zdejmowanie i zakładanie łożysk na wał

Pytaj o to jak dbać i serwisować swój motocykl!
Autor tematu
zorax30
Gdzie jest sprzęgło?
Gdzie jest sprzęgło?
Posty: 16
Rejestracja: wt, 18 sie 2009, 22:21
Motocykl: KTM sx 125
Styl jazdy: Motocross
Podziękował: 0
Podziękowania: 0
Status : Offline

zdejmowanie i zakładanie łożysk na wał

Post autor: zorax30 » ndz, 9 sty 2011, 22:13

Witam szukałem w innych wątkach ale nie jest nigdzie bezpośrednio napisane jak zdjąć i założyć łożyska na wał. Dowiedziałem się już że aby włożyć łożyska do karterów należy je włożyć do zamrażarki a kartery podgrzać lecz co z wałem to nie wiem. Będę wdzięczny za szczegółowe informacje na ten temat. Pozdrawiam i z góry dzięki :D
KTM sx 125

amator
Mechanik motocyklowy
Mechanik motocyklowy
Posty: 1173
Rejestracja: śr, 11 kwie 2007, 19:00
Motocykl: YZF250, KXF250
Styl jazdy: Motocross
Lokalizacja: Warmińsko-mazurskie
Podziękował: 3 razy
Podziękowania: 3 razy
Status : Offline

Re: zdejmowanie i zakładanie łożysk na wał

Post autor: amator » ndz, 9 sty 2011, 23:55

zorax30 pisze:Witam szukałem w innych wątkach ale nie jest nigdzie bezpośrednio napisane jak zdjąć i założyć łożyska na wał. Dowiedziałem się już że aby włożyć łożyska do karterów należy je włożyć do zamrażarki a kartery podgrzać lecz co z wałem to nie wiem. Będę wdzięczny za szczegółowe informacje na ten temat. Pozdrawiam i z góry dzięki :D
Nie jest napisane bo lozysk nie zaklada sie na czop wału tylko czop wału wklada sie w łozysko wcześniej wprasowane w karter.Lożysk nie ma konieczności zamrażania wystarczy solidne zagrzanie częsci karterów w których osadzone są łozyska . najlepiej ogrzać piastę łozyska żeby zdemontować stare łozyska i za jednym zamachem i ogrzaniem zamontowac nowe. Sam czop wału powinien wchodzić w łozysko z lekkim oporem . sprawdź czopy walu czy nie błyszcza sie w miejscach gdzie siedzą w łożyskach bo to oznacza że w tym miejscu czop wału może obracać sie w pierścieniu wewnętrznym łożyska . przy takich wytartych czopach wał po zamontowaniu nowych łożysk ponownie ma luzy jakby miał luźne/zuzyte łozyska .

Autor tematu
zorax30
Gdzie jest sprzęgło?
Gdzie jest sprzęgło?
Posty: 16
Rejestracja: wt, 18 sie 2009, 22:21
Motocykl: KTM sx 125
Styl jazdy: Motocross
Podziękował: 0
Podziękowania: 0
Status : Offline

Re: zdejmowanie i zakładanie łożysk na wał

Post autor: zorax30 » pn, 10 sty 2011, 00:44

Jednego tylko nie rozumiem, czytałem że na wał najpierw zakłada sie łożyska a później umieszcza się wał juz z nabitymi łożyskami w karterach. Podobno trzeba też wał wyważyć.
KTM sx 125

WFM-SHL-WSK
Mistrz prostej
Mistrz prostej
Posty: 130
Rejestracja: sob, 26 gru 2009, 02:36
Motocykl: CR 250R
Styl jazdy: Motocross
Lokalizacja: Wrocław !!!
Podziękował: 0
Podziękowania: 0
Status : Offline

Re: zdejmowanie i zakładanie łożysk na wał

Post autor: WFM-SHL-WSK » pn, 10 sty 2011, 08:05

zorax30 pisze:Jednego tylko nie rozumiem, czytałem że na wał najpierw zakłada sie łożyska a później umieszcza się wał juz z nabitymi łożyskami w karterach. Podobno trzeba też wał wyważyć.

