Chłodnica....

Pytaj o to jak dbać i serwisować swój motocykl!
ziomal
Gdzie jest sprzęgło?
Gdzie jest sprzęgło?
Posty: 49
Rejestracja: śr, 14 lut 2007, 15:45
Motocykl: DRZ 400E
Styl jazdy: Motocross
Lokalizacja: Wawa/STM/Piaseczno
Podziękował: 0
Podziękowania: 0
Status : Offline

Post autor: ziomal » wt, 24 kwie 2007, 15:23

crossrider pisze:
majster04 pisze:Może wymieniałeś niedawno płyn i nieodpowietrzyłeś jak należy układu.
a ja k sie prawidlowo odpowietrza, bo nigdy jakos nie zwracalem na to uwagi - lałem plyn i wio
Dołączam się do pytania :P Jak prawidłowo i skutecznie odpowietrzyć układ chłodzenia??
pzdr.!

majster04
Gdzie jest sprzęgło?
Gdzie jest sprzęgło?
Posty: 4
Rejestracja: śr, 14 mar 2007, 23:14
Styl jazdy: Motocross
Lokalizacja: Brodnica
Podziękował: 0
Podziękowania: 0
Status : Offline

Post autor: majster04 » wt, 24 kwie 2007, 19:06

Ja robie to tak ; spuszczam stary płyn ,w głowicy obok termostatu mam śrubkę na klucz 10 wykręcam ją .Powoli leje nowy płyn ,jak zaczyna wylatywać otworem po śrubie zakręcam ją ,uzupełniam do pełna i odpalam. Silnik chodzi ja czekam aż górny wąż przy chłodnicy zacznie się nagrzewać tz. że termostat otworzył się i wtedy ukł. jest na 100% dobrze odpowietrzony. Wiem że niektórzy niewnikają w odpowietrzanie tylko leją i szpula ale wtedy do czasu jak się nie otworzy termostat to moze być tak że pół gara albo i cały niema chłodzenia ,a to wiadomo czym grozi. Niektóre crosy mają jeszcze podgrzewanie gażnika wtedy do głowicy są doprowadzone 1 lub 2 wężyki to nalewając nowy płyn wystarczy jeden odłączyć przy głowicy i też bedzie ok.

jankiel
Mistrz prostej
Mistrz prostej
Posty: 94
Rejestracja: wt, 20 mar 2007, 22:41
Motocykl: aReMZi tufifti K8
Styl jazdy: Motocross
Podziękował: 0
Podziękowania: 0
Kontakt:
Status : Offline

Post autor: jankiel » wt, 24 kwie 2007, 19:13

Witam

Ciekawy temat zwłaszcza że mnie tez dotyczy :| U mnie wygląda to troche gorzej bo nie dość, że po każdym uzupełnieniu płynu część wylewa się przelewem to jeszcze chyba zaczęło się lać a raczej delikatnie sączyć spod głowicy :( Czyli z tego co napisaliście bedzie to niedrożny układ ? Mógłby mi ktoś z was podpowiedzieć jak to doprowadzić do ładu ?? od czego zacząć sprawdzanie ? Może macie jakieś swoje metody ;)
A czy moglibyście powiedzieć jakie powinno być +/- minimalne ciśnienie w cylindrze ? bo jak już bede robił i będe miał rozebraną góre to od razu wymieniłbym tłoka jeśli będzie taka potrzeba .... Moto to Suzuki TSR 125 więc nie liczyłem moto godzin zrobionych na tłoku ;)

Z góry dzięki
Pozdrawiam jankiel

Autor tematu
matimoto5
Mistrz prostej
Mistrz prostej
Posty: 125
Rejestracja: czw, 6 kwie 2006, 16:16
Styl jazdy: Motocross
Lokalizacja: Kielce
Podziękował: 0
Podziękowania: 0
Kontakt:
Status : Offline

Post autor: matimoto5 » śr, 25 kwie 2007, 10:39

Właśnie nie dawno zmieniałem simmering przy dekopresatorze i musiałem zdjąć chłodnice to przy okazji zmieniłem też płyn, ale nie odpowietrzałem nic :? Mam takie pytanko gdzie tam jest termostat :?:


Chyba to jednak uczszelka pod głowicą :( Jutro jade umówić sie do serwisu, bo w mechanice 4t jestem zielony. Ile tak mniej więcej moze kosztować wymiana :?:
Yamaha Yz 250F 2014

lukas_CROSS
Gdzie jest sprzęgło?
Gdzie jest sprzęgło?
Posty: 42
Rejestracja: sob, 9 gru 2006, 11:24
Styl jazdy: Motocross
Lokalizacja: Świętokrzyskie
Podziękował: 0
Podziękowania: 0
Status : Offline

Post autor: lukas_CROSS » śr, 25 kwie 2007, 22:23

Witam. Jest jeszcze jedna opcja... Odpal motor zagrzej go i daj mu tak na srednie obroty... obejrzyj głowice z każdej strony i sprawdz czy nie wydziela się płyn z POD jednej z nakrętek... Może być taki przypadek w momencie przepalenia sie uszczelki gdyż wtedy robi się luka i płyn krążący w komorach głowicy dostaje się do szpilki i pod wpływem ciśnienia jest wyrzucany do góry i wycieka pod nakrętką... Pozdrawiam... :)

Grzechu_MX
Amator leśnych szlaków
Amator leśnych szlaków
Posty: 304
Rejestracja: wt, 18 wrz 2007, 17:01
Motocykl: Na razie nie ma
Styl jazdy: Motocross
Lokalizacja: Gdańsk
Podziękował: 0
Podziękowania: 0
Kontakt:
Status : Offline

Re: Chłodnica....

