Regulacja zaworu wydechowego sx 125

Pytaj o to jak dbać i serwisować swój motocykl!
Autor tematu
bzyk_na_secie
Mistrz prostej
Mistrz prostej
Posty: 95
Rejestracja: śr, 18 lis 2009, 16:25
Motocykl: KTM SX 125
Styl jazdy: Motocross
Lokalizacja: Ziemia Lubuska
Podziękował: 0
Podziękowania: 0
Status : Offline

Regulacja zaworu wydechowego sx 125

Post autor: bzyk_na_secie » pt, 4 cze 2010, 22:37

Witam.Znów najadłem się wstydu jak się ścigałem z dwiema starszymi yz które lepiej się wkręcały. Otóż całkiem niedawno dowiedziałem się że można ustawić jakąś śrubeczką zakresy pracy zaworu wydechowego tzn czy będzie dobrze się wciągał od samego dołu czy dopiero przy samej górze.Informacja jest od mechanika który siedzi kupe czasu w krosach ale nie robi motorków bardzo dobrze więc się Was pytam.



To jest zdjęcie nakrętki co należy ją odkręcić i pod nią ma być śrubeczka na klucz osiem i przekręcając dwa obroty w prawo lub w lewo ma się przestawić zakres prazy zaworu.W moim przypadku chciałbym żeby szybciej się wkręcał.Czy to wszystko jest prawda? I jak dokładniej to ustawić żeby dobrze wszystko pracowało i sie nie zepsuło?Czy jak za bardzo wykręciłbym tę śrubkę to mi tam nic nie spadnie, urwie sie itp?Robił już ktoś taki eksperyment?
Przełożenia 12:48(czyli to to samo co 13:52).Proszę o sensowne odpowiedzi, a nie typu "zmień se motora".

Awatar użytkownika
bandogge1980
Mistrz prostej
Mistrz prostej
Posty: 138
Rejestracja: ndz, 2 mar 2008, 19:24
Motocykl: Husqvarna TE610IE
Styl jazdy: Motocross
Lokalizacja: Gorzów Wlkp. woj. Lubuskie
Podziękował: 0
Podziękowania: 0
Status : Offline

Re: Regulacja zaworu wydechowego sx 125

Post autor: bandogge1980 » sob, 5 cze 2010, 10:52

Tel: 792 808 123

SUCHY95
Mistrz prostej
Mistrz prostej
Posty: 140
Rejestracja: wt, 5 lut 2008, 21:29
Motocykl: SXF250, SX125,
Styl jazdy: Motocross
Podziękował: 0
Podziękowania: 0
Status : Offline

Re: Regulacja zaworu wydechowego sx 125

Post autor: SUCHY95 » sob, 5 cze 2010, 12:49

hej,na poczatek sprawdz czy on wogole dziala :!: ,i czy jest dobrze ustawiony na znakach,masz na rysunku, czy nie zacina sie , jezeli bedzie dzialal to nic nie kombinuj z ustawieniami,mozesz mi wiezyc ,ze jak jest wszystko oki to sx ma najlepszy dol z 2t,no chyba ze nie wkrecasz go na obroty ,to w tym przypadku juz nikt ci nie pomoze :D pzdr i daj cyne co i jak,

Autor tematu
bzyk_na_secie
Mistrz prostej
Mistrz prostej
Posty: 95
Rejestracja: śr, 18 lis 2009, 16:25
Motocykl: KTM SX 125
Styl jazdy: Motocross
Lokalizacja: Ziemia Lubuska
Podziękował: 0
Podziękowania: 0
Status : Offline

Re: Regulacja zaworu wydechowego sx 125

Post autor: bzyk_na_secie » sob, 5 cze 2010, 14:59

Jako że nie miałem jeszcze do czynienia z zaworem i mógłbym być przeczulony to ściągnąłem znajomego co w mx latał na 2t i ten powiedział że zawór jest w porządku, dobrze działa tylko jakoś tak dziwnie przy górze bierze.(przyspiesza równo i dynamicznie, ale jakby zbyt wysoko zaczynał się porządnie wciągać i trzeba go troche przestawić ).Więc jak on mi tak powiedział to sobie pomyślałem że jest zorientowany w temacie i dam mu pogrzebać.Ten zrobił 1,5 obrotu i coś tam sie zmieniło na lepsze(ale nieznacznie) później w drugą i dalej nieznacznie się pogorszyło(już nie chcieliśmy więcej motać bo i ja i on nie wie dokładnie co tam jest-w jego cr nie ma takich bajerów jak tu :lol: ).

Ja bym tego nie ruszał, ale mam wolniejsze moto od innych a na dodatek nie ma takiego mocnego dołu jak yz-gdzie yama powinna mieć słabszy- a mój w porównaniu do innych sxów jest i nieco słabszy i jeśli chodzi o dynamike przyspieszania od dołu to inne dużo lepiej wypadają niż mój.

