Yamaha Yz 250 cos rytmicznie stuka

Pytaj o to jak dbać i serwisować swój motocykl!
Autor tematu
stary
Gdzie jest sprzęgło?
Gdzie jest sprzęgło?
Posty: 9
Rejestracja: ndz, 15 sty 2012, 19:52
Styl jazdy: Motocross
Podziękował: 0
Podziękowania: 0
Status : Offline

Yamaha Yz 250 cos rytmicznie stuka

Post autor: stary » pn, 23 sty 2012, 23:35

Witam
Sprzęt Yamaha Yz 250 z 2002 roku
Objawy: stukanie w silniku, grzechoczenie :roll: częstotliwość zależna od obrotów im wyższe tym częściej około parę razy na sekundę, efekt jest taki jak byś kręcił grzechotką od kluczy :finga: [-o<
Gdy kupowałem sprzęt to usłyszałem że to łożysko na sprzęgle :toimonster:
zapodaje filmik na którym znalazłem dwie sztuki pukania w silniku z czego podobny ton daje ruszanie koszem sprzęgłowym i wydaje mi się, że to zęby na zębatkach pod koszem ale nie wiem na 100 %.
Może jakis bardziej wprawiony kolega w te tematy mi coś podpowie? #-o [-o<
Filmik : http://www.youtube.com/watch?v=h3wTu_Nw ... Pw-SNVn8rT
Z góry dzięki :drinkers: :partyman:

Awatar użytkownika
Krzysiekk_421
Mistrz prostej
Mistrz prostej
Posty: 163
Rejestracja: pn, 19 gru 2011, 17:44
Motocykl: CRF 250 .05
Styl jazdy: Motocross
Lokalizacja: Podkarpacie.
Podziękował: 0
Podziękowania: 0
Status : Offline

Re: Yamaha Yz 250 cos rytmicznie stuka

Post autor: Krzysiekk_421 » wt, 24 sty 2012, 09:25

A czy jak wciskasz sprzęgło to stukanie,czy inne odgłosy ustają :idea:

Awatar użytkownika
Majster128
Mechanik motocyklowy
Mechanik motocyklowy
Posty: 3381
Rejestracja: ndz, 26 sie 2007, 10:33
Motocykl: CR 250
Styl jazdy: Motocross
Lokalizacja: Ladzin (Krosno)/Kraków
Podziękował: 0
Podziękowania: 10 razy
Kontakt:
Status : Offline

Re: Yamaha Yz 250 cos rytmicznie stuka

Post autor: Majster128 » wt, 24 sty 2012, 10:27

Zacznij od sprawdzenia luzów na korbowodzie i łożyskach wału. Sprawdź łożysko kosza i dokręcenie koła zębatego na wale i nakrętkę kosza.

Autor tematu
stary
Gdzie jest sprzęgło?
Gdzie jest sprzęgło?
Posty: 9
Rejestracja: ndz, 15 sty 2012, 19:52
Styl jazdy: Motocross
Podziękował: 0
Podziękowania: 0
Status : Offline

Re: Yamaha Yz 250 cos rytmicznie stuka

Post autor: stary » śr, 25 sty 2012, 02:22

Krzysiekk_421 pisze:A czy jak wciskasz sprzęgło to stukanie,czy inne odgłosy ustają :idea:
nie nic nie ustaje, zawsze czy sprzęgło czy nie sprzęgło,zawsze to stuka i tylko zmienia się częstotliwość warkotu w zależności od obrotów silnika :axe: :prayer:

Awatar użytkownika
Krzysiekk_421
Mistrz prostej
Mistrz prostej
Posty: 163
Rejestracja: pn, 19 gru 2011, 17:44
Motocykl: CRF 250 .05
Styl jazdy: Motocross
Lokalizacja: Podkarpacie.
Podziękował: 0
Podziękowania: 0
Status : Offline

Re: Yamaha Yz 250 cos rytmicznie stuka

Post autor: Krzysiekk_421 » śr, 25 sty 2012, 12:21

jak nic nie ustaje to raczej nie wina sprzęgła i jego podzespołów proponuje sprawdzić korbowód

krzysiek16-18
Mistrz prostej
Mistrz prostej
Posty: 98
Rejestracja: wt, 7 gru 2010, 17:12
Motocykl: tm80 yzf 250 cr 250 crf 250
Styl jazdy: Motocross
Lokalizacja: lubelskie
Podziękował: 0
Podziękowania: 0
Status : Offline