Post autor: Grzechu_MX » sob, 7 cze 2008, 23:30

Jaka role spełnia termostat?Pozatym ze otwiera układ chlodzenia?
Co by sie stało jak by nie było termostatu i płyn by krazył cały czas?
Moto sprzedane, zbieram kasę na następne.

ooryginall
Mistrz prostej
Mistrz prostej
Posty: 86
Rejestracja: ndz, 18 maja 2008, 10:40
Motocykl: HONDA CRM 125
Styl jazdy: Motocross
Lokalizacja: Żagań woj.lubuskie
Podziękował: 0
Podziękowania: 0
Kontakt:
Status : Offline

Re: Chłodnica....

Post autor: ooryginall » ndz, 15 cze 2008, 19:41

Temat nie taki stary więc:
http://pl.wikipedia.org/wiki/Termostat

przemoR888
Gdzie jest sprzęgło?
Gdzie jest sprzęgło?
Posty: 21
Rejestracja: sob, 23 lut 2008, 17:53
Motocykl: KTM lc4 400 1994
Styl jazdy: Motocross
Lokalizacja: Piła
Podziękował: 0
Podziękowania: 0
Status : Offline

Re: Chłodnica....

Post autor: przemoR888 » ndz, 15 cze 2008, 20:10

Gdy nie masz termostatu to silnik dłużej nagrzewa sie do temperatury roboczej. A czy uszczelka pod głowicą jest uszkodzona możesz sprawdzić w prosty sposób. Rozgrzej silnik do temp. roboczej przejedz sie aż płyn będzie miał te 90 stopni i otwórz korek na chłodnicy ( uważając żeby sie nie poparzyć) musi wyjść ciśnienie z układu spowodowane rozszerzalnością temp. płynu zamknij korek i przejedz sie kawałek jak ciśnienie nadal będzie tzn. że kompresja z cylindra dostaje sie do układu chłodzenia i jest problem. Wadliwy może być też płyn bo może mieć niską temp. wrzenia i sie gotuje. Pozdrawiam

camat
Gdzie jest sprzęgło?
Gdzie jest sprzęgło?
Posty: 11
Rejestracja: wt, 27 maja 2008, 00:25
Motocykl: yamaha yzf 450 F
Styl jazdy: Motocross
Lokalizacja: Białogard
Podziękował: 0
Podziękowania: 0
Kontakt:
Status : Offline

Re: Chłodnica....

Post autor: camat » ndz, 8 lut 2009, 22:27

witam mam takie pytanko odnośnie hondy cr 125 r z 1994 roku pod spodem silnika od strony pompy wody znajduje się bardzo malutki otworek <taki troche grubszy niż igła > i z niego ucieka mi płyn chłodniczy możecie wytłumaczyć mi co to jest do czego służy dzięki i pozdro

zielorz
VIP
VIP
Posty: 892
Rejestracja: czw, 3 mar 2005, 20:28
Motocykl: GSXR 750 K0
Styl jazdy: Motocross
Lokalizacja: RASZKÓW
Podziękował: 0
Podziękowania: 0
Kontakt:
Status : Offline

Re: Chłodnica....

Post autor: zielorz » wt, 10 lut 2009, 16:58

Siema

Do wymiany jest bankowo simmering na wałku pompy wody i najprawdopodobniej wałek też ma już dosyć.

Pozdrawiam

camat
Gdzie jest sprzęgło?
Gdzie jest sprzęgło?
Posty: 11
Rejestracja: wt, 27 maja 2008, 00:25
Motocykl: yamaha yzf 450 F
Styl jazdy: Motocross
Lokalizacja: Białogard
Podziękował: 0
Podziękowania: 0
Kontakt:
Status : Offline

Re: Chłodnica....

Post autor: camat » wt, 10 lut 2009, 22:21

a więc rozebrałem silnik... zamiast oleju zleciał olej ale z benzyną?! simering na pompie tu od strony wału wygladał jakby był krzywo wsadzony... mam nadzieje ze to to!! ogolnie motor nie kopcił ale simeringi na pompie wody też nie wygądały za ciekawie tzn jeden był rozwalony... jak złoże pewnie się okaże... jak macie jakieś sugestie lub podpowiedzi walcie śmieało z góry wielkie dzięki pozdro

adam.gda
Gdzie jest sprzęgło?
Gdzie jest sprzęgło?
Posty: 25
Rejestracja: sob, 28 paź 2006, 00:59
Styl jazdy: Motocross
Lokalizacja: Gdańsk
Podziękował: 0
Podziękowania: 0
Kontakt:
Status : Offline

Re: Chłodnica....

Post autor: adam.gda » wt, 10 lut 2009, 22:22

przemoR888 pisze: Rozgrzej silnik do temp. roboczej przejedz sie aż płyn będzie miał te 90 stopni i otwórz korek na chłodnicy ( uważając żeby sie nie poparzyć) musi wyjść ciśnienie z układu spowodowane rozszerzalnością temp. płynu zamknij korek i przejedz sie kawałek jak ciśnienie nadal będzie tzn. że kompresja z cylindra dostaje sie do układu chłodzenia i jest problem. Wadliwy może być też płyn bo może mieć niską temp. wrzenia i sie gotuje. Pozdrawiam
Nie rób tak bo się poparzysz !

ODPOWIEDZ

Wróć do „Silnik”