Kiedy pora na wymiane łancuszka rozrządu crf 250

Pytaj o to jak dbać i serwisować swój motocykl!
Autor tematu
prezes3891
Gdzie jest sprzęgło?
Gdzie jest sprzęgło?
Posty: 10
Rejestracja: śr, 27 sty 2010, 19:01
Motocykl: Honda CRF 250 R
Styl jazdy: Motocross
Lokalizacja: Nowy Sącz okolice
Podziękował: 0
Podziękowania: 0
Status : Offline

Kiedy pora na wymiane łancuszka rozrządu crf 250

Post autor: prezes3891 » śr, 9 mar 2011, 23:25

Zakupiłem niedawno Honde crf 250 z 2005r i chce zapytać czy jest możliwość sprawdzenia stanui łancuszka rozrzadu nie rozkrecając silnika? Dodam ze wczesniej miałem suzuki DR 600 i tam było to bardzo proste wkrecając i liczac obroty sróby w samonapinaczu która pózniej odbijałą(jesli sie nie myle to do 3,5 obratu było względnie) . Tu tez widze ze jest taka możliwosc tylko nie wiem czy jest to miarodajne a jesli tak to ile maksymalnie się powinno obrotów wkręcic?Pytam bo nie wiem ile juz mth było na nim zrobione a zawory wiem że sa napewno ok dlatego nie chciał bym tego rozkrecac.

rafalsnt
Mistrz prostej
Mistrz prostej
Posty: 121
Rejestracja: pt, 30 sty 2009, 17:25
Motocykl: crf250
Styl jazdy: Motocross
Lokalizacja: Nowy Targ
Podziękował: 0
Podziękowania: 0
Status : Offline

Re: Kiedy pora na wymiane łancuszka rozrządu crf 250

Post autor: rafalsnt » czw, 10 mar 2011, 21:44

Można sprawdzić przeciągnięcie łańcuszka przez ustawienie rozrządu, wtedy zobaczysz czy znaki się idealnie zgadzają. Ustaw pierwsze wał korbowy a potem lookni na znaki do góry.

Autor tematu
prezes3891
Gdzie jest sprzęgło?
Gdzie jest sprzęgło?
Posty: 10
Rejestracja: śr, 27 sty 2010, 19:01
Motocykl: Honda CRF 250 R
Styl jazdy: Motocross
Lokalizacja: Nowy Sącz okolice
Podziękował: 0
Podziękowania: 0
Status : Offline

Re: Kiedy pora na wymiane łancuszka rozrządu crf 250

Post autor: prezes3891 » pt, 11 mar 2011, 20:23

Dzisiaj zdjąłem pokrywe zaworów i jesli chodzi o ustawienie rozrządu to jest ustawiony idealnie tzn wszystkie znaki są jak w ksiązce pisze:)tylko ze z tego co zauwarzyłem to łancuch nie jest idealnie naprezony gdyż jak pociagne za ogniwo na gornej zebatce to sie ruszy o jakis 1mm. Niewiem czy jest to normalne czy łancuszek nie powinien ani drgnąc na górnej zebatce jak sie go pociagnie?

Awatar użytkownika
marek antczak
Mechanik motocyklowy
Mechanik motocyklowy
Posty: 468
Rejestracja: ndz, 27 lut 2011, 22:19
Motocykl: rmz
Styl jazdy: Motocross
Lokalizacja: Niemcy Zülpich
Podziękował: 0
Podziękowania: 0
Status : Offline

Re: Kiedy pora na wymiane łancuszka rozrządu crf 250

Post autor: marek antczak » pn, 14 mar 2011, 22:28

prezes3891 pisze:Dzisiaj zdjąłem pokrywe zaworów i jesli chodzi o ustawienie rozrządu to jest ustawiony idealnie tzn wszystkie znaki są jak w ksiązce pisze:)tylko ze z tego co zauwarzyłem to łancuch nie jest idealnie naprezony gdyż jak pociagne za ogniwo na gornej zebatce to sie ruszy o jakis 1mm. Niewiem czy jest to normalne czy łancuszek nie powinien ani drgnąc na górnej zebatce jak sie go pociagnie?
lancuszek rozrzadu musi miec lekki luz u powinien sie dac ugiac tak jak pisales , wiec jego napinanie jest nie potrzebne ,ale sam lancuszek trzeba wymieniac wraz z zaworami jak sie zurzyja czyli jesli przy karzdej kontroli zawworow (co 10mt)musisz poprawiac luzy to znaczy ze zawory wyrabiaja sie i warto wymienic je lepiej wczesnie niz za pozno jak stracisz kompresja lub jak pojawia sie problamy na wysokich obrotach itp. Lancuszek jest bardzo warzny tak samo jak w aucie jak sie zerwie lub miejscami sztywnieje (zaciera sie) to jest czasami za pozno ale jakies 70mt musi wytrzymac a nie widac na nim za bardzo zurzycia tak wiec warto zapytac u poprzednika