Re: Yamaha Yz 250 cos rytmicznie stuka

Post autor: krzysiek16-18 » wt, 31 sty 2012, 21:07

przecież korbowód i łożyska ma prawie na dłoni ,zauważył by chyba taki duży luz. wał i podzespoły możesz łatwo wykluczyć, pozyska wału sprawdź poruszając kołem magnetycznym na boki i do góry jak nie będziesz czuł luzu albo będziesz czuł minimalny to łożyska wału możesz wykluczyć, a korbowód to wiadomo. ten przesuwający się wałek sprzęgłowy to chyba wina braku wcisku na łożysku znaczy się na wałku, a luz na koszu uważam za normę. już nie pamiętam dokładnie ale ja chyba miałem taki sam luz . A propo po co rozbierałeś silnik , hałasował podczas pracy??

krzysiek16-18
Mistrz prostej
Mistrz prostej
Posty: 98
Rejestracja: wt, 7 gru 2010, 17:12
Motocykl: tm80 yzf 250 cr 250 crf 250
Styl jazdy: Motocross
Lokalizacja: lubelskie
Podziękował: 0
Podziękowania: 0
Status : Offline

Re: Yamaha Yz 250 cos rytmicznie stuka

Post autor: krzysiek16-18 » wt, 31 sty 2012, 21:10

a już wiem czego rozebrałeś, nie doczytałem sory

Autor tematu
stary
Gdzie jest sprzęgło?
Gdzie jest sprzęgło?
Posty: 9
Rejestracja: ndz, 15 sty 2012, 19:52
Styl jazdy: Motocross
Podziękował: 0
Podziękowania: 0
Status : Offline

Re: Yamaha Yz 250 cos rytmicznie stuka

Post autor: stary » śr, 1 lut 2012, 04:24

krzysiek16-18 pisze:przecież korbowód i łożyska ma prawie na dłoni ,zauważył by chyba taki duży luz. wał i podzespoły możesz łatwo wykluczyć, pozyska wału sprawdź poruszając kołem magnetycznym na boki i do góry jak nie będziesz czuł luzu albo będziesz czuł minimalny to łożyska wału możesz wykluczyć, a korbowód to wiadomo. ten przesuwający się wałek sprzęgłowy to chyba wina braku wcisku na łożysku znaczy się na wałku, a luz na koszu uważam za normę. już nie pamiętam dokładnie ale ja chyba miałem taki sam luz . A propo po co rozbierałeś silnik , hałasował podczas pracy??
No w końcu ktoś mi coś powiedział sensownego!!!!!! DZIĘKI !!!!!!!
Czyli luz na kołach zębatych z tyłu sprzęgła to norma a więc zostaje to dokręcenie sprzęgła. Bo tak naprawdę to odkręciłem nakrętkę za pomocą zwykłej nasadki i wsadziłem w tylną zębatkę pręta i już. A silnik rozbieram bo mam do wymiany uszczelkę pod cylindrem :finga:
Jutro jadę pomiar tłoka i cylindra zrobić i jak wyjdzie oki jeszcze to składam bez wymiany korby, tylko nowe uszczelki i jazda.
A może jeszcze mi ktoś powie czy jak zakręcę korbą to ze spody zaciągnie jakąś mokrą ciecz mało oleistą ????? Co to może być ????
A co do trykania to na tym filmiku jaki znalazłem słychać to samo http://www.youtube.com/watch?feature=en ... y_TNb1ZaHc
Mam kumpla co razem se śmigamy i w jego yz 250 ( taka sama ) tego nie słychać a dla porównania to chcę by moja Yamasza chodziła tak http://www.youtube.com/watch?v=PH576Sy5 ... re=related
Co wy na to ??????????????? :mrgreen: :-k

krzysiek16-18
Mistrz prostej
Mistrz prostej
Posty: 98
Rejestracja: wt, 7 gru 2010, 17:12
Motocykl: tm80 yzf 250 cr 250 crf 250
Styl jazdy: Motocross
Lokalizacja: lubelskie
Podziękował: 0
Podziękowania: 0
Status : Offline

Re: Yamaha Yz 250 cos rytmicznie stuka

Post autor: krzysiek16-18 » śr, 1 lut 2012, 13:38

te stuki to norma w motocyklu co ma 10 lat, to słychać tylko na wolnych obrotach w jeździe nie przeszkadza sprzęgło pewnie działa ok , a wyeliminowanie tych stuków nie będzie na pewno tanie , każdy tryb w silniku stracił już swój pierwotny wymiar i te luzy się sumują, ten luz na koszu nie powoduje tych stuków no wolnych obrotach.