LesniK
Mistrz prostej
Mistrz prostej
Posty: 60
Rejestracja: ndz, 28 sie 2005, 20:39
Styl jazdy: Motocross
Lokalizacja: DSW
Podziękował: 0
Podziękowania: 0
Status : Offline

Re: Regulacja zaworu wydechowego sx 125

Post autor: LesniK » sob, 5 cze 2010, 15:40

Zawór w KTM 125/144/150/200 można płynnie regulować.

Z lewej strony cylindra odkręcić klapkę (nr.7 na rysunku bandogge1980 - 2 śruby klucz 8mm).

Ustawienie fabryczne :


Element A jest ruchomy, B nie.

- na wolnych obrotach lub zgaszonym silniku znak 1 powinien być w pobliżu znaku 2.
- po wkręceniu na wyższe obroty znak 1 powinien być widoczny w oknie 4 (pełne otwarcie zaworu)



Regulacja :
Przechodzimy na prawą stronę silnika



Najpierw odkręcić dużą nakrętkę (30mm) - nie zgubić miedzianej podkładki!
Następnie popuścić (~2 obroty, nie trzeba całkowicie wykręcać) śrubę blokującą (klucz 10mm).



Pod dużą nakrętką jest regulacja (klucz 19 płaski). ! Nie odkręcać środkowej śruby!
Działanie regulacji :


Dokręcając śrubę regulacyjną (w prawo) przyspieszamy otwarcie zaworu (znak 1 obniża się).
Odkręcając - odwrotnie.
Dostrojenie można przeprowadzić bez konieczności montażu pokrywy i nakrętki - wystarczy
na wszelki wypadek dokręcić śrubę blokującą. 1/2 obrotu śruby regulacyjnej powoduje już
zauważalną zmiane charakterystyki silnika.


Nawet niewielki ruch śruby regulacyjnej powinien powodować ruch elementu A (trzeba się trochę
pogimnastkować, bo okno ze znakami jest po przeciwnej stronie silnika). Jeśli tak nie jest,
najprawdopodobniej zużyty jest element nr 5 z tego schematu (nr części KTM 503.37.057.000).



Jego wymiana nie jest zbyt skomplikowana, ale wymaga demontażu prawej pokrywy silnika.

WLD_Wlodi
Stewart? Zmienia mi opony!
Stewart? Zmienia mi opony!
Posty: 1040
Rejestracja: czw, 28 sie 2008, 19:48
Motocykl: Różnie to bywa.
Styl jazdy: Motocross
Podziękował: 0
Podziękowania: 0
Status : Offline

Re: Regulacja zaworu wydechowego sx 125

Post autor: WLD_Wlodi » sob, 5 cze 2010, 17:53

To chyba w tych starych KTMach były takie cuda (<2003), bo ja w swoim 2004 nie mam takich bajerów.

A dół na torze za dużo się nie liczy :wink: Zrzucasz jeden bieg i maneta do oporu.

LesniK
Mistrz prostej
Mistrz prostej
Posty: 60
Rejestracja: ndz, 28 sie 2005, 20:39
Styl jazdy: Motocross
Lokalizacja: DSW
Podziękował: 0
Podziękowania: 0
Status : Offline

Re: Regulacja zaworu wydechowego sx 125

Post autor: LesniK » sob, 5 cze 2010, 18:20

WLD_Wlodi pisze:To chyba w tych starych KTMach były takie cuda (<2003), bo ja w swoim 2004 nie mam takich bajerów.
Widocznie masz limitowaną wersję dla mistrzów, dla których
dół na torze za dużo się nie liczy :wink: Zrzucasz jeden bieg i maneta do oporu.

WLD_Wlodi
Stewart? Zmienia mi opony!
Stewart? Zmienia mi opony!
Posty: 1040
Rejestracja: czw, 28 sie 2008, 19:48
Motocykl: Różnie to bywa.
Styl jazdy: Motocross
Podziękował: 0
Podziękowania: 0
Status : Offline

Re: Regulacja zaworu wydechowego sx 125

Post autor: WLD_Wlodi » sob, 5 cze 2010, 22:32

Obejrzałem swoje moto i faktycznie mam takie coś :shock: A nigdy nie zwróciłem na to uwagi.

Autor tematu
bzyk_na_secie
Mistrz prostej
Mistrz prostej
Posty: 95
Rejestracja: śr, 18 lis 2009, 16:25
Motocykl: KTM SX 125
Styl jazdy: Motocross
Lokalizacja: Ziemia Lubuska
Podziękował: 0
Podziękowania: 0
Status : Offline

Re: Regulacja zaworu wydechowego sx 125

Post autor: bzyk_na_secie » ndz, 6 cze 2010, 21:27

Wielkie dzięki Lesnik. Przedtem odkręcaliśmy nie tą śrubkę co należało ją odkręcać(tylko tą co nie było wolno).Uratowałeś mi motor i portfel od spustoszenia.