Kyio
Mistrz prostej
Mistrz prostej
Posty: 86
Rejestracja: czw, 1 sty 2009, 05:56
Motocykl: honda cr125
Styl jazdy: Motocross
Podziękował: 0
Podziękowania: 0
Status : Offline

Re: Kiedy pora na wymiane łancuszka rozrządu crf 250

Post autor: Kyio » pn, 14 mar 2011, 23:14

sory kolego, ale jesli twierdzisz iz lancuszek rozrzadu nalezy wymieniac wraz z zaworami to jestes w bledzie, bo jesli tak by bylo to np. w yamahah co okolo 50-70 mth nalezaloby robic remont za okolo 2500 zl. Prawda jest taka ze zawroy maja pewien swoj termin waznosci ktory mozna okreslic po odpowiedniej liczbie mth, badz po ich wyciagnieciu i sprawdzeniu jak wygladaja. Łancuszek rozrzadu u ludzi ktorzy kreca swoje sprzety nalezaloby wymieniac co okolo 50 mth, ale czasem na jednym lancuchu mozna latac sporo wiecej. Jesli znasz sie troche na mechanice, to mozesz wymienic sam lancuszek rozrzadu, a to nie jest duzy koszt bo cos miedzy 100-150 zl. Jesli zrobisz to sam i w miare umiejetnie to nie bedziesz musial kupowac zadnych uszczelek , a zajmnie Ci to moze 30 min do max godziny ;)

Autor tematu
prezes3891
Gdzie jest sprzęgło?
Gdzie jest sprzęgło?
Posty: 10
Rejestracja: śr, 27 sty 2010, 19:01
Motocykl: Honda CRF 250 R
Styl jazdy: Motocross
Lokalizacja: Nowy Sącz okolice
Podziękował: 0
Podziękowania: 0
Status : Offline

Re: Kiedy pora na wymiane łancuszka rozrządu crf 250

Post autor: prezes3891 » czw, 17 mar 2011, 14:22

Wielkie dzięki za podpowiedzi.Mam jeszcze kilka pytan.
Dzwoniłem do gościa i powiedział ze on zrobił na nim jakies 50mth wiec klasyfikuje sie raczej do wymiany. Zamówiłem nowy łancuszek DID za 170zł do zakucia. i tu pytanie.
1Musze demontować górny wałek rozrządu aby założyć i zakuć ten nowy łańcuszek?
2Czy będzie on dostatecznie długi aby po wykręceniu napinacza założyć go na zębatkę i zakuć?Pytam bo nie wiem czy kombinować klucz dynamometryczny w przypadku gdy będę musiał demontować tą górną zębatkę.
3A tak poza tym to jak najlepiej sie do tego zabrac?
4Najlepiej będzie rozkuć stary łańcuszek spiąć z nowym i przeciągnąć go przez silnik?
5Czy do skuwania będę potrzebował specjalny skuwacz do łancuchów czy można to zrobić w inny sposów?

grayfox
Do odcięcia!
Do odcięcia!
Posty: 878
Rejestracja: pn, 9 cze 2008, 18:05
Motocykl: KXF 250 2006
Styl jazdy: Cross Country
Lokalizacja: Żywiec / Kraków
Podziękował: 0
Podziękowania: 0
Status : Offline

Re: Kiedy pora na wymiane łancuszka rozrządu crf 250

Post autor: grayfox » sob, 19 mar 2011, 13:02

Możesz rozkuć stary, spiąć z nowym przeciągnąć, zakuć nowy i wkręcić napinacz. Służy do tego specjalne urządzenie, w olku kosztuje 200 zł.( w sensie do zakuwania łańcuszka).

ODPOWIEDZ

Wróć do „Silnik”