Autor tematu
stary
Gdzie jest sprzęgło?
Gdzie jest sprzęgło?
Posty: 9
Rejestracja: ndz, 15 sty 2012, 19:52
Styl jazdy: Motocross
Podziękował: 0
Podziękowania: 0
Status : Offline

Re: Yamaha Yz 250 cos rytmicznie stuka

Post autor: stary » wt, 14 lut 2012, 02:18

:rolleyes: :weedman: No i koniec domyślanek bo silnik oddałem do całkowitego remontu do Extremalnego Garażu w Adolfowie jeszcze tylko 2 tyś na części i mam nojkę silnik hehehe :finga: \:D/
Dzięki wszystkim za podpowiedzi i pozdro

qba911
Gdzie jest sprzęgło?
Gdzie jest sprzęgło?
Posty: 29
Rejestracja: śr, 28 gru 2011, 15:41
Motocykl: Kawasaki KX 125
Styl jazdy: Motocross
Podziękował: 0
Podziękowania: 0
Status : Offline

Re: Yamaha Yz 250 cos rytmicznie stuka

Post autor: qba911 » wt, 14 lut 2012, 14:40

Witam

chciałby zapytać czy dozwolony jest dość duży luz - ok 3 mm na zębatce przytwierdzonej do kosza podobnego jak na zdjęciu http://imageshack.us/photo/my-images/3/motor010.jpg/ (to nie jest mój kosz :) ) Chodzi o to, że jak chwycę za tą zębatkę i kręcę całością zgodnie z kierunkiem obrotu i z powrotem to występuje swobodny luz właśnie ok 3 mm. czy mogą być one wybite i jakby je ewentualnie wymienić ?

Pytam bo szukam przyczyny dość głośnego stukania wydobywające się z okolic sprzęgła które znacznie cichnie(praktycznie go nie ma) przy jego wciśnięciu. Mocno tłucze się głównie przy schodzeniu z obrotów. Moto jakby trochę bardziej się trząsł (tak wiem to 2T) ale jednak coś.
Zewnętrzny kosz nie ma w ogóle rowków(jest nowy - Prox), wewnętrzny niewielkie wyżłobienia, tarcze i sprężyny (te dokręcane śrubami) są nowe, łożyska całego wałka sprzęgłowego skrzyni są nowe, a igiełkowe na których chodzi kosz zewnętrzny są całe bez większego wyczuwalnego luzu. Całe ułożyskowanie silnika zostało wymienione, korba (Proxa) bez luzów, tłok (Vertex) w dobrym stanie. Uwagę właśnie dlatego kieruje na kosz...


mam w planie odpalenie moto bez sprzęgła(kosza zewnetrznego i wewnetrznego), żeby sprawdzić czy będzie ciszej chodził silnik chyba można tak zrobić - oczywiście na bardzo krótką chwilę ? :)

Pozdrawiam :drinkers:

Awatar użytkownika
kris514
Mechanik motocyklowy
Mechanik motocyklowy
Posty: 2270
Rejestracja: ndz, 31 paź 2010, 11:10
Motocykl: KTM sx 150 2009
Styl jazdy: Enduro
Podziękował: 5 razy
Podziękowania: 11 razy
Kontakt:
Status : Offline

Re: Yamaha Yz 250 cos rytmicznie stuka

Post autor: kris514 » wt, 14 lut 2012, 16:18

We wszystkich 125 jakie miałem ta zębatka nie miała żadnego luzu(dlatego że siedzi przymocowana na kilku nitach) ciesz się że ci się to jeszcze nie urwało
PandaMoto serwis motocyklowy
www.pandamoto.pl

ODPOWIEDZ

Wróć do „Silnik”