest zurzyta w okolo 50% a na przedniej nie wiem jakim cudem ale nie widac zadnych sladów zurzycia. Najwazniejsze to pilnowac naciagu lancucha bo jak jest luzny to szybko idą zebatki. Ja raz nie naciagnolem lancucha przed wyjazdem i na tylnej zebatce az bylo widac różnice zurzycia przed i po jeździe, a jeździłem wtedy jakieś 3 godziny. według mnie spokojne kup same zegarki tylko pilnuj naciagu.

vonarczi
Mistrz prostej
Mistrz prostej
Posty: 123
Rejestracja: pt, 24 maja 2013, 17:57
Motocykl: CRF 250 - 08r
Styl jazdy: Enduro
Podziękował: 0
Podziękowania: 0
Status : Offline

Re: Ocena stanu łancuch

Post autor: vonarczi » sob, 2 lis 2013, 15:42

Nie wyobrażam sobie takiego latania w enduro, gdzie błoto szlifuje jak papier ścierny :roll:

ODPOWIEDZ

Wróć do „Silnik”