No Jasne że trzeba....


Jak dajesz korbę do wymiany to tam powinni ci wymienić korbę i wyważyć...bo wyważenie jest to bardzo ważna rzecz dla wału...


A o tym nabijaniu to pierwszy raz słyszę...

Z wałem nic się nie robi....(takie moje zdanie...)

http://www.youtube.com/watch?v=vVKeT8Mh2dQ
Najpiękniejsza muzyka to ryk silnika ... !

---------------->

Binio
Gdzie jest sprzęgło?
Gdzie jest sprzęgło?
Posty: 17
Rejestracja: pn, 8 gru 2008, 14:59
Motocykl: SX 450
Styl jazdy: Motocross
Lokalizacja: Bydgoszcz
Podziękował: 0
Podziękowania: 0
Kontakt:
Status : Offline

Re: zdejmowanie i zakładanie łożysk na wał

Post autor: Binio » pn, 10 sty 2011, 09:43

Jakie masz łożysko na wale? Wałeczkowe, dzielone tzn. pierścień wewnętrzny jest wyciągany? Jeżeli tak,to bez osadzenia wewnętrznego pierścienia na wale może być ciężko, bo jest on pasowany ciasno.

Mateusz_MX
Stewart? Zmienia mi opony!
Stewart? Zmienia mi opony!
Posty: 1168
Rejestracja: sob, 17 maja 2008, 13:25
Motocykl: EXC 400 '12
Styl jazdy: Motocross
Lokalizacja: Olsztyn / Toronto
Podziękował: 0
Podziękowania: 1 raz
Kontakt:
Status : Offline

Re: zdejmowanie i zakładanie łożysk na wał

Post autor: Mateusz_MX » pn, 10 sty 2011, 16:26

amator pisze:
zorax30 pisze:Witam szukałem w innych wątkach ale nie jest nigdzie bezpośrednio napisane jak zdjąć i założyć łożyska na wał. Dowiedziałem się już że aby włożyć łożyska do karterów należy je włożyć do zamrażarki a kartery podgrzać lecz co z wałem to nie wiem. Będę wdzięczny za szczegółowe informacje na ten temat. Pozdrawiam i z góry dzięki :D
Nie jest napisane bo lozysk nie zaklada sie na czop wału tylko czop wału wklada sie w łozysko wcześniej wprasowane w karter.Lożysk nie ma konieczności zamrażania wystarczy solidne zagrzanie częsci karterów w których osadzone są łozyska . najlepiej ogrzać piastę łozyska żeby zdemontować stare łozyska i za jednym zamachem i ogrzaniem zamontowac nowe. Sam czop wału powinien wchodzić w łozysko z lekkim oporem . sprawdź czopy walu czy nie błyszcza sie w miejscach gdzie siedzą w łożyskach bo to oznacza że w tym miejscu czop wału może obracać sie w pierścieniu wewnętrznym łożyska . przy takich wytartych czopach wał po zamontowaniu nowych łożysk ponownie ma luzy jakby miał luźne/zuzyte łozyska .
Nic dodać, nic ująć. Skorzystaj z fachowej rady. Pozdrawiam.
"Jutro będę duży, dzisiaj jestem mały"

Autor tematu
zorax30
Gdzie jest sprzęgło?
Gdzie jest sprzęgło?
Posty: 16
Rejestracja: wt, 18 sie 2009, 22:21
Motocykl: KTM sx 125
Styl jazdy: Motocross
Podziękował: 0
Podziękowania: 0
Status : Offline

Re: zdejmowanie i zakładanie łożysk na wał

Post autor: zorax30 » pn, 10 sty 2011, 16:59

ok dzięki za pomoc
KTM sx 125

ODPOWIEDZ

Wróć do „Silnik”