Znak na płytce ruchomej był tak 0,8-1cm powyżej znaku na nieruchomej.Więc musiałem zrobić (chyba) 5 obrotów żeby było tak jak ma być.

Teraz pozwól że zadam kilka pytań:
1.Czy jak odkręci się nakrętkę(na klucz 30) to ma z tamtąd skapnąć tak pół tej nakrętki oleju czy ma tam być całkiem sucho.
2.Czy jak ustawię zawór tak że będzie się jeszcze szybciej otwierał(znak na płytce ruchomej będzie ok 0,4-0,5 cm niżej)To czy nic się złego nie będzie działo i nie będą mnie czekać wydatki z tematu zaworu wydechowego?
3.Jeśli znak 1 nie będzie widoczny w oczku oznaczonym cyfrą 4(będzie niżej lub wyżej) to co może się złego lub dobrego stać ?Czy jest to jakiś wzorzec że jak widać to git majonez a jak nie widać to zaraz sie coś posypie?
4.Na obrazku przesłanym przez bandogge1980 jest takie kolanko oznaczone jako 9 i u mnie nie ma tego cuda, czy ono musi tam być?Czy jak go tam nie będzie to będzie mi sie zasyfiać zawór wydechowy?

P.S.Wiem że moja polszczyzna jest uboga ale chyba jasno wytlumaczylem.

LesniK
Mistrz prostej
Mistrz prostej
Posty: 60
Rejestracja: ndz, 28 sie 2005, 20:39
Styl jazdy: Motocross
Lokalizacja: DSW
Podziękował: 0
Podziękowania: 0
Status : Offline

Re: Regulacja zaworu wydechowego sx 125

Post autor: LesniK » pn, 7 cze 2010, 08:17

1. Tak - właśnie po to jest tam miedziana podkładka. Elementy ze schematu są smarowane olejem ze skrzyni biegów.
2. Przy sprawnych elementach nic się nie zepsuje, nawet gdy ustawisz znak 1 bliżej 3 niż 2 .
3.

Znak 1 ze zdjęć znajduje się na elemencie 12, znak 2 - 3 - na elemencie 3.
Znak 1 przy wyższych obrotach powinien być widoczny w oknie 4 bez względu na początkowe (spoczynkowe) położenie .
Jeśli jest powyżej - zawór nie otwiera się całkowicie (coś go blokuje, luzy w mechaniźmie lub jest źle złożony) .
Jeśli schodzi poniżej - na 99% mechanizm zaworu jest źle złożony lub elementy są mocno zużyte.
4. Kolanko z wężykiem w otworze pokrywy to odpowietrzenie komory zaworu - poza zabrudzonym cylindrem (przez wyciekającą czasami maź) nic się nie stanie.

Autor tematu
bzyk_na_secie
Mistrz prostej
Mistrz prostej
Posty: 95
Rejestracja: śr, 18 lis 2009, 16:25
Motocykl: KTM SX 125
Styl jazdy: Motocross
Lokalizacja: Ziemia Lubuska
Podziękował: 0
Podziękowania: 0
Status : Offline

Re: Regulacja zaworu wydechowego sx 125

Post autor: bzyk_na_secie » pn, 7 cze 2010, 16:57

Wielkie dzięki.
Teraz powstało jeszcze jedno zapytanie.Mianowicie jak ruchomą płytkę ustawiłem w połowie odległości (między punktami 2 a 3) to śruba regulacyjna nie chciała się dalej wkręcić. Czy już dalej nie da się opuścić ruchomej płytki czy po prostu coś nie jest tak założone(przesunięte) i nie ma sensu na chama dalej jej wkręcać.Dodam tylko, że jak chciałem zakręcić nakrętkę to został mi 1mm gwintu więc musiałem założyć cieńszą podkładkę miedzianą, żeby lepiej złapało.Oczywiście punkt 1 pokazuje się w oczku 4 oraz motorek super chodzi i nie ma już potrzeby przestawiania zaworu.

LesniK
Mistrz prostej
Mistrz prostej
Posty: 60
Rejestracja: ndz, 28 sie 2005, 20:39
Styl jazdy: Motocross
Lokalizacja: DSW
Podziękował: 0
Podziękowania: 0
Status : Offline

Re: Regulacja zaworu wydechowego sx 125

Post autor: LesniK » śr, 9 cze 2010, 19:02

bzyk_na_secie pisze:Znak na płytce ruchomej był tak 0,8-1cm powyżej znaku na nieruchomej.Więc musiałem zrobić (chyba) 5 obrotów żeby było tak jak ma być.
Sprawdziłeś to?
LesniK pisze:Nawet niewielki ruch śruby regulacyjnej powinien powodować ruch elementu A...
Bo wygląda, że masz spore luzy.

ODPOWIEDZ

Wróć do „Silnik”